Ni slik? Spletna verzija

 
 
 
 

47. Bilten za zobozdravnike 

november 2024
 

 

UVODNIK

 
 

POPORODNA DEPRESIJA?

Pogajanja za plačni sistem v zdravstvu

Vlada je od začetka mandata trdila, da je reforma zdravstvenega sistema njena prioriteta, kar je dajalo upanje, da razume, v kakšni krizi je zdravstvo v Sloveniji, in vzbudilo pričakovanja, da bodo narejene pozitivne spremembe. Kmalu se je pokazalo, da vladna in sindikalna stran razumeta reformo zelo različno. Namen vlade je, v resnici, z reformo popraviti kritične dele javnega sistema, ki vodijo v kolaps sistema. Z že vnaprej omejenimi sredstvi. Sindikati so seveda želeli reformo, ki bi bolje vrednotila delo, izboljšala delovne pogoje v vzdržni sistem za daljši čas.

Zdelo se je, da lahko zdravniki zaradi močnega sindikata Fides in akutnega pomanjkanja zdravnikov dosežejo največ. Logika je, če nekoga nujno potrebuješ in je pomanjkanje, bi ga moral tudi dobro plačati. Nekateri zdravniki so lahko že prej z dežurstvi, dodatki, PPD, podjemnimi pogodbami zaslužili zelo veliko za slovenske razmere, vendar je to manjšina. Mladi zdravniki na primarni ravni, specializanti in sekundariji pa imajo nerazumne nizke osnovne plače in malo dodatkov, kar bo tudi po tej reformi ostalo. Po opravljeni specializaciji se stanje sčasoma izboljša.

Zobozdravniki v sistemu javnih plač smo največji osmoljenci. Na dosedanji plačni lestvici – tako bo tudi v prihodnje – najbolj pridobivaš plačne razrede z izobraževanjem, pridobivanjem nazivov, delovno dobo, specialnimi znanji. Zdravniki so temu prilagodili karierno pot in zato lahko dosegajo najvišje razrede. Njihova karierna pot nudi veliko priložnosti za napredovanje po plačni lestvici: pripravnik > sekundarij > specializant > specialist > višji specialist > starejši specialist.

Pri zobozdravnikih je druga zgodba. Zelo težko pridemo do specializacij, da se lahko izenačimo z zdravniki. Brez specializacije je karierna pot kratka: pripravnik > zobozdravnik brez specializacije z licenco > višji zobozdravnik brez spec. z licenco > starejši zobozdravnik brez spec. z licenco.

 
Celotno besedilo >>>

Mirjana Petrovič, dr. dent. med., predsednica sindikata Dens

 
 
 

AKTUALNO - OBVESTILA DELOVNE SKUPINE ZA STROKOVNA VPRAŠANJA V ZOBOZDRAVSTVU

 
 

Poročilo o delu 📄

 

Skupaj smo močnejši

Drage kolegice, kolegi!

V preteklem mesecu smo s pomočjo zunanje PR-službe uspeli dati svoj glas v različne medije. Opravili smo kvantni preskok, katerega cilj je spremeniti prepričanje o zobozdravnikih. Vodila nas je želja, iskrenost, resnica, da ozavestimo glasnike v medijih – novinarje – o resnosti stanja zobozdravstva v Sloveniji. Novinarji so nas slišali, kar se vidi po številnih objavah. Pacienti imajo možnost slišati. To je začetek. Čaka nas dolga, trnova pot, vendar vsak korak šteje. Naredimo majhne korake vsak pri sebi. Ozaveščajmo paciente v svojih ordinacijah, prijatelje, sorodnike. S skupnimi majhnimi koraki pridemo bližje tistemu, ki ima škarje in platno v rokah.

Verjamem, da skupaj zmoremo, in to lahko pokažemo na Javni tribuni v ponedeljek, 16. 12. 2024, ob 9.00 v Modri dvorani na Zdravniški zbornici Slovenije.

