22. Bilten za zobozdravnike

15. januar 2021 – 2. april 2021

 
 
 
 

Novi val, novi izzivi

Spoštovane kolegice in spoštovani kolegi,

na pragu tretjega vala ali v vmesni interferenci med valoma se je zgodila Skupščina ZZS in imenovanje novega Odbora za zobozdravstvo. Odbor združuje kolege, ki so vsak po svoje že pustili sledi v zobozdravstvenem sistemu in so izkazali interes ter željo prispevati še nekaj več za skupno dobro vseh kolegov. Odbor združuje modrost izkušenj ter drznost in inovativnost mlajše generacije, ki je globoko zazrta v prihodnost.

Prehod nam je poleg tretjega vala prinesel še nove dodatne izzive v tem letu, in sicer najprej pripravo strategije opuščanja dentalnega amalgama do leta 2030, ki je bil v preteklem letu prezrt. Pravzaprav je to tema, za katero se vsi dobro zavedamo, da pomeni korenite spremembe v zobozdravstvenem sistemu, ne glede na to, iz katere smeri jo gledamo. V zavedanju tovrstne problematike smo pri ZZS že v preteklem letu pripravili mednarodno srečanje, kjer smo skušali dobiti odgovore, kako deluje zobozdravstveni sistem v drugih državah EU >>>

Ne glede na to se soočamo s tremi ključnimi vprašanji – kateri material, ki ne vsebuje živega srebra, je lahko trajnostno in biološko boljši od dentalnega amalgama in seveda kakšna je cena tega materiala ter koliko časa potrebujemo za izdelavo tovrstne zalivke. Dejstvo je, da takšen material danes v Sloveniji že uporabljamo – kompozit. Zalivka iz kompozita pa se financira iz treh blagajn – ZZZS, dopolnilnega zavarovanja in iz žepa pacienta. Zbiranje literature in oblikovanje izhodišč se je pri Ministrstvu za zdravje že začelo in veselim se prvih okroglih miz ali spletnih srečanj tudi o tej temi v prihajajočih mesecih.

Del konvencije, ki zapoveduje opustitev amalgama v zobozdravstvu, govori tudi o nujni potrebi po nacionalni strategiji preventive na področju ustnega zdravja ter posledično zmanjšani indikaciji za izdelavo zalivk. Tako je naša naloga osvežiti podatke v Strategiji ustnega zdravja v Republiki Sloveniji ter jo že tretjič – upam, da sedaj res uspešno – predlagati Zdravstvenemu svetu v potrditev.

Poleg kongresne dejavnosti, kjer pripravljamo nekaj novosti, se bomo letos dotaknili tudi kazalnikov kakovosti v zobozdravstvu ter tako začrtali nekaj osnov, kako začeti vrednotiti tudi ta del našega dela.

Zobozdravstvo se je zelo dobro prebilo skozi prvi in drugi val, sedaj je cepljen zelo velik del zobozdravnikov. V strokovnih razpravah in srečanjih se pojavljajo različne informacije o različnih sevih, različnih učinkih cepiv, različnih časovnih periodah imunosti po okužbi in po cepljenju.

Vsi zobozdravniki pa zelo dobro vemo, da je pri preprečevanju okužbe z virusom SARS-COV-2 in pri zamejitvi njenega širjenja zanesljiva le ena stvar – primerna osebna varovalna oprema (OVO) in njena ustrezna uporaba. OVO nas je zaščitila v prvem in v drugem valu, torej FFP2-maska, zaščitna kapa, vizir ali očala ter plašč in rokavice. Ob tem pa seveda še veliko razkužilnih sredstev za vse površine ter čim več prezračevanja.

Zatorej pamet v roke in še v tretje dosledno uporabljajte OVO in epidemiološke obrazce, ne glede na to, ali ste bili cepljeni ali ne in ali ste preboleli covid-19 ali ne.

V TRETJE SREČNO!

