V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.
Zdravniška zbornica Slovenije

560. Bilten

20.–26. marec 2020

Prva žrtev


Spoštovani kolegice, kolegi

Za današnji Bilten sem pripravil uvodnik, ki je sestavljen iz dveh prispevkov. Sami lahko izberete, kateri vam je bolj všeč, in ga morebiti celo delite. 

Naj bo prvi tale. Smisel izjav je, da pomirimo ljudi, tako in tako so ovce. Bivši minister za zdravje je dejal, da so pripravljeni na izbruh virusa. Povezava >>>

Tudi naslednja je za v isti koš. V sredo, 4. marca, slovensko javnost presneti novica, da so na NIJZ odkrili prvi primer okužbe s koronavirusom. Nina Pirnat s svojim odgovorom zopet pomiri slovensko javnost: »Poudariti moram, da je za prenos bolezni potreben tesnejši stik z bolnikom, zato je verjetnost, da bi se okužili bolniki in njihovi spremljevalci na urgenci, zelo majhna, podobno velja za sopotnike na letalu. Za vse, ki so bili na urgenci, velja, da odvzem vzorcev ni smiseln, dokler so zdravi.« Povezava >>>

Zdaj pa alternativa. Jaz sem patolog in če vidim pod mikroskopom, da gre za karcinom, napišem, da gre za karcinom. To je moja dolžnost. Če pogledam sporočila kolegov zdravnikov s terena, ki že več dni, kaj dni, tednov govorijo, da nimajo dovolj primerne zaščitne opreme, in prosijo, ne prosijo, pozivajo državo, naj jim jo pošljejo, in če po drugi strani poslušam in berem ene in iste stavke odgovornih s strani države, ki govorijo, da je OVO dovolj in da je na poti, da delajo na tem, da jo nabavijo, potem nezmotljivo ugotavljam naslednje: OVO ni na voljo in ne vemo, kdaj jo bomo dobili. Z drugimi besedami, pod nosom se obrišite zanjo.

Prosim vse, da delijo ta zapis.

Iztok Kos, spec. patolog

Povejte nam, kako vam gre #2

Kot smo obljubili, danes objavljamo analizo druge ankete, v kateri je sodelovalo 416 članov. Iz primerjav med prvo in drugo anketo lahko razberemo, da je samoocena telesnega stanja podobna, je pa manj tistih, ki so ga ocenili kot odlično. Očitno se že zaznava utrujenost. Medtem pa duševno stanje ne kaže sprememb.

Izboljšal se je dostop do OVO, saj je tistih z izrazito slabim dostopom manj. Skrbi pa, da je tudi med tistimi, ki delajo neposredno s pacienti, takih še vedno 12 %, s slabim pa dodatnih 24 %. Vedno več je tistih, ki delajo na deloviščih, ki so izpostavljena okužbi. Kljub izboljšanju organizacije dela pa 53 % (enako kot ob prvi anketi) ne ve, kje bodo delali v naslednjih dneh. Podobno je glede organiziranega varstva za otroke. Zbornica je že podala na ministrstvo vlogo, da se pri razporejanju zdravnikov upošteva tudi dejstvo, da sta oba starša zdravnika, saj bi s tem vsaj nekoliko ublažili stisko teh mladih družin. Rezultate ankete si lahko ogledate tukaj >>>

Posebej smo se posvetili tudi analizi besednih odgovorov. Tabele si lahko ogledate tukaj >>>, komentarje pa preberete v nadaljevanju >>>

Dr. Zdenka Čebašek - Travnik, dr. med.
Predsednica

Poziv Vladi RS, da pravočasno zagotovi ustrezno zaščitno opremo za zdravstvene delavce

Mladi zdravniki Slovenije, Praktik.um, sindikat zdravnikov družinske medicine, Fides – Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije, Zdravniška zbornica Slovenije in Slovensko zdravniško društvo so v včerajšnjem sporočilu za javnost pozvali vse odgovorne, predvsem pa Vlado Republike Slovenije, naj pravočasno zagotovi ustrezno zaščitno opremo in ustrezno delovno okolje za zdravstvene delavce. Ne gre za kaprico. Gre za življenja zdravstvenih delavcev in naših bolnikov!

Poziv je dostopen tukaj >>>

Z Vlade so že sporočili, da je zadeva v obravnavi.

