eBOL – (raz)bremenitev? in/ali nujnost? in še kaj?
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je s septembrom 2019 začel nepreklicno uvajati elektronski bolniški list (eBOL), ki naj bi do februarja 2020 v celoti nadomestil papirnati obrazec BOL (z redkimi izjemami).
T. i. partnerska pogajanja o uvedbi eBOL – z udeležbo predstavnikov Zdravniške zbornice Slovenije (ZZS), Združenja zdravstvenih zavodov in Združenja zdravnikov družinske medicine (SZD) – so v organizaciji in na pobudo ZZZS potekala slabo leto. Pri tem je zbornica jasno povedala, da želi v teh pogajanjih enakopravno sodelovanje in pripravljenost ZZZS, da sledi našim predlogom.
Na štirih srečanjih so bili izrečeni številni pomisleki in pripombe neposrednih izvajalcev oz. bodočih uporabnikov eBOL. Projektna skupina ZZZS nam je pri večini t. i. tehničnih pripomb prisluhnila in naredila predlagane popravke.
Naše pripombe in predlogi glede vsebinsko-organizacijskih sprememb v ambulantah družinske medicine in pediatrije so praviloma presegali pooblastila članov projektne skupine oz. bi po njihovem mnenju terjali dodatne spremembe zakonodaje, zato niso bili upoštevani. Gre npr. za preverjanje upravičenosti do nege, izdajanje bolniškega lista za več kot 5 dni vnaprej, pooblastila specializantom in diplomiranim sestram ipd.
O nekaterih vprašanjih pa se na teh »partnerskih srečanjih« nismo pogovarjali. Npr. o tem, da ne bo mogoče odpirati eBOL za več kot 3 dni nazaj, o računih programskih hiš brez DDV ipd. Pogovarjali smo se o večji e-ozaveščenosti pacientov in njihovi večji uporabi portala zVEM in eVEM. Ob tem bi rad vedel, koliko državljanov sploh ima digitalno potrdilo in ga uporablja v zgornje namene. To bi bila ustrezna »aktivnost zavarovancev«, kakor že radi povedo pristojni na ZZZS.
V decembrski številki Isis je bil objavljen prispevek članic projektne skupine ZZZS o uvedbi eBOL, v katerem so naštete domnevne prednosti za t. i. izvajalce, kot npr. pričakovano manjše število obiskov v ambulantah za cca 5 % na letni ravni in manjši stroški za tiskovino. Zapisano je tudi, da bo eBOL prinesel razbremenitev številnim uradnikom na FURS, ZZZS in NIJZ, zelo verjetno tudi računovodjem ipd.
Vendar moramo te domnevne prednosti osvetliti tudi z naše strani. Nekatera neizpodbitna dejstva močno nasprotujejo trditvi o razbremenitvah zdravstvenega osebja z uvedbo eBOL:
-
Ogromen porast stroškov za bolniške odsotnosti v zadnjih letih, ki naj bi že letos presegli pol milijarde evrov, preprosto pomeni tudi precejšnji porast obiskov, administrativnih in drugih obremenitev v ambulantah osnovnega zdravstva, vezanih na urejanje bolniških odsotnosti, kar se nato prelije tudi na sekundarno raven. Brez resne strategije za zmanjševanje bolniške odsotnosti v Sloveniji je nekorektno prepričevati izvajalce o tem, da jih eBol razbremenjuje pri ambulantnem delu.
-
Povečanje števila telefonskih in elektronskih posvetov terja vsaj enako, včasih tudi več časa za številna pojasnjevanja zaposlenim in delodajalcem glede upravičenosti do bolniške odsotnosti, načina prevzema eBOL, ustreznosti eBOL ipd. Upamo lahko, da se bo to breme v nekaj mesecih zmanjšalo.
-
Nerešeno ostaja vprašanje obveznega obiska zdravnika v največ 3 dneh od začetka bolniške odsotnosti, kar je zapisano v Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ) in Pravilih OZZ.
-
Moteče je dolgotrajno odločanje drugostopenjskih komisij o pritožbah zavarovancev, ki traja praviloma bistveno dlje od 8 dni, predvidenih v ZZVZZ.
