Specializacije iz dentalne iz medicine
Spoštovani kolegice in kolegi,
Za nami je uspešno zaključen izbor koordinatorjev specializacij za vseh šest področij dentalne medicine. Na javni poziv, ki ga je v začetku letošnjega junija ob izteku mandatov dosedanjih koordinatorjev zbornica objavila na svoji spletni strani in v Biltenu, se je prijavilo enajst kandidatov. Vlogi so priložili svoj življenjepis in predlog oz. vizijo razvoja specializacije, za katero so kandidirali. Izbor med prijavljenimi kandidati je opravila komisija, ki so jo sestavljali predsednik Odbora za zobozdravstvo in člani Komisije za podiplomsko usposabljanje pri Odboru za zobozdravstvo. Vsi kandidati so ustrezali merilom za določanje koordinatorjev specializacij skladno z določili novega Pravilnika o vrstah, vsebini, trajanju in poteku specializacij zdravnikov. Pravilnik pravi, da je za koordinatorja specializacije oz. njegovega namestnika lahko imenovan
zdravnik, ki je priznan strokovnjak na svojem področju, če izpolnjuje pogoje za imenovanje za glavnega mentorja (specialist več kot štiri leta in najmanj 30 kreditnih točk, potrebnih za podaljšanje licence, letno).
Po novem Pravilniku iz lanskega aprila (Uradni list RS, št. 22/18) za področja dentalne medicine zaposlitev v učni ustanovi oz. pri pooblaščenem izvajalcu, kjer se izvaja specializacija ali del specializacije, ni več potrebna. Novost želi spodbuditi sodelovanje med učnimi ustanovami in specialisti, ki delujejo izven učnih ustanov ali celo izven javne zdravstvene mreže. Namestnika koordinatorja si je izmed kandidatov, ki so izpolnjejevali pogoje za imenovanje, izbral vsak koordinator sam.
Z novoimenovanimi koordinatorji v začetku oktobra načrtujemo uvodni sestanek, kjer jih bomo seznanili z njihovimi nalogami ter začrtali skupno pot za prihodnja štiri leta. Koordinatorji imajo osrednjo vlogo pri poteku specializacij. Na podlagi javljenih potreb po novih specialistih, ki jih skozi leto zbira zbornica, desetčlanski delovni skupini in kasneje petčlanskemu odboru, sestavljenemu iz predstavnika Ministrstva za zdravje (MZ), Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije (ZdrZS) in zbornice, predlaga število specializacij glede na resnične potrebe in dinamiko učnih mest. Odbor dvakrat letno pripravi predlog števila in vrst specializacij za območje celotne države (nacionalni nivo) oz. za posamezne izvajalce zdravstvene dejavnosti. Predlog odbora je podlaga ministru, ki določi število posameznih vrst specializacij za
potrebe javne zdravstvene mreže ter zbornici naloži objavo razpisa.
Koordinatorji so člani izbirnih komisij v izbirnih postopkih. Nadalje določajo glavne mentorje za posamezne specializante. Pregledujejo vloge za vštevanje predhodnega usposabljanja ali dela posameznega specializanta v program specializacij. Najmanj enkrat letno sodelujejo pri organiziranju skupinskih oblik izobraževanja specializantov in spremljajo napredovanja usposabljanja posameznih specializantov. Pripravijo letno poročilo nadzorniku kakovosti o poteku specializacije na svojem strokovnem področju. Slovenskemu zdravniškemu društvu lahko predlagajo spremembo vsebine specializacije. Ob vlogah za opravljanje specialističnega izpita pregledujejo in potrjujejo izpolnjene E-liste. Sodelujejo pri reševanju pritožb v zvezi z izvajanjem programov specializacij in podajo mnenje o predlogu za
podaljšanja trajanja specializacije. V primeru nacionalnega razpisa predlagajo pooblaščenega izvajalca oz. delodajalca, pri katerem se specializant zaposli, in pri tem upoštevajo željo specializanta. Mandat koordinatorjev specializacij traja štiri leta, z možnostjo enkratnega ponovnega imenovanja, če so kazalniki kakovosti med izvajanjem specializacije ustrezni.
Pred vrati je jesenski razpis specializacij. Potrebe po specialistih so velike, navdušenje doktorjev dentalne medicine za specializacije prav tako, izzivov na vseh področjih pa mnogo. Ob izdatni pomoči Sveta za izobraževanje in usposabljanje zdravnikov smo uspešno vpeljali standardizirano mnenje o kandidatu za prijavo na razpis in strukturiran intervju na izbirnih postopkih, stalno izboljšujemo razpisna besedila, čaka nas zagon elektronskega lista specializanta, posodobitve vsebin/učnih načrtov specializacij, povečanje števila učnih mest, mednarodne akreditacije ...
