V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.
Zdravniška zbornica Slovenije

564. Bilten

17.–23. april 2020

Moodle naš vsakdanji in druge dobre zgodbe

Tudi v težkih časih zmoremo odkriti dobre stvari, nekaj vam jih želimo predstaviti tudi danes: delovanje učnega portala Moodle ZZS (Moodle), pozitivne izkušnje sodelovanja med javnim zdravstvenim zavodom in koncesionarji (pripravil prim. Dean Klančič) ter pozdrav umetnikov igralcev. Mozaik, kakršnega si pred epidemijo nismo znali predstavljati, je postal naša resničnost.

Učni portal Moodle smo v zdravniški zbornici pripravljali dobro leto. Najprej smo iskali osnovne rešitve, potem smo nadaljevali z izbiro najbolj ustreznega izvajalca, ki smo ga našli na Univerzi v Mariboru. Sledili so tehnični postopki in ko je bilo vse pripravljeno, smo se znašli v neznanem prostoru. Kaj zdaj? Kdo bo pripravljal vsebine, kdo jih bo iskal, ocenjeval, vnašal, urejal … S katero vsebino naj začnemo, da bo dovolj zanimiva za velik del našega članstva. S prihodom koronavirusa je bil odgovor jasen – začnimo s COVID-19, ker člani to potrebujete. Tako smo začeli Moodle polniti z vsebinami, ki so prihajale dobesedno z vsega sveta in z različnih področij, ki jih je koronavirus vsaj oplazil, če ne že neposredno prizadel. V približno istem času smo se odločili, da začnemo za člane pripravljati Dnevne informacije COVID-19, v katerih smo sproti objavljali gradiva, ki smo jih dobivali od ministrstva za zdravje, NIJZ, vlade, različnih RSK, strokovnih združenj in od drugod. Niso pa vse vsebine namenjene samo učenju, ampak gre tudi za zanimivosti in razne novice, mnenja, komentarje.

Tako smo povezali Moodle in Dnevne informacije COVID-19 ter vas začeli dnevno obveščati o na novo naloženih vsebinah. Takole izgleda dogajanje na Moodlu do danes:

  • Aktivnih uporabnikov Moodla je trenutno 875.
  • Vpisani v predmet COVID so bili do danes 603.
  • Dnevne prijave v portal so prikazane v grafu.

Ko bomo naredili prve analize, bomo vedeli, katere teme so bile najbolj privlačne za največje število članov. Glede na to, da dnevno pomagamo uporabnikom vstopati v Moodle, je zanimanje očitno veliko. Še večje bo, ko bomo dodali tudi prve preizkuse znanja in jih ovrednotili z licenčnimi točkami.

Zdaj, ko je naš Moodle že tako napredoval, pripravljamo tudi protokol delovanja in iščemo povezave s sorodnimi učnimi portali. Nam najbližji je gotovo učni portal Slovenskega zdravniškega društva . Zato vabim vse, ki ste pripravljeni sodelovati pri ustvarjanju vsebin na Moodlu ali pri vzpostavljanju povezav med tema dvema portaloma, da nam pišete na naslov mojca.vrecar@zzs-mcs.si. Na ta naslov lahko sporočate tudi predloge, kritike in vprašanja – vseh bomo veseli.

Za vse, ki ste se skupaj z otroki ali vnuki v teh dneh priključevali na različne učne portale, smo tudi za vključitev v Moodle pripravili kratka navodila, ki jih najdete »tukaj«.

Želim vam, da bi z veseljem odkrivali vsebine na našem učnem portalu in da bi tudi na ta način širili in utrjevali svoje znanje.


Zdenka Čebašek - Travnik, predsednica

Utrinek iz prakse (združeni na poti k istemu cilju)

Za vse nas je sedanje sobivanje z epidemijo čas mnogih preizkušenj: našega strokovnega znanja in usposobljenosti, naše organiziranosti, odgovornosti – profesionalne, družbene (socialne) in osebne, vzdržljivosti in vztrajnosti, kolegialnosti, medsebojne pomoči in razumevanja, čustvene stabilnosti ter vseh tistih značilnosti, ki nas ob nesporni povezanosti v skupnem sistemu zdravstvenega varstva pri vsakodnevnem delu delajo istočasno tudi tako samostojne in svobodne v svojih razmišljanjih, kreativnosti in odnosih s pacienti.

