V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.
Zdravniška zbornica Slovenije

557. Bilten

28. februar–5. marec 2020

Kronski virus medsebojnega nezaupanja

Zdravniška zbornica Slovenije je prvo obvestilo NIJZ o novem koronavirusu 2019-nCoV na podlagi zaprosila PR-službe NIJZ objavila 30. januarja (na spletni strani in tudi v biltenu, ki ga prejemate vsi člani). Prva navodila NIJZ so bila zelo splošna.

Nato smo lahko spremljali prizadevanja odgovornih politikov za uspešno in srečno vrnitev šestih Slovencev s križarke Diamond Princess. 18. februarja so pristojni v Odboru za zdravstvo DZ na nujni seji zagotavljali, da je Slovenija dobro pripravljena na novi koronavirus. 
 
Sredi šolskih počitnic, 21. februarja, je odjeknila vest o prvi smrtni žrtvi v Italiji in do konca vikenda so se zvrstile še novice o izolaciji 11 mest v severni Italiji ter številnih odpovedih množičnih prireditev, tudi beneškega karnevala. Virus je tako dobesedno stal pred vrati v Slovenijo. 

Med zdravniki na primarni ravni pa je završalo. Že čez vikend so od članov začela prihajati resna opozorila, predvsem s primarne ravni, da jih država ni pripravila na epidemijo koronavirusa, da ni navodil, da ni zaščitne opreme. Zato je zbornica 24. februarja 2020 ob 8. uri zjutraj na MZ in NIJZ posredovala osem vprašanj  in prosila za odgovor do 12. ure. Ker s strani naslovljenih ni bilo nobenega odgovora, smo se odločili za javno objavo vprašanj.

Bolj kot je zbornica poskušala ta sporočila dobronamerno predati ministrstvu in NIJZ, bolj so odgovorni javnosti sporočali, da sejemo strah »in da naj s tem nemudoma prenehamo« (besede ministra Aleša Šabedra).

Pika na i je bil nastop sociologa Sama Uhana minuli petek na POP TV >>>, ko je dejal, da tokrat niso zatajili mediji ali politika, temveč Zdravniška zbornica Slovenije, ki je s svojim delovanjem povzročala zmedo. Dejal je še, da virus tudi v Sloveniji bolj slabo poznamo, »a od zbornice nikoli ne bi pričakoval, da svoje dvome, strahove in nesposobnost razkriva javnosti«. In še: »Gre za tipičen primer nekompetentne reakcije in nesposobnost upravljanja krizne situacije

Najprej naj pojasnimo, sociolog Samo Uhan je (čisto slučajno tudi) mož Lucije Mak Uhan, ki je vodja kabineta ministra Šabedra. Glede na razvoj dogodkov in kasnejše ukrepe, ki so jih odgovorni vendarle sprejeli, so bila opozorila zbornice in tistih zdravnikov, ki so (ste) se bili minuli teden pripravljeni izpostaviti ter MZ in NIJZ povedati, kakšno je stanje na terenu, povsem na mestu.

Res pa je, da bi stvari stekle veliko hitreje, če bi vse strani stopile skupaj že prvi dan (30. januarja 2020) ter si izkazale medsebojno zaupanje in spoštovanje. Na žalost se je tudi pri koronavirusu, kot že mnogokrat prej, pokazalo, da če ni dialoga, izgubimo precej dragocenega časa in porabimo preveč energije za prepričevanje, da bi na koncu počasi prišli do uporabnih rešitev. A najprej se moramo poslušati in slišati.

Ja, res je, krizno situacijo bi lahko upravljali tudi tako, da bi rekli, da zbornica nima nič s tem, če nam člani sporočajo, da ukrepi niso pravi. Saj zbornica v resnici nima pooblastil za krizno upravljanje v primeru grozeče epidemije. Sociolog Samo Uhan nas v tem primeru ne bi mogel javno označevati za nekompetentne in nesposobne.

