V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.
Zdravniška zbornica Slovenije

537. Bilten

20.–26. september 2019

Kompetence naše vsakdanje

Zgodila sem nam je še ena od zgodb, ki imajo velik potencial za rušenje našega že tako krhkega zdravstvenega sistema. Gre za vprašanje kompetenc v zdravstveni negi, ki so »dobile krila« s podpisom akta o izvršitvi 38. člena Zakona o zdravstveni dejavnosti (ZZDej-K). Dokument Poklicne kompetence in aktivnosti izvajalcev v dejavnosti zdravstvene nege (v nadaljevanju: Poklicne kompetence), ki ga je sprejel Razširjeni strokovni kolegij za zdravstveno nego (v nadaljevanju: RSK) v sodelovanju z Zbornico zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zvezo strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (v nadaljevanju Zbornica – Zveza) ter s soglasjem ministrstva, ki je pristojno za zdravje, ureja poklicne aktivnosti in kompetence v zdravstveni negi.

Zakaj zdravniške organizacije, združene v KZO, menimo, da je ta akt nevaren tako za paciente kot za delovanje zdravstvenih ustanov, smo večkrat pojasnili v medijih, pa tudi v individualnih odgovorih zaskrbljenim zdravnikom. Zato strnjeno podajam glavne pomisleke:

1. Pravni vidik: Z določbo 38. člena ZZDej-K je bilo zakonsko pooblastilo za ureditev poklicnih kompetenc s 17. 3. 2018 izrecno preneseno na Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije, ki bi moralo to materijo urediti v ustreznem (lastnem) podzakonskem aktu, pred tem pa izvesti postopek javne razprave. Rok za izvedbo je bil 17. 3. 2018, akt pa dejansko izdan več kot leto dni pozneje (17. 5. 2019), kar štejemo za nezakonito. Kot večjo nezakonitost štejemo tudi to, da akt, ki je po svoji naravi predpis, ki splošno in abstraktno določa način ravnanja izvajalcev zdravstvene nege (posredno pa tudi zdravnikov kot vodij timov), ni bil objavljen v Uradnem listu Republike Slovenije, kar nasprotuje 154. členu Ustave Republike Slovenije. O tem smo v dopisu z dne 10. 9. 2019 obvestili Vlado Republike Slovenije, odgovora še nismo dobili.

2. Strokovni vidik: Zdravniška zbornica v času trajanja aktualnega mandata (od 13. februarja 2017 dalje) ni sodelovala pri nastajanju dokumenta o kompetencah v zdravstveni negi – to je ostalo v domeni stroke zdravstvene nege. Več o sprejemanju akta najdete na povezavi>>> Ne gre zanemariti dejstva, ki ga zdaj vodstvo zdravstvene nege spretno izkorišča, da je na korespondenčni seji Zdravstvenega sveta 13. 6. 2018 za potrditev tega dokumenta glasovalo 13 od 18 članov, med katerimi je bilo vsaj osem zdravnikov. Zanimivo bi bilo slišati njihovo pojasnilo za takšno odločitev, še posebej, če so prebrali točko 2.5.1 tega dokumenta, ki pravi: 2.5.1 Kompetence napredne zdravstvene nege v Matriki EFN 3 + 1:

  • samostojno preučuje, določa in predpisuje z dokazi podprte terapevtske intervencije, vključno s predpisovanjem zdravil in aktivnim nadzorovanjem učinkovitosti zdravljenja pacientov;
  • prevzema odgovornost za klinične odločitve na ravni naprednih oblik dela z upravljanjem primerov za posamezne paciente, družine in skupnosti.

