Kratek povzetek vsebine. Besedilo se bo prikazalo v predogledu pri nekaterih e-poštnih odjemalcih.
V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.
Zdravniška zbornica Slovenije

1. Bilten za zobozdravnike

15. december 2017 - 15. januar 2018

Želja po samostojnosti zobozdravniške zbornice

Želje po ustanovitvi zobozdravniške zbornice so se v preteklosti pogosto pojavljale med našimi člani in predvsem med predstavniki zobozdravnikov znotraj ZZS. Pobude so bile različne, a vsakokrat so se zaradi različnih razlogov izjalovile. Vzrok te želje lahko iščemo v izkušnjah kolegov, ki so imeli ideje, projekte in usmeritve razvoja zobozdravstva, a so jih zelo težko ali pa jih sploh niso mogli uresničiti. Zavedati se moramo, da pod eno streho živita dve interesno različni poklicni skupini, ki ju združuje skupna dodiplomska izobrazba.

Interesna skupina v družbi izraža svoje poglede na razvoj lastne stroke in jo definira oz. ovrednoti. Skupna krovna organizacija odločevalcem in širši družbeni javnosti vedno izrazi svoj argument, stališče ali nasprotovanje. V našem primeru je to vedno kompromis med različnimi skupinami v Zdravniški zbornici Slovenije in zobozdravniki predstavljamo le 1/9 glasov. Z žalostjo sem ugotovil, da na Ministrstvu za zdravje RS sploh nimamo človeka, ki bi bil zadolžen za zobozdravstvo, ki bi opozarjal na probleme zobozdravstva ob sprejemanju pravilnikov in zakonov, medtem ko imajo zdravniki tam številne uradnike. Zgodba se ponovi pri specializacijah, kjer je zobozdravnikom namenjen zadnji odstavek, in pri pogajanju za Splošni dogovor, v Strategiji osnovnega zdravstva …

V tem mandatu smo kolegi podpisali memorandum o večji avtonomiji znotraj ZZS, ki ga s pomočjo predsednice izpolnjujemo. Želja po samostojnosti pa je tisto, kar vidimo kot rešitev situacije. Le tako bi lahko odgovorno zastopali svoj poklic v državi in tudi naše interese. Naš interes ne sme in ne more biti kompromis z drugimi preobremenjenimi skupinami medicine, ki se borijo v javnem zdravstvenem sistemu.

To, kar prebirate, je 1. Bilten za zobozdravnike, ki bo predvidoma izhajal redno enkrat na mesec. Že zdaj vas vabim, da ga prebirate, se nanj odzivate na forumu in zanj tudi kaj aktualnega napišete

Krunoslav Pavlović, dr. dent. med.
Predsednik Odbora za zobozdravstvo in podpredsednik Zdravniške zbornice Slovenije

Dopolnitve in komentarji na zobozdravniške standarde in normative

Seja Regijskega odbora zaposlenih zobozdravnikov

Poslanci Regijskega odbora zaposlenih zobozdravnikov (ROZ) bodo imeli v četrtek, 18. januarja 2018, ob 18.00 v Rantovi sobi v Domus Medica sejo z naslednjim dnevnim redom: dopolnitev in komentar standardov in normativov, strategije zobozdravstva do leta 2027, iskanje podpore samostojni zobozdravniški zbornici in poročilo o delovanju FEDCAR-a.

Staš Stanislav Naglič, dr. dent. med., predsednik ROZ

Regijska seja OZB bo 2. februarja 2018 v Novem mestu – Vabljeni na sejo in da predlagate teme

Seje Odbora za zobozdravstvo (OZB) Zdravniške zbornice Slovenije potekajo tudi v regijah. S tem želimo biti še bliže vsebinam in ukrepom, ki jih od nas pričakujete oz. bi o njih želeli, da se seznani in razpravlja OZB. Prva regijska seja OZB je bila v Mariboru 8. decembra 2017.