Mi pa smo v službi naših članov in nam gre predvsem za dobro opravljanje dela za zdravje ljudi. In če se ne bi javno oglašali in dosegli zmanjšanja števila vstopnih točk, bi pacienti s simptomi koronavirusa lahko pomoč iskali na 55 ali še več točkah, zaščitna oprema pa bi bila še vedno v blagovnih rezervah.

Andreja Basle, dipl. uni. nov. 
Vodja Oddelka za odnose z javnostmi

Trenutna faza volilnih postopkov

Nekateri regijski odbori posameznih regij trenutno še določajo volilne enote in razporeditev poslanskih sedežev v regijah, nekateri regijski odbori pa so to že storili: SEZNAM VOLILNIH ENOT IN RAZPOREDITEV POSLANSKIH SEDEŽEV.

V mesecu marcu predsedniki regijskih odborov sklicujejo volilne zbore volilnih enot.

Za udeležbo na volilnih zborih volilnih enot boste člani prejeli posebna vabila, ki jih bodo v imenu sklicateljev razposlale strokovne službe zbornice.

Več informacij  >>>

Vložene kandidature za predsednika/predsednico zbornice

Volitve 2020

Nove kandidature v tem tednu niso bilo vložene. Že prejete kandidature, o katerih smo vas že obveščali, so objavljene na spletni strani tukaj >>>

Obveščanje in uporaba komunikacijskih kanalov zbornice v času volilne kampanje

Pravila Zdravniške zbornice Slovenije za uporabo komunikacijskih kanalov zbornice v času volilne kampanje za redne volitve predsednika/predsednice in poslank ter poslancev maja 2020 so objavljena tudi na spletni strani tukaj >>>

Odgovor MZ na vprašanja zbornice, povezana s širitvijo virusa COVID-19 in zaščitnimi ukrepi

Z enotedenskim zamikom smo v torek popoldne prejeli odgovor ministrstva za zdravje na vprašanja, ki smo jih 24. februarja 2020 zastavili MZ in NIJZ.

Odgovor MZ lahko preberete tukaj >>>

Vprašanja, ki smo jih zastavili, so tukaj >>>

Svoje komentarje, predloge, dodatna vprašanja lahko pošljete na: koronavirus@zdravniskazbornica.si

Vprašanja in odgovori pri soočenju zdravnikov z virusom SARS-CoV-2

Oddelek za pravne zadeve Zdravniške zbornice Slovenije v nadaljevanju podaja svoje odgovore na pravna vprašanja zdravnikov glede njihovih pravic in obveznosti pri obvladovanju virusa SARS-CoV-2.

Ob tem vas obveščamo, da lahko člani Zdravniške zbornice Slovenije kljub objavi tega seznama še naprej zastavljate vprašanja v zvezi s to temo. Na zbornici bomo poskrbeli za ažuren odgovor ter jih skupaj z odgovori objavili na spletni strani zbornice.  

V zvezi z odgovori na spodaj navedena vprašanja je oddelek za pravne zadeve zbornice objavil tudi obširno pravno mnenje, s katerim bolj podrobno razčlenjujemo pravice in obveznosti zdravnikov za primer obvladovanja širjenja virusa COVID-19 (SARS-CoV-2), ki izhajajo iz predpisov ter drugih pravnih aktov.

Pravno mnenje je dostopno tu >>>

Organizacija dela pri obravnavi širjenja COVID-19 za izvajalce na primarni ravni

Ministrstvo za zdravje je v ponedeljek pripravilo dokument Organizacija dela pri obravnavi širjenja COVID-19 za izvajalce na primarni ravni in ga pozno popoldne že posredovalo izvajalcem.

Če dokumenta niste prejeli, nam, prosimo, to sporočite na koronavirus@zzs-mcs.si, da bomo vaše kontaktne podatke posredovali ministrstvu za zdravje.

Več >>>

Navodila NIJZ za postopanje v zobozdravstveni dejavnosti ob izbruhu novega korona virusa.

Zdravniška zbornica Slovenije je  prejela navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje za postopanje v zobozdravstveni dejavnosti ob izbruhu novega korona virusa.

