23. Bilten za zobozdravnike

3. april 2021 – 18. junij 2021

 
 
 
 

Amalgam vs. kompozit vs. steklasto ionomerni cement 

Spoštovane kolegice in spoštovani kolegi,

na podlagi Konvencije Minamata o živem srebru je Ministrstvo za zdravje (MZ) pristopilo k oblikovanju Nacionalnega načrta o ukrepih za postopno opustitev uporabe amalgama v zobozdravstvu do leta 2030. Program bi moral biti sprejet že preteklo leto, a bo očitno letos.

MZ je oblikovalo delovno skupino (DS), v katero so bili vključeni poleg predstavnikov MZ tudi Zdravniška zbornica Slovenije, ZZZS, ZIRS, Združenje javnih zavodov, Medicinska fakulteta in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Delo je potekalo v časovni omejitvi in končni dokument je povzemal stališča posameznih deležnikov glede njihovih ozkih pristojnosti. 

Ob začetku je pregled obstoječih materialov in njihovih lastnosti pokazal, da na trgu obstaja zgolj kompozitni material, ki bi se lahko približal lastnostim amalgama. Steklasto ionomerni cement bi pomenil kompromis.  

Analiza zmanjševanja oziroma ukinitve uporabe amalgama po državah članicah EU je pokazala, da se amalgam v večini držav ne uporablja več. Države članice uvajajo alternativne materiale, a le nekaj držav poroča o uvedbi steklasto ionomernih materialov. Povprečna cena v EU za izdelavo zalivke iz alternativnega materiala znaša med 140 in 160 evrov. Evropa pozna tudi različne modele financiranja tovrstnih zalivk, ki po večini niso 100 % krite iz osnovne (državne) sheme. V financiranje so pogosto vključene dodatne ali zasebne zavarovalnice, dostop do tovrstnih storitev je lahko omejen na programe, institucije ali starostno. Storitev je ponekod tudi krita s soudeležbo s plačilom iz žepa ali pa je v celoti na trgu. 

Finančne izračune in programe je v dokument vnesel ZZZS, ki je upošteval predlagane časovne normative za izdelavo kompozitnih zalivk. Menimo, da je ocena po razpisu novih programov prenizka, saj bi za ta standard potrebovali več novih programov. Tudi materialni stroški so ovrednoteni prenizko, kljub temu, da dokument odpira možnosti za nove ocene. 

Pomemben je zaključek dokumenta, pri katerem smo vztrajali, da so že sedaj potrebna izdatna dodatna sredstva za zobozdravstvo, če bi hoteli vsem zagotoviti dostopnost vsaj do amalgamskih zalivk. Oceno ZZZS, da bo uvedba novega standarda – kompozita predvideno zahtevala povečanje za 95 timov oz. z materialnimi stroški skupaj 14,8 milijona evrov, pa smo ocenili kot ukrep, ki bo verjetno trenutno celo delno poslabšal dostopnost do zobozdravstvenih storitev. 

Spoštovani kolegice in kolegi! Ocenjujem, da smo sedaj na točki, ko moramo ponovno stopiti skupaj in sporočiti deležnikom, da so programi na področju zobozdravstva že vrsto let podhranjeni in da jih mi zobozdravniki po večini ohranjamo delujoče zgolj zaradi možnosti doplačil. Ob ukinitvi doplačil za bele zalivke je treba slednje znotraj sheme primerno ovrednotiti tako finančno kot časovno. Predhodno je treba zagotoviti najprej dostojno dostopnost do zobozdravstvenih storitev, šele nato lahko širimo košarico zobozdravstvenih storitev. 

V prihodnjih dneh bomo na vaše elektronske naslove poslali anketo. Z anketo želimo v okviru ZZS narediti analizo stanja v zobozdravstvenem sistemu na področju belih zalivk ter simulacijo o kadrovskih premikih v zobozdravstvenem sistemu ob predpostavkah uvedbe kompozitnih zalivk kot standardnega materiala ter ukinitve doplačil.  