Naslednja regijska seja Odbora za zobozdravstvo (OZB) Zdravniške zbornice Slovenije bo 2. februarja 2018 ob 18. uri v Novem mestu, v predavalnici ZD Novo mesto.
Vabimo vas, da nam preko foruma tukaj >>> ali na e-naslov natalija.redl@zzs-mcs.si sporočite aktualne teme za dnevni red.

Vljudno vabljeni, da se seje udeležite v čim večjem številu!

Krunoslav Pavlović, dr. dent. med., predsednik Odbora za zobozdravstvo

Vse o novem razpisu specializacij za dentalno medicino

Delavnica Vse o novem razpisu specializacij za dentalno medicino in pripravništvu je potekala v ponedeljek, 8. januarja 2018, v prostorih ZZS.

Srečanja se je udeležilo skoraj 40 študentov, pripravnikov in mladih zobozdravnikov. Po nazorni predstavitvi zakonov in pravilnikov z obeh področij je sledila živahna razprava.

Bodoči kandidati za specializacije so imeli pričakovano največ vprašanj glede novosti – razpisa za območje celotne države, predvsem v zvezi z zaposlitvijo po končani specializaciji. Zaradi obilice zlasti tehničnih težav med dosedanjim pripravništvom so pripravniki in mladi zobozdravniki načeloma pozdravili prizadevanja ZZS za ureditev pripravništva tudi na področju dentalne medicine, bodočim pripravnikom pa zaželeli dovolj kakovostnih mentorjev. Morda si nismo odgovorili na vsa vprašanja, smo si pa zagotovo prisluhnili in se tudi slišali.

Asist. dr. Maja Grošelj, dr. dent. med., predsednica Komisije za izobraževanje pri Odboru za zobozdravstvo

Oglejte si videoposnetek delavnice Vse o novem razpisu specializacij za dentalno medicino

Na delavnici je Klara Zupančič, mag. prav., iz Zdravniške zbornice Slovenije odgovarjala na vprašanja, ki se pojavljajo zaradi sprememb, ki jih je sredi poletja prinesla novela Zakona o zdravniški službi (ZZdrS-F) in z njo povezana objava razpisa specializacij za leto 2017.

Med drugim je pojasnjevala:
          - kako je z razpisom specializacij po novem, izbiro delodajalca v primeru nacionalnega razpisa, kroženjem med specializacijo in zaposlitvijo po opravljeni specializaciji,
          - kako je z možnostjo prijave za opravljanje programa pripravništva za poklic zobozdravnik,
          - kje se lahko opravlja pripravništvo ter še vrsto drugih vprašanj.

Na dodatna vprašanja so odgovarjali tudi: Tina Šapec, univ. dipl. prav., vodja Oddelka za podiplomsko usposabljanje, licence in register zdravnikov Zdravniške zbornice Slovenije, Krunoslav Pavlović, dr. dent. med., podpredsednik Zdravniške zbornice Slovenije, in asist. dr. Maja Grošelj, dr. dent. med., predsednica Komisije za izobraževanje pri Odboru za zobozdravstvo.

Gradivo je dostopno tukaj >>>
Videoposnetek si lahko ogledate tukaj >>>
 

Razpis specializacij s področja dentalne medicine

Z dnem 27. 12. 2017 Zdravniška zbornica Slovenije objavlja Prvi javni razpis specializacij s področja dentalne medicine 2017 za posamezne izvajalce in za območje celotne države.

Prvi javni razpis specializacij s področja dentalne medicine 2017 za posamezne izvajalce in za območje celotne države

Prijava je mogoča do vključno 19. 1. 2018.

Kandidate vljudno naprošamo, da si razpisno besedilo natančno preberejo. Za dodatne informacije smo vam dosegljivi na elektronskem naslovu: klara.zupancic@zzs-mcs.si

Več informacij in razpisna besedila >>>

Sestanek izvedencev za podiplomsko izobraževanje

V sredo, 10. januarja 2018, smo imeli sestanek izvedencev za podiplomsko izobraževanje. Izvedenci ocenjujemo oz. točkujemo posamezna izobraževanja na podlagi vloge tako organizatorja kot tudi posameznika. Pridobljene kreditne točke so podlaga za podaljševanje licenc.