Objavljamo celotne dopis >>>

Za pojasnila je zbornica NIJZ zaprosila v ponedeljek, 24. februarja. Dopis je dostopen tukaj >>>

Zbornica pozdravlja vzpostavitev le 16 ločenih vstopnih točk za morebitne obolele za koronavirusom

Na zdravniški zbornici pozdravljamo odločitve ministrstva za zdravje, ki so bile sprejete prejšnji teden. Veseli nas predvsem dejstvo, da so pristojni upoštevali naš predlog za sprostitev blagovnih rezerv ter razdelili zaščitno opremo med vstopne točke, torej tja, kjer jo zdravstveni delavci najbolj potrebujejo.

Prav tako pozdravljamo vzpostavitev vstopnih točk za morebitne obolele osebe – in njihovo omejitev s prvotno načrtovanih 55 na 16.

Več >>>

Zbiramo primere dobre prakse glede vstopnih točk

Potem ko je ministrstvo za zdravje sprejelo pobudo Zdravniške zbornice Slovenije po nujno potrebni omejitvi vstopnih točk za paciente, pri katerih bi se lahko potrdila okuženost s SARS-CoV-2, smo se odločili, da pozovemo vse, ki ste to pobudo že sprejeli in jo uresničili, da nam pošljete kratek opis aktualne rešitve na koronavirus@zzs-mcs.si

Zdravniška zbornica Slovenije

Pravni vidiki odklonitve jemanja brisov pacientom

Kakšni so pravni vidiki odklonitve jemanja brisov pacientom, pri katerih obstaja sum okužbe z nalezljivo boleznijo, ob odsotnosti ustreznih zaščitnih sredstev, preberite tukaj >>>

Spletna stran NIJZ – navodila za strokovno javnost

Obveščamo vas, da je bila spletna stran Koronavirus (SARS-CoV-2) – navodila za strokovno javnost NIJZ, včeraj ponovno posodobljena.

Dostop do vseh informacij za strokovno javnost je tukaj >>>

Glede na razvoj dogodkov iz NIJZ sporočajo, da se bodo navodila sproti prilagajala, objavljena pa bodo na tem spletnem mestu.

Prvi primer okužbe in prvi zdravnik v izolaciji

Igor Mužević za 24 ur zvečer

Včeraj zvečer je bil potrjen prvi primer okužbe s koronavirusom. Kot je za oddajo 24 ur zvečer poudaril družinski zdravnik Igor Muževič, omenjeni pacient ni upošteval navodil pristojnih in medijev o pravilnem ravnanju ob odkritju znakov bolezni in je prišel v ambulanto. Zaradi tega je zdaj v izolaciji tudi zdravnik, ki je obravnaval pacienta. 

K osebnemu zdravniku je namreč okuženi prišel osebno in ga o simptomih ni obvestil po telefonu, kot bi moral storiti.

Več >>>

Koronavirus: med pretiranim preplahom in odločnim ukrepanjem

Oddaja Tarča

Minuli teden je zbornica, kot smo vas ves čas obveščali, podala številna opozorila pristojnim o nujnosti drugačne organizacije vstopnih točk in o oskrbi z zaščitno opremo. Vprašanj, ali so dvomi v pripravljenost našega zdravstva upravičeni in ali bi morala država ukrepati bolj odločno in prepričljivo, so se lotili tudi v oddaji Tarča na TV Slovenija.

Kakšne so dejanske razmere na terenu med zdravniki na primarni ravni, kako je z navodili pristojnih in kako z zaščitno opremo, je iz prve roke ministru in vodilnim na NIJZ povedala Polona Vidič Hudobivnik, družinska zdravnica in direktorica ZD Kočevje.