COVID -19 - aktualna vprašanja in odgovori iz splošnih pravnih področij ​

Kako je z veljavnostjo dodatka k plači iz 11. alineje 39. člena Kolektivne pogodbe za javni sektor

Oddelek za pravne zadeve Zdravniške zbornice Slovenije podaja svoje odgovore na pravna vprašanja zdravnikov glede njihovih pravic in obveznosti pri obvladovanju virusa SARS-CoV-2. 

Vprašanja se dopolnjujejo. Danes smo objavili še bolj podroben odgovor na aktualno 7. vprašanje: »Zdravniki se sprašujemo, kako je z veljavnostjo dodatka k plači iz 11. alineje 39. člena Kolektivne pogodbe za javni sektor; za delo v rizičnih razmerah, kot je epidemija, javnim uslužbencem pripada dodatek v višini 65% urne postavke.«

Več >>>

POMEMBNO: Izvajanje zdravstvenih storitev v času trajanja epidemije COVID-19

Vzorca pogodb za fizične in za pravne osebe

Na zdravniško zbornico se je v zadnjih dneh več koncesionarjev ter drugih zasebnih izvajalcev obrnilo s prošnjo za posredovanje ustreznega vzorca pogodbe, s katero bi se pri javnemu zavodu vključili v izvajanje zdravstvenih storitev za učinkovit boj z epidemijo COVID-19.

Z namenom vzpostavitve jasne pravne podlage ter s tem odprave negotovosti glede sodelovanja pri izvajanju storitev za zajezitev epidemije, smo na zbornici pripravili osnutek pogodbe o izvajanju storitev, ki bo omogočila angažiranje zdravstvenih kapacitet koncesionarjev in zasebnikov v izvajanje zdravstvenih storitev in ukrepov v času trajanja epidemije COVID-19.

Pojasnila k vzorcu pogodbe o izvajanju zdravstvenih storitev v času trajanja epidemije COVID-19 >>>>

Vzorec pogodbe - za pravno osebo >>>

Vzorec pogodbe za fizično osebo >>>

Poziv za spremembo 210. člena Pravil OZZ

Zbornica je na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) naslovila poziv, da spremeni 210. člen Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja na način, da ZZZS dodeli zdravniku na njegov predlog 30 receptov letno, če:

  •  je evidentiran v zbirki podatkov pod zaporedno številko 16 »Evidenca gibanja zdravstvenih delav-cev in mreža zdravstvenih zavodov«,
  • ima opravljen strokovni izpit in je član zbornice, ter na ta način omogoči dodeljevanje receptov za osebno rabo tudi zasebnim zdravnikom in upokojenim zdravnikom brez licence.

Poleg navedenega ZZZS pozivamo, da nemudoma pristopi k uvajanju ostalih, s strani Zdravniške zbornice Slovenije že predlaganih ukrepov, s katerimi bodo odpravljene administrativne ovire za izvajalce na način, da se omogoči možnost izvajanja zdravstvenih storitev z informacijskimi in telekomunikacijskimi tehnologijami ter pripravi akte za uvedbo telemedicine, ki bi v času kriznih razmer pripomogla k omejevanju širjenja okužbe z virusom COVID-19.

Celoten dopis je dostopen tukaj >>>

OOZ o pereči problematiki na vseh področjih primarnega zdravstva

Odbor za osnovno zdravstvo sprejel več sklepov

Odbor za osnovno zdravstvo Zdravniške zbornice Slovenije se je od 15. marca do danes sestal na štirih videokonferencah, na katerih je obravnaval perečo problematiko na vseh področjih primarnega zdravstva ob epidemiji COVID-19: v družinski medicini, pediatriji, nujni medicinski pomoči, ginekologiji, MDPŠ in zobozdravstvu. Glavni problem na vseh področjih je kritično pomanjkanje zaščitne opreme, primarni nivo najbolj potrebuje kirurške in FFP2 zaščitne maske. Težko pričakujemo navodila stroke o možnostih ponovne uporabe opreme. V času epidemije zdravniki primarnega nivoja strokovnega dela ne morejo opravljati v celoti skladno z doktrino, saj posveti po telefonu niso ekvivalentni posvetom v ambulanti ali na hišnem obisku. Odbor za osnovno zdravstvo je opozoril na večjo možnost zapletov in zaprosil pravno službo za proučitev možnosti pravne zaščite zdravnikov.

