Kdo bo odločal o pravicah pacientov do zobozdravniške oskrbe?
Pretekli teden smo v Dnevniku prebrali, da ZZZS načrtuje krčenje košarice storitev iz zdravstvenega zavarovanja in med postavkami za ukinitev sem presenečen naletel tudi na zobozdravstvo za odrasle.
Seveda razumem skrbi ZZZS glede financiranja v prihodnosti, težko pa sprejmem takšno pavšalno ukinjanje sektorjev zdravstva brez strokovnih utemeljitev s strani izvajalcev. Presenečenje je toliko večje, ker smo v skupini predstavnikov ZZS, MZ, NIJZ in tudi s predstavniki ZZZS skupaj pripravljali dokument Strategija na področju ustnega zdravja. Zakaj presenečenje? V skupini smo pripravili končno jasen dokument, ki bi bil lahko osnova za določitev košarice zobozdravstvenih storitev. Košarica bi bila določena na podlagi potreb prebivalstva in jasnega oz. znanega plačnika storitev. Sodelovali so torej predstavniki »pravih« deležnikov na področju zobozdravstvene politike, ki so imeli vsak na svojem področju kompetentne argumente in so jih podprli z analizami. Ravno zato je izjava ZZZS toliko manj razumljiva, saj sili celoten zobozdravstveni sistem za odrasle v popolno privatizacijo, kar je
nedopustno tako s stališča stroke kot tudi javnega zdravja.
Zobozdravniki smo na Zboru zobozdravnikov in z Manifestom za spremembo zobozdravstvenega sistema v preteklem letu opozorili, da zobozdravstveni sistem ni več varen in ne zagotavlja več kakovostnih storitev v okviru javne mreže. Drzna trditev.
Če podrobno pogledamo sedaj veljavno košarico storitev, vidimo, da v zobozdravstvu ni nobene storitve, razen nujnih stanj, ki bi bila 100 % krita iz obveznega zdravstvenega zavarovanja (OZZ). Poleg tega so zobozdravniki prisiljeni opravljati sodobne zobozdravstvene storitve na podlagi vrednotenja iz zelene knjige iz leta 1982. Pravila OZZ in zakonsko neutemeljene okrožnice pa te standarde še dodatno zaostrujejo. Zanimivo je, da ko pacientu opraviš več storitev hkrati, ker so potrebne, jih ne moreš obračunati, ampak bi moral po pravilih OZZ pacient večkrat obiskati ordinacijo. Zdravstveno stanje zoba pa je prepuščeno čakalni vrsti za konservativne posege, ki praktično v vsaki ordinaciji presega zakonske omejitve. Zakaj? Ker je glavarinski količnik za zobozdravnika v Sloveniji določen tako, da se število programov (število ustanov ali zobozdravnikov, ki imajo sklenjeno pogodbo z
ZZZS) enostavno deli s celotno odraslo populacijo v Sloveniji. Realno je to preko 2470 pacientov na ordinacijo. Dejstvo pa je, da 25 % Slovencev nima opredeljenega zobozdravnika. Tisti pacienti, ki imajo opredeljenega zobozdravnika, pa zaradi slabe dostopnosti javnega zobozdravstvenega sistema iščejo storitve tudi pri zasebnikih.
Položaj je postal še dodatno nepregleden z uvajanjem doplačil. Ta so postala nujna, saj je ZZZS širil košarico pravic, ni pa povečeval števila programov, ki bi morali, glede na večje potrebe, temu slediti. Pacienti so imeli vedno slabšo dostopnost (vedno več pacientov na en program), ki pa so jo korigirali z doplačili. Skozi čas je tako ZZZS ohranjal vedno isti strošek enega programa, predvsem na račun dostopnosti pacientov do zobozdravstvenih storitev. Torej, za eno belo zalivko dobi pacient račun za strošek ZZZS in za strošek PZZ ter še doplačilo. Vprašanje je, koliko računov plača zavarovanec ZZZS in koliko sredstev sploh lahko koristi. Torej, koga ta sistem rešuje? Zobozdravnikov gotovo ne, saj so postavljeni v izhodiščno neugoden položaj, ki jih sili v neposredni konflikt z zavarovanci. Ti upravičeno terjajo svoje pravice, ki jim jih ZZZS s svojo politiko financiranja ne
omogoča.