Celoten zapis prim. asist. Deana Klančiča, ZZ Revita, Ljubljana, koncesionarja v Mestni občini Ljubljana, Komenda in DSO Škofljica, si lahko preberete tukaj >>>

 

»BRAVO« in hvala zdravnikom in vsem zdravstvenim delavcem – #gledališkiinfilmskiigralci

Igralci Jernej Kuntner, Zvezdana Mlakar, Aleksandra Balmazović, Nina Ivanič, Boris Cavazza, Borut Veselko, Maja Martina Merljak, Tjaša Železnik in Jan Bučar so nas vse minuli petek prijetno presenetili z video sporočilom, zahvalo zdravstvenim delavcem. Posneli so se doma, v svojem domačem #ostanidoma okolju in ob pomoči svojcev.

Hvala vam, dragi igralci. #Skupaj zmoremo!


Tudi zdravniki in zobozdravniki bi radi nekaj naredili za vas, zato smo javno pozvali Ministrstvo za kulturo, da ob ukrepih, ki jih sprejema, ne reže, ampak ustrezno podpre slovensko kulturo, gledališke in filmske umetnike, glasbenike, plesalce, literarne in likovne ustvarjalce ter vse druge, ki skrbijo za naše kulturno in ustvarjalno bogastvo.

Ravno v času krize umetnost potrebujemo še bolj kot prej, saj nam pomaga ohranjati našo identiteto, graditi mostove med ljudmi in razumeti smisel življenja tudi v najtežjih preizkušnjah.

Na odboru za zdravstvo ostra razprava o kakovosti zaščitne opreme

Odbor DZ za zdravstvo je v torek razpravljal o problematiki kakovosti opreme za zaščito pred boleznijo COVID-19 in o problematiki načinov njene nabave.

Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije dr. Zdenka Čebašek - Travnik je opozorila zlasti na komunikacijo pri nabavi zaščitne opreme zdravstvenemu osebju, kar je težava že iz časa prejšnje vlade.

Po njenih ocenah se je treba tudi vprašati, ali so dovolj poskrbeli za zaščito zdravstvenih delavcev. Aprila se je dostopnost do zaščitne opreme izboljšala, a je še vedno nekaj težav. Poudarila je, da zdravniki komaj čakajo, da začnejo s svojimi rednimi dejavnostmi, in ob tem opozorila, da se bo s tem povečala tudi potreba po zaščitni opremi.

Posnetek je dostopen tukaj >>> (nastop predsednice je na 1.14.32 in naprej)

KZO o zdravniški oskrbi okuženih z virusom COVID-19

Koordinacija zdravniških organizacij je včeraj opozorila, da mora biti vsak bolnik, ki potrebuje zdravljenje zaradi izražene katerekoli bolezni, deležen ustreznega bolnišničnega zdravljenja kljub zaostrenim razmeram v bolnišnicah v času pandemije virusa SARS-CoV-2.

Nikakor pa bolnišnica ni prostor za ljudi, okužene z virusom SARS-CoV-2, ki nimajo kliničnega poteka bolezni, ki bi zahteval hospitalizacijo. Selitev okuženih ljudi v bolnišnice brez zdravstvene indikacije bi povečala tveganje za okužbo in razvoj bolezni pri tistih, ki hudo bolni z drugo boleznijo že ležijo v bolnišnici.

Celotno sporočilo je dostopno tukaj >>>

Strokovna priporočila za obravnavo pacientov v zobozdravstvenih ordinacijah v času sproščanja ukrepov (UPZRC)

Odbor za zobozdravstvo je na korespondenčni seji, ki se je zaključila danes ob 10. uri, potrdil Strokovna priporočila za obravnavo pacientov v zobozdravstvenih ordinacijah v času sproščanja ukrepov na področju zobozdravstva v razmerah COVID-19 (UPZRC) primarno zobozdravstvo s prilogama.

V skladu s sklepom je bil dokument že posredovan RSK za zobozdravstvo v nadaljnjo obravnavo.

Zapisnik seje je dostopen tukaj >>>

Kompetence doktorja dentalne medicine za delo na drugih delovnih mestih v času obvladovanja okužb s COVID-19

1. Dne 1. 4. 2020 je zbornica MZ zaprosila za pojasnilo, ali lahko izvajalci zdravstvene dejavnosti na primarni ravni po potrebi in v skladu s kriznim načrtom oz. na poziv ministra za zdravje v izvajanje zdravstvene nege in oskrbe v socialnovarstvenih zavodih preusmerijo tudi doktorje dentalne medicine.

