COVID-19, država in naša zbornica
Pri SARS-CoV-2, ki povzroča bolezen COVID-19, smo zdravniki in zobozdravniki, pa tudi drugi zdravstveni delavci, tako imenovana izpostavljena populacija. Zato je razumljivo, da iščemo informacije o tem, kako se lahko zaščitimo pred okužbo med izvajanjem zdravstvenih storitev, predvsem pa razmišljamo o tem, kako čim bolj zmanjšati možnost hitrega razseva okužbe med prebivalstvom.
Konec minulega tedna smo bili soočeni z veliko količino poročil s terena, predvsem iz primarnega zdravstvenega varstva in od zobozdravnikov. V ponedeljek zjutraj smo iz vseh prispelih zapisov izluščili osem temeljnih vprašanj, za katera nismo našli odgovorov v dopisih in na spletnih povezavah, in jih poslali na naslov ministrstva za zdravje in NIJZ. Neposrednih odgovorov od njih vse do danes nismo dobili, zato smo pripravili nekaj informacij, ki smo ji dobili ali povzeli iz zanesljivih virov. Te smo objavili v pasicah naše spletne strani in med novicami. Prav tako nekaj informacij o tem, kakšne so izkušnje naših kolegov, ki delajo v tujini.
V naših vprašanjih z dne 24. 2. 2020 smo spraševali tudi o zaščitni opremi. Danes je vlada odobrila, da se odprejo državne rezerve. Ne vemo pa, kako se bodo zaščitni materiali delili med izvajalce.
Ob novici, da bo v Sloveniji 55 vstopnih točk za okužene in obolele s SARS-CoV-2, smo skupaj s kolegi iz »primara« in Praktikuma začeli opozarjati na potencialne nevarnosti take odločitve. Po vzoru iz tujine smo predlagali, da se vzpostavijo vstopne točke v okviru OE NIJZ, kjer lahko paciente usmerjeno pregledajo, vzamejo brise in odločijo o napotitvi – domov, v bolnišnico ali k osebnemu zdravniku. Direktorica NIJZ je to možnost odločno odklonila. Prosili smo jo za dodatno pojasnilo, ki ga danes do 15. ure nismo dobili.
Posebno kritično utegne postati delo v zobozdravstvu, saj zobozdravniki neprestano delajo v območju izdihanega zraka pacienta. Vse posege opravljajo v ustni votlini, v kontaktu s tkivi, slino in krvjo. Njihovi instrumenti v ustih dodatno ustvarjajo aerosol, ki vsebino razprši po ambulanti. Zato morajo biti ukrepi ravno v zobozdravstvu zelo natančni in strogi. S to skrbjo smo se najprej obrnili na odgovorne, kako obravnavati takšne paciente v zobozdravstvu. Do sedaj smo na zbornico prejeli le odgovor NIJZ, ki, če na kratko povzamemo, pravi:
-
Obravnavamo le ZDRAVE paciente (odsotnost akutnega vnetja dihal). Paciente, ki imajo simptome akutnega vnetja dihal in pri njih ne gre za nujno stanje, PRENAROČIMO. Nujne paciente s simptomi akutnega vnetja dihal OBRAVNAVAMO KOT KUŽNE. Pomembna je zaščitna oprema: FFP3 maska, zaščita za oči, vodoodporen kirurški plašč, kirurške rokavice, zaščitna kapa in zaščitna obuvala. Vstop v objekt naj bo po čim krajši poti do zobozdravniškega stola in v čakalnici ne kopičimo veliko ljudi, prostore izdatno prezračujemo.
Na papirju se zdi vse to jasno, kako pa izvajati navodilo z zaščitno opremo (maska FFP3) ki je ni na razpolago, je drugo vprašanje.
To, da se prepričamo o zdravstvenem stanju pacienta, še predno ta vstopi v poslopje ambulante, pomeni, da ga je potrebno predhodno poklicati in vprašati.