Krunoslav Pavlović, dr. dent. med.
Predsednik odbora za zobozdravstvo

 
 
 

Razpis specializacij s področja dentalne medicine

Skladno z določili Zakona o zdravniški službi in Pravilnika o vrstah, vsebini, trajanju in poteku specializacij zdravnikov je Zdravniška zbornica Slovenije 31. 3. 2021 objavila:

  • Prvi javni razpis specializacij s področja dentalne medicine 2021 za posamezne izvajalce in za območje celotne države >>>

Razpisni rok: 16. 4. 2021.

Dodatne informacije dobite IZKLJUČNO PO ELEKTRONSKI POŠTI na naslovu: Klara Zupančič do vključno 14. 4. 2021. 

Več >>>
 
 

Načrt povračila stroškov za predpisano osebno varovalno opremo

Zdravniška zbornica Slovenije (v nadaljevanju: zbornica) se je seznanila s pojasnili Ministrstva za zdravje, ki so se nanašala na povračilo stroškov osebne varovalne opreme (v nadaljevanju: OVO) za izvajalce zobozdravstvene dejavnosti.

Ministrstvo za zdravje se je z navedenim dopisom odzvalo na dopis Koordinacije zdravniških organizacij, ki je med drugim opozarjal, da je bil z zelo natančnim finančnim ovrednotenjem podan predlog za povračilo stroškov OVO, ki bi bil vključen v aneks k Splošnemu dogovoru za leto 2020, vendar je bil predlog v okviru pogajanj zavrnjen. Zaradi navedenega morajo izvajalci zobozdravstvene dejavnosti v mreži javne zdravstvene službe sami kriti stroške OVO, ki je potrebna za opravljanje dela v zobozdravstveni ordinaciji, čeprav je očitno, da bi morali biti stroški pokriti iz sredstev ZZZS.

Ker Ministrstvo za zdravje ni sledilo pozivom KZO v zvezi z OVO, je zbornica Vlado RS pozvala, da slednja v okviru svojih pristojnosti zagotovi financiranje OVO za zobozdravstveno obravnavo pacientov v javni mreži v breme sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja.

 
 

Pripravništvo doktorjev dentalne medicine – e-razporejanje

Kandidati za opravljanje pripravništva doktorjev dentalne medicine po novem na zbornico oddajo le e-vlogo za opravljanje programa pripravništva za poklic doktor dentalne medicine.

Več >>>
 
 

Odbor za zobozdravstvo v tem mandatu

Predstavljamo vam člane Odbora za zobozdravstvo in njihove usmeritve:

  1. Matjaž Gorkič, dr. dent. med.
  2. asist. mag. Tadej Ostrc, dr. dent. med.
  3. Neja Jurjec Smole, dr. dent. med.
  4. Beti Kruljc Korelc, dr. dent. med.
  5. Gordan Čok, dr. dent. med.
  6. dr. Sanda Lah Kravanja, dr. dent. med.
  7. doc. dr. Boris Gašpirc, dr. dent. med.
  8. asist. Luka Hočevar, dr. dent. med.
  9. prof. dr. Aleš Fidler, dr. dent. med.
  10. Martin Ranfl, dr. dent. med.
  11. Tina Oven, dr. dent. med.
  12. Alenka Krabonja, dr. dent. med.
  13. Barbara Škrlj Golob, dr. dent. med.
  14. Matevž Janc, dr. dent. med.
  15. Krunoslav Pavlović, dr. dent. med., predsednik odbora
 
 

Delovanje Komisije za podiplomsko usposabljanje (KPU) pri OZB v novem mandatnem obdobju

Člani so bili izbrani skrbno v skladu s prioritetami KPU. Glavno poslanstvo KPU bo priprava informacij za pregledno razpisovanje specializacij glede na potrebe mreže. Mrežo specialistov s področja dentalne medicine je treba popolniti in jo načrtovati v skladu s prihodnjimi potrebami. Prenova programov specializacij v skladu s sodobnimi mednarodnimi smernicami je naslednji obsežen projekt, katerega začetek sega v obdobje prejšnjega mandata.

