Ob koncu leta
Za nami je velik dogodek, 12. mednarodni kongres novih tehnologij v stomatologiji, ki se ga je udeležilo preko 300 kolegov in kolegic. Poleg kongresa so potekale še ločene delavnice, ki so omogočale dodatne prijave.
Kongres nam je ponudil širok spekter zanimivih strokovnih in stanovskih tem. Vzporedno programu so v petek in soboto potekali dvostranski sestanki štirih zbornic, ki sestavljajo združenje K4 – makedonska, bosanska, hrvaška zobozdravniška zbornica in slovenska zdravniška zbornica. Osrednja tema pogovorov je bilo zavajajoče oglaševanje, ki predstavlja na Balkanu širši problem. Enostavno povedano, »vsak jug ima tudi svoj jug«. Na tem področju je Zdravniška zbornica Slovenije pripravila sporazum o sodelovanju in definirala zavajajoče oglaševanje po smernicah Sveta evropskih zobozdravnikov. Zbornice so prepoznale sporazum kot korak v pravo smer.
Zelo pomemben sestanek je potekal v soboto med državno sekretarko, vodstvi zbornic in predsednikom Sveta evropskih zobozdravnikov, dr. Landijem. Definirali smo položaj in problematiko zobozdravnikov in zobozdravstvenih sistemov v regiji, izmenjali izkušnje na tem področju in jih postavili v širši evropski kontekst. Predsednik Landi je glasno podprl regijsko sodelovanje kot način zaznavanja problematike in iskanja rešitev. Ugotovili smo, da zobozdravstvo v večini držav ureja zobozdravstvena zakonodaja in kolegi so predstavili nekaj prednosti iz svojih okolij. Prevladalo je mišljenje, da ločena zobozdravstvena zakonodaja omogoča lažje poenotenje politike in stroke na področju zobozdravstva, saj se ožja interesna skupina enostavneje poenoti glede določenega problema.
Vzporedno s kongresom je tekla tudi javna razprava o Zakonu o pacientovih pravicah, ki je pokazala, da ministrstvo misli resno, ko je ZZS upoštevalo kot ključnega deležnika v odločanju. V okviru delovne skupine za Zakon o pacientovih pravicah je sodeloval tudi dr. Gorkič, ki mu je uspelo z našimi argumenti prepričati MZ, da zobozdravniki ne moremo voditi elektronskih čakalnih dob. Še več, uspelo nam je, da smo ohranili neodvisno strokovno odločanje o prioritetah na področju protetike.
Zakon prinaša tudi novost na področju pojasnilne dolžnosti. Predlagali smo novo določbo 20. člena zakona, ki bo zobozdravnikom olajšala izvedbo pojasnilne dolžnosti s pomočjo obrazcev o pojasnilni dolžnosti. S tem bodo pomembne informacije tudi pacientom podane bolj jasno in določno.
Tako se s koncem leta določene zgodbe zaokrožajo v skupno celoto in nam dajejo vsebino. V tem mesecu smo se obrnili v preteklost in podelili priznanja našim kolegom za opravljeno delo in njihove zasluge za to, da smo danes tu in lahko iščemo nove izzive za naprej.
Pred Odborom za zobozdravstvo je novo leto projektov in pogajanj. Manifest, Strategija ustnega zdravja, odpiranje novih zakonov na področju zdravstva, novi modeli izobraževanj, dobaviteljstvo v Sloveniji, vključevanje v evropska telesa, splošni dogovor (prepir) ipd. Odločitev bo veliko, a za odbor se mi zdi najpomembnejše vodilo, da se bo znal odločiti za prave poti in ne tiste, ki so enostavnejše. Do sedaj je to znal.
Želim vam lepe praznike ter srečno novo leto 2020.
Krunoslav Pavlović, dr. dent. med.
Predsednik Odbora za zobozdravstvo
|
|
|
Podeljena letošnja odličja Zdravniške zbornice Slovenije za izjemne dosežke
Zdravniška zbornica Slovenije je minulo sredo podelila odličja 15 izjemnim zdravnikom, zdravnicam, zobozdravnikom in zobozdravnicam – med njimi sta bili podeljeni dve najvišji odličji za življenjsko delo – Hipokratovi priznanji.