Zaželimo jim uspešno delo.
asist. dr. Maja Grošelj, dr. dent. med.
Predsednica Komisije za izobraževanje pri Odboru za zobozdravstvo
|
|
|
Imenovanje koordinatorjev specializacij s področja dentalne medicine
Zdravniška zbornica Slovenije je 9. septembra 2019 imenovala nove koordinatorje specializacij s področja dentalne medicine za obdobje štirih let za naslednja specialistična področja:
• Čeljustna in zobna ortopedija
• Oralna kirurgija
• Otroško in preventivno zobozdravstvo
• Parodontologija
• Stomatološka protetika
• Zobne bolezni in endodontija
|
|
|
|
Povračilo sredstev za pripravništvo doktorjev dentalne medicine
Shemo objavljamo z namenom, da bi na čim bolj jasen način predstavili, kako poteka povračilo sredstev za pripravništvo doktorjev dentalne medicine preko Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, do katerega so upravičeni delodajalci in pooblaščeni izvajalci za izvajanje pripravništva doktorjev dentalne medicine.
Shema je dostopna tukaj >>>
|
|
|
|
Plača stažistov, plačevanje mentorstva pri koncesionarjih, plačilo mentorjem in odmera letnega dopusta
Odgovori na pogosta vprašanja
S strani članov smo prejeli vprašanja, ki se nanašajo na plačo stažistov, plačevanje mentorstva pri koncesionarjih, plačilo mentorjem in odmero letnega dopusta. Ker menimo, da bi pojasnila oz. odgovori utegnili zanimati širši krog članov, vam jih pošiljamo.
Vprašanje: »Plača stažistov ni povsod enaka – ponekod je 29. plačni razred – od tega si morajo stažisti na Koroškem sami plačevati mentorstva pri koncesionarjih po Sloveniji, ker jim delodajalec tega ne želi plačati.«
Odgovor najdete tukaj>>>
Vprašanje: »Plačilo mentorjev – ni enotnega sistema za plačevanje mentorjev. Koncesionarji sami postavijo ceno, mi v ZD pa smo mentorji zastonj.«
Odgovor najdete tukaj>>>
Vprašanje: »Različno izračunani dnevi dopusta v javnih zavodih po Sloveniji«
Odgovor najdete tukaj>>>
|
|
|
Anketa: Kaj je boljši in pravičnejši zobozdravstveni sistem
Vabljeni k sodelovanju!
Na junijskem Zboru zobozdravnikov smo z anketo zbrali podatke, ki so odražali širši pogled slovenskih zobozdravnikov na sistem, v katerem delujejo. Zbor zobozdravnikov je dodatno razjasnil pojme, ki smo jih uporabili v anketi, in eden od sklepov zbora je bil, da se anketa ponovi.
Zato vas prosimo, da odgovorite na anonimno anketo Kaj je boljši in pravičnejši zobozdravstveni sistem >>>
Hvala za sodelovanje.
|
|
|
Odbor za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije že dvanajsto leto aktivno sodeluje z regionalnimi zobozdravniškimi zbornicami z namenom skupnega sodelovanja na področju podiplomskega izobraževanja in usposabljanja v regiji. Tako smo letos z veseljem sprejeli organizacijo 12. skupnega kongresa, ki bo že tretjič potekal v Ljubljani, in sicer v petek in soboto, 15. in 16. 11. 2019, v prostorih Domus Medica.
Tema letošnjega kongresa je uporaba novih tehnologij v zobozdravstvu.
Kongres je namenjen seznanjanju zobozdravnikov z uporabo novih tehnologij v zobozdravstvu in razvoju stroke v regiji, povezovanju različnih specialističnih področij v zobozdravstvu z delom splošnega zobozdravnika ter izmenjavi izkušenj pri umestitvi zobozdravniške stroke v zdravstvene sisteme v regiji in v evropskem prostoru. Na srečanju bodo izbrani mednarodni predavatelji predstavili teme z vseh področij stomatologije.
Vabljeni!
Zdravniška zbornica Slovenije kongres vrednoti z 12 kreditnimi točkami.
Program srečanja >>>
Prijava >>>
|
|
|
|
Sestanek s predstavniki Odbora za zobozdravstvo in Ministrstvom za zdravje
Poročilo sestanka
Dne 25. 07. 2019 je na pobudo Odbora za zobozdravstvo potekal sestanek z državno sekretarko Ministrstva za zdravje, prim. Simono Repar Bornšek, glede aktivnosti in odprtih zadev na področju zobozdravstva.
Sestanka so se udeležili predsednik OZB in predsedniki komisij v okviru delovanja OZB.