Od več deset sporočil, ki smo jih dobili v zadnjih petih dneh, izstopa le eno:
-
Včeraj sem prek medijev spremljala vaše izjave v zvezi z organiziranjem zdravstvene oskrbe v primeru izbruha koronavirusa. In bila nad njimi ogorčena. Zdi se mi skrajno neprofesionalno in zelo škodljivo, da kot predsednica zdravniške zbornice tako pomembne zadeve rešujete prek medijev. Čeprav se zelo strinjam, da mora biti javnost obveščena o tem, kaj se dogaja, pa na drugi strani menim, da takšne izjave nedopustno pripomorejo k ustvarjanju nepotrebne panike in strahu med prebivalci. Če je "zdravnike strah", kot med drugim izjavljate, kako naj se počutimo šele navadni, strokovno ne tako dobro podkovani, občani. Mimogrede: začudila me je tudi vaša izjava, da zdravniki ne znajo uporabljati zaščitne opreme? Mene je v vaši izjavi tudi to zelo zaskrbelo.
Če je stanje, kot ga opisujete, resnično tako zaskrbljujoče, je seveda vaša dolžnost in pravica, da ukrepate in nanj opozorite. Vendar strokovno in času ter stanju primerno. Da torej vaše pomisleke, strahove, kritiko naslovite na ustrezne inštitucije v državi. Ki vas morajo prisluhniti in skupaj z vami najti najboljšo rešitev. Vendar ne prek medijev in z ustrahovanjem javnosti. Ampak na način, ki se ga od tako pomembne inštitucije in od vas, kot od njene predsednice, tudi pričakuje.
Spoštovani kolegici in vsem drugim podobno mislečim sporočam, da so moja in naša prizadevanja, da bi odprta vprašanja reševali neposredno z ministrstvom za zdravje in NIJZ, ostala brez jasnega odgovora.
Videti je, da naše delovanje s strani oblasti ni zaželeno. Tega nam ne povedo naravnost, temveč skozi opazke aktualnega ministra za zdravje, da zdravniška zbornica ustvarja paniko. Zdravniška zbornica je in bo zahtevala jasne, enopomenske in preverljive odgovore. Ko bomo to dosegli, ne bo več nobene potrebe po izjavah za medije in vsi bomo lahko brez zadrege izjavili, da so vse naše ustanove odlično opremljene z zaščitno opremo, vse poti za paciente in odvzete materiale jasno določene, vsi sodelujoči dobro poučeni o nevarnostih in povezani v veliko skupnost dobro delujočega osnovnega zdravstva.
Dr. Zdenka Čebašek - Travnik
Predsednica
|
|
|
Trenutna faza volilnih postopkov
Regijski odbori posameznih regij ponekod še določajo volilne enote in razporeditev poslanskih sedežev v regijah. Dokončni seznami volilnih enot in razporeditev poslanskih sedežev bodo predvidoma objavljeni v začetku meseca marca.
Več >>>
|
|
|
Vložene kandidature za predsednika/predsednico zbornice
Volitve 2020
Nove kandidature v tem tednu niso bilo vložene. Že prejete kandidature, o katerih smo vas že obveščali, so objavljene na spletni strani tukaj >>>
|
|
|
Obveščanje in uporaba komunikacijskih kanalov zbornice v času volilne kampanje
Pravila Zdravniške zbornice Slovenije za uporabo komunikacijskih kanalov zbornice v času volilne kampanje za redne volitve predsednika/predsednice in poslank ter poslancev maja 2020 so objavljena tudi na spletni strani tukaj >>>
|
|
|
Zbornica predlaga, da vstopne točke organizira NIJZ in v njih izvaja preglede ter usmerja paciente
Zbornica predlaga, da se s ciljem maksimalne preventivne zamejitve širjenja koronavirusa regijske vstopne točke organizira v okviru območnih enot NIJZ, to je zunaj prostorov zdravstvenih domov in NMP. Na teh vstopnih točkah NIJZ naj aktivno vlogo prevzamejo epidemiologi, ki bodo v vsakem posameznem primeru odločili glede nadaljnje obravnave.
