V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.
Zdravniška zbornica Slovenije

538. Bilten

27. september–3. oktober 2019

Zdravniki in zobozdravniki: spodbudimo spremembe zdravstvenega sistema

Številni poskusi, ki zdravnike in zobozdravnike v zadnjih letih intenzivno izrivajo iz odločanja o zdravstvenem sistemu, so v članih zdravniške zbornice vzbudili odpor. Mnogi so se upirali, preštevilni pa so odšli v tujino, med njimi tudi oftalmolog Matej Beltram. »Glavni razlogi za odhod v tujino so bile kronične težave slovenskega državnega zdravstva, vse od mobinga, zapostavljanja, negativne selekcije, korupcije in nezmožnosti vplivanja na stvari, za katere sem se čutil odgovornega.« Tako v pogovorih s kolegi zdravniki vedno znova in tudi javno v intervjujih (tukaj>>>) pove zdravnik, ki je trinajst let delal na Očesni kliniki v UKC Ljubljana. Od leta 2015 je polovično zaposlen v Švici. Pozna in primerja lahko dva zdravstvena sistema in s te perspektive meni, da je zdravstveni sistem v Sloveniji treba postaviti na novo – »in ne le še dodatno oživljati napol mrtvo truplo slovenskega zdravstva«. Skupaj s Krištofom Zevnikom in drugimi kolegi zdravniki že nekaj časa opozarja, da potrebujemo spremembe in kaj je treba narediti, da do njih pride.

V razmišljanju njihova skupina nikakor ni osamljena. V pogovorih, ki jih imam s člani zbornice v različnih okoljih, se skoraj plebiscitarno strinjamo v tem, da zdravniki želimo in moramo sodelovati pri izboljšanju zdravstvenega sistema. Ne smemo dopuščati, da se brez našega sodelovanja »analizirajo in urejajo« čakalne vrste, da nam drugi določajo standarde in normative, po katerih smo se v odnosu do pacienta dolžni ravnati in zaradi katerih posledično ostajamo v vse večji časovni stiski. Pacient mora ostati osrednja točka našega delovanja, pri tem pa mora država zagotoviti takšne delovne pogoje, da bo to mogoče. Žal ne drži, kakor je danes v časopisu Dnevnik navedel ugledni profesor prava (členek tukaj >>>). Ni res, da o tem, kaj pripada pacientu, odloča zdravnik. O tem odločajo pravila, na katera zdravniki nimamo vpliva.

Vlade in ministri, ki se pogosto menjavajo, diagnoze razpadanja zdravstvenega sistema ne jemljejo resno. Zdravniki pa – vsak od nas je v takem sistemu vse večjih krivic celo delovno dobo, dan za dnem – ne moremo in ne bomo molčali.

Prav zato smo na zbornici sprejeli pobudo doktorjev Beltrama in Zevnika, da skupaj pripravimo posvet, s ciljem, da zdravniki zdravnikom – predvsem pa odgovornim institucijam – javno povemo, kako je treba spremeniti zdravstveni sistem, da bo takšen, kakršnega potrebujejo naši bolniki!

Pridružite se nam 17. oktobra ob 18. uri v Modri dvorani Domus Medica!

Dr. Zdenka Čebašek - Travnik

Vam je zadosti čakanja na reforme in rešitve, ki jih obljublja politika?

Ste naveličani stalnega slabšanja stanja za bolnike, sestre in zdravnike, kljub vašemu vsakodnevnemu trudu?
Ste preslišani, izgnani, izigrani in izgoreli?
Poznate ustavne in zakonske okvire, ki že danes omogočajo spremembe?
Si želite postati del rešitve in ne ostati del problema?

Vabimo vas, da se pridružite na omizje na temo: Zdravstveni sistem bomo spremenili zdravniki, ker to potrebujejo naši bolniki! z izbranimi gosti dne 17.10.2019 ob 17.00 uri v Domus Medica.