Iskreno vas prosim, da si vzamete 5 minut ter anketo čim bolj realno izpolnite. Vaše mnenje, izraženo v anketi, bomo predstavili jeseni na stanovskem zboru, kjer bomo oblikovali tudi skupna stališča za ostale deležnike. 

Krunoslav Pavlović, dr. dent. med.
Predsednik Odbora za zobozdravstvo

 
 
 

Tudi po koncu epidemije se držimo strokovnih priporočil za delo 

 

Spoštovane kolegice in kolegi,

v tem tednu se je odlok o razglasitvi epidemije iztekel, kar pa še ne pomeni, da SARS-COV-19 virusa med nami ni. Še vedno delamo v razmerah, kjer je v populaciji virus prisoten, se širi, a v omejeni obliki. 

Priporočila, ki so bila objavljena v Uradnem listu, nagovarjajo obodbje, v katerem je v populaciji virus še prisoten. Posledično še vedno veljajo vsi previdnostni ukrepi in predpisana osebna varovalna oprema (OVO). 

OVO, protokoli ter priporočila o obravnavi pacientov so se v odbobju epidemije pokazala za učinkovita in mogoče bi bilo smiselno razmisliti, kaj od tega lahko dvinge standard obravnave naših pacientov in našega delovnega okolja.

Krunoslav Pavlović, dr. dent. med.
Predsednik Odbora za zobozdravstvo

 
 
 
 
 
Strokovna priporočila za delo v razmerah COVIDA-19 >>>
 
 

Pravna ureditev pooblastil napotnega zdravnika ter možnosti spreminjanja stopnje nujnosti na napotnici

 

Zaradi določenih nejasnosti smo na Oddelku za pravne zadeve pripravili pojasnila na naslednji dilemi zdravnikov in zobozdravnikov:

1. Ali lahko izvajalec zdravstvene dejavnosti na sekundarni oz. terciarni ravni spremeni stopnjo nujnosti na napotnici?

2. Kakšna »pooblastila« ima izvajalec zdravstvene dejavnosti na sekundarni oz. terciarni ravni v javni mreži na podlagi izdane napotnice?

Več >>>
 
 

Stanje prijav na prvi javni razpis specializacij s področja dentalne medicine 2021

Na osem razpisanih mest na razpisu specializacij s področja dentalne medicine je prispelo 25 vlog. Na prvi prijavni rok zgolj za stomatološko protetiko, kjer je bilo razpisano eno mesto, ni prispela nobena prijava. Za vsa ostala mesta (7) so potekali izbirni postopki, ki so že zaključeni.

Za nezasedeno mesto stomatološke protetike so na drugi razpisan rok prispele 3 prijave. Zaradi popolnitve prostih mest je tako Prvi javni razpis specializacij s področja dentalne medicine 2021 za posamezne izvajalce in za območje celotne države z dnem 17. 6. 2021 zaprt.

Več >>>
 
 

NOVO: Pripravništvo doktorjev dentalne medicine – e-razporejanje

 

Kandidati za opravljanje pripravništva doktorjev dentalne medicine po novem na zbornico oddajo le e-vlogo za opravljanje programa pripravništva za poklic doktor dentalne medicine.

Zaželeno je, da jo oddajo preko varnega elektronskega predala (VEP) in tako vzpostavijo brezpapirno komunikacijo z zbornico.

Več >>>
 
 

Specialisti ortodontije na seminarju prvič ponovno v živo

 
 

Slovensko ortodontsko društvo je v času sproščanja ukrepov v tretjem valu epidemije covida-19 prvič organiziralo strokovno srečanje ponovno v živo, dne 29. maja 2021 z naslovom: Digitalizacija v ortodontiji in ortodontsko zdravljenje z alignerji – naše izkušnje.

Več >>>
 
 

Odbor za zobozdravstvo obravnaval problematiko obveznega vključevanja zasebnih izvajalcev v zNET

Zaradi številnih nejasnosti in pravnih negotovosti glede obveznosti zasebnih izvajalcev zdravstvene dejavnosti brez koncesije, da se vključijo v zNET in sistem eZdravje, je zbornica pristojne deležnike pozvala k podaji natančnejših pojasnil.