Poleg usklajevanja mnenj glede vrednotenja posameznih izobraževanj je bilo obravnavanih kar nekaj predlogov za nov pravilnik, ki je v pripravi.

Mag. Dubravka Bračika Vidmar, dr. med., je predlagala, da se ustrezneje vrednoti izvajanje nove metode s strani naših strokovnjakov v tujini, kjer te metode še ne poznajo in se uvaja na novo od začetka.

V zvezi z 21. členom Pravilnika je bilo poudarjeno, da se za satelitske simpozije in druga izobraževanja, ki so bodisi sponzorirana bodisi organizirana s strani družbe, ki ima lahko konflikt interesa, kreditnih točk ne dodeli.

Poseben izziv pri nastajanju novega pravilnika bodo predstavljala spletna izobraževanja in razni »mastersi« (predvsem pri zobozdravnikih), ki so kombinacija spletnega izobraževanja in praktičnih modulov. Le-ta so vedno bolj prodorna in žal bistveno manj regulirana in transparentna kot npr. kongresi ali simpoziji.

V Pravilniku smo splošni zdravniki in zobozdravniki popolnoma izenačeni. Dejstvo je, da je zobozdravstvo v marsičem precej drugačno od splošne medicine oz. njenih specialnosti.

Zobozdravniki moramo pri svojem delu poleg znanja, ki ga pridobimo s poslušanjem izobraževanj, nujno pridobiti tudi veščine, da lahko to znanje v praksi tudi uporabimo. Zato se pogosto udeležujemo raznih delavnic, kjer praktično delamo in določen izdelek tudi naredimo. Ali je tako izobraževanje aktivno ali pasivno?

Rada bi se navezala tudi na članek kolega Fekonje v januarski številki revije Isis. Menim, da bi bilo pri pripravi novega pravilnika smiselno upoštevati specifičnost dela zobozdravnikov. Da ne bomo samo pridobivali točk, uporaba veščin in znanja pa bo ostala zbanalizirana na administrativno obvladanje »papirologije«!

Beti Krulc Korelc, dr. dent. med., članica Odbora za zobozdravstvo

Nujna medicinska stanja v zobozdravstveni ambulanti

Vabljeni na seminar – 17. marca 2018 ob 8.30

Pri svojem vsakodnevnem, zahtevnem delu zobozdravniki obravnavamo paciente, ki zaradi sistemskih bolezni in stanj zahtevajo posebno skrbno zdravljenje in specifično obravnavo.

Zato smo na Zdravniški zbornici Slovenije pripravili seminar Nujna medicinska stanja v zobozdravstveni ambulanti, ki bo 17. marca 2018 z začetkom ob 8.30.

Namenjen je posodobitvi znanj in veščin o nujnih stanjih, kot tudi seznanitvi zobozdravnika s sodobnimi smernicami, ki jih mora poznati pri delu s takimi pacienti.

V predavanjih bodo ugledni strokovnjaki sistematično predstavili vedno aktualne teme, kot so uporaba antibiotikov v stomatologiji, obravnava rizičnega (kužnega) pacienta, lokalna anestezija in anafilaktična reakcija, antikoagulacijsko zdravljenje in posegi v stomatologiji, nujna stanja, povezana s kardiovaskularnim sistemom, ter zdravila in oprema za uporabo pri nujnih stanjih. V predavanjih bo poudarek na predstavitvi konkretnih primerov iz prakse, zato bo seminar dobra priložnost za razrešitev dilem, kako ukrepati ob neželenih zapletih.