Kot stroka se zavedamo javnozdravstvenega pomena zobozdravstva. Po definiciji SZO je ustno zdravje neločljivi del splošnega zdravja. Ustno zdravje pomembno vpliva na kakovost življenja posameznika. V trenutku pred epidemijo se je na evropskem parketu odvijala intenzivna razprava o rešitvah za javno preventivno in kurativno zobozdravstvo. Gre za tisti del zobozdravstva, ki je v javnem interesu države za stabilno zdravje prebivalcev in skozi kazalnike prikazuje stopnjo razvitosti države.
Resnično je vprašanje, ali so javnozdravstveni interes implantologija, keramične prevleke in mostički? Navedba ZZZS o ukinitvi javnega zobozdravstvenega sistema za odrasle bi prizadela najbolj ranljive skupine - osebe z zmanjšanimi možnostmi, otroke do 19. leta starosti, starostnike po 65. letu starosti in tudi ljudi brez obveznega zdravstvenega zavarovanja. Kdo bo obravnaval njih, ki jih je nepregleden in krivičen zobozdravstveni sistem že sedaj prezrl in pozabil, z izjavami ZZZS o širini košarice zobozdravstvenih storitev pa jih bo popolnoma izrinil? Kako bo z ljudmi, ki imajo minimalno plačo in si ne bi mogli privoščiti niti zdravljenja zoba ali izdelavo zalivke? V javnem interesu Republike Slovenije mora biti stabilno ustno zdravje prebivalcev. Pacienti morajo imeti zagotovljeno nujno zobozdravstveno pomoč, preventivne in kurativne storitve ter morajo imeti možnost zapiranja
vrzeli med zobmi, da se jim ustno zdravje ne poslabša. Država mora poskrbeti tudi za ranljive skupine prebivalstva. Kako bo to uredila, pa mora povedati stroka, a ne le tista, ki je zaposlena na ZZZS, temveč tudi predstavniki zobozdravnikov, združenih pod okriljem ZZS.
Krunoslav Pavlović, dr. dent. med.
Predsednik Odbora za zobozdravstvo
Zapis s to vsebino je bil danes kot javno pismo naslovljen na g. Marjana Sušlja, generalnega direktorja ZZZS.
|
|
|
Vzorci dopisov za uveljavljanje oprostitve plačila najemnine za poslovne prostore
Omilitev posledic epidemije COVID-19
Državni zbor Republike Slovenije je v Zakonu o zagotovitvi dodatne likvidnosti gospodarstvu za omilitev posledic epidemije COVID-19 uredil pravice najemnikov poslovnih prostorov v lasti Republike Slovenije ali lokalnih skupnosti v zvezi z oprostitvijo plačila najemnin.
Zdravniška zbornica Slovenije je na podlagi zakona pripravila vzorce dopisov za uveljavljanje oprostitve plačila najemnine za poslovne prostore in za vračilo že plačanih zneskov najemnine, ki jih bodo lahko uporabili koncesionarji ter drugi zasebni izvajalci zdravstvene dejavnosti, ki najemajo poslovne prostore v lasti Republike Slovenije ali lokalnih skupnosti (tudi v prostorih javnih zdravstvenih zavodov).
|
|
|
|
Odvzem brisa za testiranje na okužbo z virusom SARSCo-V-2 pri asimptomatskih osebah ob koncu sedemdnevne karantene
Sporočilo Ministrstva za zdravje
Ministrstvo za zdravje je pravkar poslalo: obvestilo glede odvzema brisa za testiranje na okužbo z virusom SARSCo-V-2 pri asimptomatskih osebah ob koncu sedemdnevne karantene in pokrivanja stoškov teh brisov.
Dopis >>>>
Dopis za vstopne ambulante za COVID-19 - NIJZ >>>
|
|
|
|
Zbornica pozvala, da policija zaradi groženj takoj zaščiti zdravnika
Zdravniška zbornica Slovenije je v ponedeljek ostro obsodila grožnje, ki jih je deležen zdravnik Rihard Knafelj, ki je minuli četrtek nastopil v oddaji Tarča in pojasnil strokovno stališče o kakovosti s strani države kupljenih ventilatorjev enega od dobaviteljev.
Rihard Knafelj, dr. med., je izjemen strokovnjak na področju naprav za predihavanje pacientov in je eden od treh zdravnikov, ki so bili povabljeni k pripravi mnenja.
Ker so bile med grožnjami Rihardu Knaflju, dr. med., tudi grožnje s smrtjo, ki so v preteklosti že vodile do izvršitve takšnih dejanj, pozivamo policijo, da nemudoma ukrepa in zaščiti zdravnika in njegovo življenje. Prav tako policijo pozivamo, da nemudoma sproži vse preiskovalne postopke zoper storilce teh groženj.