Več >>>
 
 
 

Povračilo stroškov za nujne storitve

Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja v 158. členu predvidevajo povračilo stroškov nujnega zdravljenja, ki ga zavarovane osebe opravijo pri izvajalcih zdravstvenih storitev, ki niso njihovi opredeljeni lečeči (zobo)zdravniki.

To pomeni, da lahko v primeru potrebe po nujnem zdravljenju in nujni medicinski pomoči pacienti poiščejo pomoč v ambulanti, ki jim lahko nudi nujno zdravljenje, plačajo storitev in od ZZZS zahtevajo povračilo stroškov. Na zavodu izpolnijo obrazec, priložijo račun in nato ZZZS obravnava vlogo. Obrazec najdete tukaj >>>>

Če je šlo za nujno zdravljenje ali nujno medicinsko pomoč, pacientu povrnejo vrednost, ki bi mu pripadala po cenah, kot bi za to storitev plačali opredeljenemu izvajalcu.
 

 

Med nujna zobozdravstvena stanja, ki se obravnavajo, sodijo:

  • močan zobobol (huda stalna bolečina, ko analgetik več ne pomaga),
  • akutna infekcija (vnetje, ki se kaže kot oteklina, težje požiranje in odpiranje ust, zvišana telesna temperatura),
  • večja krvavitev, ki se sama ne zaustavi v določenem časovnem obdobju,
  • poškodbe v področju zob (poškodba v področju zgornje in spodnje čeljusti oz. ustne votline).

Več o dopolnjenih pravilih zavarovanja po Skupščini ZZZS so poročali tudi mediji tukaj >>>>

 
 

Vlada odločala o Splošnem dogovoru za leto 2021

Vlada RS je 27. 5. 2021 odločala o 161 spornih vprašanjih, o katerih v pogajanjih in arbitraži v okviru sprejemanja Splošnega dogovora za leto 2021 soglasje ni bilo doseženo.

Sprejeti so bili naslednji sklepi >>>>

 
 

O pomenu ustnega zdravja v časopisu za slepe in slabovidne Moj prijatelj

Prim. dr. Diano Terlević Dabić in celotno skupino, ki je pripravljala aktivnosti ob dnevu ustnega zdravja, ki je bil 20. marca, je v maju razveselila informacija, da so o pomenu ustnega zdravja letos lahko v brajici brali tudi slepi in slabovidni v  časopisu za slepe in slabovidne Moj prijatelj, ki ga izdaja Zveza slepih in slabovidnih Slovenije.

 
 
 

Ozaveščanje prebivalcev Slovenije o pomenu preventive pri zagotavljanju ustnega zdravja

Zdravniška zbornica Slovenije v sodelovanju s stomatološko sekcijo in sekcijo pedontologov Slovenskega zdravniškega društva, Nacionalnim inštitutom za javno zdravje in študenti dentalne medicine ozavešča prebivalce Slovenije.

Vabljeni k ogledu in deljenju vsebin, ki smo jih pripravili v sklopu akcije >>>

 
 
 
 

Sledite dogajanju

 
Facebook >>>
Ustno zdravje >>>
 
 
YouTube >>>
 
Skupaj zmoremo! >
 
 

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si

Uradne ure
ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00 

 
FacebookYouTubeWebsite
 
Pomembno obvestilo: Avtomatičen odgovor na ta mail, ki je bil poslan preko sistema obveščanja, ni mogoč. Vaše sporočilo bomo lahko prebrali le, če bo poslano na e-naslov: gp.zzs@zzs-mcs.si Hvala za razumevanje!
To sporočilo ste prejeli, ker ste se član/članica Zdravniške zbornice ali ste se naročili na prejemanje Biltena Zdravniške zbornice Slovenije. 

Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo). 

Če ste član zbornice odjava od biltena pomeni, da ne boste prejemali tudi drugih obvestil med katera poleg biltena zbornice sodijo za zobozdravnike še zobozdravniški bilten, za vse člane pa obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice.

Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.
Posodobi nastavitve  |  Odjavi se