Delo Delovne skupine

  • Na spletni strani se objavi vzorec v zvezi s Pravilnikom o pravici do odklopa.
  • Zaradi neodzivnosti ZZZS za pogajanje o ceni bele zalivke se ponovno pošlje dopis za obrazložitev:
  • Kakšne so končne cene tri-, dvo- in enoploskovne zalivke. Pri tem prosimo, da za vsako ceno jasno navedete, kako je bila določena oziroma kakšen delež cene odpade na posamezno postavko, ki sestavlja ceno, torej na kader, amortizacijo, obratovalne stroške, informatizacijo in skupne materialne stroške.
  • Na kakšen način je predvidena uvedba sprememb (povišanje cene točke ali normativa).
  • Ker vemo, da se bliža 1. 7. 2025, ko začne veljati nov standard materiala v protetiki, smo ZZZS tudi pozvali za pojasnila glede cen vseh protetičnih storitev, torej tako fiksne kot snemne protetike. Tudi pri teh cenah prosimo, da jasno navedete, kako so bile določene oziroma kakšen delež odpade na posamezno postavko, ki sestavlja ceno, torej na kader, amortizacijo, obratovalne stroške, informatizacijo in skupne materialne stroške.

Barbara Škrlj, dr. dent. med.
Vodja Delovne skupine za strokovna vprašanja iz zobozdravstva

 
 
 

Javna tribuna za zobozdravnike: Zobozdravstvo nad prepadom? 🦷

 

Vabimo vas na Javno tribuno: Zobozdravstvo nad prepadom?, ki bo v ponedeljek, 16. decembra 2024 ob 9.00 na Zdravniški zbornici Slovenije.

Javna tribuna je organizirana kot odziv na oktobra uvedena Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki prinašajo spremembe v škodo pacientov in zobozdravnikov. Na javni tribuni vam bomo zato predstavili delo Delovne skupine za strokovna vprašanja s področja zobozdravstva, pokazali realne izračune, kam se usmerjajo razvite evropske države ter kam spremembe vodijo pri nas.

Kreditne točke: v postopku pridobivanja

 
Program in prijava >>>
 
 
 

Predsednik vlade in ministrica za zdravje sta se srečala s predstavniki ZZS

 

Zobozdravništvo je zastopala vodja DS Barbara Škrlj, dr. dent. med. Na sestanku so spregovorili o obsežnih pripombah na novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki jih je posredovala ZZS. Tako predsednik vlade kot ministrica za zdravje sta se ZZS zahvalila za poglobljen pregled novele zakona in njene predloge.
 
Ministrstvo za zdravje bo v noveli zakona upoštevalo nekatere pripombe ZZS, kot na primer pripombe glede

odgovornih nosilcev zdravstvenih dejavnosti. Med pogovorom so se udeleženci osredotočili tudi na možnosti usklajevanja prihodnjih stališč, predvsem o organizaciji in upravljanju javnih zavodov.  »Z izmenjavo pogledov smo storili pomemben korak naprej pri zagotavljanju cilja, ki nas vse povezuje – ohranitvi močnega javnega zdravstva, ki zagotavlja vrhunsko medicinsko oskrbo in dobro dostopnost za vse prebivalce Slovenije,« je po sestanku v izjavi za medije poudarila Jasna Humar, vršilka dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za zdravstveno varstvo. Povezava do novice >>>

 
 
 

ZOBOZDRAVNIKI IN SODELOVANJE V REGIJI 

 
 

Obisk vodstva Delovne skupine za strokovna vprašanja s področja zobozdravstva

 

V novembru se je vodja Delovne skupine za strokovna vprašanja s področja zobozdravstva Barbara Škrlj, dr. dent. med., sestala z zobozdravniki in zobozdravnicami iz gorenjske in štajerske regije. Na sestankih v Kranju in Mariboru so se pogovarjali o slovenskem zobozdravstvenem sistemu, OZZ-ju, noveli ZZDej in ostalih aktualnih temah s področja zobozdravstva. Vodja DS je vse zbrane povabila na javno tribuno, ki bo potekala 16. 12. 2024 na Zdravniški zbornici Slovenije. Vse vas lepo vabimo k udeležbi.

