V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.
Zdravniška zbornica Slovenije

554. Bilten

7.–13. februar 2020

Denar v zdravstvu, kje in kako

V medijih se je proti koncu lanskega leta pisalo in govorilo o lekarnah in dobičkih, ki naj bi jih le-te imele z nakupom in prodajo zdravil, in o tem, kako tega ustvarjenega dobička ne vračajo v zdravstvo. Sedaj se spomnimo še malo nazaj na napovedane odpovedi zdravnikov družinske medicine zaradi nevzdržnih razmer. Eno od teh vročih mest je bil tudi ZD Celje. Povežimo to s podatkom iz let 2015 in 2016, ko je občina odvzela ZD Celje nekaj manj kot 1,2 milijona evrov, ki so jih ustvarili na trgu. Na strani občine je bilo tudi sodišče in ZD Celje se je obrisal pod nosom za svoj zasluženi denar. Kaj vse bi ZD Celje lahko naredil s tem denarjem! Takrat bi naredil prizidek, dandanes pa nagradil zdravnike, privabil nove, zdravnikom, zobozdravnikom ter drugim zaposlenim omogočil izobraževanje, finančno podprl ginekologijo na primarni ravni… (V vednost: novembrsko številko revije Isis smo predvsem zaradi članka kolegov Mojce Grebenc in Leona Megliča, ki govori o katastrofalnem položaju ginekologije na primarni ravni, poslali vsem poslanskim skupinam in predsedniku odbora za zdravstvo).

Če bi zdravstvena ustanova imela pravico razpolagati s tem dobičkom, bi zdravstveno osebje bolj zavzeto delalo, saj bi prepoznali povezavo med trudom, vloženim v delo, in uspehom, ki sledi iz tega – ja, in tudi boljši zaslužki bi morali biti že končno nekaj naravnega.

Človek kar ne more mimo takšnih nerazumnosti in zato je Zdravniška zbornica Slovenije na začetku lanskega oktobra povprašala Ministrstvo za zdravje, kateri javni zdravstveni zavodi so v preteklosti prenašali presežke v občinske blagajne in kolikšni so bili ti presežki.

Odgovor, poslan iz Direktorata za zdravstveno ekonomiko, ki deluje v okviru Ministrstva za zdravje, je bil odsev razmer v zdravstvu in zakonodaje nasploh. V odgovoru so nam našteli zakonodajne člene, razložili, o čem govorijo, na koncu pa nam dali vedeti, da ne vedo, koliko denarja, ustvarjenega v zdravstvu, gre iz zdravstva. So nam pa dali uporabne napotke, kako si lahko sami poiščemo te podatke. Kot sem že rekel, korekten odgovor, drugačen v današnjih razmerah sploh ni mogel biti. Med vrsticami sem vseeno zaznal, da jih to vprašanje o prelivanju denarja niti ne zanima. Če bi jih, bi Direktorat za zdravstveno ekonomiko še isti dan pripravil podatke in minister bi imel te številke naslednji dan na mizi. On bi si vzel čas in razmislil, kaj in kako se na podlagi teh podatkov da narediti v smeri izboljšanja zdravstva. To bi bilo nekaj normalnega, kajne?

Kritične misli

Dopuščam možnost, da je zgoraj opisani primer osamljen in je to ves denar, ki gre iz zdravstva, a tega midva z ministrom ne veva, saj nimava relevantnih podatkov. Minister pravi, da ni dovolj denarja. Prepričan sem, da ga res ni dovolj, a vseeno se na podlagi zgornje zgodbe sprašujem, koliko ga ni dovolj.

Zdravstvo služi denar na tistem trgu, s katerega se umika osnovno zavarovanje, hkrati predstavniki  naše države v Bruslju pred sodiščem zatrjujejo, kako zdravstvo v Sloveniji ni tržna dejavnost (?). Dobro bi bilo torej najprej narediti zakonodajni red, hkrati tudi prešteti denar in šele zatem na vladi potrjevati Aneks 1+n in se posiljevati z arbitražami. Nekaj se pa le da narediti mimo ZZZS, mar ne?

