V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.
Zdravniška zbornica Slovenije

562. Bilten

3.–9. april 2020

Epidemije bo enkrat konec, sodelavci in kolegi bomo pa ostali

Spoštovani kolegice in kolegi,

ko sem konec januarja nastopil funkcijo predsednika Skupščine Zdravniške zbornice Slovenije, ni nihče pričakoval trenutnega dogajanja. Še v sredini februarja je življenje potekalo po ustaljenih tirnicah, bilo je tudi bolj ali manj predvidljivo. Konec februarja pa se nam je življenje dobesedno čez noč obrnilo na glavo, začela se je pandemija koronavirusa, ki je ni bilo več mogoče preprečiti.

Na zbornico so dokaj hitro začela prihajati prva sporočila članov, kjer nam niso opisovali zgolj svojih stisk, ampak so opozarjali predvsem na pomanjkanje zaščitne opreme ter jasnih navodil. Zdravniška zbornica je bila pred težko preizkušnjo, kako v tej situaciji pomagati svojim članom. Z veliko truda, energije in medsebojnega sodelovanja smo uspeli kar veliko – nekaterim smo lahko pomagali s pravno pomočjo, drugim z iskanjem konkretnih rešitev, nekaterim pa je bil dovolj tudi samo pogovor.

V luči te izredne situacije smo na zbornici odpovedali redno sejo skupščine ter jo opravili na korespondenčni način preko elektronske pošte. Med drugim smo razpravljali tudi o volitvah poslancev skupščine in predsednika zbornice, ki so bile predvidene za 12. 5. 2020. V teh okoliščinah bi bilo seveda zelo težko že samo tehnično izpeljati predvolilna opravila ter nato tudi same volitve. Po pogovoru z volilno komisijo in skupščinskim svetom sem ugotovil, da je tudi večina poslancev skupščine zbornice naklonjena temu, da se datum volitev prestavi. Zato sem bil toliko bolj vesel in ponosen, ko so poslanci skupščine ravnali zelo profesionalno in odgovorno ter izglasovali prestavitev datuma volitev na jesensko obdobje.

Vsekakor bo za volitve še prišel pravi čas, do takrat pa se osredotočimo predvsem na to, da pomagamo ne samo bolnikom, ampak da si kolegi pomagamo tudi med seboj. Zavedam se, da je pod temi izrednimi obremenitvami v tako napeti situaciji lahko izrečeno ali storjeno marsikaj, kar se nato velikokrat obžaluje. Zato je treba še toliko bolj premisliti, ali je kakšna reakcija oz. izjava v določenem trenutku primerna ali ne. Kajti epidemije bo enkrat konec, sodelavci in kolegi pa bodo ostali. Na marsikaj nimamo vpliva. Lahko pa vplivamo na to, ali bomo iz tega obdobja prišli še bolj povezani, ali pa bodo posledica epidemije na koncu porušeni odnosi. Odgovor je jasen. Le skupaj zmoremo.

Miha Lukač
Predsednik Skupščine Zdravniške zbornice Slovenije

Skupščina potrdila prestavitev datuma volitev na jesen

V petek, 3. 4. 2020, se je zaključila 101. seja Skupščine Zdravniške zbornice Slovenije, ki je zaradi varnostnih ukrepov, povezanih z epidemijo COVID-19, potekala korespondenčno.

Poslanci so s kar 75 glasovi za in le enim glasom proti podprli sklep, da se volitve, ki so bile razpisane za 12. 5. 2020, prestavijo na jesen.

Zdaj je primeren čas za vzpostavitev »e-poslovanja« z zbornico

Zbornica je vzpostavila dodatno pot komunikacije s svojimi člani, in sicer e-poslovanje. S tem omogoča svojim sedanjim in bodočim članom normalno poslovanje, tudi v času epidemije, z e-oddajo in e-vročanjem dokumentov preko varnega elektronskega predala – VEP. VEP deluje podobno kot drugi predali za elektronsko pošto, le da je to predal za pošiljanje in prejemanje uradne pošte.

Pogoj za e-poslovanje je, da imata obe stranki, tako pošiljatelj kot prejemnik, odprt VEP.