Kotizacije ni.             Kreditne točke: 2

Program najdete tukaj>>>

Prijava na srečanje www.domusmedica.si

Splošni dogovor – pogajanja za Aneks št. 3

Na pogajanjih za Aneks št. 3 so partnerji odločali o preko 90 predlogih, nekaj je bilo sprejetih: da se neizkoriščeni program za otroški in šolski dispanzer, ki je bil predviden za Novo Gorico, prenese na ZD Tolmin ter da se neizkoriščeni program za družinsko medicino, ki je bil predviden za Velenje, prav tako prenese na ZD Tolmin. Sprejeto je bilo, da se zobnoprotetična rehabilitacija s pomočjo zobnih vsadkov ter pregled pred cepljenjem in cepljenje odraslih plača po realizaciji. Sprejeta je bila tudi sprememba pri obračunskem modelu specialističnih dermatoloških storitev in redakcijski popravek pri določbi iz Aneksa št. 2, ki se nanaša na financiranje družinske medicine ter otroškega in šolskega dispanzerja.

Zdravniška zbornica Slovenije je na pogajanjih podprla vse predloge razen enega. Žal pa ugotavljamo, da s strani partnerjev ni bilo soglasja za niti en predlog ZZS.

Predlog, ki ga ZZS ni podprla, je predlog MZ, ki se nanaša na povečanje plačila za preseganje programa, ki naj bi ga ZZZS plačal v letu 2020 pri končnem letnem obračunu za leto 2019.

Predlog predvideva, da bi se izvajalcem plačalo do 15 % preseganje plana točk za prve preglede v nekaterih specialističnih zunajbolnišničnih dejavnostih (sedaj se plača do največ 5 % preseganje) ter 15 % preseganje nekaterih operacij, ki se sedaj plačujejo do plana. Po predlogu bi ta sredstva lahko prejeli le izvajalci, ki že imajo program, ne pa tudi tisti, ki imajo kapacitete.

To je po mnenju zbornice odklon od stališča partnerjev – tudi MZ za leto 2019, da se v skrajševanje čakalnih dob vključi vse kapacitete in izvajalce  – torej tudi koncesionarje, ki nimajo rednega programa.

Zbornica meni, da je edino učinkovito skrajševanje čakalnih dob v časovno tako kratkem obdobju (do konca leta) mogoče le z vključitvijo vseh izvajalcev, ki imajo pri MZ dovoljenje za opravljanje zdravstvene dejavnosti.

Srečanje ZEVA po Ljubljani in Pragi gostila Budimpešta

Srečanje zdravniških zbornic in združenj zdravnikov srednje in vzhodne Evrope – ZEVA je tokrat potekalo v Budimpešti, in sicer med 26. in 28. septembrom.

Prvi dan je bila osrednja tema zagotavljanje kakovosti v zdravstvu, kjer so zbornice predstavile ureditve v svojih državah. Predvsem je bila dobra predstavitev Domna Podnarja iz nemške zdravniške zbornice, ki je predstavil, kako pri njih deluje ta sistem na državni ravni – in je učinkovit ter neodvisen. Sledila je problematika cepljenja in razprava o tem, kako zmanjšati vpliv nasprotnikov cepljenja.

Drugi dan srečanja je bil posvečen duševnemu in telesnemu zdravju zdravnikov. Predsedniki so poročali predvsem o porastu preobremenjenosti in izgorelosti med (tudi mladimi) zdravniki. V nekaterih država se soočajo tudi s problemom odvisnosti od zdravil med zdravniki.

Zaskrbljujoči pa so podatki, ki so jih predstavili predstavniki nemške zdravniške zbornice, da ima v Nemčiji tri četrtine zdravnikov motnje spanja zaradi nenaravnih ciklusov dela (in spanja). Na podlagi rezultatov raziskave o duševnem stanju zdravnikov v bolnišnicah, ki jo je financiralo njihovo ministrstvo, je država že priznala, da so obremenitve zdravnikov resen problem. Poleg tega imajo Nemci program za pomoč zdravnikom, ki imajo težave z alkoholom.

