Tole bo bolelo
Tak je naslov knjige, ki je svetovna uspešnica in nosi podnaslov Skrivni dnevnik mladega zdravnika. Avtor knjige Adam Kay je tudi (angleški) zdravnik. In je bil mladi zdravnik. Pa ni več. Šest let po tem, ko je opustil zdravniški poklic in postal pisatelj, se je pogovarjal s številnimi nekdanjimi kolegi. »Zdravniki množično bežijo iz javnih bolnišnic, in ne le to, množično tudi opuščajo kariere v zdravstvu. Ko sem se za odhod odločil jaz, sem bil le motnja v matrici, zgolj odklon od normale. Zdaj pa je z razpoložljivim kadrom komajda še mogoče pokrivati luknje, ki so nastale, ker se je toliko zdravnikov odločilo za drugačno pot …« je zapisal v 10. poglavju, ki nosi naslov POSLEDICE.
Če pogledamo statistične podatke, bomo videli, da sta tako Združeno kraljestvo kot Slovenija (2,8 oz. 3,1 zdravnika na 1000 prebivalcev) krepko pod povprečjem OECD, kaj šele EU. Zdravniki odhajajo v države, kjer imajo boljše pogoje dela. Ne boljše plače, temveč boljše pogoje dela, več časa za bolnike, manj administrativnih obremenitev, s katerimi naše zdravnike zasipata ZZZS in NIJZ. Zato toliko bolj boli, ko predsednik vlade Marjan Šarec v Državnem zboru izjavi, da se je v zadnjih treh letih število zdravnikov povečalo za desetino, kar, mimogrede, ne drži. Na protest Zdravniške zbornice Slovenije, objavljen v STA in številnih medijih, nismo dobili odziva, v bran nas ni vzel
niti »naš« minister. Pa smo si to želeli in potihoma celo upali, da bo on kot poznavalec razmer v zdravstvu oznanil, da je zdravnikov v Sloveniji res premalo. In da mora on kot minister podpisati dokument za »interventni uvoz zdravnikov«.
Spet se vračam h knjigi Tole bo bolelo. Tudi v Sloveniji imamo mlade zdravnike, ki bi lahko bili avtorji podobne knjige. V resnici so avtorjeve izkušnje zelo podobne sporočilom, ki jih člani zbornice pošiljate na moj naslov. To so zgodbe, ki redko najdejo pot do javnosti, zgodbe, ki govorijo o kolegicah in kolegih, ki sami ne najdejo rešitev iz zagat, s katerimi se srečujejo vsak dan. Zgodbe, v katerih svojih stisk ne moremo dajati v javnost tudi zato, ker varujemo identiteto naših pacientov.
Vem, da bo knjigo Tole bo bolelo vzelo v branje tudi veliko zdravnikov. Ni lahko branje, ni za praznike, jo je pa smiselno prebrati pred pomembnimi odločitvami glede poklicne poti. Zato bi vam tudi jaz – podobno kot avtor knjige – rada dala vedeti, da sem vas (tako kot vedno doslej) pripravljena poslušati, prebrati vaša sporočila in vam odgovoriti nanje. Pogovorite se lahko tudi s svetovalci Zdravniškega ombudsmana.
Letošnje leto pa bi kljub številnim težavam, s katerimi se srečujemo, rada zaključila v bolj vedrem tonu, saj vem, da nas večina poklic zdravnika in zobozdravnika opravlja prizadevno in predano, da v njem sledimo Ženevski deklaraciji in to počnemo »svobodno, sklicujoč se na svojo čast«. Ohranimo te vrednote in se skupaj borimo za boljše zdravstvo.
V letu 2020 vam želim izpolnitev poklicnih in osebnih želja,
vaša
Zdenka Čebašek - Travnik, predsednica
|
|
|
ANKETA o kakovosti življenja upokojenih članic in članov zbornice
Delovna skupina upokojenih zdravnikov in zobozdravnikov je pripravila anketo o kakovosti življenja upokojenih članic in članov zbornice, s katero želimo ponovno preveriti, kakšno je razpoloženje in stanje med našimi upokojenimi člani v letu 2019. Podobna anketa je bila izvedena že leta 2011.
