38. Bilten za zobozdravnike

14. julij 2023–8. september 2023

 
 
 

Priložnost, da zadihate z drugimi pljuči 

Praviloma so bili uvodniki priložnost za refleksijo! Včasih samorefleksijo v obliki cinizma, kdaj drugič sarkastična kritika našega položaja kot zobozdravnikov, spet drugič preprosta melanholija večletnih "nesprememb", na katere imamo kot deležnik premalo vpliva. Danes sem se odločil za preprosto, mogoče malo naivno, a pozitivno motivacijsko sporočilo ter poziv k odprtosti do družbe v obliki "Dneva odprtih vrat zobozdravstvenih ambulant".

Mnogi se sprašujemo, kdaj se bo v zobozdravstvu kaj spremenilo, že tako dolgo se hudujemo nad sistemom, da v procesu skoraj nismo opazili, da se je marsikaj pomembnega ŽE spremenilo, mogoče celo obrnilo na bolje. V svojih pobudah smo postali samostojni, predstavniki našega poklica so postali težko preslišani pogajalci in trn v peti odločevalcem. V času resnih kriz smo stopili skupaj ter se organizirali in reorganizirali, v času zategovanja in racionalizacij izdatkov ZZZS-ja ne prikimamo s sklonjeno glavo. Marsikdo zapušča izčrpavajoč in nevzdržen sistem državnega zdravstva v želji, da pacientom ponudi varno in kakovostno obravnavo in hkrati sebi vredno priznanje prizadevanja v obliki dostojnega plačila. Za vse te postopne korake so bili potrebni vztrajnost, pogum in zadostna mera pozitivne samopodobe, ki smo si jo sčasoma in s trudom zgradili zobozdravniki v našem zdravstvenem sistemu. Nič ni narobe, če si med seboj kdaj priznamo, da nam gre bolje, mogoče celo dobro, garanju in odrekanju navkljub. 

Ko nam gre dobro, smo na to lahko ponosni in bomo ta položaj zagovarjali in branili, hkrati pa je pomembno, da ne pozabimo, da delamo z in tudi za naše paciente, ki se nam zaupajo. Vprašajmo se, ali je naše strokovno delo že samo po sebi dovolj, ali znamo s svojo energijo, osebnostjo in odprtostjo podeliti še kaj navdihujoče energije in sproščenega pogovora s pacienti, ki so se ujeli v kolesje državnega "čakalnodoboslovja". 

Kaj je v resnici dan odprtih vrat, kaj pomeni tebi? Je to promocija zobozdravstva, je to reklama in priložnost za zasebnike, da pridobijo nove paciente, je to PR-poteza Zdravniške zbornice za lepšo javno podobo, je to samo pesek v oči in nič ne pripomore k javnemu zdravju, je akcija neaktualna v času, ko nas pestijo posledice vremenskih ujm, ali pa je mogoče celo iskrena namera pomagati ljudem, ki sami ne najdejo rešitve ... Mogoče je vse to! Mogoče je ravno Dan odprtih vrat zobozdravstvenih ambulant priložnost, da ZADIHATE z drugimi pljuči in na ta dan svoje poslanstvo zastavite tako, kot ste ga nekoč dojemali. Brez pritiska zaslužka, brez pritiska ZZZS-ja, brez odgovornosti, da rešite bolečino ali naredite konkretno storitev ... izkoristite priložnost za pogovor z ljudmi, ki jih zdravite, in mogoče boste presenečeni spet našli sebe! 

Kdo še verjame, le kdo še verjame
v tople besede, obljube
in kdaj pa kdaj v dobre ljudi?
Rada bi, da še nekdo misli name,
da mu prva sem misel, ko vstane.
Še kdo verjame v takšne stvari?

Marsikomu se zdi,
da denar vse ljudi spremeni,
a vem, najboljše stvari
se brezplačno dobi.

Avtorica besedila: Urša Vlašič

Tako pa naši pacienti: "Rad bi, da še nekdo misli name ... kdo še verjame v takšne stvari?

Ne pozabimo biti ljudje, sploh ko se to od nas ne pričakuje! Še vedno se lahko prijavite v akcijo odprtih vrat, nekdo vam bo hvaležen.

Matej Praprotnik, dr. dent. med.

 
 
 


Do dneva odprtih vrat, vseslovenske akcije, v okviru katere zobozdravniki pacientom en dan zunaj ordinacijskega časa ponudite možnost posveta, nas loči še mesec dni. 

Do danes smo prejeli že več kot 40 prijav zobozdravnikov in zobozdravnic.

