Odličja zbornice za leto 2019 smo podelili v Mariboru
Ob podelitvi odličij v prostorih Medicinske fakultete v Mariboru sem sinoči nagovorila prejemnike, kolege in druge goste, ki so dogodek počastili s svojo prisotnostjo. Odličja so bila prvič podeljena zunaj Ljubljane in prepričana sem, da smo izbrali pravi kraj za tako pomemben dogodek.
»Zdravniška zbornica Slovenije je imela avgusta letos 11.471 članov, od tega 9.247 zdravnikov in 2.224 doktorjev dentalne medicine. Novembra letos je bilo med nami 295 zdravnikov sekundarijev in 1.831 specializantov. Zakaj so pomembne te številke? Zato, da se zavedamo, da nas ni malo, da smo in bomo pomemben del naše družbe. In da je prav, da družba spoštuje naša mnenja, priporočila in zahteve. Žal je v zadnjih letih mnogo naših predlogov končalo v predalih, naša priporočila in zahteve ostale neuresničene. Tudi zato je naš zdravstveni sistem močno načet in »še« deluje predvsem zaradi prekomernega in požrtvovalnega dela zdravnikov, medicinskih sester in drugih strokovnjakov.
Ponavljam, kar sem povedala že večkrat: zdravniki in zobozdravniki smo pri nasprotovanju spremembam zakonodaje v letu 2017 ostali osamljeni. Zdaj lahko vsi ugotavljamo le, da so se naše prognoze izkazale za pravilne. Napovedali smo, da se mladi zdravniki ne bodo odločali za specializacijo iz družinske medicine, da bodo zaradi odhodov v tujino ali kar v »čisto« zasebništvo ostali brez zdravnikov tudi na drugih področjih. Vezanje statusa odgovornega nosilca zdravstvene dejavnosti na čas tri ali pet let po pridobljeni licenci je našim mladim kolegom zelo močan signal, da jim politika ne zaupa in naj si svojo poklicno prihodnost iščejo drugje. Kako se bodo nadaljevale usode koncesionarjev, se bo pokazalo v kratkem. Želimo si, da bi minister za zdravje in predsednik vlade spoznala, da smo zdravniki in zobozdravniki tisti sogovorniki, brez katerih ne bi smeli pripravljati in popravljati
zakonodaje, ki določa naše delovanje. Te dni so se zaključile prijave na specializacije. Zaskrbljeni smo zaradi uresničenih napovedi glede družinske medicine – le 12 prijavljenih na 75 razpisanih mest. Še vedno ni ukrepov, ki bi mlade resnično vabili v družinsko medicino. Mogoče bi pomagalo, da se njihove izhodiščne plače zvišajo za tri plačilne razrede.
Imamo pa tudi razlog za zadovoljstvo, ker so novoimenovani nacionalni koordinatorji prinesli veliko svežih idej in pozitivne naravnanosti. Dobili smo tudi prve ocene mentorjev, podali so jih specializanti – in nam vsem pokazali, da so dobri mentorji povsod, torej tudi v manjših zdravstvenih ustanovah in na periferiji. Tudi sodelovanje s Slovenskim zdravniškim društvom je vse bolj plodno, Koordinacija zdravniških organizacij deluje enotno – predvsem v zahtevah, ki se tičejo vseh nas.
Moje misli gredo zdaj k našim prejemnikom odličij. Komisija za izbor je – kot vsako leto – morala odločiti o tem. Izbira je bila velika in raznolika. Želeli smo se zahvaliti zdravnikom in zobozdravnikom, ki so s svojim delom ohranjali in spodbujali vrednote našega poklica: predano delo s pacienti, uvajanje novih metod zdravljenja, raziskovalno delo, mentorstvo, prizadevno delo v okviru zdravniške zbornice ter preventivno in humanitarno delo.
O posameznih prejemnikih bodo govorile besede in fotografije, z njimi se boste lahko rokovali, objeli in poklepetali. Predvsem pa želim, da bi se današnje podelitve še dolgo spominjali. Ne le zato, ker je v Mariboru, ampak tudi zato, ker nam bodo umetniško doživetje pričarale odlične vokalistke, ki poleg čudovitega glasu nosijo v sebi zdravniški poklic.