 
 
 

AKTUALNO - SPREMEMBE ZAKONODAJE IN POGOJEV DELA

 
 

V sindikatu Fides zaključek reforme, ki to ni, označujejo kot začetek trde poti za ohranitev javnega zdravstva

 

Glavni odbor sindikata Fides je sprejel odločitev da pristopi k podpisu Aneksa k posebnemu tarifnemu delu Kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike (KPZZ) v Republiki Sloveniji. Fides je skozi stavkovna pogajanja z vlado do sedaj uspel uskladiti merila in kriterije ter postopek za zasedbo novih delovnih mest starejših zdravnikov brez specializacije z licenco in starejših specialistov, ki so v besedilu, usklajenem v stavkovnih pogajanjih, bili vključeni v aneks k Posebnemu tarifnemu delu Kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike v RS.  Kljub temu pa večji del stavkovnih zahtev še naprej ostaja nerealiziran in predmet nadaljnjih stavkovnih pogajanj.

Več >>>
 
 
 

Vzorec Pravilnika o pravici do odklopa

 

Dne 16. novembra 2023 je začela veljati novela Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1D), ki delodajalcem nalaga, da do 16. novembra 2024 sprejmejo ustrezne ukrepe za zagotovitev pravice delavcev do odklopa.

Več >>>
 
 
 

Prof. dr. Bojana Beović: Želeli bi si, da bi bil zakon o kakovosti bolj usmerjen v graditev kulture varnosti in ne toliko v kaznovalno politiko

 

Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije prof. dr. Bojana Beović je na Odboru za zdravstvo Državnega zbora predstavila ključne komentarje zbornice: "Zdi se nam smiselno, da so določila različna glede na velikost izvajalca," je povedala. Dodala je, da bi si želela, da bi bil zakon bolj usmerjen v graditev kulture varnosti in ne toliko v kaznovalno politiko. 

 
Komentarji na predlog Zakona o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu >>>
 
 
 

Odziv sindikata Fides na predlog Zakona o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu

 

V Fidesu, sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije, opozarjajo, da je predlog Zakona o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu, ki bi lahko bil po desetletjih pozivov stroke končno svetla točka slovenskega zdravstva in pomembna kvalitativna pridobitev, nov zgovoren primer, kako se tudi iskreni nameni zdravništva, usmerjeni v graditev kulture varnosti in zaupanja, spremenijo predvsem v kaznovalno politiko zdravnikov.

Več >>>
 
 
 

‼️ Davčna tveganja pri delovanju samostojnih podjetnikov v zdravstvu

Finančna uprava Republike Slovenije (v nadaljevanju: FURS) je na zbornico naslovila opozorila glede potencialnih davčnih tveganj in nepravilnosti pri pogodbenih razmerjih s samostojnimi podjetniki v zdravstvu. FURS napoveduje tudi strožje nadzore pri poslovnih subjektih, ki s fizičnimi osebami z dejavnostjo sklepajo odvisna razmerja. Povezava do (povzetka) opozorila FURS >>>

Člani, ki so bili deležni nadzora s strani FURS, se lahko obrnejo na Oddelek za pravne zadeve (tina.prijatelj@zzs-mcs.si), ki jim bo zagotovil pravno svetovanje. Na navedeni naslov lahko člani posredujejo tudi morebitne druge informacije glede nadzorov FURS, ki bi bile lahko koristne za ostale člane zbornice.

 
 
 

MZ samovoljno sprejelo in spremenilo pravilnik o pripravništvu in sekundariatu

 

Ministrstvo za zdravje je sprejelo Pravilnik o spremembi in dopolnitvah Pravilnika o vsebini in poteku pripravništva in sekundariata ter strokovnem izpitu doktorjev dentalne medicine in zdravnikov, ki se pomembno razlikuje od predloga, objavljenega na portalu E-demokracija in javno dostopnega za komentarje.

Novi pravilnik namreč vključuje dodatne člene 29.e, 29.f in 29.g, ki niso bili usklajeni z zbornico ali predhodno predstavljeni javnosti. Zbornica ostro nasprotuje tej vsebini, ki smo jo predhodno v komunikaciji z MZ že izpostavili kot neustrezno.