Več o preteklih srečanjih in podpisanih deklaracijah >>>>

Posvet: Zdravniški pogled na paliativo

O ukrepih za implementacijo paliativnih timov

Vabimo vas na posvet Zdravniški pogled na paliativo, ki bo v prostorih Zdravniške zbornice Slovenije 9. oktobra 2019, z začetkom ob 16. uri v predavalnici Julijana. Organizatorja sta: Slovensko zdravniško društvo in Zdravniška zbornica Slovenije.

Govorili bomo o ukrepih za implementacijo paliativnih timov kot podpori nadaljnjemu razvoju paliativne oskrbe v Sloveniji.

Na posvetu bosta sodelovala tudi Ministrstvo za zdravje in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Kreditne točke: 4       Prijava in program >>>

Vljudno vabljeni!

Kako digitalne inovacije izboljšujejo zdravstveni sistem

Konferenca HealthDay.si 2019 – 10. oktober ob 9. uri, Zdravniška zbornica Slovenije

Vabimo vas, da se 10. oktobra ob 9. uri na Zdravniški zbornici Slovenije (Modra dvorana) udeležite konference – HealthDay.si 2019. V žarišču konference bo cilj 5D2020 – to je 5 digitalnih zdravstvenih rešitev v slovensko zdravstvo do konca leta 2020.

Kako s preverjanjem aplikacij do uporabe v zdravstvenih sistemih, bo izkušnje delila osrednja tuja gostja Liz Ashall Payne, ORCHA – podjetnica leta 2018 v Veliki Britaniji.

Poleg nje bodo izkušnje in rešitve predstavili slovenski zdravniki in razvijalci digitalnih rešitev.

Organizator konference je Tehnološki park Ljubljana. K spodbujanju razvoja digitalnih zdravstvenih rešitev ter povezovanju zdravnikov in razvijalcev teh storitev želi prispevati tudi Zdravniška zbornica Slovenije, zato je letos z veseljem prevzela gostiteljstvo konference.

Kotizacije ni.  Kreditne točke: 7

Več o programu  >>>

Prijava>>>

Vabljeni, da se nam pridružite!

Štajerski zdravnik leta in Medicinski dosežek regije

Vabljeni k sodelovanju!

Leto 2019 bo na Štajerskem v znamenju že drugega izbora Štajerski zdravnik leta ter sodelovanja časnika Večer in Zdravniške zbornice Slovenije. Cilj projekta in obeh partnerjev je, da slovenska medicina in s tem delo zdravnikov, njihovih timov in ustanov tudi v medijih in javnosti postane prepoznavno po izjemnih dosežkih in predanem delu.

Izbor je sestavljen iz dveh delov. Zbornica je danes, 12. septembra 2019, že objavila javni natečaj za medicinski dosežek leta štajerske regije po izboru strokovne komisije zdravnikov.

Rok za prijave na natečaj je 24. oktober 2019 do 24.00.

Več o natečaju >>>

Sočasno z natečajem bo v septembru, oktobru in novembru potekal tudi izbor štajerskih zdravnikov leta v petih kategorijah: osebni zdravnik, pediater, ginekolog, zobozdravnik in specialist po izboru bralcev časnika Večer.

Vabljeni k sodelovanju v akciji!

 

Izobraževanje za člane svetov javnih zdravstvenih zavodov

6. in 7. novembra 2019 na Zdravniški zbornici Slovenije

Glede na aktualne razmere v zdravstvu in izzive, s katerimi se soočajo sveti zavodov, so znanja iz managementa nujno potrebna tudi članom svetov javnih zdravstvenih zavodov.

Zavod za razvoj zdravstvenega managementa je na povabilo Zdravniške zbornice Slovenije pripravil program posebej za člane svetov zavodov.