Zdravstvo na trgu ustvarja denar, a neznana količina tega denarja spolzi v projekte kraljev na Betajnovi. Takšne in podobne neznanke bi morale v prvi vrsti zanimati ministra in njegovo ekipo, in ne ZZS. Navsezadnje, to bi moralo zanimati tudi poslance. In vse, ki smo deležni storitev našega še delujočega zdravstvenega sistema, se pravi vse, ki živimo v Sloveniji.

Iztok Kos, zdravnik

Volitve poslancev skupščine

Kako lahko kandidiram za poslanca skupščine zbornice?

Ker smo od članov v zadnjih dneh prejemali veliko vprašanj na temo: »Kako lahko kandidiram za poslanca skupščine zbornice?«, objavljamo dodatno pojasnilo, ki je in bo ves čas dostopno tudi na spletni strani tukaj >>>>

V skladu z določili Poslovnika o delu skupščine, izvršilnega odbora ter njunih organov se kandidati za poslance določajo na volilnih zborih posameznih volilnih enot. Tam se izpolnjujejo tudi potrebni obrazci, ki jih bo zbornica posredovala sklicateljem volilnih zborov – predsednikom regijskih odborov.

Znotraj regij trenutno šele poteka določanje volilnih enot. Ko bodo te določene, pa bodo predsedniki regijskih odborov začeli s sklicevanjem volilnih zborov volilnih enot (predvidoma v mesecu marcu). O datumu volilnega zbora bodo člani volilne enote pravočasno obveščeni s posebnim vabilom.

V tej fazi volilnih postopkov torej še ni primeren čas za podajanje kandidatur za poslance in zbiranje podpisov v podporo kandidaturam, saj so volilne enote, ki jih bodo poslanci v naslednjem mandatnem obdobju zastopali v skupščini zbornice, šele v določanju in še niso dokončno opredeljene.

Vsem članom, ki so zainteresirani za kandidiranje za poslanca, predlagamo, da se udeležijo svojega volilnega zbora ter tam izrazijo pripravljenost za kandidaturo. Tedaj bodo članom na voljo tudi vsi potrebni obrazci za kandidature.

Članom predlagamo tudi spremljanje pojasnil o poteku volilnih opravil, ki bodo za vsako volilno opravilo sproti objavljena na tej spletni strani ter v zborničnem tedenskem Biltenu.

Informacija o naslovih za posredovanje pošte v zvezi z volitvami

Člane zbornice seznanjamo, da vam bomo vso pošto v zvezi z volitvami posredovali na vaš STALNI NASLOV V REPUBLIKI SLOVENIJI, naveden v registru zdravnikov, če tega nimate, pa na naslov za pošiljanje pošte v Republiki Sloveniji, naveden v registru zdravnikov.

Če imate poleg stalnega naslova v Republiki Sloveniji v registru naveden tudi naslov za pošiljanje pošte v Republiki Sloveniji in želite prejemati pošto na ta naslov, prosimo, da nam to sporočite na elektronski naslov Maje Benedičič (maja.benedicic@zzs-mcs.si) ali na naslov: Zdravniška zbornica Slovenije, volilna komisija, Dunajska cesta 162, 1000 Ljubljana.

Članom zbornice, ki v registru zdravnikov nimate navedenega niti stalnega naslova v Republiki Sloveniji niti naslova za pošiljanje pošte v Republiki Sloveniji, se bo pošta v zvezi z volitvami posredovala na naslov v tujini.

Svoje podatke v registru lahko preverite pri svetovalki za register Lidiji Zupančič (Lidija.Zupancic@zzs-mcs.si) ali pa z vpogledom v »Profil zdravnika« na intranetni strani, do katere lahko dostopite s svojim uporabniškim imenom in geslom. Za novo geslo se lahko obrnete na tehnično podporo >>>.