V družinski medicini se je vzpostavil sistem COVID-19 ambulant, v nekaterih regijah je problem zagotoviti zdravnike, ki delajo v teh ambulantah. Odbor podpira drive-in način odvzemanja brisov, ki pa bi ga lahko izvajale tudi diplomirane medicinske sestre. Jasno bo potrebno definirati tudi triažiranje bolnikov glede napotovanja v bolnišnice, obravnavo paliativnih bolnikov na domu v času epidemije, delovanje antitrombotičnih in diabetoloških ambulant.

Primarni pediatri poročajo o različni organizaciji COVID-19 vstopnih točk, ponekod pediatri niso na voljo. V pediatriji so že zaznali prve zaplete zaradi poznih ali nerednih pregledov otrok.
Nujna medicinska pomoč nujno potrebuje zadostno zaščitno opremo za delo v najbolj izpostavljenih pogojih, v številnih enotah primanjkuje zlasti FFP2 in FFP3 mask.

MDPŠ se srečuje s problemom bolniških staležev ljudi, ki se na delovnem mestu čutijo ogroženi zaradi možnosti okužbe, delodajalec pa potem zahteva bolniški stalež. Na zdravnike MDPŠ se obračajo podjetja s številnimi vprašanji glede razporejanja delavcev, ocenjevanja tveganj, razkuževanja.

V primarni ginekologiji so jasno definirali vstopne točne, v nekaterih regijah se je zapletlo pri izvajanju. Več zavodov poroča o pomankanju zaščitne opreme za preglede žensk, tudi nosečnic.

V primarnem zobozdravstvu so dobro organizirali vstopne točke, izpostavljajo pa premalo zaščitne opreme in preobremenjenost nekaterih vstopnih točk.

Glede na problematiko, ki je bila zaznana, je odbor sprejel več sklepov, ki jih objavljamo.

Pregled najnovejših podatkov in smernic, pomembnih za delovanje zdravstvenih delavcev v epidemiji COVID-19

Intervju s prof. dr. Janezom Tomažičem, dr. med., predstojnikom Katedre za infekcijske bolezni in epidemiologijo

Intervju, ki ga je s prof. dr. Janezom Tomažičem opravil prof. dr. Alojz Ihan, vsebuje pregled najnovejših podatkov in smernic, pomembnih za delovanje zdravstvenih delavcev v epidemiji COVID-19. Izšel bo v aprilski številki revije Isis, ki jo izdaja Zdravniška zbornica Slovenije.

Zaradi aktualnosti in pomembnosti sporočil ga ponujamo v branje še pred izidom revije.

Dokument je dovoljeno uporabiti za razširjanje po spletu (spletne strani, družbena omrežja).

Intervju je dostopen tukaj >>>

NOVO: Učni portal ZZS – Moodle

Pomembne informacije in povezave na temo COVID-19

Zbornica vzpostavlja Učni portal ZZS – Moodle, kjer boste imeli člani na voljo spletna izobraževanja, objave strokovnih dogodkov, strokovno literaturo. Posebna kategorija bo namenjena za »zdravnike pripravnike«, saj bodo imeli omogočeno preverjanje znanja pred opravljanjem strokovnega izpita.

Dostop do portala je mogoč preko spletne strani zbornice (uvodna stran – 1. mesto pri povezavah do aplikacij) ali preko neposredne povezave.

Za začetek delovanja Moodla se v sklopu »Strokovna literatura« zbirajo literatura, pomembne informacije in povezave na temo COVID-19, v organizaciji mladih zdravnikov. Ob morebitnih težavah pri dostopu se obrnite na našo Podporo.

V branje priporočamo članek The proximal origin of SARS-CoV-2

Kako so organizirane zobozdravstvene ambulante?

Gost Odmevov je bil Krunoslav Pavlović, dr. dent. med.

Zaradi širjenja novega koronavirusa so vse zobozdravstvene ambulante v državi do preklica zaprte, pacienti pa so prenaročeni. Za nujne primere je Ministrstvo za zdravje organiziralo nujno dežurno zobozdravstveno oskrbo v večjih slovenskih mestih. Na vprašanja, kako so organizirane zobozdravstvene vstopne točke in kam se obrniti, če boli zob, ali pa ob drugih večjih težavah, je odgovarjal Krunoslav Pavlović, dr. dent. med., predsednik Odbora za zobozdravstvo.