2. Dne 22. 4. 2020 je zbornica prejela odgovor MZ.

3. Dne 21. 4. 2020 je potekala seja OZB, na kateri so člani prišli do zaključka, da bo v primeru pomanjkanja zdravstvenih kadrov zagotovo prišlo do prerazporejanja zdravstvenih delavcev in torej tudi doktorjev dentalne medicine na druga delovna mesta (morda tudi v DSO, VVZ ipd.). Dolžnost doktorjev dentalne medicine je, da se vključujejo v izvajanje ukrepov za preprečevanje, obvladovanje in odstranjevanje posledic epidemije nalezljive bolezni COVID-19 in da pri tem pomagajo po svojih močeh. Na podlagi navedenega je OZB dne 23. 4. 2020 glede kompetenc doktorja dentalne medicine za delo na medicinskih vstopnih točkah in pri triaži v ambulantah družinske medicine – COVID-19 sprejel sklep, na podlagi katerega imajo:
doktorji dentalne medicine v primeru vključevanja v izvajanje ukrepov za preprečevanje, obvladovanje in odstranjevanje posledic epidemije nalezljive bolezni COVID-19, ko so jim zaupane naloge, ki niso znotraj njihovih kompetenc, pravico do neposrednih nadzornih mentorjev oziroma nadzornih zdravnikov in pravico do ustreznega uvajanja na novo dodeljeno delovno mesto, podobno kakor sicer vsi pripravniki v zdravstveni stroki.

Simpozij o MRONJ (z zdravili povzročeni osteonekrozi čeljustnic)

Prvega večjega zborničnega spletnega videosimpozija, ki poteka v treh delih, se je udeležilo 192 poslušalcev.

Led je prebit, zoom izobraževanja so se izkazala za povsem primerno nadomestilo seminarjev »v živo«. Strokovnost predavateljev, zanimive in aktualne teme, tehnična podpora in zainteresirani poslušalci so pripomogli, da je simpozij resnično uspel! Manjkala je le kava... ali pa tudi ne...

Posnetek 1. dela si lahko ogledate na povezavi tukaj >>>  2. in 3. del simpozija bosta objavljena na zborničnem učnem portalu, kjer bo na voljo tudi zbornik prispevkov.

Hvala vsem!

Odlok o razporejanju diplomantov, sekundarijev, pripravnikov in specializantov

Bistvene novosti iz vsebine odloka in pojasnila

S 17. 4. 2020 je stopil v veljavo Odlok o razporejanju zdravnikov diplomantov, doktorjev dentalne medicine diplomantov, zdravnikov sekundarijev, doktorjev dentalne medicine pripravnikov, zdravnikov specializantov in doktorjev dentalne medicine specializantov (Uradni list RS, št. 53/20; v nadaljevanju odlok). Odlok je dostopen tukaj >>>

Zbornica je pripravila pojasnila k bistvenim novostim iz vsebine odloka, o katerih smo vas že obveščali, na tem mestu pa jih še enkrat na kratko povzemamo. 

  • Izvedba specialističnih izpitov za zdravnike in zobozdravnike s 17. 4. 2020 – spet omogočena

Odlok omogoča, da specializant, ki ima opravljen celoten program specializacije in ki je imel datum izpita od 16. 3. do 17. 4., oziroma specializant, ki ima napovedan izpit v času veljave tega odloka, lahko pristopi k izpitu, če to želi in če se s tem strinja izpitna komisija.
Več >>>

  • Pripravništvo doktorjev dentalne medicine

Odlok je določil, da se vse obveznosti iz pripravništva zadržijo za čas trajanja ukrepov zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije COVID-19 ter da se vsem pripravnikom neposredno na podlagi tega odloka pripravništvo podaljša za čas trajanja navedenih ukrepov.
Več >>>>

  • Opravljanje kroženja po programu specializantov s področja dentalne medicine – prekinjeno

Odlok določa, da je izvajanje vseh programov specializacij s področja dentalne medicine neposredno na podlagi odloka z dnem 17. 4. 2020 prekinjeno. Navedeno pomeni, da specializanti od tega dne dalje do preklica odloka ne morejo opravljati specializacije po programu.
Več >>>>


Vprašanja in odgovori v času veljave odloka o razporejanju zdravnikov

Zbrani odgovori na vaša vprašanja v času veljave odloka o razporejanju zdravnikov so dostopni tukaj >>>

Sponzor simpozija o MRONJ je AMGEN.