Člani, ki bodo zbornici javili VEP-naslov, bodo v VEP prejemali dokumente, ki jih zbornica naslavlja na svoje člane (odločbe, sklepe ter drugo dokumentacijo), sami pa bodo po tej poti oddajali vloge ali druge dokumente, naslovljene na ZZS.

Vse informacije o vzpostavitvi e-poslovanja z zbornico najdete na tej povezavi.

Odziv zbornice na aktualne razmere in dogodke, povezane z zajezitvijo epidemije COVID-19

V včerajšnji izjavi za javnost je zdravniška zbornica na podlagi vseh vaših odzivov, predlogov in pobud, ki jih dnevno prejemamo:

  • prebivalce Slovenije pozvala, da dosledno upoštevajo navodila in omejitve ter se medsosedsko ne družijo in zbirajo na vrtovih, na kar opozarjate nekateri člani, 
  • izpostavila, da ja odlog izplačil dodatkov za delo v pogojih izpostavljenosti zdravstvenim delavcem nerazumljiv in nerazumen, saj podlaga za takšno izplačilo je, vse potrebno za izvedbo pa bi v tem času, ki je bil na voljo, tudi moralo biti dogovorjeno,
  • da osebne varovalne opreme še vedno ni dovolj za vse zdravstvene delavce,
  • opozorila na poseben problem pri zasebniki brez koncesije, ki se zaradi togih pravil ZZZS ne morejo vključevati v redno delo javnih zdravstvenih zavodov v času epidemije COVID-19, saj nimajo profesionalnih kartic ZZZS.

Predvsem pa je zbornica že zdaj opozorila, da se po koncu epidemije in s sprostitvijo omejevalnih ukrepov gibanja prebivalcev pričakuje večji naval bolnikov na različne zdravstvene storitve. Nujno potrebno bo pripraviti pravne osnove, da se končno vključijo vse kapacitete v skrajševanje čakalnih vrst in da se odpravijo vse nefunkcionalne administrativne ovire.

Izjavo so takole med drugim povzeli MMC >>>, POPTV >>

Zapis in posnetek celotne izjave je dostopen tukaj >>>

Odziv na predlagane ukrepe pri začetku dela z elektivnimi – nenujnimi pacienti v ambulantah na sekundarnem nivoju

Prof. dr. Miro Denišlič, specialist nevrologije in klinične nevrofiziologije

S soglasjem prof. dr. Mira Denišliča, specialista nevrologije in klinične nevrofiziologije, objavljamo pismo, ki ga je poslal mag. Marku Bitencu, članu strokovne svetovalne skupine za zdravstvo pri Ministrstvu za zdravje RS, v zvezi s predlaganimi ukrepi pri začetku dela z elektivnimi – nenujnimi pacienti v ambulantah na sekundarnem nivoju.

Pismo je dostopno tukaj >>>

Delodajalec zahteval, da koristimo letošnji letni dopust...

COVID-19 – aktualna vprašanja in odgovori s splošnih pravnih področij

Zbirko COVID-19 – aktualna vprašanja in odgovori s splošnih pravnih področij je Oddelek za pravne zadeve dopolnil z dvema novima vprašanjema, ki smo jih prejeli, in odgovoroma.

8. vprašanje se glasi:
Zaradi splošne situacije s koronavirusom in omejitve preventivnih dejavnosti ter tudi zobozdravstva na le nujne zadeve, je količina dela zadnje tri tedne omejena in s tem tudi potreba po (zobo)zdravnikih. V praksi to pomeni, da smo bil nekateri zobozdravniki v zadnjem času tri od petih delovnih dni razporejeni na delo, dva dni pa ne. Za te dni je delodajalec zahteval, da koristimo letošnji letni dopust, kar je seveda z odredbo z dne 12. 3. 2020 prepovedano. Kako pa je v tem primeru z možnostjo, da bi zadevo uredili na način, da se zaposlene za čas, ko dela ni dovolj, napoti na čakanje na delo od doma (nadomestilo v višini 80 % osnovne plače)?
 