Zdravniki in drugi »izvajalci« se v veliki večini zavedamo pomena nadaljnje digitalizacije naših delovnih procesov, zato tudi opozarjamo na številne pomanjkljivosti, s katerimi se moramo spopadati. Zaskrbljujoča je predvsem nepripravljenost odgovornih za hkratne bistvene sistemske in organizacijske spremembe, ki bi nam zagotovile več časa za bolnika in bolj kakovostno strokovno delo.
Pristop projektne skupine ZZZS, ki je bila pripravljena vsaj poslušati izvajalce in upoštevati nekatere naše pripombe, bi morda lahko bil model za skupen pristop k zmanjševanju števila nepotrebnih administrativnih opravil v naših ambulantah. Zato poudarjamo našo zahtevo, da se nobeden od pomembnih deležnikov v zdravstvu ne loteva sprememb brez sodelovanja zdravnikov in zobozdravnikov.
Prim. dr. Rade Iljaž
|
|
|
Nerazumne zahteve s strani zavodov in regulatorjev
Zakaj se podaljšujejo čakalne vrste
3. decembra je na naslov številnih zdravstvenih ustanov prispelo »pismo« z Ministrstva za zdravje, v katerem zdravstvene zavode prosijo za pisno pojasnilo o razlogih za povečanje števila čakajočih ter pojasnilo o ukrepih oz. aktivnostih, ki jih zavodi izvajajo z namenom obvladovanja čakalnih dob na navedenih storitvah.
Zbornici se je na podlagi tega pisma oglasilo nekaj zdravnikov, ki so zbornico opozorili, da je to naloga, ki presega njihove že zdaj prevelike obremenitve (zato pa imajo čakalne dobe!).
Iz zdravniške zbornice že dlje časa opozarjamo na zahteve zdravstvenih ustanov, predvsem pa NIJZ in MZ, ki povzročajo dodatne administrativne obremenitve, namesto da bi se te zmanjšale, kot smo se dogovorili že pred skoraj letom dni.
Vse vas zato vabimo, da zbornici še naprej sporočate morebitne nerazumne zahteve s strani zavodov in regulatorjev. In mnenja o teh stvareh. Posredovali jih bomo pristojnim in objavili v naših sredstvih obveščanja.
Dr. Zdenka Čebašek - Travnik
Celoten dopis MZ in poziv zbornice je dostopen tukaj >>>>
|
|
|
Ustavno sodišče presoja ustavnost zakona o zdravstveni dejavnosti
Pred Ustavnim sodiščem Republike Slovenije trenutno poteka več postopkov za presojo ustavnosti določb Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstveni dejavnosti (ZZDej-K), ki so bili začeti na podlagi zahteve različnih upravičencev (tretjine poslancev Državnega zbora Republike Slovenije, Upravnega sodišča Republike Slovenije, sindikata Praktik.um in Mestne občine Ljubljana) in zadevajo oceno ustavnosti večjega števila določb ZZDej-K.
Ker se sporne določbe ZZDej-K nanašajo na veliko število članov, v nadaljevanju predstavljamo, katere rešitve v ZZDej-K se z vloženimi zahtevami za presojo ustavnosti izpodbijajo in s katerimi argumenti.
Oddelek za pravne zadeve Zdravniške zbornice Slovenije
|
|
|
Javno opravičilo KPK Zdravniški zbornici Slovenije
V petek se je Komisija za preprečevanje korupcije (komisija) javno opravičila Zdravniški zbornici Slovenije in javnosti za posredovanje netočnih informacij v povezavi z domnevno neodzivnostjo Zdravniške zbornice Slovenije.
Sporočilo za javnost KPK >>>
|
|
|
Javni poziv za imenovanje koordinatorja specializacije – intenzivna medicina
Zdravniška zbornica Slovenije je 9. decembra 2019 objavila Javni poziv za imenovanje koordinatorja specializacije za specialistično področje:
intenzivna medicina
Na poziv za imenovanje koordinatorja specializacije se lahko prijavijo kandidati, ki:
- izpolnjujejo pogoje za imenovanje za glavnega mentorja, so zaposleni v pooblaščeni ustanovi, kjer se lahko opravlja del specializacije, za katero kandidirajo, in so priznani strokovnjaki na svojem strokovnem področju.