Že drugo takšno izobraževanje bo potekalo 6. in 7. novembra 2019 na Zdravniški zbornici Slovenije.

Več o programu >>>

Kako preprečevati nasilje in kako ukrepati

Kmalu izobraževanja, vse več poročil o nasilju

Delovna skupina Ne dopuščajmo nasilja je na petkovi seji oblikovala program izobraževanj, ki se bodo začela še letos. Prav tako je obravnavala več primerov nasilja, o katerih ste poročali člani.

Pri tem opažamo, da se krepi zavedanje o tem, da je vsakršno nasilje v zdravstvenih ustanovah nedopustno. To kažejo poročanja oz. prijave nasilnih dogodkov. Samo v zadnjem mesecu je zbornica prejela pet prijav (prej jih je bilo toliko v celem letu).

Prav zato vas vabimo, da ste v svojih okoljih pozorni na nasilna dejanja, da odločno ukrepate, aktivno zagotavljate varno delovno okolje ter o primerih nasilja obveščate zbornico, ki beleži te dogodke in nudi pomoč. Več tukaj >>>

Vljudno vabljeni na 165. skupščino Slovenskega zdravniškega društva

V petek, 18. oktobra, bo v dvorani Julijana v prostorih Domus Medica potekala že 156. redna letna skupščina Slovenskega zdravniškega društva. V okviru strnjenega programa bo tudi tokrat obravnavana najpomembnejša problematika s področja zdravstva in izpostavljene teme, ki se jim je v zadnjem času posvečala medicinska stroka.

Stanovska tema, pri kateri bodo sodelovali Milena Zupanič, novinarka časopisa Delo, Roman Završek, predsednik Odvetniške zbornice Slovenije, Zdenka Čebašek - Travnik, predsednica Zdravniške zbornice Slovenije, Konrad Kuštrin, predsednik Fidesa, Igor Dovnik, predsednik SZZZZS, in Teodor Pevec, predsednik Častnega razsodišča SZD, bo posvečena odkrivanju vzrokov za negativno percepcijo zdravnic in zdravnikov oz. zdravstvene stroke v splošni javnosti. Razprava bo namenjena oblikovanju predlogov, kaj lahko kot predstavniki medicinske stroke storimo, da povečamo zaupanje v naš poklic.

V okviru strokovne teme bodo obravnavana bolezenska stanja, pri katerih je pomembna časovna komponenta obravnave, in čakalne dobe s strokovnega vidika – teme, ki že dalj časa odmevajo v javnosti in ustvarjajo nezadovoljstvo tako na strani bolnikov kot tudi v medicinski stroki.

Tudi tokratna skupščina Slovenskega zdravniškega društva bo ponudila priložnost za druženje in izmenjavo mnenj, zato vljudno vabljeni, da se nam pridružite pri obravnavi letošnjih tem in prispevate k oblikovanju predlogov, ki jih bomo skozi aktivnosti Slovenskega zdravniškega društva uresničili v prihodnje. Vljudno vabljeni tudi na tradicionalno večerno slovesnost s podelitvijo diplom novim častnim članom SZD ter novoimenovanim primarijem.

Podroben program dogodka si lahko ogledate tukaj.

Evalvacija podiplomskega izobraževanja

Vse specializante, mentorje in pooblaščene ustanove za izvajanje programov specializacij obveščamo, da je Zdravniška zbornica Slovenije vzpostavila nov projekt - tako imenovano »evalvacijo podiplomskega izobraževanja«, kjer bodo specializanti preko aplikacije E-list ocenjevali glavne in neposredne mentorje ter oddelke, kjer krožijo.

Cilj projekta je prepoznati dobre učne prakse in kolegom zanje dati priznanje, specializantom osvetliti, kje, v katerih ustanovah, jim bodo na učni poti najbolj pomagali, upravljavcem pa dati možnost, da kritične, četudi redke, odklone čim prej prepoznamo in ustrezno ukrepamo. Hkrati poudarjamo, da je anketa popolnoma anonimna, pri čemer je anonimnost zagotovljena predvsem z načinom vidnosti rezultatov. Podrobnosti o projektu si lahko preberete v avgustovski številki revije Isis >>.