Rezultate ankete, ki je povsem anonimna, bomo objavili v reviji Isis. Na podlagi rezultatov bomo lahko načrtovali ustrezne ukrepe za izboljšanje položaja in dejavnosti, s katerimi bi oživili medsebojno druženje.
Vsi upokojeni zdravniki in zobozdravniki boste anketo prejeli v začetku prihodnjega tedna. Iskrena hvala za sodelovanje, skupaj smo močnejši in zmoremo več!
Voščimo vam srečno in zdravo leto 2020.
Delovna skupina upokojenih zdravnikov in zobozdravnikov
pri Odboru za socialno-ekonomska vprašanja
|
|
|
Mag. Marko Bitenc o težavah in rešitvah za družinsko medicino in aktualnih temah
Intervju – vabljeni k branju
Tokrat vam v branje ponujamo intervju z mag. Markom Bitencem za spletni blog Čečkarije, v katerem je zelo neposredno odgovarjal na vprašanja o številnih težavah v slovenskem zdravstvu. Med drugim je na vprašanje, zakaj imamo takšne težave z družinsko medicino, povedal:
»Problem je predvsem v tem, da je ta poklic postal popolnoma nezanimiv za mlade zdravnike. Po moji oceni bi za rešitev te težave potrebovali okoli 30 milijonov, kar je v primerjavi s 3,5 milijarde zdravstvenega denarja za javno zdravstvo zelo malo. Če pogledamo, koliko je to v deležu vseh sredstev in glede na to, kakšne težave imamo na tem področju, je to pljunek v morje, če vemo, da bi na ta način dolgoročno uredili razmere na področju družinske medicine, da bi spet postala zanimiva za mlade zdravnike in bi se odločali za te specializacije.«
Opozoril je še, da je problem tudi v tem, da so družinski zdravniki »zadavljeni z administriranjem in izvajanjem nalog, ki bi jih moral opravljati ZZZS.«
Celoten intervju >>>>
|
|
|
Marjan Šarec v DZ: »Število zdravnikov se je v zadnjih treh letih zvišalo za desetino.«
To ne drži, zato se zbornica sprašuje, iz katerih podatkov so pripravljali odgovor predsedniku vlade
V torek je predsednik vlade Marjan Šarec v Državnem zboru na poslansko vprašanje o pomanjkanju zdravnikov v Sloveniji med drugim odgovoril: »Število zdravnikov se je v zadnjih treh letih zvišalo za desetino.«
Na izjave se je Zdravniška zbornica Slovenije takoj odzvala, saj številke nikakor ne držijo, ter o tem seznanila javnost v sporočilu za javnost in z objavo na spletu. Po podatkih iz Registra zdravnikov pri Zdravniški zbornici Slovenije se je med letoma 2017 in 2019 – število zdravnikov povečalo za 202, kar pri 6514 aktivnih zdravnikih še zdaleč ne predstavlja desetine.
Celotno sporočilo je dostopno tukaj >>>>
|
|
|
Javni poziv za imenovanje koordinatorja specializacije – intenzivna medicina
Zdravniška zbornica Slovenije je 9. decembra 2019 objavila Javni poziv za imenovanje koordinatorja specializacije za specialistično področje:
intenzivna medicina
Na poziv za imenovanje koordinatorja specializacije se lahko prijavijo kandidati, ki izpolnjujejo pogoje za imenovanje za glavnega mentorja, so zaposleni v pooblaščeni ustanovi, kjer se lahko opravlja del specializacije, za katero kandidirajo, in so priznani strokovnjaki na svojem strokovnem področju.
Rok za oddajo vlog je do vključno 6. januarja 2020.
Več o pogojih in prijavi >>>>
|
|
|
Motnje v delovanju Odbora za zobozdravstvo
Po dobrih dveh letih dela je prišlo v Odboru za zobozdravstvo do resnih motenj, ki so se stopnjevale v nasilno vedenje enega od članov na 32. seji odbora. Znotraj odbora sta se oblikovali dve skupini, prva z jasno izraženo željo po čimprejšnji odcepitvi in ustanovitvi samostojne zobozdravniške zbornice in druga, ki se je trudila za večanje avtonomije in postopni prehod v samostojnost. V tej drugi skupini je tudi predsednik odbora Krunoslav Pavlović, ki ga je prva skupina pozvala k odstopu. Tega ni uresničil, saj odbor do imenovanja novega predsednika na skupščini zdravniške zbornice ne bi mogel delovati. Ker so se pritiski v smeri njegovega odstopa nadaljevali, je sklical korespondenčno sejo z glasovanjem.