Asist. mag. Tadej Ostrc, dr. dent. med., spec.

Več >>>
 

Ustno zdravje mora postati vrednota, ki jo bomo prenesli na bodoče generacije

Ob svetovnem dnevu ustnega zdravja je na zbornici potekala novinarska konferenca pod geslom »Tvoja usta, tvoj ponos«, saj dobro ustno zdravje pripomore k boljšemu splošnemu zdravju in podaljšuje življenje.

Posnetek novinarske konference je dostopen tukaj >>>

 
 

Povečati je potrebno zavedanje prebivalcev o pomenu ustnega zdravja
 

Krunoslav Pavlović, dr. dent. med., je povedal, da je bila ves čas trajanja epidemije zagotovljena regijska dostopnost do nujnih zobozdravstvenih storitev tudi za covid-19 pozitivne paciente oz. tiste, ki so bili v karanteni ali izolaciji.
Več >>>

 
 

Poslabšanje ustne higiene pri šolarjih
 

Zaustavitev preventivnih dejavnosti se pozna tudi na znatnem poslabšanju ustne higiene pri šolarjih v času epidemije, opažajo šolski zobozdravniki. Več je karioznih zob in bolezni dlesni, je povedal podpredsednik Stomatološke sekcije prim. Matej Leskošek, dr. dent. med.
Več >>>

 
 
 

Tudi v času epidemije nesreča ne počiva
 

Večina poškodb zobovja se zgodi doma, je povedal vodja centra za otroško in preventivno zobozdravstvo dr. Rok Kosem, dr. med., spec. otroškega in preventivnega zobozdravstva. Doma se zgodi kar 80 odstotkov poškodb mlečnih zob ter 40 odstotkov poškodb mlečnih in stalnih zob. 
Več >>>

 
 

Ozaveščenost o ustnem zdravju pomembna tudi za splošno zdravje
 

Zobozdravnik Matej Praprotnik je poudaril pomen družinskega zobozdravnika, ki pozna bolnikovo zgodovino in tudi družinske bolezni. Odsvetuje hitro, kampanjsko reševanje zobozdravstvenih težav, ko se pojavijo.
Več >>>

 
 

Akcija ozaveščanja prebivalcev Slovenije o pomenu preventive pri zagotavljanju ustnega zdravja

Zdravniška zbornica Slovenije je v sodelovanju s stomatološko sekcijo in sekcijo pedontologov Slovenskega zdravniškega društva, Nacionalnim inštitutom za javno zdravje in študenti dentalne medicine pripravila skupno akcijo ozaveščanja prebivalcev Slovenije.

Vabljeni k ogledu vsebin, ki smo jih pripravili v sklopu akcije >>>

 
 
 
 

Sledite dogajanju

 
Facebook >>>
Ustno zdravje >>>
 
 
YouTube >>>
 
Skupaj zmoremo! >
 
 

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si

Uradne ure
ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00 

FacebookYouTubeWebsite
Pomembno obvestilo: Avtomatičen odgovor na ta mail, ki je bil poslan preko sistema obveščanja, ni mogoč. Vaše sporočilo bomo lahko prebrali le, če bo poslano na e-naslov: gp.zzs@zzs-mcs.si Hvala za razumevanje!
To sporočilo ste prejeli, ker ste se član/članica Zdravniške zbornice ali ste se naročili na prejemanje Biltena Zdravniške zbornice Slovenije. 

Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo). 

Če ste član zbornice odjava od biltena pomeni, da ne boste prejemali tudi drugih obvestil med katera poleg biltena zbornice sodijo za zobozdravnike še zobozdravniški bilten, za vse člane pa obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice.

Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.
Posodobi nastavitve  |  Odjavi se