 
 
 
 

ODGOVORI STROKE NA VPRAŠANJA IZ PRAKSE

 
 

Stanje prijav na jesenski javni razpis specializacij 

 

Na razpis specializacij za zdravnike za nacionalni nivo in za posamezne izvajalce je prispelo 134 vlog. Za specializacije za doktorje dentalne medicine pa je na 3 razpisana mesta prispelo 6 vlog. Kandidati imajo možnost prenosa vloge do 5.11. 2024. 

Več >>>
 
 
 

Sklepi potrjenih zapisnikov sej Razširjenega strokovnega kolegija za zobozdravstvo

Seznanjamo vas s sklepi zadnje seje Razširjenega strokovnega kolegija za zobozdravstvo.

  • RSK za zobozdravstvo, sklepi 7. seje, 9. 9. 2024 >>>
 
 
 

Okrogla miza: Naj bo sladkor čim prej pod nadzorom

 
 

V sredo je v Klubu Domus Medica potekala okrogla miza z naslovom »Naj bo sladkor čim prej pod nadzorom«. Za vse, ki se dogodka v živo niste mogli udeležiti, je na voljo posnetek. Ogledate si ga lahko preko FB-kanala  ali preko spletne povezave. 

 
 

POZIVI

 
 

Poziv zobozdravnikom članom 📧

 

Ker stremimo k čim večjemu povezovanju in obveščenosti vseh članov, vas prijazno vabimo, da posodobite kontaktne podatke in k temu pozovete tudi svoje kolegice in kolege zobozdravnike/-ce. Navodila za nastavitev obveščanja ZZS >>>

 
 
 

Letni razgovor s specializanti 📄

 

Glavne mentorje želimo prijazno spomniti, da morate do 31. 12. 2024 opraviti letne razgovore s svojimi specializanti. Na tej povezavi lahko dostopate do obrazca za letni razgovor. Izpolnjen obrazec pripnete v specializantov e-list. V primeru težav s pripenjanjem obrazca v e-list se za pomoč lahko obrnete na podpora@zzs-mcs.si.

 
 
 

ZOBOZDRAVNIKI DEJAVNI TUDI OB DELU

 
 

Slovenska družina je poleti pomagala na Madagaskarju ❤️‍🩹

 

Zakonca Eva in Gašper Fortuna sta zdravnika, ki sta dva meseca ponujala zdravstveno oskrbo domačinom na Madagaskarju. Pomagali so jima tudi njuni otroci, ki imajo od 6 do 14 let.

Več >>>
 
 
 
 
 

MODROSTNIK

 

Dvorezni meč standardov in normativov ter vrednost točke 

 

Na pogajanjih glede plačnih modelov in tudi plač se pogosto pogaja o standardih in normativih. S standardi določimo raven kakovosti neke opravljene storitve, normativ pa nam omogoča primerno časovno komponento, da lahko v skladu s predpisanim standardom izvedemo določeno storitev. Standardi in normativi so osnova za določitev plačila zdravstvene storitve in za določitev obremenitve izvajalcev.

Delodajalec in plačnik zdravstvenih storitev si legitimno želi od izvajalcev oziroma stroke pridobiti te podatke, saj želi za plačano storitev dobiti največ kakovosti in čim večjo dostopnost do zdravstvenih storitev, torej zadovoljne paciente. Z drugimi besedami, čim večjo učinkovitost v okviru obstoječih sredstev. 

Izvajalci imamo glede na delovnopravni status drugačne poglede predvsem na normative, saj je bil standard do sedaj dobro definiran. Problemi nastopijo tudi ob interpretaciji posameznih poslovnih modelov posameznih ordinacij, ki po realizaciji pogosto preveč odstopajo od povprečja in plačniku sporočajo, da se lahko znotraj obstoječega letnega standarda realizira več. Do sedaj smo skušali to obrazložiti z anketami, kjer smo plačniku pojasnili, kako je potekal povečan obseg dela. Plačnik se je na podlagi rezultatov o realizaciji ob širjenju pravic žal odločil za povečevanje normativa do te mere, da je danes za ordinacijo z enim izvajalcem postal neizvedljiv. Seveda je plačnik posledično tudi izničil časovni normativ, ki ga je sprejel RSK za zobozdravstvo na predlog OZB. Ob ohranjanju doplačil je tovrstno nadpovprečno delo ekonomsko razumljivo, vendar se je ob uvajanju strojnega širjenja že pokazalo, da ustvarja presežek odhodkov nad prihodki iz naslova plačnika.  
 