Kandidati morajo vlogi priložiti:
- svoj življenjepis in predlog oziroma vizijo usposabljanja za specializacijo, za katero kandidirajo.
Rok za oddajo vlog je do vključno 6. januarja 2020. Vloga je pravočasna, če prispe na zbornico najpozneje zadnji dan razpisnega roka oziroma je do tega dne priporočeno oddana na pošto (do vključno 6. januarja 2020).
Več o pogojih in prijavi >>>>
|
|
|
»Stanje katastrofalno, a si vsi zatiskajo oči«
Dr. Roman Košir, predstojnik urgence v UKC Maribor
Ker primarno zdravstvo poka po šivih, so urgentni centri zasuti z bolniki, a ostajajo finančno in kadrovsko podhranjeni. »Stanje je katastrofalno, a si vsi zatiskajo oči,« je v pogovoru za STA v ponedeljek izpostavil dr. Roman Košir, predstojnik urgence v UKC Maribor.
Pojasnil je: »Ko smo anketirali paciente, smo ugotovili, da jih polovice ne bi bilo k nam, če bi zdravstveni sistem normalno funkcioniral.« Prepričan je, da nova organizacija nujne medicinske pomoči (NMP) v državi še dolgo ne bo zaživela, kot je bilo zamišljeno, saj ne uspe preseči parcialnih interesov.
Več >>>>
|
|
|
CPME o vpeljevanju umetne inteligence v zdravstvu
Evropski zdravniki zahtevajo vlogo pri vpeljevanju umetne inteligence v zdravstvu. Zdravniška perspektiva pri zasnovi je bistvena za uspešno izvedbo. Zagotoviti je treba strokovni nadzor nad klinično potrditvijo in koristnostjo umetne inteligence v medicini.
Preberi več>>>
|
|
|
Prvo mednarodno srečanje o celostnem zdravljenju obstruktivnih motenj dihanja v spanju
Spoštovani!
Vabimo vas na prvo mednarodno srečanje o celostnem zdravljenju obstruktivnih motenj dihanja v spanju – »1st international course on comprehensive OSA treatment«, ki bo potekalo 29. in 30. maja 2020 v Celju.
Odlični mednarodni predavatelji, praktično naravnani prispevki, prenos kirurgije v živo in zanimiv družabni program so samo nekateri izmed razlogov, zaradi katerih tega dogodka NE SMETE ZAMUDITI. Več informaci j>>>
Vljudno vabljeni!
Matej Delakorda,
predsednik organizacijskega odbora
Partnerja dogodka sta Splošna bolnišnica Celje in Zdravniška zbornica Slovenije.
|
|
|
Zdravniški ombudsman v decembru
Zdravniški ombudsman pri Zdravniški zbornici Slovenije zdaj deluje skoraj tri leta. Pet izkušenih zdravnikov je članom v oporo in pomoč v najrazličnejših življenjskih izzivih in stiskah.
Za rezervacijo termina za povsem anonimen pogovor po telefonu ali anonimni osebni pogovor se naročite preko telefona: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zdravniskazbornica.si, lahko tudi preko vašega anonimnega elektronskega naslova.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Z decembrsko revijo pHarmonia ...
...boste lažje zadihali, saj so naša osrednja tema pljuča.
- Kajenje vs. onesnaženost – kaj dela večjo škodo? ⇨PREBERITE
- Kako zdraviti športnike brez sape? ⇨PREBERITE
- Zakaj potrebujemo strojno učenje v medicini? ⇨PREBERITE
- Kaj prinašajo nove smernice za diagnozo celiakije? ⇨PREBERITE
- Katere mehke veščine so trenutno največji hit ⇨PREBERITE INTERVJU
- Nova preglednica: Protimikrobna zdravila ⇨OGLED PREGLEDNIC
|
|
|
|
|
Prijava nasilja nad zdravniki in zobozdravniki
Kontakt za pomoč
Zdravniška zbornica Slovenije odločno podpira načelo ničelne tolerance do nasilja nad zdravniki in zobozdravniki, saj je njihova varnost hkrati tudi predpogoj za ustrezno in kakovostno obravnavo pacientov.