Pripravljeni novi vzorci pogodb glede vključevanja v izvajanje storitev zaradi epidemije COVID-19

Zdravniška zbornica Slovenije je minuli petek za potrebe izvrševanja Odloka o začasnih ukrepih na področju zdravstvene dejavnosti zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije COVID-19 z dne 31. 3. 2020 pripravila nove vzorce pogodb, o čemer smo vas že obveščali tudi v COVID-19 Dnevnih informacijah.

Več >>>>

Obračun sredstev za specializacije marec 2020

Zdravniška zbornica Slovenije je na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) naslovila dopis s stališčem in obrazložitvijo, zakaj menimo, da ZZZS v obračunu za mesec marec nikakor ne more prepoloviti zneska za refundacijo plač specializantov.

Zbornica je poleg tega izpostavila še, da odlok pripravnikov in specializantov s področja dentalne medicine ne zajema, kar pomeni, da zobozdravniško pripravništvo in specializacije z odlokom niso prekinjene, zato pravna podlaga za njihovo financiranje ni sporna.

Skladno z vsem tem je zbornica ministrstvo in ZZZS pozvala, da zagotovita sredstva za plačilo pripravnikov, sekundarijev in specializantov, kot tudi njihovih neposrednih mentorjev.

Dopis je dostopen tukaj >>>

Objavljamo posnetek včerajšnjega izobraževanja: Kako komunicirati z bolniki s COVID-19 in osebjem

Včeraj smo preko spletnega portala Zoom nadvse uspešno izvedli videoizobraževanje z naslovom Kako komunicirati z bolniki s COVID-19 in osebjem, kjer je asist. Urška Lunder, dr. med., predstavila nekaj primerov pogovorov iz priporočil Vital Talk Covid-19.
Izobraževanja se je udeležilo preko 70 zdravnikov, ki so bili nad predstavitvijo navdušeni.

Posnetek izobraževanja je že objavljen v zbornični knjižnici Moodle. Vabljeni k ogledu >>>.

Veseli bomo vaše pobude za podobna izobraževanja – napišite teme, ki vas zanimajo, ali pa predloge vsebin, ki jih lahko predstavite kolegom.
Predloge pošljite na: mic@zzs-mcs.si

 

Imate kakšne težave v pogovorih z bolniki v času COVID-19?

Delavnica bo potekala v sredo, 15. 4. 2020, od 16.30 do 17.30

Prav na podlagi včerajšnjega izobraževanja Kako komunicirati z bolniki s COVID-19 in osebjem in vprašanj oziroma razprave, ki je sledila v drugem delu videoizobraževanja, je nastala ideja, ki bo uresničena prihodnji teden.

Asist. Urška Lunder, dr. med., se bo o tem, kako se pogovarjati z bolniki, okuženimi s COVID-19, in njihovimi svojci v novih pogojih, ko imajo drugačne skrbi in vprašanja, kot smo jih bili vajeni do sedaj, kot tudi z domskim osebjem, ki prav tako potrebuje enotno informiranje in dragoceno podporo, pogovarjala v obliki moderirane delavnice.

Delavnica bo potekala v sredo, 15. 4. 2020, od 16.30 do 17.30 in bo izvedena v obliki spletnega interaktivnega videoizobraževanja preko spletne platforme Zoom.

Na voljo je 12 mest.

Vabimo vas, da nam svoja vprašanja pošljete vnaprej na: mic@zzs-mcs.si

Odbor za osnovno zdravstvo nadaljuje svoje delo

Odbor za osnovno zdravstvo se dvakrat na teden sestaja preko videokonference.

Člani odbora so poročali o nekaterih negativnih posledicah ukrepov, ki omejujejo fizične in socialne medsebojne stike zaradi pandemije. Zdravniki se srečujejo s primeri poslabšanj anksioznosti, povečane samomorilnosti in tudi neustreznih odzivov interventnih služb zaradi strahu pred osebnimi kontakti. Odbor meni, da je interpretacija predlogov, ki so bili podani s strani stroke, z izdanimi uredbami in izvajanji v določenih segmentih prekomerna in ne pripomorejo k zajezitvi epidemije.