Zapisnik te seje:
Člani Odbora za zobozdravstvo so na svoji 36. seji, ki je potekala korespondenčno od ponedeljka, 9. 12. 2019, od 15. ure do srede, 11. 12. 2019, do 11. ure, prejeli v glasovanje predlog naslednjega sklepa:
Odbor za zobozdravstvo poziva predsednika odbora Krunoslava Pavlovića, dr. dent. med., k odstopu.
O predlaganem sklepu so od 14 članov Odbora za zobozdravstvo glasovali 3 člani (Matej Praprotnik, doc. dr. Boris Gašpirc, in Matjaž Gorkič).
Rezultat glasovanja o sklepu je naslednji: ZA: 0, PROTI: 3, NISO GLASOVALI: 11.
Kot sledi:
»Sklep št. 1/36/2019: Odbor za zobozdravstvo poziva predsednika odbora Krunoslava Pavlovića, dr. dent. med., k odstopu.«
NI SPREJET.
Če funkcionar ne odstopi, obstaja še možnost razrešitve. To po našem statutu lahko predlaga predsednik zbornice, skupščinski svet ali 20 poslancev. Ker predsednica nisem in ne bom predlagala razrešitve Krunoslava Pavlovića, je na predlog Stanislava Nagliča o tej možnosti glasoval Skupščinski svet na svoji seji 12.12. 2019, ki predloga ni izglasoval. Tako obstaja le še možnost, da se za razrešitev zbere 20 podpisov poslancev. Če bodo ti glasovi zbrani, bodo o razrešitvi odločali vsi poslanci na seji skupščine, pred glasovanjem pa bo Krunoslav Pavlović lahko podal svoj zagovor.
Dr. Zdenka Čebašek - Travnik
Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije
|
|
|
Predlog Pravilnika o sestavi, nalogah, pristojnostih in načinu dela Komisije Republike Slovenije za medicinsko etiko
Zbornica opozorila na nezakonitost določbe pravilnika
Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije je na spletnem portalu e-uprava objavilo predlog Pravilnika o sestavi, nalogah, pristojnostih in načinu dela Komisije Republike Slovenije za medicinsko etiko. Pravilnik bo nadomestil trenutno veljavni Pravilnik o sestavi, nalogah, pristojnostih in načinu dela Komisije Republike Slovenije za medicinsko etiko.
V zvezi s predlogom pravilnika je zdravniška zbornica na ministrstvo naslovila dopis, v katerem smo predstavili svoje ugotovitve glede nezakonitosti določbe pravilnika. Več informacij in dopis Zdravniške zbornice Slovenije je dostopen tukaj >>>
Oddelek za pravne zadeve
|
|
|
Novela Zakona o celostni zgodnji obravnavi predšolskih otrok s posebnimi potrebami (ZOPOPP-A)
Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije je na spletnem portalu e-uprava objavilo predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o celostni zgodnji obravnavi predšolskih otrok s posebnimi potrebami. Z njim posega v trenutno veljavni Zakon o celostni zgodnji obravnavi predšolskih otrok s posebnimi potrebami.
V zvezi s tem predlogom zakona je zbornica ministrstvu predlagala bolj natančno definicijo izvajalcev zdravstvene dejavnosti, črtanje pristojnosti psihologa za odločitev glede priprave individualnega načrta pomoči družini ter zagotovitev sredstev za specializacije kliničnih psihologov na drug, normativno-tehnično ustrezen način. Več o tej tematiki in dopis Zdravniške zbornice Slovenije je dostopen tukaj >>>>
Oddelek za pravne zadeve
|
|
|
Ustno zdravje – ne ostane samo v ustih!
Klub alumnov UL Medicinske fakultete je v sredo pripravil večer z naslovom Ustno zdravje – ne ostane samo v ustih!