Več >>>
Celoten posnetek izjave za medije je dostopen tukaj >>>
|
|
|
Kako so se obvladovanja okužbe s koronavirusom lotili na Švedskem
Na Švedskem je primarni nivo izključen iz postopkov jemanja brisov in obravnave potencialno okuženih pacientov. Vsi morajo v primeru, da so bili na katerem od ogroženih območij in da imajo znake in simptome okužbe s koronavirusom, poklicati na številko 1177, ki je na Švedskem že vrsto let prva vstopna točka za zdravstveno svetovanje populaciji.
Več>>>
|
|
|
Zbornica na MZ in NIJZ naslovila vprašanja, povezana s širitvijo virusa COVID-19 in zaščitnimi ukrepi
Številni zdravniki – izvajalci na primarni ravni – so, potem ko so v Italiji čez vikend zaradi širjenja koronavirusa sprejemali številne ukrepe za zajezitev širjenja, zbornici sporočali, da še vedno niso seznanjeni z nobenimi ukrepi, ki naj bi jih izvajali ob morebitnem stiku s COVID-19.
Zdravniška zbornica Slovenije je zato že v ponedeljek zjutraj ob 8. uri na Ministrstvo za zdravje (MZ) in Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) naslovila pismo z osmimi ključnimi vprašanji, povezanimi s širitvijo virusa COVID-19 in zaščitnimi ukrepi.
V pismu smo jasno zapisali še, da njihove odgovore pričakujemo še isti dan, to je 24. 2. 2020, do 12. ure. Ker do 13. ure nismo prejeli odgovora nobene od obeh institucij, smo pismo z vprašanji javno objavili in o tem obvestili tudi medije.
Dopis MZ in NIJZ je dostopen tukaj>>>
Na pojasnila še vedno čakamo.
|
|
|
»Želeli bi si boljše koordinacije, tudi boljše podpore«
Družinski zdravniki o tem, kako je na morebitni izbruh koronavirusa pripravljena Slovenija
»Smo zelo zaskrbljeni, ker do nas informacije prihajajo z zamikom, navodila so zelo splošna in nedoločna. Želeli bi si boljše koordinacije, tudi boljše podpore,« je za ponedeljkove Odmeve na TV Slovenija povedala zdravnica Polona Campolunghi Pegan, dr. med., specialistka splošne medicine. Enaka sporočila pošiljate člani na zbornico iz vseh regij.
Posnetek Odmevov je dostopen tukaj >>>
V oddaji Odkrito, na TV Slovenija, ki je bila na sporedu v torek, je v imenu zdravnikov dr. Zdenka Čebašek - Travnik opozorila: »Potrebujemo konkretna navodila, kaj s posameznim pacientom, ki se znajde v ambulanti. Predlagamo torej, da se vzpostavi nek venec, veriga vstopnih točk, kjer bi te vstopne točke zagotavljale pravilno opremljenost zdravstvenih delavcev, ne samo zdravnikov, vseh zdravstvenih delavcev. Kjer bi bile določene najkrajše poti do laboratorijev in kjer bi bilo jasno, kam se usmerja paciente.«
Posnetek oddaje Odkrito je dostopen tukaj >>>
|
|
|
|
Posnetek strokovnega izobraževanja in pravilna uporaba zaščitne opreme
Koronavirus SARS-CoV-2 #COVID19
Iz UKC Ljubljana so nam v ponedeljek posredovali posnetek strokovnega izobraževanja, ki ga je v četrtek, 20. 2. 2020, pripravila Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana na temo: Koronavirus SARS-CoV-2 #COVID19.