Obveščanje in uporaba komunikacijskih kanalov zbornice v času volilne kampanje

Objavljamo Pravila Zdravniške zbornice Slovenije za uporabo komunikacijskih kanalov zbornice v času volilne kampanje za redne volitve predsednika/predsednice in poslank ter poslancev maja 2020

Pravila so objavljena tudi na spletni strani tukaj >>>

»Če v Sloveniji po zahodnoevropskih in ameriških vatlih merimo uspešnost medicine, potem po istih vatlih financirajmo njen razvoj«

Zdravniške organizacije opozorile na neurejeno financiranje obveznega izobraževanja zdravnikov

V torek, 11. februarja, se je sestala Koordinacija zdravniških organizacij (KZO) in razpravljala o več temah. V ospredju sta bili neurejeno financiranje obveznega izobraževanja zdravnikov in zobozdravnikov ter prizadevanja zdravnikov za zaščito zdravja ljudi na Goriškem pred negativnimi vplivi onesnaževalcev. KZO je podprla aktivnosti Goriškega zdravniškega društva glede okoljske problematike z opozorilom, da morajo predpisi o onesnaževanju okolja upoštevati predhodno obremenjenost okolja, ki je trenutno veljavna zakonodaja ne upošteva.

Posnetek celotne izjave je dostopen tukaj >>>

Zdravniška izobraževanja

O problematiki financiranja izobraževanj za zdravnike, o kateri je razpravljala Koordinacija zdravniških organizacij (KZO), so poročali tudi mediji: STA in Radio Slovenija. 

Kot so poudarili predsedniki zdravniških organizacij, povezanih v KZO, je stalno izobraževanje zdravnikov zelo neurejeno. Ključni izziv je to, da zakon in kolektivna pogodba določata 30 dni izobraževanja za zdravnika v dveh letih, vira financiranja pa ne. Zdravstveni zavodi tako po analizi, ki jo je opravila Zdravniška zbornica Slovenije, za izobraževanja zdravnikov namenijo letno tudi le pičlih 290 evrov na zdravnika. Udeležba na mednarodnem medicinskem kongresu z vsemi stroški pa stane do 1500 evrov.

Več v Klipingu (str. 14) tukaj >>>>

Ko se ruši družinska medicina, se ruši ves zdravstveni sistem

V oddaji TV Tednik

V tokratni oddaji novinarka Anja Šter obravnava problematiko pomanjkanja družinskih zdravnikov na območju Ljubljane.

Da so razmere zaskrbljujoče, govori podatek, da v ljubljanskih zdravstvenih domovih niti en družinski zdravnik ne sprejema novih bolnikov. V prihodnjih petih letih bo Ljubljana potrebovala kar 60 novih družinskih zdravnikov, a vprašanje je, kje jih bodo našli, saj zanimanja med študenti medicine za to specializacijo ni. Uvoz zdravnikov iz tujine je le gašenje požara, nujne so sistemske rešitve, ki pa jih ni na vidiku.

Dr. Gregor Prosen, dr. med., FEBEM, predsednik Sveta za izobraževanje, je za oddajo povedal: »S takšnim trendom vpisovanja za specializacijo iz družinske medicine, 30–35 študentov na leto, ne bomo zapolnili manjka v 10 do 15 letih. Nujne so sistemske rešitve, kar pomeni vsestranski sistematični pristop za rešitev družinske medicine in celotnega zdravstvenega sistema v Sloveniji.«

Prispevek je dostopen tukaj >>>

Položaj primarnega zdravstva v Sloveniji

Oddaja na radiu Ognjišče

»Želim si dovolj zdravnikov, ki pa jih žal ni. Tukaj ni optimizma,« je na vprašanja o dolgotrajnih težavah primarnega zdravstva v oddaji na radiu Ognjišče odgovorila direktorica ZD Kranj Lilijana Gantar Žura. Tudi direktor Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca v Mariboru Jernej Završnik in direktorica Zdravstvenega doma dr. Božidarja Lavriča v Cerknici Olga Doles sta izrazila obžalovanje nad pomanjkanjem dialoga z ostalimi ključnimi sogovorniki v zdravstvu.