3. Ta matrika lahko služi kot izhodišče za vidik odgovornosti za zdravljenje pacientov. Res je, da je ZZDej-K uvedel pojem odgovorni nosilec zdravstvene dejavnosti. To so lahko po tem zakonu tudi izvajalci zdravstvene nege, vendar zakon ni predvidel, da bi šlo tudi za samovoljno prenašanje kompetenc z ene poklicne skupine na drugo, to je od zdravnikov na medicinske sestre. V kolikor bodo slednje predpisovale tudi zdravila, bo treba spremeniti več drugih zakonov. In seveda prepričati paciente, da bodo namesto k zdravnikom hodili po zdravila in terapevtske intervencije k medicinskim sestram – ki bodo očitno tudi prevzemale odgovornost za izid zdravljenja.

4. Četrti vidik nagovarja medpoklicno sodelovanje: Zbornica – Zveza je brez soglasja zdravniške zbornice objavila Protokol medpoklicnega sodelovanja. Ob objavi protokola so v njihovem glasilu zapisali, da je bil sprejet s sodelovanjem zdravniške zbornice, kar pa ne drži, zahtevanega popravka pa niso objavili. Tako zdaj protokol medpoklicnega sodelovanja »velja« za medicinske sestre, za zdravnike pa ne. Kako takšno medpoklicno sodelovanje poteka v kliničnem okolju, lahko spoznavamo vsak dan.

5. V javnosti se tudi izkrivljeno predstavlja potrebe po dodatnih medicinskih sestrah, čeprav mednarodna primerjava pokaže, da je v Sloveniji število medicinskih sester (nurses) na 1000 prebivalcev nad povprečjem OECD, število zdravnikov pa krepko pod povprečjem. Za zmanjšanje odhajanja medicinskih sester iz zdravstvenega sistema bo treba najti rešitve.

Zdravniki pričakujemo, da bodo medicinske sestre obvladale tiste kompetence, ki so nujne v procesu zdravljenja, za katerega je po obstoječi zakonodaji v naši državi še vedno odgovoren zdravnik. Da bo torej zdravnik imel možnost sodelovati z medicinsko sestro, ki obvlada tiste vrste in načine zdravstvene nege, ki je v določenem zdravstvenem zavodu potrebna. Zato menimo, da bi morali zdravniki sodelovati pri določanju kompetenc izvajalcev zdravstvene nege glede na potrebe določene vrste specializacije ali zdravstvene ustanove in ne, da so kompetence trdno določene s stopnjo izobrazbe – zdravstveni sistem oz. delodajalec pa naj se temu prilagaja.

Vabim vas, da o zapisanem razmislite in se pogovorite v svojem delovnem okolju. Vse pripombe bodo dobrodošle.

Dr. Zdenka Čebašek - Travnik

Vam je zadosti čakanja na reforme in rešitve, ki jih obljublja politika?

Ste naveličani stalnega slabšanja stanja za bolnike, sestre in zdravnike, kljub vašemu vsakodnevnemu trudu?
Ste preslišani, izgnani, izigrani in izgoreli?
Poznate ustavne in zakonske okvire, ki že danes omogočajo spremembe?
Si želite postati del rešitve in ne ostati del problema?

Vabimo vas, da se pridružite na omizje na temo: Zdravstveni sistem bomo spremenili zdravniki, ker to potrebujejo naši bolniki! z izbranimi gosti dne 17.10.2019 ob 17.00 uri v Domus Medica.

Preliminarni program najdete tukaj>>>

Prijava na srečanje www.domusmedica.si

Uvajanje elektronskega bolniškega lista

18. 9. 2019 je bilo izvedeno srečanje predstavnikov Zdravniške zbornice Slovenije in predstavnikov Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije v zvezi z opozorili ZZS glede uvajanja eBOL, objavljenimi v reviji Isis (avgust/september 2019) tukaj >>>

Predstavniki ZZZS so pojasnili, kje so se približali stališčem in pozivom ZZS: zlasti glede časovnice projekta in obveznega prevzemanja elektronskih bolniških listov s strani delodajalcev.