Specializante zato vljudno vabimo, da ankete/vprašalnike v E-listu zdravnika specializanta vestno in sproti izpolnjujejo ter s tem zbornici omogočijo pridobitev čim bolj verodostojnih povratnih informacij o izobraževanju.

Dr. Gregor Prosen, dr. med., FEBEM, predsednik Sveta za izobraževanje zdravnikov

V Ljubljani uspešno presadili obe pljučni krili

Dosežki medicine

V ljubljanskem kliničnem centru so prvič v zgodovini ustanove in Slovenije izvedli sočasno presaditev obeh pljučnih kril.
Čestitamo celotni ekipi in UKC Ljubljana.

Več >>>

Pohod bolnikov, ki se zdravijo z zunajtelesno membransko oksigenacijo

Ob 10. obletnici izvajanja metode ECMO (zunajtelesne membranske oksigenacije) na KO za intenzivno interno medicino, UKC Ljubljana, so minulo soboto uspešno organizirali dobrodelni Pohod za VEČ MOČNIH utripov v dolino Tamar.

Na pohodu ni manjkalo hvaležnih bolnikov in njihovih svojcev ter seveda predanih zdravnikov iz UKC Ljubljana in drugih podpornikov akcije.

Več utrinkov >>>

Vodstvene kompetence za zdravnike in zobozdravnike

104 kreditne točke in Certifikat o pridobljenih vodstvenih kompetencah

Vabljeni na posebej za zdravnike in zobozdravnike oblikovan izobraževalni program, ki prinaša znanja za učinkovito in uspešno vodenje. Začne se 11. oktobra. Letos se vpisuje že tretja generacija slušateljev.


Program:
1.      modul: OSNOVE MANAGEMENTA – 11. in 12. oktober 2019
2.      modul: PRAVNI VIDIKI MANAGEMENTA – 15. in 16. november 2019
3.      modul:  EKONOMIKA ZDRAVSTVA – 6. in 7. december 2019
4.      modul: MANAGEMENT POSLOVNIH PROCESOV, VODITELJSTVO – 10. in 11. januar 2020
5.      modul: MANAGEMENT KAKOVOSTI in VARNOSTI V ZDRAVSTVU – 31. januar in 1. februar 2020
6.      modul: ČUSTVENA INTELIGENCA in VODENJE – 6. in 7. marec 2020
7.      modul: KOMUNICIRANJE in POGAJANJA – 3. in 4. april 2020
8.      modul: PREDSTAVITEV PROJEKTNIH NALOG – 15. in 16. maj 2020

• 104 kreditne točke in Certifikat o pridobljenih vodstvenih kompetencah

Več o vsebini modulov >>>  Rok za prijave je podaljšan do zapolnitve skupine.

Predavatelji so priznani univerzitetni profesorji in drugi strokovnjaki s področij, ki so sestavni del vodstvenih kompetenc. Program izvaja Zavod za razvoj zdravstvenega managementa v sodelovanju z Zdravniško zbornico Slovenije.

Več informacij na: 040 851 521 ali info@zdravstvenimanagement.si

 

Zdravniški ombudsman v oktobru

Zdravniški ombudsman pri Zdravniški zbornici Slovenije zdaj deluje skoraj dve leti. Trije izkušeni zdravniki so članom v oporo in pomoč v najrazličnejših življenjskih izzivih in stiskah.

Za rezervacijo termina za povsem anonimen pogovor po telefonu ali anonimni osebni pogovor se naročite preko telefona: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zdravniskazbornica.si, lahko tudi preko vašega anonimnega elektronskega naslova. V mesecu septembru je prost še en termin, in sicer v ponedeljek, 30. 9., od 18.00 do 19.00.