Več >>>

»Za izgubljeno zdravje in za izgubo svojcev ni denarja«

»Z boleznimi, ki so povezane z azbestom – tudi z najhujšo obliko, mezoteliomom – se srečujem od prvega dne, ko sem kot mlada zdravnica začela službo v Anhovem,« je za današnje Delo v intervjuju povedala Nevenka Mlinar, zdravnica splošne medicine iz Deskel. Spregovorila je o umirajočih na Goriškem zaradi izpostavljenosti azbestu, o večnem strahu pred boleznijo in o trenutku, ko izvedo za diagnozo. »Ko se to zgodi, so nekako že pripravljeni,« pravi.

Celoten intervju je na >>>>

Uvedba e-poslovanja zbornice

Zbornica vzpostavlja dodatno pot komunikacije s svojimi člani, in sicer e-poslovanje.

S tem omogoča svojim obstoječim ter bodočim članom e-oddajo in e-vročanje dokumentov preko varnega elektronskega predala – VEP.

Za zdaj lahko po e-poti oddate:

Vse informacije o vzpostavitvi e-poslovanja z zbornico najdete na tej povezavi.

Zdravniški ombudsman v februarju

Zdravniški ombudsman pri Zdravniški zbornici Slovenije zdaj deluje skoraj tri leta. Pet izkušenih zdravnikov je članom v oporo in pomoč v najrazličnejših življenjskih izzivih in stiskah.

Za rezervacijo termina za povsem anonimen pogovor po telefonu ali anonimni osebni pogovor se naročite preko telefona: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zdravniskazbornica.si, lahko tudi preko vašega anonimnega elektronskega naslova. 

Prvo mednarodno srečanje o celostnem zdravljenju obstruktivnih motenj dihanja v spanju

Spoštovani!

Vabimo vas na prvo mednarodno srečanje o celostnem zdravljenju obstruktivnih motenj dihanja v spanju – »1st international course on comprehensive OSA treatment«, ki bo potekalo 29. in 30. maja 2020 v Celju.

Odlični mednarodni predavatelji, praktično naravnani prispevki, prenos kirurgije v živo in zanimiv družabni program so samo nekateri izmed razlogov, zaradi katerih tega dogodka NE SMETE ZAMUDITI. Več informaci j>>>

Vljudno vabljeni!

Matej Delakorda,
predsednik organizacijskega odbora

Partnerja dogodka sta Splošna bolnišnica Celje in Zdravniška zbornica Slovenije.

Mobilna aplikacija »mList ZZS«

Neposredni mentorji in specializanti imate na voljo mobilno aplikacija »m-List ZZS«, ki je namenjena vnosu in potrjevanju posegov preko mobilnega telefona.

Podrobnejša navodila za uporabo mobilne aplikacije »mList ZZS« se nahajajo tukaj>>>

Za morebitno pomoč pri uporabi aplikacije se obrnite na podpora@zzs-mcs.si.

Oddelek za informatiko

Tanja Žagar bo obraz preventivne akcije ob svetovnem dnevu ustnega zdravja

Zdravniška zbornica Slovenije v sodelovanju s stomatološko sekcijo in sekcijo pedontologov Slovenskega zdravniškega društva, Nacionalnim inštitutom za javno zdravje in študenti dentalne medicine ob svetovnem dnevu ustnega zdravja, ki ga vsako leto obeležujemo 20. marca – pripravlja skupno akcijo ozaveščanja prebivalcev Slovenije o pomenu preventive pri zagotavljanju ustnega zdravja.

Veseli nas, da bo obraz te preventivne akcije tudi pevka Tanja Žagar, ki za 29. februar v hali Tivoli pripravlja glasbeno-plesni spektakel.