Več >>>

Kako digitalne inovacije izboljšujejo zdravstveni sistem

Konferenca HealthDay.si 2019 – 10. oktober ob 9. uri, Zdravniška zbornica Slovenije

Vabimo vas, da se 10. oktobra ob 9. uri na Zdravniški zbornici Slovenije (Modra dvorana) udeležite konference – HealthDay.si 2019. V žarišču konference bo cilj 5D2020 – to je 5 digitalnih zdravstvenih rešitev v slovensko zdravstvo do konca leta 2020.

Kako s preverjanjem aplikacij do uporabe v zdravstvenih sistemih, bo izkušnje delila osrednja tuja gostja Liz Ashall Payne, ORCHA – podjetnica leta 2018 v Veliki Britaniji.

Poleg nje bodo izkušnje in rešitve predstavili slovenski zdravniki in razvijalci digitalnih rešitev.

Organizator konference je Tehnološki park Ljubljana. K spodbujanju razvoja digitalnih zdravstvenih rešitev ter povezovanju zdravnikov in razvijalcev teh storitev želi prispevati tudi Zdravniška zbornica Slovenije, zato je letos z veseljem prevzela gostiteljstvo konference.

Kotizacije ni.  Kreditne točke: 7

Več o programu  >>>

Prijava>>>

Vabljeni, da se nam pridružite!

Posvet: Zdravniški pogled na paliativo

O ukrepih za implementacijo paliativnih timov

Vabimo vas na posvet Zdravniški pogled na paliativo, ki bo v prostorih Zdravniške zbornice Slovenije 9. oktobra 2019, z začetkom ob 16. uri v predavalnici Julijana. Organizatorja sta: Slovensko zdravniško društvo in Zdravniška zbornica Slovenije.

Govorili bomo o ukrepih za implementacijo paliativnih timov kot podpori nadaljnjemu razvoju paliativne oskrbe v Sloveniji.

Na posvetu bosta sodelovala tudi Ministrstvo za zdravje in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Kreditne točke: 4       Prijava in program >>>

Vljudno vabljeni!

Štajerski zdravnik leta in Medicinski dosežek regije

Vabljeni k sodelovanju!

Leto 2019 bo na Štajerskem v znamenju že drugega izbora Štajerski zdravnik leta ter sodelovanja časnika Večer in Zdravniške zbornice Slovenije. Cilj projekta in obeh partnerjev je, da slovenska medicina in s tem delo zdravnikov, njihovih timov in ustanov tudi v medijih in javnosti postane prepoznavno po izjemnih dosežkih in predanem delu.

Izbor je sestavljen iz dveh delov. Zbornica je danes, 12. septembra 2019, že objavila javni natečaj za medicinski dosežek leta štajerske regije po izboru strokovne komisije zdravnikov.

Rok za prijave na natečaj je 24. oktober 2019 do 24.00.

Več o natečaju >>>

Sočasno z natečajem bo v septembru, oktobru in novembru potekal tudi izbor štajerskih zdravnikov leta v petih kategorijah: osebni zdravnik, pediater, ginekolog, zobozdravnik in specialist po izboru bralcev časnika Večer.

Vabljeni k sodelovanju v akciji!

 

Farmacevtski milijoni v žepe zdravnikov? Kriv sem! Ali res?

V branje priporočamo odzive zdravnikov na medijsko poročanje o sodelovanju zdravnikov s farmacevtsko industrijo v rubriki Dejstva oddaje 24 ur na POP TV. Njihovi odzivi so bili objavljeni v Sobotni prilogi časnika Delo dne 21. 9. 2019.

Članek izr. prof. dr. Sama Zvera, dr. med., predstojnika Kliničnega oddelka za hematologijo UKC Ljubljana, najdete na tej povezavi >>>

Članek izr. prof. dr. Zlatka Frasa, dr. med., strokovnega direktorja Interne klinike UKC Ljubljana, najdete na tej povezavi >>>

Članek izr. prof. dr. Matije Tomšiča, dr. med., predstojnika Kliničnega oddelka za revmatologijo Interne klinike UKC Ljubljana, najdete na tej povezavi >>>

Na poročanje POP TV se je odzvala tudi Zdravniška zbornica Slovenije, ki je obsodila senzacionalistično poročanje medijev o tej tematiki >>> in se zavzela za transparentnost.