V posnetku tukaj >>> so predavanja:
-
Mikrobiološke značilnosti in diagnostika okužb z novim koronavirusom COVID-2019 – doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc, dr. med., Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana
-
Klinične in epidemiološke značilnosti okužb dihal z novim koronavirusom – akad. prof. dr. Tatjana Avšič - Županc, univ. dipl. biol., Inštitut za mikrobiologijo Medicinske fakultete
-
Obravnava bolnikov z dihalno odpovedjo ob okužbi s koronavirusom COVID-2019 – dr. Nina Grasselli Kmet, dr. med., Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana
-
Načini prenosa in preprečevanje okužb s koronavirusom COVID-2019 – Tatjana Mrvič, dr. med., Služba za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb UKC Ljubljana
Pripravili so tudi video prikaz:
|
|
|
Obvestila članom glede koronavirusa
SARS-CoV-2 (COVID-19)
Navodila NIJZ za ravnanje v zobozdravstveni dejavnosti ob izbruhu novega koronavirusa najdete tukaj >>>
Obvestilo Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni najdete tukaj >>>
Pravni vidiki odklonitve jemanja brisov pacientom, pri katerih obstaja sum okužbe z nalezljivo boleznijo, ob odsotnosti ustreznih zaščitnih sredstev >>>
Vsa obvestila in povezave do dokumentov so objavljene tudi na spletni strani zbornice.
|
|
|
Navodila za ravnanje v zobozdravstveni dejavnosti ob izbruhu koronavirusa
Na Ministrstvo za zdravje in Nacionalni inštitut za javno zdravje je v ponedeljek v imenu zobozdravnikov naslovil pismo tudi Krunoslav Pavlović, dr. dent. med., predsednik Odbora za zobozdravstvo. Obe instituciji je pozval, da posredujeta navodila za ravnanje zobozdravstvenih delavcev v zobozdravstvenih ambulantah.
Pri delu v zobozdravstvenih ambulantah je namreč nemogoče preprečiti kapljični prenos, saj delo poteka neposredno v stiku z ustno votlino ter hkrati v področju izdihanega zraka. Zato je še toliko bolj pomembno, da zobozdravniki dobijo natančna in jasna navodila, kako v prihajajočih tednih organizirati delo v zobozdravstvenih ambulantah.
Celoten dopis je objavljen tukaj >>>
Iz NIJZ so posredovali odgovor, ki je dostopen tukaj >>>
Zbornica pa je zaprosila še za dodatna pojanila >>>
|
|
|
Epilog poziva zdravnikov glede onesnaženosti srednje Soške doline
Izredna seja Odbora za zdravstvo DZ in sprejeti sklepi
Odbor za zdravstvo ter Odbor za infrastrukturo, okolje in prostor sta na skupni seji 20. februarja ob obravnavi tematike onesnaženosti srednje Soške doline zaradi sosežiga odpadkov v cementarni Salonit Anhovo sprejela sedem sklepov. Med drugim ocenjujeta, da je povečanje sosežiga nevarnih odpadkov neprimerno, in pozivata vlado k ukrepom.
Na sejo so bile vabljene in so se je v imenu zdravnikov, ki so pripravili poziv, udeležile tudi Nevenka Mlinar, dr. med., splošna zdravnica iz Deskl, Mirjam Bizjak Velikonja, dr. med., poslanka skupščine Zdravniške zbornice Slovenije, in izr. prof. Metoda Dodič Fikfak, dr. med., Klinični inštitut za medicino dela in športa, UKC Ljubljana, ter drugi.
Posnetek seje je dostopen tukaj >>> Vse sklepe si lahko preberete tukaj>>>
|
|
|
Ali nismo zdravniki nekako tudi odvetniki ljudi?
Portret zdravnice, ki je glasno opozorila na onesnaževanje okolja v Soški dolini
»Ali nismo mi res, tako nekako tudi odvetniki ljudi? Meni je res hudo, ko vidim te bolne, te trpeče, ki na koncu umirajo doma, ne pridejo do zraka, jih vse boli. In potem, da veš, da toliko spustijo ven, veš, kako bo to vplivalo, koliko jih bo zaradi tega dodatno zbolelo,« je za oddajo Preverjeno, ki je bila na sporedu 25. februarja, povedala zdravnica iz Deskel Nevenka Mlinar, ki je leta opozarjala, da je stanje v dolini Soče kritično.