Celotno sporočilo je dostopno tukaj >>>
|
|
|
Poziv javnosti k odgovornemu ravnanju
Sporočilo KZO
Zdravniške organizacije so v ponedeljkovem sporočilu za javnost med drugim izpostavile: »Zagovarjamo ničelno toleranco do korupcije, zato pričakujemo, da bodo zgodbe glede nabave opreme dobile epilog s strani za to pooblaščenih institucij. Medsebojno obtoževanje lahko vodi v ogrožanje javnega zdravja in manj učinkovito obravnavo hudo bolnih, zato takšna ravnanja obsojamo.«
Več >>>
|
|
|
Zahvala zbornice vsem študentom MF za izjemno opravljeno delo
Klicni center za informacije o koronavirusu
Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije dr. Zdenka Čebašek – Travnik je danes na povabilo študentov Medicinske fakultete v Ljubljani obiskala klicni center za informacije o koronavirusu, od koder so prebivalcem vsak dan med 8. in 20. uro po telefonu na voljo zanesljive in sprotne informacije glede epidemije.
Predsednica je bila navdušena nad neverjetnim pozitivnim vzdušjem, ki vlada med študenti, ki vsak dan sprejemajo klice prebivalcev na najrazličnejša vprašanja, in nad tem, da imajo vsak dan odlično strokovno podporo pod vodstvom prof. dr. Mojce Matičič ter podporo s strani Ministrstva za javno upravo, Ministrstva za infrastrukturo, Ministrstva za zunanje zadeve ter še posebej pohvalno - tudi s strani Civilne zaščite.
Predsednica je študentom izrekla zahvalo za povabilo, da si je to delovanje lahko od blizu ogledala, in veliko zahvalo za izjemno opravljeno delo ter bila navdušena tudi nad načinom dela in bogastvom znanja, ki so ga študenti pridobili s tem delom.
Več o klicnem centru je dostopno tukaj >>>
|
|
|
|
Statistično nas je klical vsak sedeminpetdeseti Slovenec
Strokovna vodja klicnega centra za informacije o koronavirusu prof. dr. Mojca Matičič za Val 202
“Danes bomo imeli že 35-tisoči klic. Toliko klicev smo prejeli v osmih tednih in dveh dneh. Že malo matematike nam pove, da nas je klical vsak sedeminpetdeseti Slovenec.”
Te izjemne številke in opravljeno delo študentov MF je včeraj v pogovoru za Val 202 predstavila strokovna vodja klicnega centra za informacije o koronavirusu prof. dr. Mojca Matičič.
Pogovor lahko poslušate tukaj >>>
|
|
|
|
Zdaj je primeren čas za vzpostavitev »e-poslovanja« z zbornico
Zbornica je že pred časom vzpostavila dodatno pot komunikacije s svojimi člani, in sicer e-poslovanje. S tem omogoča svojim sedanjim in bodočim članom normalno poslovanje, tudi v času epidemije, z e-oddajo in e-vročanjem dokumentov preko varnega elektronskega predala – VEP. VEP deluje podobno kot drugi predali za elektronsko pošto, le da je to predal za pošiljanje in prejemanje uradne pošte.
Pogoj za e-poslovanje je, da imata obe stranki, tako pošiljatelj kot prejemnik, odprt VEP.
Člani, ki bodo zbornici javili VEP-naslov, bodo v VEP prejemali dokumente, ki jih zbornica naslavlja na svoje člane (odločbe, sklepe ter drugo dokumentacijo), sami pa bodo po tej poti oddajali vloge ali druge dokumente, naslovljene na ZZS.
Vse informacije o vzpostavitvi e-poslovanja z zbornico najdete na tej povezavi.
|
|
|
Sprememba uporabe VZS
Na zaprosilo UKC Ljubljana vas obveščamo, da so v UKC Ljubljana, KO za kirurške okužbe 4. 5. 2020, skladno z novo verzijo Šifranta VZS (10.1), prenehali uporabljati VZS 1046 P/K Splošni kirurški pregled.
Namesto navedene šifre bodo za vodenje čakalnega seznama uporabljali VZS 2673 P/K Pregled kirurške okužbe in diabetično stopalo.
Povzetek iz Šifranta VZS (10.1) je tukaj >>>
Obvestilo o spremembi bo objavljeno tudi na spletni strani UKC Ljubljana.
|
|
|
Vabilo na seminar Nujna medicinska stanja v zobozdravstveni ambulanti
Spletno interaktivno videoizobraževanje
Vabimo vas, da se udeležite spletnega interaktivnega videoizobraževanja, ki bo potekalo 29.–30. 5. 2020 preko aplikacije Zoom.