V ta namen je zbornica ustanovila delovno skupino za zaščito zdravnikov pred nasiljem, ki aktivno deluje na področju preprečevanja nasilnih incidentov v zdravstvu.
Zdravnike in zobozdravnike pa zbornica poziva, da vse nasilne incidente dosledno prijavijo, lahko tudi anonimno. Obrazec za anonimno prijavo nasilnega dogodka je na tej povezavi >>>
|
|
|
Božično-novoletni koncert zdravniškega orkestra Camerata medica s solisti
Vabljeni!
V božično-novoletni čas bomo tudi letos že tradicionalno vstopili z glasbo in zdravniškim orkestrom Camerata medica pod taktirko dirigenta Franca Avseneka.
Koncert bo danes, 12. decembra ob 18.00 v Modri dvorani Zdravniške zbornice Slovenije.
Z glasbo se bomo sprehodili skozi barvit glasbeni repertoar, od klasike do skladb slovenskih skladateljev.
Po koncertu bo družabno srečanje s pogostitvijo.
Vljudno vabljeni!
Udeležbo prosimo potrdite na spodnejm gumbu najkasneje do 9. decembra 2019.
|
|
|
|
Klubski knjižni večer s prof. dr. Markom Vudragom - Nekrolog za sapientio
18. januar 20120 ob 18:00, Domus Medica
Na klubskem knjižnem večeru, ki bo 15. januarja 2020 ob 18. uri v Domus Medica, bomo gostili prof. dr. Marka Vudraga, dr. med. Že štiri desetletja deluje na področju javnega zdravja in zdravstvene ekologije z ocenami tveganja in vplivov na zdravje. Podpira programe skupnostnega pristopa in integrirane preventive ter zagovarja filozofijo »zdravje v vseh politikah«. Je habilitiran univerzitetni učitelj in kot pridruženi profesor na Univerzi Nova Gorica predava o okolju in zdravju. Zaposlen je na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje kot strokovnjak za javno zdravje.
Avtor se v eseju Nekrolog za sapientio ali Vzpon nebiološke civilizacije osredinja na razpravo o škodljivih učinkih neoliberalnega kapitalizma na zdravje ljudi in okolja.Svoje teze utemeljuje na biologiji, zgodovini, filozofiji, sociologiji in jih uokvirja v kulturo zahoda.
Knjižni večer bo povezoval prof. Alojz Ihan, dr. med., igralka Gaja Vudrag pa bo prebrala nekaj izbranih citatov iz eseja.
Vljudno vabljeni, da se nam pridružite!
PRIJAVA NA KNJIŽNI VEČER
|
|
|
Odprtje slikarske razstave Marije Urankar Murn - Miše
Abstrakcija
V sredo, 11. decembra 2019, je bilo v Zdravniški zbornici Slovenije odprtje slikarske razstave avtorice Marije Urankar Murn - Miše. Udeležil se ga je tudi minister za kulturo, akademski kipar mag. Zoran Poznič, ki je bil eden izmed avtoričinih mentorjev.
Avtorica pri svojem likovnem ustvarjanju uporablja različne tehnike, svojemu neustavljivemu navdihu pa sledi tudi pri izbiri različnih motivov. Obiskovalcev razstave se je dotaknila tako s preigravanjem v raznoterih slogih kot z izbiro povsem različnih pristopov. Od povsem jasnih in pogumno začrtanih začetnih motivov sadja in ekspresivno ujetih motivov narave so se obiskovalci sprehodili po svetu čutnih aktov. Razstava se je harmonično sklenila z abstraktnimi, a nadvse ekspresivnimi motivi.
Več o razstavi in avtorici v zapisu Nine Pleterski Puharič.
|
|
|
Vabljeni na srečanja v Domus Medica
|
|
|
DELAVNICA ZA SPECIALIZANTE
Datum: 17. december 2019 od 15.30 do 18.00
Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162
Kotizacije ni
Kreditne točke: 3
|
|
|
|
|
NE DOPUŠČAJMO NASILJA
Datum: 17. januar 2020 od 15.00 do 19.30
Lokacija: Splošna bolnišnica Izola
Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 50 EUR
Kreditne točke: 3,5
|
|
|
|
|
|
|
|