Portret zdravnice, ki je po desetletjih boja uspela ob množični podpori zdravnikov, zbornice in zdaj tudi občanov regije doseči, da se zadeve morda le premaknejo, si lahko ogledate tukaj >>>
O vseh vidikih onesnaževanja Soške doline je bilo govora tudi v oddaji Na tretjem, na RTV Slovenija 14. februarja 2020. Med gosti so bili dr. Zdenka Čebašek - Travnik, član civilne iniciative Danes Miha Stegl, državna sekretarka na ministrstvu za okolje in prostor Tanja Bolte in izr. prof. dr. Andrej Senegačnik s strojne fakultete.
|
|
|
|
Strokovni simpozij
Sodobna obravnava bolnika z možgansko kapjo
Spoštovani družinski zdravniki
Vljudno vabljeni na strokovni simpozij Sodobna obravnava bolnika z možgansko kapjo, ki ga v četrtek, 26. marca 2020, v gostišču Primula v Solkanu z začetkom ob 14. uri soorganizirajo Splošna bolnišnica Franca Derganca Nova Gorica, Zavod Simpozija in Zdravniška zbornica Slovenije.
Na simpoziju bo poudarek na:
- zgodnji prepoznavi in pravočasni ustrezni obravnavi bolnika,
- pregledu najsodobnejše diagnostike in zdravljenja ter
- pomenu multidisciplinarne obravnave bolnika z možgansko kapjo.
Kotizacije ni, vloga za licenčne točke je v postopku.
Vljudno vabljeni!
Več informacij na: info@simpozija.si in po telefonu: 051 687 117 (Maja Južnič Sotlar) ali 040 555 835 (Tili Kojič).
|
|
|
|
Pravica do pavšala za dvojezičnost zdaj tudi za koncesionarje
Na podlagi prizadevanj Zdravniške zbornice Slovenije je bila pravica do pavšala za dvojezičnost priznana tudi koncesionarjem (zdravniki in zobozdravniki) s sedežem v dvojezičnih občinah. Dodatek pripada tem koncesionarjem od 1. 1. 2020 dalje.
Z Aneksom št. 2 k Splošnemu dogovoru za pogodbeno leto 2019 je bil na pobudo zdravniške zbornice priznan pavšal za dvojezičnost tudi koncesionarjem, ki imajo sedež na področjih dvojezičnih občin. V okrožnici 9/2019 je tako opredeljeno, da je pravica priznana koncesionarjem s sedežem v teh občinah, ki opravljajo naslednje vrste zdravstvene dejavnosti:
- 101 300 »Načrtovani obseg v bolnišnični dejavnosti«,
- 302 001 »Splošne ambulante, hišni obiski in zdravljenje na domu«,
- 302 002 »Splošna ambulanta v socialnovarstvenem zavodu«,
- 302 004 »Antikoagulantna ambulanta«,
- 306 007 »Dispanzer za ženske«,
- 327 009 »Otroški in šolski dispanzer – kurativa«,
- 327 011 »Otroški in šolski dispanzer – preventiva«,
- 203 206 »Dermatologija«,
- 204 207 »Fiziatrija«,
- 209 215 »Internistika«,
- 209 240 »Alergologija«,
- 211 220 »Kardiologija in vaskularna medicina«,
- 220 229 »Okulistika«,
- 220 239 » Pulmologija«,
- 230 241 »Psihiatrija«,
- 234 251 »Splošna kirurgija«,
- 404 101 »Zobozdravstvena dejavnost za odrasle – zdravljenje«,
- 404 103 »Zobozdravstvena dejavnost za mladino – zdravljenje«,
- 401 110 »Ortodontija«,
- 402 111 »Pedontologija«,
- 406 114 »Parodontologija/zobne bolezni in endodontija«,
- 442 116 »Oralna kirurgija in maksilofacialna kirurgija«,
- 549 033 »Klinična psihologija«.
Pavšal je izplačljiv za storitve, ki so bile opravljene od 1. 1. 2020 dalje.
Okrožnica ZZZS 9/2019 je dostopna tukaj.