Posnetek pogovora je dostopen tukaj >>>>

Predlog odloka o pooblastilih zdravnikov in doktorjev dentalne medicine

Zdravniška zbornica je zaradi zagotavljanja nemotenega izvajanja ukrepov za preprečevanje, obvladovanje in odstranjevanje posledic epidemije nalezljive bolezni COVID-19 pripravila predlog Odloka o pooblastilih zdravnikov in doktorjev dentalne medicine glede predpisovanja zdravil z namenom izvajanja ukrepov za preprečevanje, obvladovanje in odstranjevanje posledic epidemije, s katerim predlaga, da lahko vsi zdravniki in doktorji dentalne medicine z opravljenim strokovnim izpitom začasno izdajajo recepte za zdravila, ki se krijejo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, na obrazcu t. i. belega recepta.

S tem želimo doseči, da se lahko v reševanje epidemije COVID-19 vključi vse zdravnike in doktorje dentalne medicine, ne glede na njihov delovnopravni status oziroma siceršnjo vključenost v javno zdravstveno mrežo. Pri tem predlog Odloka zagotavlja, da se iz obveznega zdravstvenega zavarovanja krijejo zgolj tista zdravila, izdana na podlagi t. i. belih receptov, ki jih obvezno zdravstveno zavarovanje sicer financira, če so izdana na podlagi t. i. zelenih receptov.

Dopis, posredovan Ministrstvu za zdravje, je dostopen tukaj >>>

Predlog Odloka je dostopen tukaj >>>

Pomoč in svetovanje kolegov v času COVID-19

Za zdravnike in za paciente

V zadnjem času ste izkazali zelo veliko pripravljenost pomagati in svetovati kolegom ter tudi pacientom.

Vse kontaktne podatke, ki smo jih prejeli, smo zbrali v dveh preglednicah, ki se bosta redno dopolnjevali.

Prva tabela ja namenjena izključno vam zdravnikom, če vi potrebujete nasvet kolega zdravnika - Svetovalni kontakti za zdravnike >>>

V drugi tabeli so telefonski kontakti za paciente, ki se soočajo z različnimi težavami in ne vedo, kam se lahko obrnejo, zato vas prosimo, da jim te kontakte tudi posredujete.
Svetovalni kontakti za paciente >>>

 

Stiske zaradi COVID-19 - pogovor z izkušenimi zdravniki

Zdravniška zbornica Slovenije v prejema veliko elektronskih sporočil in telefonskih klicev v povezavi s koronavirusom. Za vašo odzivnost se vam zahvaljujemo in si je želimo še naprej.

Na podlagi vseh teh sporočil vodstvo zbornice oblikuje in podaja pobude na MZ, NIJZ in ZZZS.

Zdravnikom, ki ste se znašli v najrazličnejših težkih okoliščinah, je na voljo tudi pogovor z izkušenimi zdravniki.

Pišite na koronavirus@zdravniskazbornica.si. Prosimo vas, da na kratko opišete problem, pustite svojo telefonsko številko ali pa prosite za odgovor po mailu. Če boste želeli telefonski pogovor, vas bo poklical eden od svetovalcev (zdravnikov) iz zdravniške zbornice.

Več >>>

Vložene kandidature za predsednika/predsednico zbornice

Nove kandidature v tem tednu niso bilo vložene. Že prejete kandidature, o katerih smo vas že obveščali, so objavljene na spletni strani TUKAJj >>>

Odziv zbornice na nekorektno poročanje Nove24TV

Zdravniška zbornica Slovenije se je odzvala na netočno in zavajajoče poročanje Nove24TV glede izvajanja Odloka o razporejanju zdravnikov brez licence in s tem povezanega zaračunavanja vodenja specializacij in članarine ZZS.

Pojasnilo zdravniške zbornice je dostopno tukaj >>>

Zamujenega je bilo kar nekaj časa

Intervju z mag. Andrejem Bručanom

V Demokraciji je bil objavljen obsežen intervju z mag. Andrejem Bručanom.

Spregovoril je o aktualnem dogajanju v zvezi s koronavirusom in o razmerah v zdravstvu v zadnjih letih.

Vabljeni k branju >>>

Uvedba e-poslovanja zbornice

Zbornica vzpostavlja dodatno pot komunikacije s svojimi člani, in sicer e-poslovanje.