Poročilo sestanka najdete tukaj >>>
|
|
|
Zdravstveni sistem bomo spremenili zdravniki, ker to potrebujejo naši bolniki!
Vabljeni na omizje!
Vam je zadosti čakanja na reforme in rešitve, ki jih obljublja politika?
Ste naveličani stalnega slabšanja stanja za bolnike, sestre in zdravnike, kljub vašemu vsakodnevnemu trudu?
Ste preslišani, izgnani, izigrani in izgoreli?
Poznate ustavne in zakonske okvire, ki že danes omogočajo spremembe?
Si želite postati del rešitve in ne ostati del problema?
Vabimo vas, da se pridružite na omizje z izbranimi gosti dne 17.10.2019 ob 17.00 uri v Domus Medica.
Preliminarni program najdete tukaj>>>
Prijava na srečanje bo v kratkem mogoča preko www.domusmedica.si.
|
|
|
Specialisti ortodontije na kongresu evropskega ortodontskega združenja v Franciji
Sanda Lah Kravanja, dr. dent. med.
Letošnji, že 95. kongres Evropskega ortodontskega združenja (European Orthodontic Society Congress), ki predstavlja vrhunec strokovnega in družabnega dogajanja na področju čeljustne in zobne ortopedije v evropskem prostoru, je potekal od 17. do 22. junija v Nici, prestolnici francoske riviere.
Znanstveni program je poudaril štiri raznolika področja: Pomen genetike v ortodontiji, Stabilnost okluzije in temporomandibularni sklep, Lingvalna ortodontija, Proste teme. Program je zajemal 12 ključnih predavanj in 54 kratkih predstavitev.
Med približno 3000 udeleženci s vsega sveta smo bili tudi specialisti ortodontije iz Slovenije. Letos nas številčno ni bilo veliko, smo pa bili v znanstvenem delu zelo uspešno zastopani. Sanda Lah Kravanja je predstavila izsledke svoje študije v predavanju, znanstvene ali klinične posterje pa je predstavilo pet slovenskih ortodontov s sodelavci: izr. prof. dr. Jasmina Primožič, doc. dr. Anita Fekonja, asist. Aljaž Golež, Mojca Lajh in Martina Zore Albreht.
Pred uradnim pričetkom kongresa so se zvrstila srečanja asociacij, ki delujejo v okviru EOS (EPSOS- srečanje specializantov ortodontije, EFOSA- European Federation of Orthodontic Specialists Associations) in izpiti za sprejem v elitni krog evropskih ortodontov EBO (European Board of Orthodontists). Potekal je tudi predkongresni tečaj za specializante ortodontije o ovrednotenju ligvalne tehnike ravnega loka in tečaj o absolutnem sidrenju v ortodontiji.
Prihodnji kongres Evropskega ortodontskega združenja bo 2020 v Hamburgu, v Nemčiji.
|
|
|
Urejanje dovolil za prejemanje sporočil v profilu
Ponovno smo od več članov prejeli vprašanja, zakaj na svoje e-naslove niso prejeli določenega vabila na dogodek, ki ga organizira npr. ena od zdravniških organizacij, ali vabila na izobraževanje za kreditne točke, stanovski kolega pa je to obvestilo prejel.
Za prejemanje vabil na pomembna strokovna izobraževanja, konference in simpozije s strani drugih organizatorjev, informacij o prostih delovnih mestih v zdravstveni mreži ter druga strokovna obvestila in informacije komercialne narave je od 25. maja 2018 v skladu z GDPR potrebna vaša izrecna privolitev, o čemer smo vas že večkrat obveščali in zaprosili za ureditev vaših dovolil.
Vse, ki morda tega še niste storili, vljudno prosimo, da v svojem spletnem profilu zdravnika preverite nastavitve vaših dovolil za obveščanje. TUKAJ >>>
Za dostop potrebujete uporabniško ime in geslo. Če ga (še) nimate, ste ga morda pozabili ali pa ne deluje, se po pomoč lahko obrnete na: podpora@zzs-mcs.si.
|
|
|
Na krilih poezije in glasbe stopili v jesen
Andrej Rant, po poklicu stomatolog, po srcu pa pesnik, numizmatik in ljubitelj etnologije, ki piše pesmi neprekinjeno že petdeset let, je na literarno-glasbenem večeru “Balade in srednjeveška glasba” predstavil izbor balad iz svojega bogatega pesniškega opusa.
Balade so obarvali zvoki srednjeveške glasbe, ki jo je na kopijah srednjeveških instrumentov izvedel Janez Jocif. Prisluhnili smo enoročni flavti, portativu, dudam in strunski lajni.
|
|
|
|
|