Slavnostni dogodek je bil tokrat v Mariboru na Medicinski fakulteti Univerze Maribor. Osrednji gost in govornik je bil minister za zdravje g. Aleš Šabeder.
|
|
|
|
Hipokratovo priznanje v roke primarijki Jožici Reberc, dr. dent. med
Za izjemen prispevek k ugledu slovenskega zobozdravništva in predano delo na področju preventivnega zobozdravstvenega varstva predšolskih in šolskih otrok
Primarijka Jožica Reberc, dr. dent. med., je ena izmed prvih slovenskih zobozdravnic, ki je začela postavljati temelje zobozdravstvene preventive v takratnem Centru dr. Jožeta Potrča Ptuj. S preventivo se je začela ukvarjati takoj po specialističnem izpitu – leta 1978, ko v uspeh preventive ni verjel skoraj nihče. Skupaj s sodelavkami, preventivnimi sestrami, je vztrajala, prepričevala, spodbujala. Obiskovale so ravnatelje šol, vrtce, pisale dopise na občinski odbor za zdravstvo, na odbor za šolstvo. V veliko pomoč jim je bilo takrat ustanovljeno Društvo za oralno zdravje. Kot pravi, je preventiva – po velikih mukah – prišla v 28 osnovnih šol, 11 vrtcev in srednješolski center.
|
|
|
|
Naziv časta članica je prejela Majda Korpar, dr. dent. med.
Za izjemen prispevek k ugledu slovenskega zobozdravništva, predvsem na področju razvoja čeljustne in zobne ortopedije
Primarijka Majda Korpar, dr. dent. med., je leta 1967 začela z delom v ortodontski ambulanti Zdravstvenega doma Maribor in nato zaradi kadrovskega primanjkljaja tudi v ortodontskih postajah v Slovenski Bistrici in Ormožu. Vse od leta 1974 pa do upokojitve je bila predstojnica, najprej specialističnih ortodontskih ambulant v Zdravstvenem domu Maribor, nato pa samostojne Specialistične službe za otroke in mladino. Ves čas je skrbela za nenehen strokovni razvoj sebe in sodelavcev.
Bila je pomembna članica skupine raziskovalcev s področja čeljustne in zobne ortopedije, ki je nastala na pobudo prof. dr. Farčnika. Rezultati vseslovenskih longitudinalnih študij predstavljajo temelje razvoja slovenske čeljustne in zobne ortopedije.
V vsem svojem aktivnem obdobju je bila mentorica zobozdravnikom pripravnikom, kasneje pa tudi glavna mentorica specializantom čeljustne in zobne ortopedije.
|
|
|
|
Naziv zaslužni član/članica sta prejela Mirjana Petrovič, dr. dent. med. in docent dr. Andrej Kansky, dr. dent. med.
Za pomemben prispevek pri uveljavljanju pravic zobozdravnikov v okviru zdravstvenega sistema ter delo na področju pojasnilne dolžnosti in mediacije je zbornica odličje zaslužna članica podelila Mirjani Petrovič, dr. dent. med.
Doc. dr. Andrej Kansky, dr. dent. med., je prejel odličje zaslužni član za izjemno strokovno, pedagoško in raziskovalno delo na področju maksilofacialne kirurgije, s katerim je prispeval k ugledu slovenskega zobozdravništva.
|
|
|
|
Zahvali sta prejeli Beti Kruljc Korelc, dr. dent. med., in Lučka Selič, dr. dent. med.
Zahvalo zbornice je prejela Beti Kruljc Korelc, dr. dent. med., za pomemben prispevek k vzpostavitvi modela izobraževanj za zobozdravnike v okviru zbornice in spodbujanje mlajših kolegov, da se uveljavijo kot predavatelji.
Za pomemben prispevek pri razvoju zobozdravstva in predano delo pri pripravi vsebine obrazcev za pojasnilno dolžnost pa je zahvalo zdravniške zbornice prejela Lučka Selič, dr. dent. med.
|
|
|
|
Licenčne listine slovesno prejelo 20 zobozdravnikov in zobozdravnic
Čestitke in vabljeni k ogledu fotogalerije
20. novembra 2019 je na slovesni podelitvi licenčnih listin in potrdil o opravljenem specialističnem izpitu listine prejelo 54 doktorjev medicine in 20 doktorjev dentalne medicine. Prejemnike licenčnih listin in njihove družinske člane ter prijatelje, ki so se udeležili slovesnosti, je nagovorila predsednica dr. Zdenka Čebašek - Travnik. V nagovoru je spregovorila o vsebinsko zelo bogatem delovanju zdravniške zbornice in jih spodbudila, da v njej aktivno sodelujejo v obliki delovanja v različnih odborih, delovnih skupinah in na posameznih dogodkih.