POMEMBNO: Vse prijavljene, ki še niste odprli terminov na Gospodarju zdravja, prosimo, da to storite čim prej oz. najkasneje do 14. septembra, saj se bodo 15. septembra odprle prijave za paciente.  

Hkrati pa vse tiste, ki se še niste prijavili, zadnjič prijazno vabimo, da se pridružite akciji in spodnja obrazca pošljete na dogodki@zzs-mcs.si.  

  • Prijavni obrazec za dostop do aplikacije za naročanje >>>
  • Obrazec o obdelavi osebnih podatkov >>>
     
 
 

Apolonija - javni poziv za natečaj raziskovalnih in kliničnih del na področju zobozdravstva

 


Odbor za zobozdravstvo Zdravniške zbornice Slovenije objavlja poziv za natečaj raziskovalnih in kliničnih del na področju zobozdravstva z naslovom Apolonija. Namen natečaja je spodbujanje raziskovalnega dela in izmenjava strokovnega znanja na področju zobozdravstva.  

Rok za prijavo raziskovalne vsebine je do vključno 30. 11. 2023.

Razpis >>>
Prijava >>>
 
 
 

Seje Odbora za zobozdravstvo – 34. in 35. seja

    Odbor za zobozdravstvo je imel v mesecu septembru 2023 eno sejo. Na 35. redni seji, ki je bila 5. 9. 2023, so člani odbora razpravljali in sklepali v skladu z naslednjim dnevnim redom:

    • Potrditev besedila javnega razpisa Apolonija
    • Imenovanje članov ocenjevalne komisije za natečaj Apolonija
    • Imenovanje članov delovne skupine za spremembo Pravilnika o zdravniških licencah
    • Predlog novih članov Razširjenega strokovnega kolegija za zobozdravstvo
    • Zobne ščetke na recept za osebe s posebnimi potrebami
    • Odstop zadeve s strani ZZZS v zvezi z izdelavo ZPP (primer Jožef Vončina)
    • Poročila komisij
    • Razno (seznanitev z odgovori Oddelka za pripravništvo, sekundariat, licence in register zdravnikov v povezavi z vprašanji glede dela tujih zdravnikov v RS)

    Odbor za zobozdravstvo je imel v mesecu juniju 2023 eno sejo. Na 34. redni seji, ki je bila 21. 6. 2023, so člani odbora obravnavali naslednje teme:

    • Kazalniki kakovosti v zdravstvu – zobozdravstvu
    • Kadrovski standardi in normativi
    • Akreditacija – klinične poti 
    • Poročila skupščinskih teles
    • Poročila komisij

    V mesecu septembru ima Odbor za zobozdravstvo predvideno še eno sejo, na kateri bodo člani odbora razpravljali o usmeritvah zdravstvene politike za leti 2024 in 2025.
     

     
     

    (Novinarska konferenca) Predlogi ortodontov za skrajševanje čakalnih dob

     
    Posnetek nov. konference >>>

    V torek, 29. avgusta, je na Zdravniški zbornici Slovenije potekala novinarska konferenca. Na konferenci so bili predstavljeni predlogi ortodontov in projekt za skrajševanje čakalnih dob v ortodontiji z utemeljenim napotovanjem in elektronskim EFO- indeksom za izdajo napotnice.  Zahteve po ortodontskem zdravljenju naraščajo in narekujejo potrebo po objektivnem pravočasnem in natančnem prepoznavanju zobnih in čeljustnih nepravilnosti.
     


    Slovenski zobozdravniki specialisti zobne in čeljustne ortopedije so začeli uresničevati načrt, da bi otroški in mladinski zobozdravniki ter specialisti pedontologi v vsakodnevni praksi uporabljali računalniško podprt EFO-indeks za ovrednotenje zobnih in čeljustnih nepravilnosti. Avtorica EFO- indeksa in predstojnica katedre za čeljustno in zobno ortopedijo na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani

     

    Maja Ovsenik je povedala: "Doslej smo izobrazili več kot 200 zobozdravnikov od okoli 250, ki so aktivni na področju otroškega in preventivnega zobozdravstva, za ostale pa bomo organizirali dodatno izobraževanje." Načrtovano je, da bi lahko indeks zaživel januarja 2024, če ga bosta potrdila tudi ministrstvo za zdravje in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

     
    Predloge za skrajševanje čakalnih dob lahko preberete tukaj >>>
     
     
     

    Odgovori na vprašanja Oddelka za pripravništvo, sekundariat in licence v zvezi z delom tujih zobozdravnikov v RS

    Oddelek za pripravništvo, sekundariat, licence in register zdravnikov podaja odgovore na vprašanja iz sklepov OZB. Odgovori temeljijo na predpostavki, da se vprašanja OZB niso nanašala na primere nesamostojnega opravljanja zobozdravniške službe (npr. pripravništvo, opravljanje prilagoditvenega obdobja itd.), temveč na specifične primere samostojnega opravljanja zobozdravniške službe.