S tem omogoča svojim obstoječim ter bodočim članom e-oddajo in e-vročanje dokumentov preko varnega elektronskega predala – VEP.

Za zdaj lahko po e-poti oddate:

Vse informacije o vzpostavitvi e-poslovanja z zbornico najdete na tej povezavi.

ESMYA – pomembno obvestilo o varnosti in začasni umik zdravila s trga

Neposredno obvestilo za zdravstvene delavce

V dogovoru z Evropsko agencijo za zdravila (EMA) in Javno agencijo RS za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) družba Gedeon Richter Plc. obvešča strokovno javnost: »Ulipristalacetata 5 mg (Esmya) za zdravljenje materničnih leiomiomov se ne sme uporabljati, medtem ko poteka ocena tveganja za okvare jeter«.

Več >>>

Delovanje zbornice je prilagojeno aktualnim razmeram

Zaposleni so dosegljivi po elektronski pošti ali telefonu

Obveščamo vas, da je do nadaljnjega delovanje zbornice omejeno in prilagojeno aktualnim razmeram.


Zbornica je v tem času za svoje člane dosegljiva preko elektronske pošte ter prioritetno odgovarja in rešuje nujne zadeve. Vsa aktualna obvestila in navodila sproti objavljamo na spletni strani in nato povzeta v Tedensklem biltenu. 

Tudi vsi izobraževalni in drugi dogodki zbornice so od 9. marca odpovedani.

Vsi vhodi v zbornico so zaprti. Vsi osebni stiki morajo biti vnaprej dogovorjeni (01 30 91 108). Zaposleni so dosegljivi po elektronski pošti ali telefonu, kontaktne podatke najdete tukaj >>>

Zahvaljujemo se vam za razumevanje!

Zdravniška zbornica Slovenije

Zdravniški ombudsman v aprilu

Zdravniški ombudsman pri Zdravniški zbornici Slovenije zdaj deluje skoraj tri leta. Pet izkušenih zdravnikov je članom v oporo in pomoč v najrazličnejših življenjskih izzivih in stiskah.

Za rezervacijo termina za povsem anonimen pogovor po telefonu ali anonimni osebni pogovor se naročite preko telefona: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zdravniskazbornica.si, lahko tudi preko vašega anonimnega elektronskega naslova. 

Mobilna aplikacija »mList ZZS«

Neposredni mentorji in specializanti imate na voljo mobilno aplikacija »m-List ZZS«, ki je namenjena vnosu in potrjevanju posegov preko mobilnega telefona.

Podrobnejša navodila za uporabo mobilne aplikacije »mList ZZS« se nahajajo tukaj>>>

Za morebitno pomoč pri uporabi aplikacije se obrnite na podpora@zzs-mcs.si.

Oddelek za informatiko

Vabljeni na delavnice preko spletne platforme ZOOM

1. april
SREČANJE SKUPINE ZA OSEBNOSTNO RAST: Mentoriranje

Delavnica bo izvedena preko spletne platforme ZOOM. Tudi virtualne delavnice bodo kot do sedaj, potekale v živo z možnostjo aktivne izmenjave mnenj s predavateljico.

Datum: 1. april 2020, od 16.00 do 20.00

Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 21 EUR

Kreditne točke: 3,5

1. april
KAKŠNE BARVE SI? - DELAVNICA KOMUNIKACIJE IN SDI

Delavnica bo izvedena preko spletne platforme ZOOM. Tudi virtualne delavnice bodo kot do sedaj, potekale v živo z možnostjo aktivne izmenjave mnenj s predavatelji.

Datum: 1. april 2020, od 16.30 do 19.45

Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 30 EUR

Kreditne točke: 3

14. april
IZGORELOST IN PROFESIONALIZEM V MEDICINI

Delavnica bo izvedena preko spletne platforme ZOOM. Tudi virtualne delavnice bodo kot do sedaj, potekale v živo z možnostjo aktivne izmenjave mnenj s predavatelji.

Datum: 14. april 2020, od 16.30 do 19.45

Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 30 EUR

Kreditne točke: 3

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si
Uradne ure

ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00
To sporočilo ste prejeli, ker ste se naročili na Bilten Zdravniške zbornice Slovenije ali se udeležili katerega izmed naših dogodkov. Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo tako v skladu z GDPR člani zbornice ne boste več prejemali obvestil Zdravniške zbornice, med katera sodijo: bilten zbornice, zobozdravniški bilten, obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice). Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.