Mesečne novice Stalnega odbora evropskih zdravnikov

V petek, 17. aprila,  je izšla aprilska številka elektronskih novic Stalnega odbora evropskih zdravnikov – CPME (The Standing Committee of European Doctors).

Virus drugače – Vdor v podatkovni sistem zdravstvene ordinacije

CryptoLocker - Kako se zaščititi?

S strani člana smo bili obveščeni, da se je zgodil vdor v podatkovni sistem ordinacije – virus, ki je zakodiral datoteke, med drugim tudi čakalne sezname. Ravno tako se je virus razširil na varnostno kopijo baz. Ker je okužena tudi varnostna kopija, je sedaj dilema, kako pridobiti vse potrebne podatke za vzpostavitev normalnega delovanja ordinacije. Za pridobitev izgubljenih podatkov se je obrnil na programsko hišo, ki je skrbnica aplikacije, ter na NIJZ in ZZZS. Vdor je bil prijavljen policiji in informacijski pooblaščenki.
Do vzpostavitve – pridobitve podatkov ordinacija ne more začeti z normalnim delom s pacienti.

Glede na opisani dogodek, ki se je zgodil članu, vam podajamo kratko informacijo o tem virusu in kako se zaščititi.

Kaj je ta virus?
Virus se imenuje CryptoLocker. Širi se v glavnem na dva načina: v obliki priponk elektronske pošte ali preko okužb v mimohodu (angl. drive-by download). Virus zakodira datoteke kot omrežne mape. Ko so datoteke zakodirane, se ji ne da odpreti, uporabiti ali si jih ogledati. Napadalec zahteva finančna sredstva za dešifriranje datotek. Plačilo ni rešitev, ker ni garancije, da bo posredovana koda za dekodiranje.

Kako se zaščititi?
V prvem primeru – elektronska pošta – ne klikajte priponk v elektronski pošti, ki je od neznanega pošiljatelja.
V drugem primeru – okužba v mimohodu – je pomembna zaščita pred okužbo z vedno nameščenimi popravki operacijskega sistema in vse programske opreme na samem računalniku.

Pri virusu, kot je CryptoLocker (kot tudi pri drugih virusih), so zanesljive le ustrezno izdelane varnostne kopije (backup). Zato je potrebno poskrbeti za varnost varnostnih kopij.
Izdelava varnostnih kopij se priporoča po formuli »3-2-1«, kar pomeni: tri varnostne kopije – dve lokalno (na sistemu in zunanjem trdem disku ali mediju) in ena »offsite«, ki je geografsko ločena.

Na tak način bodo podatki zaščiteni pred vdorom različnih virusov.

Posodobljeni vzorci pogodb glede vključevanja v izvajanje storitev zaradi epidemije COVID-19

Na spletni strani TUKAJ>>>> smo objavili posodobljene vzorce pogodb za naslednje kategorije:

•             Pravna oseba --- aneks
•             Fizična oseba --- pogodba o NMP
•             Pravna oseba --- pogodba o NMP

JAZMP – neposredno obvestilo zdravstvenim delavcem

Javna agencija RS za zdravila in medicinske pripomočke

Na spletni strani JAZMP je objavljeno neposredno obvestilo zdravstvenim delavcem Odvzem dovoljenja za promet z zdravilom Picato (povezava).

Zdaj je primeren čas za vzpostavitev »e-poslovanja« z zbornico

Zbornica je vzpostavila dodatno pot komunikacije s svojimi člani, in sicer e-poslovanje. S tem omogoča svojim sedanjim in bodočim članom normalno poslovanje, tudi v času epidemije, z e-oddajo in e-vročanjem dokumentov preko varnega elektronskega predala – VEP. VEP deluje podobno kot drugi predali za elektronsko pošto, le da je to predal za pošiljanje in prejemanje uradne pošte.

Pogoj za e-poslovanje je, da imata obe stranki, tako pošiljatelj kot prejemnik, odprt VEP.