Odbita odbitna franšiza

Prof. dr. Alojz Ihan v kolumni za Delo o dejanskih posledicah ukinitve dopolnilnega zavarovanja

»Skrajni čas torej je, da se absurdno »franšizno zavarovanje« pomete na smetišče. A pravi problem ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja bo nastal zaradi dejstva, da slovenska politika ne glede na količino proračunskega denarja za potrebe državljanov noče nameniti nič več od tega, kar zadošča za revno životarjenje pod mejo človeškega dostojanstva,« meni prof. dr. Alojz Ihan.

Celoten članek je dostopen tukaj >>>

Javni poziv za imenovanje koordinatorjev specializacij

Rok: do vključno 30. septembra 2019.

Zdravniška zbornica Slovenije je 2. septembra 2019 objavila Javni poziv za imenovanje koordinatorjev specializacij za naslednja specialistična področja: abdominalna kirurgija, javno zdravje, kardiovaskularna kirurgija, klinična genetika, nevrokirurgija, ortopedska kirurgija, psihiatrija in radiologija.

Pisne vloge sprejemamo do vključno 30. septembra 2019.

Javni poziv za imenovanje nadzornika kakovosti za kirurške stroke

Rok: do vključno 30. septembra 2019.

Zdravniška zbornica Slovenije je 2. septembra 2019 objavila Javni poziv za imenovanje nadzornika kakovosti za kirurške stroke.

Pisne vloge z dokazili o izpolnjevanju pogojev sprejemamo do vključno 30. septembra 2019.

Vodstvene kompetence za zdravnike in zobozdravnike

104 kreditne točke in Certifikat o pridobljenih vodstvenih kompetencah

Vabljeni na posebej za zdravnike in zobozdravnike oblikovan izobraževalni program, ki prinaša znanja za učinkovito in uspešno vodenje. Začne se 11. oktobra. Letos se vpisuje že tretja generacija slušateljev.


Program:
1.      modul: OSNOVE MANAGEMENTA – 11. in 12. oktober 2019
2.      modul: PRAVNI VIDIKI MANAGEMENTA – 15. in 16. november 2019
3.      modul:  EKONOMIKA ZDRAVSTVA – 6. in 7. december 2019
4.      modul: MANAGEMENT POSLOVNIH PROCESOV, VODITELJSTVO – 10. in 11. januar 2020
5.      modul: MANAGEMENT KAKOVOSTI in VARNOSTI V ZDRAVSTVU – 31. januar in 1. februar 2020
6.      modul: ČUSTVENA INTELIGENCA in VODENJE – 6. in 7. marec 2020
7.      modul: KOMUNICIRANJE in POGAJANJA – 3. in 4. april 2020
8.      modul: PREDSTAVITEV PROJEKTNIH NALOG – 15. in 16. maj 2020

• 104 kreditne točke in Certifikat o pridobljenih vodstvenih kompetencah

Več o vsebini modulov >>>  Rok za prijave je podaljšan do zapolnitve skupine.

Predavatelji so priznani univerzitetni profesorji in drugi strokovnjaki s področij, ki so sestavni del vodstvenih kompetenc. Program izvaja Zavod za razvoj zdravstvenega managementa v sodelovanju z Zdravniško zbornico Slovenije.

Več informacij na: 040 851 521 ali info@zdravstvenimanagement.si

 

Zdravniški ombudsman v oktobru

Zdravniški ombudsman pri Zdravniški zbornici Slovenije zdaj deluje skoraj dve leti. Trije izkušeni zdravniki so članom v oporo in pomoč v najrazličnejših življenjskih izzivih in stiskah.

Za rezervacijo termina za povsem anonimen pogovor po telefonu ali anonimni osebni pogovor se naročite preko telefona: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zdravniskazbornica.si, lahko tudi preko vašega anonimnega elektronskega naslova. V mesecu septembru je prost še en termin, in sicer v ponedeljek, 30. 9., od 18.00 do 19.00.