Prejemnike odličij sta nagovorili tudi asist. dr. sc. Maja Grošelj, dr. dent. med., članica Odbora za zobozdravstvo in predsednica Komisije za podiplomsko usposabljanje pri Odboru za zobozdravstvo, in Vesna Pekarović Džakulin, dr. med., predsednica Odbora za osnovno zdravstvo in podpredsednica Evropskega združenja splošnih in družinskih zdravnikov – UEMO
Veselo razpoloženje je še poudarila skupina Anastomoza.
Celoten nagovor asist. dr. sc. Maja Grošelj, dr. dent. med si lahko preberete tukaj>>>
Fotogalerija prireditve
|
|
|
|
Motnje v delovanju Odbora za zobozdravstvo
Po dobrih dveh letih dela je prišlo v Odboru za zobozdravstvo do resnih motenj, ki so eskalirale v nasilnem vedenju enega od članov na 32. seji odbora. Znotraj odbora sta se oblikovali dve skupini, prva z jasno izraženo željo po čimprejšnji odcepitvi in ustanovitvi samostojne zdravniške zbornice in druga, ki se je trudila v smeri večanja avtonomije in postopnega prehoda v samostojnost. V tej drugi skupini je tudi predsednik odbora Krunoslav Pavlović, ki ga je prva skupina pozvala k odstopu. Tega ni uresničil zaradi dejstva, da odbor do imenovanja novega predsednika na skupščini zdravniške zbornice ne bi mogel delovati. Ker so se pritiski v smeri njegovega odstopa nadaljevali, je sklical korespondenčno sejo z glasovanjem.
Zapisnik te seje:
Člani Odbora za zobozdravstvo so na svoji 36. seji, ki je potekala korespondenčno od ponedeljka, 9. 12. 2019, od 15. ure, do srede, 11. 12. 2019, do 11. ure prejeli v glasovanje predlog naslednjega sklepa:
Odbor za zobozdravstvo poziva predsednika odbora Krunoslava Pavlovića, dr. dent. med., k odstopu.
O predlaganem sklepu so od 14 članov Odbora za zobozdravstvo glasovali 3 člani.
Rezultat glasovanja o sklepu je naslednji: ZA: 0, PROTI: 3, NISO GLASOVALI: 11.
Kot sledi:
»Sklep št. 1/36/2019: Odbor za zobozdravstvo poziva predsednika odbora Krunoslava Pavlovića, dr. dent. med., k odstopu.«
NI SPREJET.
Če funkcionar ne odstopi, obstaja še možnost razrešitve. To po našem statutu lahko predlaga predsednik zbornice, skupščinski svet ali 20 poslancev. Ker predsednica nisem in ne bom predlagala razrešitve Krunoslava Pavlovića, je na predlog Stanislava Nagliča o tej možnosti glasoval Skupščinski svet na svoji seji 12.12.2019, ki predloga ni izglasoval. Tako obstaja le še možnost, da se za razrešitev zbere 20 podpisov poslancev. Če bodo ti glasovi zbrani, bodo o razrešitvi bodo odločali vsi poslanci na seji skupščine, pred glasovanjem pa bo Krunoslav Pavlović lahko podal svoj zagovor.
Dr. Zdenka Čebašek-Travnik
Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije
|
|
|
|
12. mednarodni kongres novih tehnologij v stomatologiji uspešno izveden
15. in 16. novembra 2019 je na zbornici potekal 12. mednarodni kongres novih tehnologij v stomatologiji.
Kongres je bil namenjen seznanjanju zobozdravnikov z novimi tehnologijami v zobozdravstvu in razvoju stroke v regiji, povezovanju različnih specialističnih področij zobozdravstva z delom splošnega zobozdravnika ter izmenjavi izkušenj pri umestitvi zobozdravniške stroke v zdravstvene sisteme v regiji in v evropskem prostoru.
Na srečanju so izbrani mednarodni predavatelji predstavili teme z vseh področij zobozdravstva. V okviru kongresa so bile organizirane tudi delavnice.