Dovolite mi, da zaključim z besedami iz Ženevske prisege, ki med drugim pravi, da bo vsakdo izmed nas:
-
svoj poklic opravljal z vestjo in dostojanstvom ter v skladu z dobro zdravniško prakso,
-
spodbujal čast in plemenite tradicije zdravniškega poklica,
-
svojim učiteljem, sodelavcem in študentom izkazoval spoštovanje ter hvaležnost, ki si ju zaslužijo.«
Dr. Zdenka Čebašek - Travnik
|
|
|
15 izjemnih zdravnikov, zdravnic, zobozdravnikov in zobozdravnic prejelo odličja Zdravniške zbornice Slovenije
Zdravniška zbornica Slovenije je podelila odličja izjemnim zdravnikom, zdravnicam, zobozdravnikom in zobozdravnicam – med njimi sta bili podeljeni dve najvišji odličji za življenjsko delo – Hipokratovi priznanji.
Slavnostni dogodek je bil tokrat v Mariboru na Medicinski fakulteti Univerze Maribor. Osrednji gost in govornik je bil minister za zdravje g. Aleš Šabeder.
Hipokratovi priznanji sta prejeli: prof. dr. Metka Derganc, dr. med., v. svet., za življenjsko delo na področju multidisciplinarne pediatrične medicine, ki ga je posvetila celostni obravnavi malih bolnikov, v odnosu do katerih izžareva izjemno empatijo, ter prim. Jožica Reberc, dr. dent. med., za izjemen prispevek k ugledu slovenskega zobozdravništva in predano delo na področju preventivnega zobozdravstvenega varstva predšolskih in šolskih otrok.
|
|
|
Poleg Hipokratovih priznaj so bila podeljena odličja »Častni član/častna članica Zdravniške zbornice Slovenije«.
Prejeli so jih Ana Fajmut, dr. med., prim. izr. prof. dr. Borut Gorišek, dr. med., v. svet., in prim. Majda Korpar, dr. dent. med.
Naziv »Zaslužni član/članica Zdravniške zbornice Slovenije« je prejelo pet članov zbornice: prim. Davorin Benko, dr. med., izr. prof. dr. Nataši Bratina, dr. med., prim. dr. Rade Iljaž, dr. med., doc. dr. Andrej Kansky, dr. dent. med. in Mirjani Petrovič, dr. dent. med.
Prav tako je bilo podeljenih pet »Zahval Zdravniške zbornice Slovenije«. Prejeli so jih: Silvo Franci Lipovšek, dr. med., prim. Francu Maroltu, dr. med., prim. mag. Karl Turk, dr. med., Beti Kruljc Korelc, dr. dent. med. in Lučka Selič, dr. dent. med.
Več >>>
Iskrene čestitke vsem prejemnikom!
Večer so z izjemnim nastopom glasbeno obarvate tercet: Ana Berus, absolventka MF UL, Nadia Ternifi, dr. dent. med., zobozdravnica pripravnica in Sanja Zupanič, dr. med., specializantka otroške in mladostniške psihiatrije, na klavirju pa jih je spremljal Tilen Slakan.
Moderatorka je bila Tanja Adamlje, študentka 5. letnika Medicinske fakultete UL.
Vabljeni k ogledu fotogalerije >>>>
|
|
|
Preobremenjenost zdravnikov, specializacije in kako pritegniti več mladih zdravnikov
Na delovnem obisku pri vodstvu Splošne bolnišnice Slovenj Gradec
Vodstvo Splošne bolnišnice Slovenj Gradec je 28. novembra na delovni obisk sprejelo predsednico zbornice dr. Zdenko Čebašek - Travnik.
Dr. Jana Makuc, dr. med., univ. dipl. biol., strokovna direktorica Splošne bolnišnice Slovenj Gradec, je predstavila aktualno problematiko, ki je povezana s pomanjkanjem in posledično preobremenjenostjo zdravnikov, zlasti internistov. Govora je bilo tudi o sistemskih težavah, kjer zbornica že in lahko sodeluje pri iskanju rešitev. Med njimi je bilo izpostavljeno področje specializacij in iskanje privlačnih možnosti za mlajše kolege, da bi ti po koncu specializacije ostali v regijskih ustanovah.
Predsednica je pojasnila, da je prav na to temo že bila podana pobuda in bo v januarju na zbornici organiziran sestanek z ministrom, vodstvi bolnišnic in zbornico o potrebah po specializacijah. Ne sestanku sta bila prisotna še direktor bolnišnice Janez Lavre, dr. med., in predstojnik oddelka za dializo, primarij Bojan Vujkovac, dr. med., specialist internist.
|
|
|
|
Sodobna obravnava bolnika z možgansko kapjo
Možganska kap je bolezen, ki se jo v 80 odstotkih da preprečiti, je na simpoziju Sodobna obravnava bolnika z možgansko kapjo izpostavila Eva Mori, dr. med., z oddelka za interno medicino – enote za nevrologijo Splošne bolnišnice Slovenj Gradec.