Posnetek oddaje je dostopen tukaj >>>>

Zakulisje: Koronavirus – če se okužijo zdravstveni delavci, bo to še dodatno močno ohromilo primarno raven

Predsednica dr. Zdenka Čebašek - Travnik je bila v četrtek gostja oddaje na Planet TV, kjer je med drugim pojasnila, da zbornica ne širi panike, da pa zdravnike na primarni ravni ob že siceršnji veliki obremenjenosti in pomanjkanju zaščitne opreme (blagovne rezerve je vlada sprostila šele minuli četrtek) ter nejasnih navodilih (ki so bila nato dopolnjena) skrbi, da se okuži zdravstveno osebje, saj bi izpad 10 ali 15 odstotkov zaposlenih močno ohromil že zdaj podhranjeno primarno zdravstvo.

Posnetek je dostopen tukaj >>>>

V tem tednu se je s prvim potrjenim primerom zgodilo prav to, v karanteno je moral tudi zdravnik.

Predlog Uredbe o izvajanju uredbe (EU) o medicinskih pripomočkih

Zdravniška zbornica Slovenije je v svojem dopisu s št. 014-54/2019-1, ki smo ga naslovili na Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije ter na Službo Vlade Republike Slovenije za zakonodajo, nasprotovala sprejemu predloga Uredbe o izvajanju uredbe (EU) o medicinskih pripomočkih.

Več >>>

Eko Anhovo o zdravstveni in okoljski problematiki v območju srednje Soške doline

Eko Anhovo in dolina Soče – društvo za naravovarstvo in okoljevarstvo je na Zdravniško zbornico Slovenije naslovilo dopis o zdravstveni in okoljski problematiki v območju srednje Soške doline – Kratek povzetek problematike s predlogom rešitev.

Dopis je dostopen tukaj >>>>

Srčne zgodbe malih borcev

29. februar – svetovni dan redkih bolezni

V Sloveniji je po ocenah približno 75 tisoč bolnikov z redkimi boleznimi, v Evropi pa z omenjenimi boleznimi živi več kot 30 milijonov ljudi. 29. februar je svetovni dan redkih bolezni, ki je namenjen ozaveščanju splošne in strokovne javnosti o redkih boleznih, od katerih je večina prirojenih. 

Pred svetovnim dnem redkih bolezni je Društvo Vilijem Julijan v državnem zboru odprlo razstavo Srčne zgodbe malih borcev, na kateri so predstavili 14 zgodb slovenskih otrok z redkimi boleznimi.

Odprtja se je udeležila tudi predsednica zdravniške zbornice dr. Zdenka Čebašek - Travnik, ki se je je dogodek močno dotaknil in je v imenu zdravnikov otrokom in staršem obljubila, da »bomo vaš glas in da bodo vrata odprta za tiste, ki bodo v bolnišnici iskali zavetje, pomoč in nasvet«. Obljubila je tudi nadaljevanje razvoja paliativne oskrbe, čeprav, kot opozarjajo številni starši bolnih otrok, te v Sloveniji ni.

Doc. dr. Tomislav Mirković: Res se zdi, da smrt ni konec

Intervju v tokratni Oni

Doc. dr. Tomislav Mirković, dr. med., vodja CIT (oddelka za intenzivno terapijo), se s pacienti, katerih življenje visi na nitki, srečuje vsakodnevno.

Vabljeni k branju intervjuja v tokratni Oni.

Strokovni simpozij

Sodobna obravnava bolnika z možgansko kapjo


Spoštovani družinski zdravniki

Vljudno vabljeni na strokovni simpozij Sodobna obravnava bolnika z možgansko kapjo, ki ga v četrtek, 26. marca 2020, v gostišču Primula v Solkanu z začetkom ob 14. uri soorganizirajo Splošna bolnišnica Franca Derganca Nova Gorica, Zavod Simpozija in Zdravniška zbornica Slovenije.

Na simpoziju bo poudarek na:
-  zgodnji prepoznavi in pravočasni ustrezni obravnavi bolnika,
-  pregledu najsodobnejše diagnostike in zdravljenja ter
-  pomenu multidisciplinarne obravnave bolnika z možgansko kapjo.
Kotizacije ni, vloga za licenčne točke je v postopku.
Vljudno vabljeni!


Več informacij na: info@simpozija.si in po telefonu: 051 687 117 (Maja Južnič Sotlar) ali 040 555 835 (Tili Kojič).