    Odgovori so dostopni tukaj >>>
     

     
     

    Vabimo vas na simpozij  z naslovom »Poendodontska oskrba zob«, ki bo potekal v sredo, 11. oktobra 2023. Namen simpozija je zobozdravnikom predstaviti najnovejše strokovne vidike in indikacije za posamezne postopke poendodontske oskrbe, da jih bodo po srečanju lahko vpeljali v svojo vsakodnevno zdravniško prakso.

    Endodontsko zdravljenje se namreč ne konča s polnitvijo koreninskih kanalov in začasno zaporo, temveč z ustrezno restavracijo endodontsko zdravljenega zoba. Glede na velik vpliv neustrezne poendodontske oskrbe zoba na uspešnost endodontskega zdravljenja in na preživetje endodontsko zdravljenega zoba, lahko poendodontsko oskrbo zoba utemeljeno štejemo za zadnjo fazo endodontskega zdravljenja.

    Predavanja pripravljajo predavatelji, ki delajo kot splošni zobozdravniki, specialisti zobne protetike, specialisti zobnih bolezni in endodontije in specialisti ustnih bolezni in parodontologije. Kakovosten izbor in strokovnost predavateljev dokazuje že dejstvo, da so ali bodo v kratkem iz navedenih tem doktorirali kar trije predavatelji.

    Vodja programskega odbora simpozija: doc. dr. Tomaž Hitij, dr. dent. med.

     
    Program >>>
     
    Prijava >>>
     
     

    Poendodontska oskrba zob – DELAVNICE


    Ob simpoziju Poendodontska oskrba zob organiziramo tudi delavnice, da se lahko pridobljeno znanje in praktične veščine čim prej vpelje v vsakodnevno delo v zobni ambulanti. Delavnice bodo potekale 11. in 13. 10. 2023 v Domus medica. 

    Med ostalimi prirejamo tudi delavnico Štiriročno delo in ergonomija v zobni ambulanti, kjer posebej vabimo zobne asistentke, da skupaj s terapevtom v timu na delavnici izpilita usklajenost pri štiriročnem delu in s tem povečata učinkovitost svojega dela. 

    Vabljeni!

    Programska vodja delavnic: Beti Kruljc Korelc, dr. dent. med.

    • 11. 10. 2023 Delavnica: Koferdam >>> 
    • 11. 10. 2023 Delavnica: Sprejemanje odločitev pri endodontskem zdravljenju >>> 
    • 11. 10. 2023 Delavnica: Širjenje in spiranje koreninskih kanalov >>> 
    • 11. 10. 2023 Delavnica: Štiriročno delo v endodontiji >>> 
    • 11. 10. 2023 Delavnica: Ortodontska ekstruzija >>> 
    • 11. 10. 2023 Delavnica: Podaljšanje klinične krone >>> 
    • 13. 10. 2023 Delavnica: Izzivi pri izdelavi zalivk v vidnem območju >>>
       
     


    Po prvem in drugem množično obiskanem seminarju, ki sta bila organizirana v septembru 2022 in marcu 2023, smo se odločili, da organiziramo tudi tretji del. V pogovoru s predavatelji in slušatelji ter na podlagi primerov iz kliničnih praks ugotavljamo vedno večjo potrebo po tesnem sodelovanju zdravnikov in zobozdravnikov ob obravnavi kronično bolnih pacientov. Pacient v zobozdravstveni ordinaciji tako ob posvetu zobozdravnika s kolegi drugih strok postaja interdisciplinarni pacient. Razvoj internističnih strok in ustne medicine vodi v nepogrešljivo povezanost in nujo po medsebojni komunikaciji ob obravnavi bolnikov.

    Celostna obravnava bolnika zahteva dobro komunikacijo med timi, ki vstopajo v interdisciplinarno zdravljenje. Le hitra, potrebna in zanesljiva informacija lahko izboljša kakovost in varnost protokolov zdravljenja ter s končnim ciljem tudi zadovoljstvo pacienta.

    Tokratni seminar bo obravnaval teme, in sicer vlogo biofilma v ustih ter različne lokalne in sistemske ukrepe, s katerimi zamejimo njegove lokalne in sistemske vplive, pomenu antibiotikov v ustnem zdravju. Osvetlili bomo področje osteoporoze in njen pomen na ustno zdravje, spregovorili o povezavi med zobno okluzijo in telesno držo. Pogovarjali se bomo tudi o vplivu demence in Alzheimerjeve bolezni na ustno zdravje ter pomenu urejenega ustnega zdravja pri tovrstnih pacientih.