V preteklem tednu so bili realizirani predlogi glede prekinitve izvajanja načrtovanih porodov na domu, urejen je bolniški stalež družinskih članov osebe s COVID-19, ustanovila se je skupina za paliativno svetovanje, ki se trenutno usmerja v pripravo ustreznih smernic za svetovanje v slovenskem jeziku. S strani Ministrstva za zdravje pa je v nekaterih regijah že vzpostavljeno 24-urno paliativno svetovanje za zdravnike v domovih starejših občanov.

V času pandemije je zelo pogosta uporaba telemedicine v obliki telefonskih posvetov in tudi videoposvetov. Pričakovati je, da se bo uporabljala tudi po umiritvi pandemije. Zato bo treba definirati varnostna, tehnična in regulatorna priporočila oziroma protokole, prilagoditi programsko opremo in ustrezno finančno ovrednotiti telefonske in videoposvete. Nujno potrebno bo poenotenje informacijskih sistemov.

V času pandemije se preventivni pregledi MDPŠ pred nastopom službe ne izvajajo. Zdravniki MDPŠ opozarjajo, da so za nekatera delovna mesta ti pregledi nujni (npr. v intervencijskih službah in na delovnih mestih, ki so nujna za delovanje družbe). Odbor za osnovno zdravstvo zato predlaga, da Ministrstvo za zdravje oz. RSK za MDPŠ definira ta delovna mesta. Smiselno bi bilo, da so to vsa delovna mesta, ki so ostala aktivna tudi v času pandemije.

ZZZS je opredelil okužbo s COVID-19 pri zdravstvenih delavcih kot poškodbo pri delu. Ta odločitev je bila verjetno sprejeta kot dobronamerna kompenzacija najbolj izpostavljenim delavcem, vendar Odbor za osnovno zdravstvo opozarja, da odločitev prinaša številne administrativne zaplete, možnosti izpodbijanja kraja okužbe in odškodninskih tožb. Predlaga, da se zdravstvenim delavcem, ki so v bolniškem staležu zaradi COVID-19, nameni 100 % nadomestilo, vendar se okužbe ne obravnava kot poškodbo pri delu.

Sklepi Odbora so objavljeni tukaj>>>

CPME o COVID -19

Objavljamo zbir informacij o COVID-19, ki ga je včeraj poslal Stalni odbora evropskih zdravnikov (Standing Committee of European Doctors  - CPME).

Pomoč in svetovanje kolegov v času COVID-19

Za zdravnike in za paciente

V zadnjem času ste izkazali zelo veliko pripravljenost pomagati in svetovati kolegom ter tudi pacientom.

Posredujemo vam dopolnjeni preglednici z vsemi prejetimi kontakti za pomoč in svetovanje kolegom zdravnikom ter pacientom.

Prva tabela ja namenjena izključno vam zdravnikom, če vi potrebujete nasvet kolega zdravnika - Svetovalni kontakti za zdravnike >>>

V drugi tabeli so telefonski kontakti za paciente, ki se soočajo z različnimi težavami in ne vedo, kam se lahko obrnejo, zato vas prosimo, da jim te kontakte tudi posredujete.
Svetovalni kontakti za paciente >>>

 

Mlajši zdravniki v Lenartu na izpostavljenih mestih zamenjali starejše kolege

Izjemna gesta mlajših zdravnikov iz Lenarta.

Več v pogovoru z zdravnikom Denisom Rituperjem, dr. med.

Možino na MZ nasledila dr. Tina Bregant

 

Vlada je na dopisni seji 7. 4. 2020 imenovala doc. dr. Tino Bregant za državno sekretarko na Ministrstvu za zdravje.
Več >>>
 

Čestitamo in želimo uspešno delo.

Stiske zaradi COVID-19 - pogovor z izkušenimi zdravniki

Zdravnikom, ki ste se znašli v najrazličnejših težkih okoliščinah zaradi ukrepov ali dela povezanega s preprečevanjem epidemije COVID-19, je skoraj vsak dan popoldne na voljo tudi pogovor z izkušenimi zdravniki.

Pišite na zdrom@zdravniskazbornica.si. Prosimo vas, da na kratko opišete problem, pustite svojo telefonsko številko ali pa prosite za odgovor po mailu. Če boste želeli telefonski pogovor, vas bo poklical eden od svetovalcev (zdravnikov) iz zdravniške zbornice.