Člani, ki bodo zbornici javili VEP-naslov, bodo v VEP prejemali dokumente, ki jih zbornica naslavlja na svoje člane (odločbe, sklepe ter drugo dokumentacijo), sami pa bodo po tej poti oddajali vloge ali druge dokumente, naslovljene na ZZS.

Vse informacije o vzpostavitvi e-poslovanja z zbornico najdete na tej povezavi.

Stiske zaradi COVID-19 - pogovor z izkušenimi zdravniki

Zdravnikom, ki ste se znašli v najrazličnejših težkih okoliščinah zaradi ukrepov ali dela povezanega s preprečevanjem epidemije COVID-19, je skoraj vsak dan popoldne na voljo tudi pogovor z izkušenimi zdravniki.

Pišite na zdrom@zdravniskazbornica.si. Prosimo vas, da na kratko opišete problem, pustite svojo telefonsko številko ali pa prosite za odgovor po mailu. Če boste želeli telefonski pogovor, vas bo poklical eden od svetovalcev (zdravnikov) iz zdravniške zbornice.

Več >>>

Zdravniški ombudsman v aprilu

Zdravniški ombudsman pri Zdravniški zbornici Slovenije zdaj deluje skoraj tri leta. Pet izkušenih zdravnikov je članom v oporo in pomoč v najrazličnejših življenjskih izzivih in stiskah.

Za rezervacijo termina za povsem anonimen pogovor po telefonu ali anonimni osebni pogovor se naročite preko telefona: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zdravniskazbornica.si, lahko tudi preko vašega anonimnega elektronskega naslova. 

Delovanje zbornice je prilagojeno aktualnim razmeram

Zaposleni so dosegljivi po elektronski pošti ali telefonu

Obveščamo vas, da je do nadaljnjega delovanje zbornice omejeno in prilagojeno aktualnim razmeram.

Zbornica je v tem času za svoje člane dosegljiva preko elektronske pošte ter prioritetno odgovarja in ažurno rešuje nujne zadeve. Ob tem pa ostalo delo prav tako teče naprej. Vsa aktualna obvestila in navodila sproti objavljamo na spletni strani in nato povzeta v Tedensklem biltenu. 

Izobraževalni dogodki zbornice potekajo izključno po videopovezavah.

Vsi vhodi v zbornico so zaprti. Vsi osebni stiki morajo biti vnaprej dogovorjeni (01 30 72 108). Zaposleni so dosegljivi po elektronski pošti ali telefonu, kontaktne podatke najdete tukaj >>>

Zahvaljujemo se vam za razumevanje!

Zdravniška zbornica Slovenije

Vabljeni na zbornična spletna interaktivna videoizobraževanja

24. APRIL
DELAVNICA UČINKOVITE VADBE

Delavnica bo izvedena v obliki interaktivnega spletnega videoizobraževanja preko spletne platforme ZOOM.

Datum: 24. april 2020, od 9.00 do 15.00

Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 45 EUR

Kreditne točke: 2

4. maj
IZGORELOST IN PROFESIONALIZEM V MEDICINI

Delavnica bo izvedena v obliki interaktivnega spletnega videoizobraževanja preko spletne platforme ZOOM.

Datum: 4. maj 2020, od 16.30 do 19.45

Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 30 EUR

Kreditne točke: 3

5. maj
DOBRO VZDUŠJE NA DELOVNEM MESTU - DELAVNICA REŠEVANJA KONFLIKTOV

Delavnica bo izvedena v obliki interaktivnega spletnega videoizobraževanja preko spletne platforme ZOOM.

Datum: 5. maj 2020, od 16.30 do 19.45

Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 30 EUR

Kreditne točke: 3

6. maj
SREČANJE SKUPINE ZA OSEBNOSTNO RAST: MOTIVACIJA

Delavnica bo izvedena v obliki interaktivnega spletnega videoizobraževanja preko spletne platforme ZOOM.

Datum: 6. maj 2020, od 16.00 do 20.00

Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 21 EUR

Kreditne točke: 3,5

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si
Uradne ure

ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00
To sporočilo ste prejeli, ker ste se naročili na Bilten Zdravniške zbornice Slovenije ali se udeležili katerega izmed naših dogodkov. Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo tako v skladu z GDPR člani zbornice ne boste več prejemali obvestil Zdravniške zbornice, med katera sodijo: bilten zbornice, zobozdravniški bilten, obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice). Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.