Z zobozdravniki in učitelji UL MF asist. Jano Krapež, doc. dr. Borisom Gašpircem in asist. Nino Grguraš Lestan je tekel pogovor o povezavi med (ne)zdravjem ustne votline ter sistemskim zdravjem. Kaj bi moral vsak zdravnik vedeti o zobeh? Imajo študentje dentalne medicine dovolj ali preveč znanja o splošni medicini? Skozi te in druge teme sta vodili Nadia Ternifi, dr. dent. med., ter ga. Martina Kolenc Novak.
|
|
|
CPME o novih tobačnih in nikotinskih izdelkih
Stalni odbor evropskih zdravnikov (The Standing Committee of European Doctors – CPME) je sprejel novo politiko do novih tobačnih in nikotinskih izdelkov.
Evropski zdravniki izražajo visoko zaskrbljenost zaradi tveganj za zdravje, ki jih prinaša uporaba teh novih izdelkov, in pozivajo politične odločevalce, da ta tveganja prepoznajo in sprejmejo potrebne ukrepe.
CPME v svojem stališču posebej izpostavlja, da se ti novi izdelki naj ne bi uporabljali kot način za odvajanje od kajenja, pred njihovo uporabo pa naj se posebej zaščiti mlade, ki sicer ne kadijo.
Celotno stališče je dostopno tukaj >>>>
|
|
|
|
|
V decembrski reviji pHarmonia:
- Digitalna rešitev za kronične ledvične bolnike PREBERITE VEČ
- Novosti v zdravljenju pljučnega raka PREBERITE VEČ
- Slovenska stroka: MR za oceno kariesa PREBERITE VEČ
- Intervju s trenerjem mehkih veščin Luko Vitezom, dr. med. PREBERITE VEČ
in še
- Bralni namigi za lažje dihanje med prazniki in v letu 2020 PREBERITE VEČ
Srečno!
|
|
|
|
|
Obvestilo glavnim mentorjem in nacionalnim koordinatorjem
Glavne mentorje in nacionalne koordinatorje obveščamo, da so na spletni strani zbornice objavljeni obrazci za vodenje letnega razgovora med glavnim mentorjem in specializantom ter obrazec »Letno poročilo«, ki ga mora izpolniti nacionalni koordinator. Glavni mentor mora namreč, po Pravilniku o vrstah, vsebini, trajanju in poteku specializacij zdravnikov, opraviti letni razgovor s svojim specializantom. Vodnik za opravljanje letnega razgovora je na voljo na povezavi: Vodnik za letni razgovor. Obrazec za beleženje letnega razgovora je dostopen na povezavi: Obrazec. Nacionalni koordinator pa mora, po Pravilniku o vrstah, vsebini, trajanju in poteku specializacij zdravnikov, zbornici posredovati letno poročilo o poteku specializacije na svojem strokovnem področju. Obrazec je dostopen na povezavi: Letno
poročilo.
Zdravniška zbornica Slovenije
|
|
|
Zdravniški ombudsman v januarju
Zdravniški ombudsman pri Zdravniški zbornici Slovenije zdaj deluje skoraj tri leta. Pet izkušenih zdravnikov je članom v oporo in pomoč v najrazličnejših življenjskih izzivih in stiskah.
Za rezervacijo termina za povsem anonimen pogovor po telefonu ali anonimni osebni pogovor se naročite preko telefona: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zdravniskazbornica.si, lahko tudi preko vašega anonimnega elektronskega naslova.
|
|
|
|
|
|
|
Izobraževanje – Ne dopuščajmo nasilja
Splošna bolnišnica Izola, 17. 1. 2020
Tudi zdravstveni delavci imamo vso pravico, enako kot vsi drugi zaposleni, do varnega in zdravega delovnega okolja. To bomo dosegli le, če bomo tudi sami skrbeli za varno delovno okolje in za dosledno upoštevanje ničelne tolerance do nasilja.
Zato vabljeni 17. januarja 2020 od 15.00 do 19.30 na praktično izobraževanje Ne dopuščajmo nasilja. Izobraževanje bo potekalo v Splošni bolnišnici Izola. Program je delovna skupina ZZS pripravila na podlagi rezultatov ankete med zdravniki in zobozdravniki ter oblikovanih priporočil.
