Delovati moramo skrbno in preudarno
Anketa je zaključena in rezultati so spodbudni. Predvsem nas je v pozitivnem smislu presenetil odziv članstva in veseli smo, da ste pripravljeni izražati svoje mnenje in na ta način tudi aktivno pristopiti k skupnemu delu v zbornici.
V sredo sem se kot slušatelj udeležil Klubskega pogovornega večera, kjer se je razvila zanimiva razprava o prednostih in slabostih samostojne zbornice. Argumenti so bili vsekakor konstruktivni. Še vedno se je dalo v obeh skupinah zobozdravnikov, ki so soočali svoje argumente, občutiti pomanjkanje znanja o pomenu ankete, poznavanja delovanja zbornice in pomanjkanje vedenja, kaj pomeni samostojna zbornica ali večja avtonomija. Vesel sem, da sem lahko prvič slišal tudi pomisleke in strahove kolegov, ki so se do sedaj očitno obračali le na predsednico. Z veseljem bom lahko sedaj tudi sam organiziral podobno srečanje, ki bo pripomoglo k bolj jasnemu razumevanju avtonomnosti znotraj ZZS in samostojnosti.
Rad bi omenil tudi opozorila predsednice, da se “osamosvajanje dogaja mimo oziroma brez vednosti vodstva ZZS”. Trenutno še ne govorimo o nikakršnem osamosvajanju. Izvedli smo anketo, katere rezultati so znani in so bili uradno predstavljeni skupščini. Zobozdravniki se bomo začeli pripravljati na pisanje elaborata o načinih in postopkih osamosvajanja. Pogovore z zdravniškim delom vodstva torej pričakujemo v naslednjih mesecih. Želeli bomo izvedeti, kako si oni predstavljajo zobozdravniško avtonomnost oziroma osamosvajanje in na katerih točkah imajo do nas pomisleke. O tem do sedaj tudi še nismo govorili. Zaupanje med nami obstaja in bo ali pa je že bilo na preizkušnji. Sam si želim, da ohranjamo čim večjo transparentnost in spoštovanje drug do drugega. Ne glede na končni izid bomo v prihodnosti še vedno morali sodelovati in iskati tudi skupne rešitve za slovenski zdravstveni sistem,
katerega vse prevečkrat zanemarjen del smo tudi zobozdravniki.
Anketa jasno podaja zahtevo članstva po večji avtonomnosti znotraj ZZS (rezultati >>>).Vsekakor so člani izrazili nezadovoljstvo s trenutnimi razmerji znotraj ZZS. Razumem jo tudi kot podporo k pripravi elaborata s postopki priprave zakonodaje, dokumentov in definiranju odnosa do kolegov zdravnikov. Menim, da bo šele tedaj odločitev članstva, ki bo popolnoma informirano o vsem, na referendumu dovolj varna za tako veliko dejanje.
Ob prelomnih odločitvah se vedno krešejo mnenja, iskrijo iskre in tako je prav. Da se sliši misel in argument vsakega od nas. To ni nobena kampanja ali volitve, ampak razmišljanja kolegov o svoji prihodnosti. Le na tak način bomo vsi skupaj najbolj definirali položaj zobozdravnika v organizaciji in tudi v državi. Te možnosti ali želje do sedaj ni bilo, zato moramo delovati skrbno in preudarno.
Krunoslav Pavlović, dr. dent. med., predsednik Odbora za zobozdravstvo ZZS
|