Vabilo na informativno srečanje s strokovnjaki in profesionalci, ki delujejo na področju problematike prekomernega pitja alkohola

Skupnost Anonimni alkoholiki Slovenije v letošnjem letu praznuje 30 let delovanja. Ob tej obletnici vabijo na informativno srečanje za strokovnjake, ki pomagajo alkoholikom in njihovim družinam.

Srečanje bo potekalo v četrtek, 3. oktobra 2019, od 11.00 do 12.30 na Fakulteti za socialno delo, Topniška ulica 31, v Ljubljani (predavalnica 8).

Več v vabilu >>>

Vabljeni

Pogovarjajmo se o evtanaziji

Pri Slovenski matici je izšla knjiga dr. Matjaža Zwittra – Pogovarjajmo se o evtanaziji.

Avtor nas kot zdravnik onkolog, ki je več desetletij spremljal tudi umirajoče bolnike, iz poglavja v poglavje vodi do zaključkov, ki naj bi jih poznal vsak, ki se želi tako ali drugače opredeljevati do z evtanazijo povezanih človeških in etičnih vprašanj.

Več >>>>

Urejanje dovolil za prejemanje sporočil v profilu

Za prejemanje vabil na pomembna strokovna izobraževanja, konference in simpozije s strani drugih organizatorjev, informacij o prostih delovnih mestih v zdravstveni mreži ter druga strokovna obvestila in informacije komercialne narave je od 25. maja 2018 v skladu z GDPR potrebna vaša izrecna privolitev, o čemer smo vas že večkrat obveščali in zaprosili za ureditev vaših dovolil.


Vse, ki morda tega še niste storili, vljudno prosimo, da v svojem spletnem profilu zdravnika preverite nastavitve vaših dovolil za obveščanje. TUKAJ >>>

Za dostop potrebujete uporabniško ime in geslo. Če ga (še) nimate, ste ga morda pozabili ali pa ne deluje, se po pomoč lahko obrnete na: podpora@zzs-mcs.si.

Zdravniška zbornica Slovenije na Facebooku

Novice in vabila na dogodke ter druge aktualne vsebine Zdravniške zbornice Slovenije lahko zdaj spremljate tudi preko družbenega omrežja Facebook.

Vabljeni, da obiščete FB-profil!

Vabljeni na srečanja v Domus Medica

1. OKTOBER
(PRE)VZGOJA SAMO-ZAVEDANJA: DELAVNICA ZA KREPITEV OSEBNE MOČI, II. DEL

Datum: 1. oktober 2019 od 16.30 do 19.30

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacija: za člane ZZS kotizacije ni, ostali 45 EUR

Kreditne točke: 3

2. oktober
SREČANJE SKUPINE ZA OSEBNOSTNO RAST

Datum: 2. oktober 2019 od 16.00 do 20.00

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacija: 10 EUR

Kreditne točke: 3,5

7. OKTOBER
KAKO OD SPORA DO SPORAZUMA S POMOČJO MEDIACIJE

Datum: 7. oktober 2019 od 15.00 do 19.00

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacija: za člane ZZS kotizacije ni, ostali 45 EUR

Kreditne točke: 4

8. OKTOBER
(PRE)VZGOJA SAMO-ZAVEDANJA: DELAVNICA ZA KREPITEV OSEBNOSTNE MOČI

Datum: 8. oktober 2019 od 16.30 do 19.30

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacija: za člane ZZS kotizacije ni, ostali 45 EUR

Kreditne točke: 3

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si
Uradne ure

ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00
To sporočilo ste prejeli, ker ste se naročili na Bilten Zdravniške zbornice Slovenije ali se udeležili katerega izmed naših dogodkov. Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo tako v skladu z GDPR člani zbornice ne boste več prejemali obvestil Zdravniške zbornice, med katera sodijo: bilten zbornice, zobozdravniški bilten, obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice). Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.