Udeleženci poleg 6 kreditnih točk za področje strokovnih vsebin prejmejo tudi 1 kreditno točko za področje etika, komunikacija, varnost. Trenutno je na seminar prijavljenih že okoli 140 udeležencev.

Več o programu in prijava >>>

Vljudno vabljeni!

Projekt samostojne zbornice

Projekt samostojne zobozdravniške zbornice je bil sprejet v okviru delovne usmeritve OZB v sedanjem mandatu kot stalna in prioritetna naloga odbora, s katero smo bolj ali manj zadolženi vsi poslanci, ki po svojih najboljših močeh delujemo vsak na svojem delovnem področju. Tako bomo v najkrajšem možnem času poskušali doseči zastavljeni cilj tudi številnih generacij zobozdravnikov pred nami, ki so sanjali in že obljubljali svojemu članstvu samostojno zobozdravniško zbornico.

Zato naše sedanje aktivnosti hkrati usmerjamo na več različnih področij, kjer menimo, da moramo storiti nujen korak naprej glede na trenutni položaj zobozdravnikov v ZZS, tako v smislu večjega in boljšega obveščanja članov zbornice kot boljšega sodelovanja z vsemi delovnimi telesi in vodstvom zbornice. Določene premike lahko namreč naredimo le ob dobrem sodelovanju in z razumevanjem vodstva ZZS.

Z vodstvom zbornice smo se dogovorili, da bomo s pomočjo pravne službe ZZS v čim krajšem možnem času oblikovali nov statut in poslovnik bodoče samostojne Zobozdravniške zbornice Slovenije (ZoboZS), v katerem bomo določili dejavnost ZoboZS, vse njene organe, naloge ter obseg pristojnosti teh organov, vključno z načinom sestave ter delovanjem skupščine kot najvišjega organa ZoboZS. Pisanje novega statuta je že v zaključni fazi in potem sledi objava delovne različice in sprejemanje pripomb na posamezne člene in njihovo usklajevanje.

Pripravljanje statuta ZoboZS je dobilo prednost iz vsaj dveh pomembnih razlogov: sami zobozdravniki moramo imeti jasno in konkretno vizijo svojega delovanja v ZoboZS, obenem pa bi novi statut ZoboZS lahko služil tudi kot izhodišče za popravek sedanjega statuta ZZS, v katerem so poslanci na več skupščinah doslej že ugotavljali določene neusklajenosti in nedoslednosti, ki bi jih bilo treba odpraviti in na ta način morda narediti skupščino in nekatere njene organe ZZS tudi bolj operativne in učinkovite.

Za končno odločitev o samostojni ZoboZS bo seveda treba iskati širše soglasje med vsemi zobozdravniki člani ZZS, zato je v tem obdobju pomembno, da se o samostojni poti zobozdravnikov in samostojni zbornici mnogo več pogovarjamo med seboj, usklajujemo različna mnenja in poglede o tem in šele na osnovi tako široko in demokratično izpeljane razprave sprejmemo končno odločitev. Seveda smo poslanci v OZB prepričani, da ni nobenih resnih razlogov za to, da tudi v Sloveniji ne bi imeli svoje zbornice. Dobre prakse sosednjih držav in držav v EU dokazujejo, da so njihove zbornice postale močan dejavnik enotnosti in združevanja vseh zobozdravnikov ter njihov učinkovit servis tudi takrat, ko se je treba argumentirano pogovarjati z aktualno politiko in drugimi pomembnimi deležniki pri sprejemanju tistih političnih ali organizacijskih odločitev, ki vplivajo na položaj zobozdravstva in zobozdravnikov v teh državah. V ta namen se bodo še večkrat kot doslej odvijali sestanki OZB po regijah ob prisotnosti zainteresiranih zobozdravnikov iz teh regij, zato da zmanjšamo našo odtujenost, se bolj zbližamo tudi po regijah in bolj prisluhnemo drug drugemu.