Zdravniški ombudsman v marcu

Zdravniški ombudsman pri Zdravniški zbornici Slovenije zdaj deluje skoraj tri leta. Pet izkušenih zdravnikov je članom v oporo in pomoč v najrazličnejših življenjskih izzivih in stiskah.

Za rezervacijo termina za povsem anonimen pogovor po telefonu ali anonimni osebni pogovor se naročite preko telefona: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zdravniskazbornica.si, lahko tudi preko vašega anonimnega elektronskega naslova. 

Javni poziv za imenovanje nadzornika kakovosti za diagnostične stroke

Zdravniška zbornica Slovenije je 18. februarja 2020 objavila Javni poziv za imenovanje nadzornika kakovosti za diagnostične stroke: nuklearna medicina, radiologija, onkologija z radioterapijo.

Pisne vloge z dokazili o izpolnjevanju pogojev pošljite priporočeno ali osebno vložite na naslov Zdravniška zbornica Slovenije, Dunajska cesta 162, 1000 Ljubljana, s pripisom: JAVNI POZIV ZA IMENOVANJE NADZORNIKA KAKOVOSTI ZA DIAGNOSTIČNE STROKE, do vključno 9. marca 2020.

pHARMONIA je več kot revija

E-pHarmonia: Prof. dr. Miroslav Petrovec, dr. med., svetuje glede jemanja brisov na SARS-CoV-2 in samozaščite. POGLEJTE VIDEO

Pulmo-academia.org: Je hoja res vedno dober nasvet pljučnemu bolniku, odgovarja Mag, Arjana Maček Cafuta, dr. med. POGLEJTE VIDEO

Diabetes-academia.org: Diabetolog in kardiolog o smernicah zdravljenja POGLEJTE VEČ

Na spletu so tudi vse vloženke s preglednicami zdravljenja. TUKAJ

Revija pHarmonia izide 18. marca!

Mobilna aplikacija »mList ZZS«

Neposredni mentorji in specializanti imate na voljo mobilno aplikacija »m-List ZZS«, ki je namenjena vnosu in potrjevanju posegov preko mobilnega telefona.

Podrobnejša navodila za uporabo mobilne aplikacije »mList ZZS« se nahajajo tukaj>>>

Za morebitno pomoč pri uporabi aplikacije se obrnite na podpora@zzs-mcs.si.

Oddelek za informatiko

Namen simpozija je zobozdravnikom in zdravnikom splošne medicine predstaviti problematiko, povezano z uporabo antiresorptivnih zdravil. Seznanili se boste z mehanizmom delovanja antiresorptivnih zdravil in njihovo uporabo v endokrinologiji, onkologiji, hematologiji, urologiji in drugih vejah medicine, kjer se antiresorptivna zdravila uporabljajo za preprečevanje z okostjem povezanih dogodkov.

Predstavljeni bodo stranski učinki, ki se pojavljajo pri bolnikih na antiresorptivnem zdravljenju v povezavi z boleznimi zob in obzobnih tkiv, etiologija in patomehanizem MRONJ-a, histološka slika ter dogajanje v prizadeti kosti in mehkem tkivu na mikronivoju. Spoznali boste, kako zdraviti obolele paciente in kako prepoznati dejavnike tveganja, jih učinkovito odpraviti in omogočiti tem bolnikom varno uporabo antiresorptivnih zdravil ter dejansko izboljšati kakovost njihovega življenja.
Na koncu simpozija bomo skozi interaktivno sodelovanje skupaj obravnavali konkretne klinične primere, ki nas čakajo pri vsakdanjem delu.

Simpozij organizira Zdravniška zbornica Slovenije v sodelovanju z mednarodnim inštitutom za MRONJ.
Simpozij je namenjen doktorjem dentalne medicine in družinskim zdravnikom.

PROGRAM IN PRIJAVA>>>

Število kreditnih točk: 6
Vljudno vabljeni v Domus Medica 18. 4. 2020 ob 8.00.