Oddelek za pravne zadeve Zdravniške zbornice Slovenije
|
|
|
Delodajalec nima zakonsko določenih vzvodov za »izterjavo« dokazil o trajanju bolniškega staleža in režimu gibanja pacienta
Informacijski pooblaščenec Republike Slovenije je v mnenju s št. 0712-1/2019/1260 z dne 24. 5. 2019 potrdil, da izbrani osebni zdravnik sme, ni pa dolžen delodajalcem oz. z njihove strani najetim detektivom posredovati podatkov o režimu gibanja delavca in o predvidenem času odsotnosti.
Odbor za pravno-etična vprašanja Zdravniške zbornice Slovenije je na podlagi prijave Detektivske zbornice Slovenije obravnaval problematiko zahteve delodajalca oz. njegovega detektiva po pojasnjevanju režima bolniškega staleža delavca (njegova navodila o morebitnem strogem počitku ali dopustnem gibanju) in podatka o predvidenem času odsotnosti ter zavrnitev te zahteve s strani zaprošenega zdravnika.
Informacijski pooblaščenec Republike Slovenije se je o obstoju navedene dolžnosti že izrekel. Iz njegovega mnenja z dne 24. 5. 2019 ter iz smernic Informacijskega pooblaščenca RS Varovanje osebnih podatkov v delovnih razmerjih izhaja, da delodajalec (oz. po njegovem pooblastilu detektiv) od osebnega zdravnika lahko pridobiva podatke o režimu gibanja delavca in podatek o predvidenem času odsotnosti, vendar pa mu ta teh podatkov ni dolžen posredovati. Informacijski pooblaščenec pa poleg tega v svojih smernicah še navaja, da v kolikor se zdravnik vendarle odloči, da bo delodajalcu ali njegovemu detektivu posredoval navedene podatke, mora paziti, da ne posreduje pacientovih osebnih podatkov, kot so npr. diagnoza bolezni ali poškodbe, saj za to ni podana ustrezna zakonska podlaga.
Mnenje Informacijskega pooblaščenca RS s št. 0712-1/2019/1260 z dne 24. 5. 2019 lahko najdete tukaj.
Smernice Informacijskega pooblaščenca RS z naslovom Varovanje osebnih podatkov v delovnih razmerjih lahko najdete tukaj.
Oddelek za pravne zadeve Zdravniške zbornice Slovenije
|
|
|
Javni poziv za imenovanje nadzornika kakovosti za diagnostične stroke
Zdravniška zbornica Slovenije je 18. februarja 2020 objavila Javni poziv za imenovanje nadzornika kakovosti za diagnostične stroke: nuklearna medicina, radiologija, onkologija z radioterapijo.
Pisne vloge z dokazili o izpolnjevanju pogojev pošljite priporočeno ali osebno vložite na naslov Zdravniška zbornica Slovenije, Dunajska cesta 162, 1000 Ljubljana, s pripisom: JAVNI POZIV ZA IMENOVANJE NADZORNIKA KAKOVOSTI ZA DIAGNOSTIČNE STROKE, do vključno 9. marca 2020.
|
|
|
|
Zdravniški ombudsman v marcu
Zdravniški ombudsman pri Zdravniški zbornici Slovenije zdaj deluje skoraj tri leta. Pet izkušenih zdravnikov je članom v oporo in pomoč v najrazličnejših življenjskih izzivih in stiskah.
Za rezervacijo termina za povsem anonimen pogovor po telefonu ali anonimni osebni pogovor se naročite preko telefona: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zdravniskazbornica.si, lahko tudi preko vašega anonimnega elektronskega naslova.
|
|
|
|
|
|
|
Mobilna aplikacija »mList ZZS«
Neposredni mentorji in specializanti imate na voljo mobilno aplikacija »m-List ZZS«, ki je namenjena vnosu in potrjevanju posegov preko mobilnega telefona.
Podrobnejša navodila za uporabo mobilne aplikacije »mList ZZS« se nahajajo tukaj>>>
Za morebitno pomoč pri uporabi aplikacije se obrnite na podpora@zzs-mcs.si.