Izboljšati želimo našo komunikacijo in si izmenjati različne argumente s pomočjo interneta na straneh OZB in Facebooka. Načrtujemo tudi svojo intranetno stran posebej za zobozdravnike, čeprav že sedaj OZB objavlja vsa pomembna gradiva na forumu ZZS z namenom, da bi vas bolj vzpodbudili k razpravi in sodelovanju.

Veliko je raznih pomislekov in odprtih vprašanj glede pogovorov o tem, kako se bomo lahko pravno hitro in učinkovito dogovorili o delitvi sedanjih skupnih prostorov, delitvi strokovnih kadrov in ostalega premoženja v ZZS. Menimo, da zobozdravnikom pripada sorazmeren delež, ki naj ne bi bil sporen. V ta namen nameravamo angažirati zunanjo pravno pomoč, ki nam bo pomagala vse potrebne pravne postopke tudi do konca izpeljati.

Za nas zobozdravnike je vsekakor izredno pomembno, da se proces osamosvojitve ZoboZS odvija nemoteno in v prijateljskem sodelovanju z drugimi zdravniki v ZZS, saj verjamemo, da bomo tudi v prihodnje morali, že zaradi opravljanja zdravstvenih storitev v skupnem zdravstvenem sistemu, tesno in enotno sodelovati na mnogih področjih v korist naših varovancev in nas zdravnikov.


Stane Marn, dr. dent. med., član Odbora za zobozdravstvo

Oglaševanje v zobozdravstvu in način komuniciranja z javnostjo

V januarju se je nadaljevalo intenzivno sodelovanje med Slovensko oglaševalsko zbornico (SOZ) in Komisijo za zasebno dejavnost Odbora za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije.
Delovna skupina se je seznanila z zakonodajnim okvirom na področju oglaševanja (še posebej z deli, ki urejajo oglaševanje zdravstvenih storitev) ter poslanstvom in pristojnostmi SOZ, ki je samoregulativna organizacija oglaševalske industrije in tržnega komuniciranja.

Cilj delovne skupine je pripraviti praktične Smernice za oglaševanje v zobozdravstvu in komuniciranje z javnostjo, kamor sodijo tudi praktična navodila, kako primerno in etično oglaševati in komunicirati z javnostmi.
S tem namenom je SOZ natančno predstavil Slovenski oglaševalski kodeks (SOK), ki je dostopen tukaj.

Delovna skupina se bo ukvarjala tudi s problematiko pritiska tujih oglaševalcev in njihovim zelo pogostim zavajajočim oglaševanjem. V ta namen je bilo predstavljeno delovanje Oglaševalskega razsodišča pri SOZ. Cilj aktivnosti je, da se oglaševanje uredi in s tem zagotovi varno in kakovostno zobozdravstvo za vse paciente.

Zbornična pogajanja v okviru partnerjev za splošni dogovor

"V aktualni sestavi Odbora za zobozdravstvo (OZB) me je predsednik Krunoslav Pavlović povabil k sodelovanju pri pogajanjih za splošni dogovor kot predstavnika zobozdravnikov v kvoti predstavnikov zdravniške zbornice. Kot zobozdravnik koncesionar z 19 leti izkušenj v delu z zavarovalnico sem se počutil precej kompetentnega v zagovarjanju zobozdravniških stališč v odnosu do zavarovalnice. Priznam, da sem menil, da je s pametnimi obrazložitvami in ob minimalnih stroških možno izboljšati sistem tako v korist pacientov kot zobozdravnikov.... 

...Sistem na prvi pogled sicer deluje enakopravno (partnersko), a je realnost žal nekoliko drugačna."

Preberite kaj je Saša Savić, dr. dent. med., član Odbora za zobozdravstvo napisal o zborničnih pogajanjih tukaj>>>

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si
Uradne ure

ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00
To sporočilo ste prejeli ker ste se naročili na tedenski bilten Zdravniške zbornice Slovenije ali se udeležili katerega izmed naših dogodkov. Če ne želite več prejemati tedenskega biltena se lahko odjavite. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.