Celotno besedilo >>>

Krunoslav Pavlović, dr. dent. med.
Bivši predsednik OZB in podpredsednik ZZS 

 
 
 

NAPOVEDUJEMO 🗓️

 
 

Slovesna podelitev odličij Zdravniške zbornice Slovenije 🏅

 

Vabimo vas na Slovesno podelitev odličij Zdravniške zbornice Slovenije, ki bo v sredo, 11. decembra 2024, ob 18. uri v Modri dvorani Zdravniške zbornice Slovenije. Osrednja gostja in govornica bo ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel.
Slovesnosti bo sledilo družabno srečanje.

Prijava na dogodek >>>
 
 
 

Gorniška sekcija SZŠD Medicus razpisuje Alpinistično šolo za zdravnike in zobozdravnike 🧗‍♀️

 

Šola bo potekala od januarja 2025. Program je modularen in prilagojen zdravniškim urnikom, vaje pa potekajo v centru BricAlp in obsegajo skalno plezanje, zimsko tehniko, ledno plezanje, turno smučanje in ledeniško šolo. Prijave zbira Urška Godec na ursagodec@yahoo.com. Usposabljanje traja leto do dve, plačilo pa je v treh obrokih (150-200 € na modul). Več informacij na 040 850 100.

 
 
 

Klubski koncert Zdravniškega orkestra Camerata Medica 🎶

 

Vabljeni na klubski koncert Zdravniškega orkestra Camerata Medica, ki bo v sredo, 27. 11. 2024, ob 18.00 v Modri dvorani Zdravniške zbornice Slovenije. 

 
Več in prijava >>>
 
 
 

Spremljajte nas na družbenih omrežjih in v glasilu Isis 👍♥️

 
 

Facebook >>>

 

Instagram >>>

Linkedin >>>

 

X >>>

 


Koledar izobraževanj 📆

Zbornična izobraževanja za zobozdravnike

  • 26. 11. 2024 Biti gospodar sebe = biti gospodar svojega časa - delavnica osebne rasti Več >>>
  • 26. 11. 2024 Izobraževanje za glavne mentorje  Več >>>
  • 3. 12. 2024 Ukvarjanje s težavnimi ljudmi in situacijami Več >>>
  • 4. 12. 2024 Dostopnost zdravstvenega sistema na primarni ravni Več >>>
  • 8. 12. 2024 Večerno srečanje s prof. dr. Bojano Beović - Identiteta zdravnika na prepihu časa Več >>>
  • 10. 12. 2024 Izobraževanje za glavne mentorje Več >>>
  • 11. 12. 2024 Slovesna podelitev odličij ZZS Več >>>
  • 16. 12. 2024 Javna tribuna: Zobozdravstvo nad prepadom? Več >>>
  • 17. 12. 2024 Izobraževanje za glavne mentorje Več >>>

     📆 Celoten koledar izobraževanj je dostopen tukaj >>>>

 
 
 

Sledite dogajanju

 
Facebook >>>
Ustno zdravje >>>
 
 
YouTube >>>
 
Skupaj zmoremo! >
 
 

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si

Uradne ure
ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00 

 
FacebookYouTubeWebsite
 
 
 
 
Pomembno obvestilo: Avtomatičen odgovor na ta mail, ki je bil poslan preko sistema obveščanja, ni mogoč. Vaše sporočilo bomo lahko prebrali le, če bo poslano na e-naslov: gp.zzs@zzs-mcs.si Hvala za razumevanje!
To sporočilo ste prejeli, ker ste se član/članica Zdravniške zbornice ali ste se naročili na prejemanje Biltena Zdravniške zbornice Slovenije. 

Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo). 

Če ste član zbornice odjava od biltena pomeni, da ne boste prejemali tudi drugih obvestil med katera poleg biltena zbornice sodijo za zobozdravnike še zobozdravniški bilten, za vse člane pa obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice.

Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.
Posodobi nastavitve  |  Odjavi se