Oddelek za informatiko
|
|
|
Namen simpozija je zobozdravnikom in zdravnikom splošne medicine predstaviti problematiko, povezano z uporabo antiresorptivnih zdravil. Seznanili se boste z mehanizmom delovanja antiresorptivnih zdravil in njihovo uporabo v endokrinologiji, onkologiji, hematologiji, urologiji in drugih vejah medicine, kjer se antiresorptivna zdravila uporabljajo za preprečevanje z okostjem povezanih dogodkov.
Predstavljeni bodo stranski učinki, ki se pojavljajo pri bolnikih na antiresorptivnem zdravljenju v povezavi z boleznimi zob in obzobnih tkiv, etiologija in patomehanizem MRONJ-a, histološka slika ter dogajanje v prizadeti kosti in mehkem tkivu na mikronivoju. Spoznali boste, kako zdraviti obolele paciente in kako prepoznati dejavnike tveganja, jih učinkovito odpraviti in omogočiti tem bolnikom varno uporabo antiresorptivnih zdravil ter dejansko izboljšati kakovost njihovega življenja.
Na koncu simpozija bomo skozi interaktivno sodelovanje skupaj obravnavali konkretne klinične primere, ki nas čakajo pri vsakdanjem delu.
Simpozij organizira Zdravniška zbornica Slovenije v sodelovanju z mednarodnim inštitutom za MRONJ.
Simpozij je namenjen doktorjem dentalne medicine in družinskim zdravnikom.
PROGRAM IN PRIJAVA>>>
Število kreditnih točk: 6
Vljudno vabljeni v Domus Medica 18. 4. 2020 ob 8.00.
|
|
|
|
Potopisni večer: K2 poleti in pozimi
16. 3. 2020 ob 19. uri, Domus Medica
Tomaž Rotar, zobozdravnik iz Radovljice, bo v potopisnem večeru predstavil svoja doživetja pri osvajanju druge najvišje gore na Zemlji, K2 (8611 m).
PRIJAVE >>>
Vljudno vabljeni!
|
|
|
Godalni kvintet navdušil z Dvořákovim programom v večeru romantike
V torek, 25. februarja, smo v okviru klubskih koncertnih večerov v sezoni 2019/2020 prisluhnili godalnemu kvintetu, ki je obarval večer z bogatim programom iz opusa skladatelja Antonína Dvořáka.
Za izjemen koncertni večer in glasbene užitke so poskrbeli:
Ana Dolžan – violina
Oskar Longyka – violina
Tilen Udovič – viola
Sebastian Bertoncelj – violončelo
Ana Semič - Bursač – klavir
Hvala in prisrčno vabljeni v našo koncertno družbo tudi v prihodnje!
|
|
|
Vabljeni na srečanja v Domus Medica
|
|
|
UČNA DELAVNICA ZA SPECIALIZANTE
Delavnica je namenjena specializantom, da se bolje spoznajo s potekom specializacije, svojimi odgovornostmi in pravicami.
Datum: 4. marec 2020
Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162
Kotizacije ni
Kreditne točke: 3
|
|
|
|
|
SREČANJE SKUPINE ZA OSEBNOSTNO RAST
Datum: 4. marec 2020
Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162
Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 21 EUR
Kreditne točke: 3,5
|
|
|
|
|
IZGORELOST IN PROFESIONALIZEM V MEDICINI
Datum: 18. marec 2020, od 16.30 do 19.45
Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162
Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 30 EUR
Kreditne točke: 3
|
|
|
|
|
|
|
|
KO SE BOLNIK, NJEGOVI SVOJCI IN ZDRAVNIK SOOČIJO S TEŽKO BOLEZNIJO IN ODLOČITVIJO
Datum: 28. 2. 2020 od 16. do 19. ure
Vsebina: Izobraževanje je namenjeno družinskim zdravnikom in njihovim timom, pediatrom, internistom, onkologom, paliativnim timom.
Lokacija: Ljubljana, hotel Four points by Sheraton, Pot za Brdom 4
Informacije: Anja Bricelj, T: 041 302 230
PROGRAM >>>
|
|
|
|
|
|
|