Prav z namenom zgodnjega prepoznavanja dejavnikov tveganja, diagnostike in zdravljenja ter rehabilitacije po možganski kapi so Zavod Simpozija, Splošna bolnišnica Slovenj Gradec in Zdravniška zbornica Slovenije pripravili izobraževanje za zdravnike in medicinske sestre. Odziv je bil zelo dober. Simpozija se je udeležilo več kot 90 zdravnikov in medicinskih sester.
|
|
|
|
Delovni sestanek s strokovnim vodjem ZD Celje
V okviru obiskov vodstva Zdravniške zbornice Slovenije po regijah se je predsednica dr. Zdenka Čebašek - Travnik v torek, 3. decembra, srečala s strokovnim vodjem ZD Celje Markom Dreščkom, dr. med., spec. družinske medicine, s predstojnico družinske medicine v ZD Katarino Skubec Moćić, dr. med., spec. družinske medicine, in Anito Jagrič Friškovec, dr. med., specialistko šolske in urgentne medicine.
Izpostavljenih je bilo nekaj vprašanj, povezanih z neurejeno zakonodajo glede izvajanja določenih dejavnosti. Zbornica bo zagotovila dodatno preučitev pravnih vidikov. Za mlade zdravnike je moteče tudi to, da se morajo zaposliti naslednji dan po opravljenem specialističnem izpitu, kar je neživljenjsko in včasih lahko iz povsem objektivnih razlogov na eni ali drugi strani neizvedljivo.
Pogovarjali smo se tudi o aktualnih vprašanjih sodelovanja v urgentni službi, ki jo zdaj zagotavlja Splošna bolnišnica Celje. Zdravniki si želijo tudi več kolegialnega sodelovanja med zdravstvenimi ustanovami v regiji.
|
|
|
|
Multipla skleroza skozi oči bolnice
Renata Žohar je zbolela za multiplo sklerozo kot študentka. Kar precej časa je trajalo, da so njene težave dobile diagnozo. Zato je bil za okoli 80 zdravnikov in medicinskih sester njen uvod v simpozij Sodobna obravnava bolnika z multiplo sklerozo, ki je potekal 3. decembra v Laškem, zelo dragocen.
Zgodnja postavitev diagnoze in takojšnje zdravljenje precej omili potek bolezni, je povedala asist. Linda Savšek, dr. med., spec. nevrologije z nevrološkega oddelka Splošne bolnišnice Celje. Izobraževanje je organiziral Zavod Simpozija v soorganizatorstvu s SB Celje in Zdravniško zbornico Slovenije.
|
|
|
|
|
|
|
Evalvacija podiplomskega izobraževanja
Vse specializante, mentorje in pooblaščene ustanove za izvajanje programov specializacij obveščamo, da je Zdravniška zbornica Slovenije vzpostavila nov projekt - tako imenovano »evalvacijo podiplomskega izobraževanja«, kjer bodo specializanti preko aplikacije E-list ocenjevali glavne in neposredne mentorje ter oddelke, kjer krožijo.
Cilj projekta je prepoznati dobre učne prakse in kolegom zanje dati priznanje, specializantom osvetliti, kje, v katerih ustanovah, jim bodo na učni poti najbolj pomagali, upravljavcem pa dati možnost, da kritične, četudi redke, odklone čim prej prepoznamo in ustrezno ukrepamo. Hkrati poudarjamo, da je anketa popolnoma anonimna, pri čemer je anonimnost zagotovljena predvsem z načinom vidnosti rezultatov. Podrobnosti o projektu si lahko preberete v avgustovski številki revije Isis >>.
Specializante zato vljudno vabimo, da ankete/vprašalnike v E-listu zdravnika specializanta vestno in sproti izpolnjujejo ter s tem zbornici omogočijo pridobitev čim bolj verodostojnih povratnih informacij o izobraževanju.
Dr. Gregor Prosen, dr. med., FEBEM,
predsednik Sveta za izobraževanje zdravnikov
|
|
|
Prvo mednarodno srečanje o celostnem zdravljenju obstruktivnih motenj dihanja v spanju
Spoštovani!