    Programski vodja strokovnega srečanja: Matjaž Gorkič, dr. dent. med.

    Več in prijava >>>
     

     
     

    Zdravstvo 3.0: Tudi podeželski otroci imajo pravico do lepega nasmeha


    Dr. Sanda Lah Kravanja je bila 29. avgusta gostja oddaje Zdravstvo 3.0 na Valu 202.

    𝗡𝗲𝗸𝗮𝗷 𝗽𝗼𝘂𝗱𝗮𝗿𝗸𝗼𝘃 𝗶𝘇 𝗽𝗼𝗴𝗼𝘃𝗼𝗿𝗮

    • "Želim si, da bi nam uspelo skrajšati čakalne dobe in da bi bilo čim manj naravnih katastrof, kajti tem se ne da zoperstaviti, vse ostalo pa je rešljivo, če bomo zdravi in če se bomo znali poslušati."
     
    • O tem, da je v zobozdravstvu vse več estetskih posegov in da bi pacienti radi rezultate dosegli na hitro: "Ne gre vse na hitro, najprej je treba poskrbeti za zdrave zobe in zdrava obzobna tkiva."
    • Čakalne dobe v ortodontiji so nedopustno dolge: "Zobozdravnikov in ortodontov je dovolj, premalo pa je javnih programov."
    • Med opravljanjem specializacije se je tri leta skoraj vsak dan vozila iz Bovca v Ljubljano in nazaj: "Ne vem, kako sem zmogla, naprej me je gnala velika želja po tem, da zaključim specializacijo, ki sem jo dolgo čakala in se zanjo borila."
    • Izvor problemov ortodontije vidi v zdravstveni politiki: "Na ministrstvu za zdravje se vodstvena ekipa pogosto menja, minister, ki je odšel, je obljubil rešitve za ortodontijo, zdaj čakamo na novega sogovornika.''

    Vabljeni k poslušanju celotnega pogovora na tej povezavi >>>

     
     
     

    Še naprej ozaveščamo o pomenu ustnega zdravja
     

    Vabljeni, da videoposnetke in vsebine, ki so nastale ob svetovnem dnevu ustnega zdravja, še naprej delite na svojih družbenih omrežjih in tako pomagate ozaveščati o pomenu ustnega zdravja. Vnaprej se vam zahvaljujemo za vsako delitev.

    Povezava do vsebin na spletni strani >>>
    Povezava do Facebook profila Ustno zdravje >>>
     

     


    Koledar izobraževanj

    Zbornična izobraževanja za zobozdravnike

    • 24. 9. 2023 - VEČERNO SREČANJE S PROF. DR. BOJANO BEOVIĆ Več >>>
    • 4. 10. 2023 - PREDAVANJE NA REGIJSKEM OBISKU Več >>>
    • 6. 10. 2023 - 14. MEĐUNARODNI KONGRES NOVIH TEHNOLOGIJA U STOMATOLOGIJI Več >>>
    • 10. 10. 2023 - DOBRO VZDUŠJE NA DELOVNEM MESTU – DELAVNICA REŠEVANJA KONFLIKTOV Več >>>
     
     
     

    Sledite dogajanju

     
    Facebook >>>
    Ustno zdravje >>>
     
     
    YouTube >>>
     
    Skupaj zmoremo! >
     
     

    Zdravniška zbornica Slovenije
    Dunajska cesta 162
    1000 Ljubljana

    Tel.: 01 30 72 100
    Faks: 01 30 72 109
    E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si

    Uradne ure
    ponedeljek, sreda in petek
    od 9.00 do 12.00 in v
    četrtek od 13.00 do 16.00 

    FacebookYouTubeWebsite
     
     
     
    Pomembno obvestilo: Avtomatičen odgovor na ta mail, ki je bil poslan preko sistema obveščanja, ni mogoč. Vaše sporočilo bomo lahko prebrali le, če bo poslano na e-naslov: gp.zzs@zzs-mcs.si Hvala za razumevanje!
    To sporočilo ste prejeli, ker ste se član/članica Zdravniške zbornice ali ste se naročili na prejemanje Biltena Zdravniške zbornice Slovenije. 

    Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo). 

    Če ste član zbornice odjava od biltena pomeni, da ne boste prejemali tudi drugih obvestil med katera poleg biltena zbornice sodijo za zobozdravnike še zobozdravniški bilten, za vse člane pa obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice.

    Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

    © Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.
    Posodobi nastavitve  |  Odjavi se