Sestavni del programa sta tudi praktični delavnici Prepoznavanje dejavnikov tveganja za nasilni incident ter Ukrepanje v primeru neposredne nevarnosti in postvencija.
Program in prijava >>>
Kotizacije ni.
Kreditne točke: 3,5
Tip vsebine: ETIKA, KOMUNIKACIJA, VARNOST
|
|
|
|
Prijava nasilja nad zdravniki in zobozdravniki
Kontakt za pomoč
Zdravniška zbornica Slovenije odločno podpira načelo ničelne tolerance do nasilja nad zdravniki in zobozdravniki, saj je njihova varnost hkrati tudi predpogoj za ustrezno in kakovostno obravnavo pacientov.
V ta namen je zbornica ustanovila delovno skupino za zaščito zdravnikov pred nasiljem, ki aktivno deluje na področju preprečevanja nasilnih incidentov v zdravstvu.
Zdravnike in zobozdravnike pa zbornica poziva, da vse nasilne incidente dosledno prijavijo, lahko tudi anonimno. Obrazec za anonimno prijavo nasilnega dogodka je na tej povezavi >>>
|
|
|
V božično-novoletni čas vstopili z orkestrom Camerata Medica
V četrtek, 12. decembra 2019, smo v Domus Medica uživali ob vrhunski klasični glasbi na koncertu zdravniškega orkestra Camerata Medica pod taktirko dirigenta Franca Avsenaka in s solisti: Pio Brodnik, Evo Kovačič, Manco Hribar, Vildano Repše, Andrejem Gubenškom in Luko Kropivškom.
Vse skladbe za godalni ansambel je priredil dirigent in umetniški vodja, prof. Franc Avsenak. Iz začetnih romantičnih melodij se je glasbeni repertoar selil v modernejše skladbe in zaključil z zabavnim delom, v duhu prazničnega časa.
Zdravniška zbornica Slovenije se vsem članom orkestra zahvaljuje in jim v novem letu želi obilo zdravja, sreče in odlične glasbe.
|
|
|
|
ŠD Medicus: Pohod na Lubnik
Sobota, 18. 1. 2020
V soboto, 18. januarja 2020, vas gorniška sekcija ŠD Medicus vabi na zimski pohod na Lubnik (1025 m) s sončnim zahodom in spustom v soju lučk.
Zbor bo ob 15.00 pred občino Škofja Loka.
Več o pohodu in prijava>>>
Vljudno vabljeni!
|
|
|
|
Klubski knjižni večer s prof. dr. Markom Vudragom - Nekrolog za sapientio
15. januar 2020 ob 18.00, Domus Medica
Na klubskem knjižnem večeru, ki bo 15. januarja 2020 ob 18. uri v Domus Medica, bomo gostili prof. dr. Marka Vudraga, dr. med.
Avtor se v eseju Nekrolog za sapientio ali Vzpon nebiološke civilizacije osredinja na razpravo o škodljivih učinkih neoliberalnega kapitalizma na zdravje ljudi in okolja.Svoje teze utemeljuje na biologiji, zgodovini, filozofiji, sociologiji in jih uokvirja v kulturo zahoda. Več o avtorju>>>
Knjižni večer bo povezoval prof. Alojz Ihan, dr. med., igralka Gaja Vudrag pa bo prebrala nekaj izbranih citatov iz eseja.
Vljudno vabljeni, da se nam pridružite!
PRIJAVA NA KNJIŽNI VEČER
|
|
|
Vabljeni na srečanja v Domus Medica
|
|
|
PRIPRAVA STRUKTURIRANIH INTERVJUJEV
Usposabljanje je obvezno za vse, ki želijo sodelovati v izbirni komisiji za odobritev specializacije.
Datum: 15. januar 2020 od 17.00 do 19.00
Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162
Kotizacija: 20 EUR, kotizacije za predstavnike ZZS v izbirnih komisijah ni
Kreditne točke: 3
|
|
|
|
|
NE DOPUŠČAJMO NASILJA
Datum: 17. januar 2020 od 15.00 do 19.30
Lokacija: Splošna bolnišnica Izola
Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 50 EUR
Kreditne točke: 3,5
|
|
|
|
|
|
|
|