Klubski pogovorni večer »Čas je za pokončno držo naših otrok«

Epidemija današnjega časa: »Prostovoljno sklonjene glave naših otrok (zazrte v elektronske naprave … ) ter sključene, popuščene drže, ki vodijo v prezgodnje telesne in duševne bolečine in bolezni.«

Na pobudo Saše Staparski Dobravec, dr. med. spec., je 6. marca 2019 potekal pogovor različnih strokovnjakov, ki se vsak na svojem področju soočajo s posledicami slabe drže.

Objavljamo kratek povzetek klubskega večera, daljši povzetek pa bo objavljen v eni od prihodnjih številk revije Isis.

Urejanje dovolil za prejemanje sporočil v profilu

Za prejemanje vabil na pomembna strokovna izobraževanja, konference in simpozije s strani drugih organizatorjev, informacij o prostih delovnih mestih v zdravstveni mreži ter druga strokovna obvestila in informacije komercialne narave je od 25. maja 2018 v skladu z GDPR potrebna vaša izrecna privolitev, o čemer smo vas že večkrat obveščali in zaprosili za ureditev vaših dovolil.


Vse, ki morda tega še niste storili, vljudno prosimo, da v svojem spletnem profilu zdravnika preverite nastavitve vaših dovolil za obveščanje. TUKAJ >>>

Za dostop potrebujete uporabniško ime in geslo. Če ga (še) nimate, ste ga morda pozabili ali pa ne deluje, se po pomoč lahko obrnete na: podpora@zzs-mcs.si.

Zdravniška zbornica Slovenije na Facebooku

Novice in vabila na dogodke ter druge aktualne vsebine Zdravniške zbornice Slovenije lahko zdaj spremljate tudi preko družbenega omrežja Facebook.

Vabljeni, da obiščete FB-profil!

Vabljeni na srečanja v Domus Medica

7. OKTOBER
KAKO OD SPORA DO SPORAZUMA S POMOČJO MEDIACIJE

Datum: 7. oktober 2019 od 15.00 do 19.00

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacija: za člane ZZS kotizacije ni, ostali 45 EUR

Kreditne točke: 4

8. OKTOBER
(PRE)VZGOJA SAMO-ZAVEDANJA: DELAVNICA ZA KREPITEV OSEBNOSTNE MOČI

Datum: 8. oktober 2019 od 16.30 do 19.30

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacija: za člane ZZS kotizacije ni, ostali 45 EUR

Kreditne točke: 3

10. oktober
DELAVNICA ZA SPECIALIZANTE

Datum: 10. oktober 2019 od 14.30 do 17.00

Lokacija: NOVA GORICA, Splošna bolnišnica dr. Franca Derganca

Kotizacije ni.

Kreditne točke: 3

10. oktober
KAKO VODIMO SEBE? – DELAVNICA OSEBNOSTNEGA VODENJA

Datum: 10. oktober 2019 od 16.30 do 19.45

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacija: za člane ZZS kotizacije ni, ostali 45 EUR

Kreditne točke: 3

Druga srečanja

21.-23. NOVEMBER
ŠOLA URGENCE 2019, 2. LETNIK, IN DELAVNICE IZ PERIPROCEDURALNE SEDACIJE IN ANALGEZIJE, REPOZICIJ ZLOMOV, KLINIČNEGA PREGLEDA SKLEPOV TER OSKRBE RAN

Datum: 21.-23. november 2019

Lokacija: Toplice, Rimske terme

Organizator: Slovensko združenje za urgentno medicino

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si
Uradne ure

ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00
To sporočilo ste prejeli, ker ste se naročili na Bilten Zdravniške zbornice Slovenije ali se udeležili katerega izmed naših dogodkov. Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo tako v skladu z GDPR člani zbornice ne boste več prejemali obvestil Zdravniške zbornice, med katera sodijo: bilten zbornice, zobozdravniški bilten, obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice). Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.