Potopisni večer: K2 poleti in pozimi

16. 3. 2020 ob 19. uri, Domus Medica

Tomaž Rotar, zobozdravnik iz Radovljice, bo v potopisnem večeru predstavil svoja doživetja pri osvajanju druge najvišje gore na Zemlji, K2 (8611 m).

PRIJAVE >>>

Vljudno vabljeni!

V marcu vabljeni na Cellostravaganzo

Klubske koncertne večere v Domus Medica nadaljujemo z nastopom zasedbe Cellostravaganza.

Nastopili bodo:
Anja Mandič Faganel – violončelo
Martin Sikur – violončelo
Jošt Kosmač – violončelo
Petra Greblo – violončelo

Koncert bo v torek, 31. marca 2020, ob 19. uri v Domus Medica.

Prijava je mogoča preko obrazca tukaj >>>

Koncertni večeri so namenjeni članom zbornice in zdravniškega društva ter njihovim družinskim članom in prijateljem. Potrebna je predhodna prijava.

Vljudno vabljeni!

Vabljeni na srečanja v Domus Medica

13. MAREC
OBVLADOVANJE STRESA OB KRIZNIH DOGODKIH V ZDRAVNIŠKI SLUŽBI

Datum: 13. marec 2020, od 8.30 do 17.10

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 137 EUR

Kreditne točke: 7

18. MAREC
IZGORELOST IN PROFESIONALIZEM V MEDICINI

Datum: 18. marec 2020, od 16.30 do 19.45

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 30 EUR

Kreditne točke: 3

24. MAREC
UČNA DELAVNICA ZA SPECIALIZANTE

Datum: 24. marec 2020, od 15.30 do 18.00

Delavnica je namenjena specializantom, da se bolje spoznajo s potekom specializacije, svojimi odgovornostmi in pravicami.

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacije ni.

Kreditne točke: 3

Ostali dogodki

20. marec
21. redno letno plenarno zasedanje slovenskega FORUMA O PREVENTIVI BOLEZNI SRCA IN ŽILJA

Datum: 20. marec 2020

Lokacija: Ljubljana, Dunajska c. 162, Domus Medica, Modra dvorana

Vsebina: Klinična preventiva: Smernice strokovnih združenj za preprečevanje srčno-žilnih bolezni, Osrednja tema: Telesna vadba pri srčnih in drugih kroničnih bolnikih, Populacijska preventiva: »Vroče« – prehranski vzorci in srčno-žilno zdravje

Organizator: Združenje kardiologov Slovenije, Delovna skupina za preventivno kardiologijo

Prijave: Klinični oddelek za žilne bolezni, Zaloška 7, 1000 Ljubljana

Informacije: Saša Radelj, T: 01 43 42 100, W: www.sicardio.org

Kotizacije ni.

3.–4. april
VRTILJAK ŽILNIH BOLEZNI – REDNO LETNO SREČANJE ZDRUŽENJA ZA ŽILNE BOLEZNI

Datum: 3.–4. apri 2020 ob 9.00

Lokacija: Dolenjske Toplice, Hotel Balnea, predavalnica

Vsebina: Anevrizmatske bolezni aorte in perifernih arterij. Novosti pri zdravljenju kronične rane. Rak in žilne bolezni.

Organizator: Združenje za žilne bolezni

Prijave: Klinični oddelek za žilne bolezni, Zaloška 7, 1000 Ljubljana

Informacije: Špela Koprivnjak Mljač, E: mija.sparovec@gmail.com, T: 01 522 80 32

Kotizacija: 50 EUR, kotizacije ni za medicinske sestre in tehnike, inženirje radiologije, študente, upokojene zdravnike

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si
Uradne ure

ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00
To sporočilo ste prejeli, ker ste se naročili na Bilten Zdravniške zbornice Slovenije ali se udeležili katerega izmed naših dogodkov. Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo tako v skladu z GDPR člani zbornice ne boste več prejemali obvestil Zdravniške zbornice, med katera sodijo: bilten zbornice, zobozdravniški bilten, obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice). Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.