V imenu Ministrstva za zdravje je slušatelje nagovorila državna sekretarka prim. Simona Repar Bornšek, dr. med. Pozdravni nagovor je dostopen tukaj >>>
Pozdravni nagovor predsednika Odbora za zobozdravstvo Krunoslava Pavovića, dr. dent. med. je dostopen tukaj >>>
|
|
|
|
V sklopu kongresa 12. mednarodni kongres novih tehnologij v stomatologiji je izšel e-zbornik
E-zbornik
Dostop do zbornika povzetkov vseh predavanj je dostopen tukaj >>>
|
|
|
Delovni sestanek predstavnikov zbornic K4
Del kongresa je bil namenjen tudi sestanku predstavnikov zbornic Slovenije, Hrvaške, Makedonije in Federacije BiH, ki delujejo v združenju K4 z namenom izmenjave izkušenj o aktualnih strokovnih vsebinah v regiji in evropskem prostoru. Na sestanku so se predstavniki zbornic seznanili z vsebino Sporazuma o oglaševanju v zobozdravstvu in predstavitvijo sestankov in kongresnih aktivnosti v letu 2020.
|
|
|
|
Zagotoviti bi bilo treba več sredstev za preventivo v zobozdravstvu
Sestanek predsednikov zbornic K4, Ministrstva za zdravje in predsednika združenja CED
Na skupnem sestanku med Ministrstvom za zdravje, vodstvom zbornic in predsednikom Sveta evropskih zobozdravnikov (CED) je bil predstavljen položaj zobozdravnikov kot deležnikov zdravstvenega sistema, kakor tudi zobozdravstveni sistemi posameznih zbornic v regiji.
Predsednik CED, dr. Marco Landi, je glasno podprl regijsko sodelovanje kot način zaznavanja problematike in iskanja rešitev. Prav tako je izpostavil tudi pomen javnega financiranja zobozdravstvene preventive mladostnikov in starejših ter pozval ministrstvo, da za preventivo zagotovi več sredstev.
Med deležniki sestanka je prevladalo mišljenje, da ločena zobozdravniška zakonodaja omogoča lažje poenotenje politike in stroke na področju zobozdravstva, saj se ožja interesna skupina enostavneje poenoti glede določenega problema.
|
|
|
Prijava nasilja nad zdravniki in zobozdravniki
Kontakt za pomoč
Prijava nasilja nad zdravniki in zobozdravniki
Kontakt za pomoč
Zdravniška zbornica Slovenije odločno podpira načelo ničelne tolerance do nasilja nad zdravniki in zobozdravniki, saj je njihova varnost hkrati tudi predpogoj za ustrezno in kakovostno obravnavo pacientov.
V ta namen je zbornica ustanovila delovno skupino za zaščito zdravnikov pred nasiljem, ki aktivno deluje na področju preprečevanja nasilnih incidentov v zdravstvu.
Zdravnike in zobozdravnike pa zbornica poziva, da vse nasilne incidente dosledno prijavijo, lahko tudi anonimno. Obrazec za anonimno prijavo nasilnega dogodka je na tej povezavi >>>
|
|
|
Klubski knjižni večer s prof. dr. Markom Vudragom - Nekrolog za sapientio
15. januar 20120 ob 18:00, Domus Medica
Na klubskem knjižnem večeru, ki bo 15. januarja 2020 ob 18. uri v Domus Medica, bomo gostili prof. dr. Marka Vudraga, dr. med. Že štiri desetletja deluje na področju javnega zdravja in zdravstvene ekologije z ocenami tveganja in vplivov na zdravje. Podpira programe skupnostnega pristopa in integrirane preventive ter zagovarja filozofijo »zdravje v vseh politikah«. Je habilitiran univerzitetni učitelj in kot pridruženi profesor na Univerzi Nova Gorica predava o okolju in zdravju. Zaposlen je na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje kot strokovnjak za javno zdravje.
Avtor se v eseju Nekrolog za sapientio ali Vzpon nebiološke civilizacije osredinja na razpravo o škodljivih učinkih neoliberalnega kapitalizma na zdravje ljudi in okolja.Svoje teze utemeljuje na biologiji, zgodovini, filozofiji, sociologiji in jih uokvirja v kulturo zahoda.
Knjižni večer bo povezoval prof. Alojz Ihan, dr. med., igralka Gaja Vudrag pa bo prebrala nekaj izbranih citatov iz eseja.
Vljudno vabljeni, da se nam pridružite!
PRIJAVA NA KNJIŽNI VEČER
|
|
|
|
|
|