Več >>>

Zdravniški ombudsman v aprilu

Zdravniški ombudsman pri Zdravniški zbornici Slovenije zdaj deluje skoraj tri leta. Pet izkušenih zdravnikov je članom v oporo in pomoč v najrazličnejših življenjskih izzivih in stiskah.

Za rezervacijo termina za povsem anonimen pogovor po telefonu ali anonimni osebni pogovor se naročite preko telefona: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zdravniskazbornica.si, lahko tudi preko vašega anonimnega elektronskega naslova. 

Delovanje zbornice je prilagojeno aktualnim razmeram

Zaposleni so dosegljivi po elektronski pošti ali telefonu

Obveščamo vas, da je do nadaljnjega delovanje zbornice omejeno in prilagojeno aktualnim razmeram.

Zbornica je v tem času za svoje člane dosegljiva preko elektronske pošte ter prioritetno odgovarja in ažurno rešuje nujne zadeve. Ob tem pa ostalo delo prav tako teče naprej. Vsa aktualna obvestila in navodila sproti objavljamo na spletni strani in nato povzeta v Tedensklem biltenu. 

Izobraževalni dogodki zbornice potekajo izključno po videopovezavah.

Vsi vhodi v zbornico so zaprti. Vsi osebni stiki morajo biti vnaprej dogovorjeni (01 30 72 108). Zaposleni so dosegljivi po elektronski pošti ali telefonu, kontaktne podatke najdete tukaj >>>

Zahvaljujemo se vam za razumevanje!

Zdravniška zbornica Slovenije

Drugačna vizita – odpiranje prostora za človekovo izkušnjo (na obeh straneh stetoskopa)

Objavljamo povezavo do predavanja, ki je bilo 31. januarja 2020 na Medicinski fakulteti v Ljubljani, z naslovom Drugačna vizita – odpiranje prostora za človekovo izkušnjo (na obeh straneh stetoskopa) (A different ward-round – opening the space for human experience (on both sides of the stethoscope)).

Predavatelj je bil: dr. Valdemar Erling, specialist interne medicine in hematologije, Švedska
Uvodni nagovor pa je pripravila Barbara Hrovatin, dr. med.

Organizator: Projekt »Helpline« študentov MF Ljubljana – ciklus predavanj »Medicina osebno«

Vabljeni k ogledu predavanja>>>

Vabljeni na zbornična spletna interaktivna videoizobraževanja

14. april
IZGORELOST IN PROFESIONALIZEM V MEDICINI

Delavnica bo izvedena v obliki interaktivnega spletnega videoizobraževanja preko spletne platforme ZOOM.

Datum: 14. april 2020, od 16.30 do 19.45

Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 30 EUR

Kreditne točke: 3

15. april
IMATE KAKŠNE TEŽAVE V POGOVORIH Z BOLNIKI V ČASU COVID-19?

Spletna interaktivna  videodelavnica

Datum: 15. april 2020, od 16.30 do 17.00

Kotizacije za člane zbornice ni

Kreditne točke: v postopku

18. APRIL
SIMPOZIJ O MRONJ (Z ZDRAVILI POVZROČENI OSTEONEKROZI ČELJUSTNIC)

Simpozij bo izveden v treh delih in sicer 20. 4., 22.4. in 24. 4., vsakič od 12.00-14.15.

Simozij  bo izveden v obliki interaktivnega spletnega videoizobraževanja preko spletne platforme ZOOM.

Datum: 18. april 2020, od 9.00 do 16.30

Kotizacija: od 30 EUR do 75 EUR

Kreditne točke: 6

24. APRIL
DELAVNICA UČINKOVITE VADBE

Delavnica bo izvedena v obliki interaktivnega spletnega videoizobraževanja preko spletne platforme ZOOM.

Datum: 24. april 2020, od 9.00 do 15.00

Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 45 EUR

Kreditne točke: 2

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si
Uradne ure

ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00
To sporočilo ste prejeli, ker ste se naročili na Bilten Zdravniške zbornice Slovenije ali se udeležili katerega izmed naših dogodkov. Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo tako v skladu z GDPR člani zbornice ne boste več prejemali obvestil Zdravniške zbornice, med katera sodijo: bilten zbornice, zobozdravniški bilten, obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice). Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.