Vabimo vas na nepozaben glasbeno-plesni spektakel Tanje Žagar

PLES Z ZVEZDAMI

Sobota, 29. 02. 2020, ob 20.00, HALA TIVOLI v Ljubljani.

Tanja Žagar je skupaj z največjimi plesnimi zvezdami latinskoameriških in standardnih plesov pripravila dogodek, ki ga v Sloveniji še ni bilo. Prepustite se nepozabnemu večeru, polnemu lepe glasbe, plesa, čustev, navdiha in čistega užitka.

ZA ČLANE ZDRAVNIŠKE ZBORNICE IN NJIHOVE DRUŽINSKE ČLANE SMO PRIPRAVILI POSEBNO PONUDBO
25 % popust pri nakupu vstopnic sektor-tribuna!

Ponudba velja do 18. 02. 2020.
Naročila sprejemamo na nina@studio-gong.si ali na telefonu 041/934-085

Klubski koncertni večer: Večer romantike

25. februar 2020, ob 19. uri v Domus Medica

Vabimo vas na klubski koncertni večer: »Večer romantike«
Nastopil bo godalni kvintet v sestavi:
Ana Dolžan – violina
Oskar Longyka – violina
Tilen Udovič – viola
Sebastian Bertoncelj – violončelo
Ana Semič - Bursač – klavir

Program: A. Dvořák

Koncert bo v torek, 25. februarja 2020, ob 19. uri v Domus Medica.

 

Koncertni večeri so namenjeni članom zbornice in zdravniškega društva ter njihovim družinskim članom in prijateljem, potrebna je predhodna prijava.

PRIJAVA>>>

Vabljeni na srečanja v Domus Medica

4. MAREC
UČNA DELAVNICA ZA SPECIALIZANTE

Delavnica je namenjena specializantom, da se bolje spoznajo s potekom specializacije, svojimi odgovornostmi in pravicami.

Datum: 4. marec 2020

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacije ni

Kreditne točke: 3

4. MAREC
SREČANJE SKUPINE ZA OSEBNOSTNO RAST

Datum: 4. marec 2020

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 21 EUR

Kreditne točke: v postopku

5. MAREC
KAKO VODIMO SEBE? - DELAVNICA OSEBNOSTNEGA VODENJA

Datum: 5. marec 2020, od 16.30 do 19.45

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 30 EUR

Kreditne točke: 3

6. marec
DELAVNICA UČIKOVITE VADBE

Datum: 6. marec 2020, od 9.00 do 15.00

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 45 EUR

Kreditne točke: 2

Ostali dogodki

28. februar
KO SE BOLNIK, NJEGOVI SVOJCI IN ZDRAVNIK SOOČIJO S TEŽKO BOLEZNIJO IN ODLOČITVIJO

Datum: 28. 2. 2020 od 16. do 19. ure

Vsebina: Izobraževanje je namenjeno družinskim zdravnikom in njihovim timom, pediatrom, internistom, onkologom, paliativnim timom.

Lokacija: Ljubljana, hotel Four points by Sheraton, Pot za Brdom 4

Informacije: Anja Bricelj, T: 041 302 230

PROGRAM >>>

6. MAREC
1. BRIŠKI DAN ŠPORTNE MEDICINE

Datum: 6. marec 2020, ob 9.00

Vsebina: Multidisciplinarno srečanje športne medicine. 

Lokacija: Dobrovo v Goriških Brdih, Dvorana Kleti Dobrovo

Organizator: Zdravniško društvo Iatros

Kotizacija: 40 EUR

Prijave: melitamakuc@gmail.com

Informacije: Nataša Koglot Jelerčič, 041 293 975

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si
Uradne ure

ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00
To sporočilo ste prejeli, ker ste se naročili na Bilten Zdravniške zbornice Slovenije ali se udeležili katerega izmed naših dogodkov. Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo tako v skladu z GDPR člani zbornice ne boste več prejemali obvestil Zdravniške zbornice, med katera sodijo: bilten zbornice, zobozdravniški bilten, obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice). Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.