Vabimo vas na prvo mednarodno srečanje o celostnem zdravljenju obstruktivnih motenj dihanja v spanju – »1st international course on comprehensive OSA treatment«, ki bo potekalo 29. in 30. maja 2020 v Celju.
Odlični mednarodni predavatelji, praktično naravnani prispevki, prenos kirurgije v živo in zanimiv družabni program so samo nekateri izmed razlogov, zaradi katerih tega dogodka NE SMETE ZAMUDITI. Več informaci j>>>
Vljudno vabljeni!
Matej Delakorda,
predsednik organizacijskega odbora
Partnerja dogodka sta Splošna bolnišnica Celje in Zdravniška zbornica Slovenije.
|
|
|
100-letnica Univerze v Ljubljani
V tem tednu je Univerza v Ljubljani obeležila svoj 100. rojstni dan s Slavnostno akademijo v Cankarjevem domu. Več >>>
Med ustanoviteljicami je bila tudi Medicinska fakulteta v Ljubljani, ki je letos maja že obeležila svojo 100-letnico. Posnetek slavnostne prireditve MF UL si lahko ogledate tukaj >>>>
|
|
|
|
|
|
Kdo je na naslovnici decembrske revije pHarmonia?
Naš intervjuvanec po mestu kolesari, ker srce potrebuje trening. Za zdravnike pa je po njegovem mnenju zelo pomemben tudi trening mehkih veščin in delavnice za osebnostno rast, vodenje skupin in sebe, timsko dinamiko … PREBERITE INTERVJU.
pHARMONIA je več kot revija, zato si oglejte še:
Tjaša Schwarzbartl, dr. med.: »Želela bi si narediti več!« POGLEJTE VIDEO
Mag. Irena Šarc, dr. med.: Smernice ERS 2019 s kar nekaj presenečenji POGLEJTE VIDEO
Mario Fafangel, dr. med.: Kaj je ključno pri cepljenju proti gripi? POGLEJTE VIDEO
Revija izide 11. decembra!
|
|
|
|
|
Zdravniški ombudsman v decembru
Zdravniški ombudsman pri Zdravniški zbornici Slovenije zdaj deluje skoraj tri leta. Pet izkušenih zdravnikov je članom v oporo in pomoč v najrazličnejših življenjskih izzivih in stiskah.
Za rezervacijo termina za povsem anonimen pogovor po telefonu ali anonimni osebni pogovor se naročite preko telefona: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zdravniskazbornica.si, lahko tudi preko vašega anonimnega elektronskega naslova.
|
|
|
|
|
|
|
Prijava nasilja nad zdravniki in zobozdravniki
Kontakt za pomoč
Zdravniška zbornica Slovenije odločno podpira načelo ničelne tolerance do nasilja nad zdravniki in zobozdravniki, saj je njihova varnost hkrati tudi predpogoj za ustrezno in kakovostno obravnavo pacientov.
V ta namen je zbornica ustanovila delovno skupino za zaščito zdravnikov pred nasiljem, ki aktivno deluje na področju preprečevanja nasilnih incidentov v zdravstvu.
Zdravnike in zobozdravnike pa zbornica poziva, da vse nasilne incidente dosledno prijavijo, lahko tudi anonimno. Obrazec za anonimno prijavo nasilnega dogodka je na tej povezavi >>>
|
|
|
Božično-novoletni koncert zdravniškega orkestra Camerata medica s solisti
Vabljeni!
V božično-novoletni čas bomo tudi letos že tradicionalno vstopili z glasbo in zdravniškim orkestrom Camerata medica pod taktirko dirigenta Franca Avseneka.
Koncert bo 12. decembra ob 18.00 v Modri dvorani Zdravniške zbornice Slovenije.
Z glasbo se bomo sprehodili skozi barvit glasbeni repertoar, od klasike do skladb slovenskih skladateljev.
Po koncertu bo družabno srečanje s pogostitvijo.
Vljudno vabljeni!
Udeležbo prosimo potrdite na spodnejm gumbu najkasneje do 9. decembra 2019.
|
|
|
|
Vabljeni na srečanja v Domus Medica
|
|
|
DELAVNICA ZA SPECIALIZANTE
Datum: 17. december 2019 od 15.30 do 18.00
Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162
Kotizacije ni
Kreditne točke: 3
|
|
|
|
|
NE DOPUŠČAJMO NASILJA
Datum: 17. januar 2020 od 15.00 do 19.30
Lokacija: Splošna bolnišnica Izola
Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 50 EUR
Kreditne točke: 3,5
|
|
|
|
|
|
|
|