Več informacij in program najdete tuka j>>>
Izobraževanje bo potekalo v petek popoldne in soboto dopoldne, za udeležbo potrebujete računalnik in internetno povezavo.
Imeli boste tudi možnost zastavljanja vprašanj, svoja vprašanja pa nam lahko pošljete tudi vnaprej na: mic@zzs-mcs.si.
Kotizacija za člane ZZS znaša 50 EUR, za nečlane pa 75 EUR, izobraževanje ima dodeljenih 7,5 kreditnih točk.
Pri svojem vsakodnevnem, zahtevnem delu zobozdravniki obravnavamo paciente, ki zaradi sistemskih bolezni in stanj zahtevajo posebno skrbno zdravljenje in specifično obravnavo. Nekateri od njih so rizični zaradi svojega splošnega zdravstvenega stanja, drugi pa potencialno »kužni« in zato nevarni za zobozdravniški tim in druge paciente. Zato je za varno in kakovostno zobozdravniško zdravljenje pomembno obnoviti znanja in veščine, ki zobozdravniku olajšajo prepoznavo takšnih stanj in bolezni.
Prepoznava sistemskih in lokalnih dejavnikov tveganja in njihova pravilna ocena poveča možnosti preprečevanja ali reševanja neželenih zapletov.
Seminar o nujnih medicinskih stanjih v zobozdravniški ordinaciji je namenjen posodobitvi znanj in veščin o nujnih stanjih, kot tudi seznanitvi zobozdravnika s sodobnimi smernicami, ki jih mora poznati pri delu s takimi pacienti. V predavanjih bodo ugledni strokovnjaki sistematično predstavili vedno aktualne teme, kot so uporaba antibiotikov v stomatologiji, obravnava rizičnega (kužnega) pacienta, lokalna anestezija in anafilaktična reakcija, antikoagulacijsko zdravljenje in posegi v stomatologiji, nujna stanja, povezana s kardiovaskularnim sistemom, ter zdravila in oprema za uporabo pri nujnih stanjih.
V predavanjih bo poudarek na predstavitvi konkretnih primerov iz prakse, zato bo seminar dobra priložnost za razrešitev dilem, kako ukrepati ob neželenih zapletih.
Pripravili smo tudi predavanje, ki bo predstavilo vpliv COVID-19 na delo zobozdravnikov.
Drage kolegice in kolegi, vabimo vas, da si rezervirate čas. Veseli bomo vaše udeležbe in aktivnega sodelovanja.
S spoštovanjem,
Krunoslav Pavlović, dr. dent. med.
Predsednik Odbora za zobozdravstvo
|
|
|
Uspešno izveden Simpozij o MRONJ (z zdravili povzročeni osteonekrozi čeljustnic)
Posnetke vseh treh delov si lahko ogledate na zborničnem učnem portalu Moodle.
Veseli smo uspešne izvedbe prvega večjega zborničnega spletnega videosimpozija, ki se ga je udeležilo blizu 200 poslušalcev.
Posnetke vseh treh delov si lahko ogledate na zborničnem učnem portalu, kamor lahko dostopate tudi preko začetne zbornične spletne strani.
Izkušnje so pokazale, da lahko s takšnim načinom izobraževanj nadaljujemo, zato že pripravljamo nov seminar: Nujna stanja v zobozdravstveni ambulanti.
Hvala še enkrat vsem predavateljem, poslušalcem in strokovni službi ZZS.
|
|
|
|
|
Hvala sponzorju Simpozija o MRONJ: AMGEN.
|
|
|
|
|
Anketa o življenju z demenco v času epidemije COVID-19
Vabljeni, da anketo, v kolikor je to mogoče, posredujete bolnikom z demenco in/ali njihovim svojcem.
V Spominčici se zavedajo, da je čas epidemije COVID-19 za vse velika preizkušnja. Vsi tisti, ki živijo z demenco, v sedanji situaciji doživljajo dodatne stiske ter so postavljeni pred mnogotere izzive.
Z vprašalnikom želijo izvedeti, kako je epidemija COVID-19 vplivala na dnevno rutino bolnikov z demenco in svojcev, katerih oblik podpornih storitev zdaj primanjkuje ter kako se soočajo z neprijetnimi občutji.
Zdravniška zbornica Slovenije je demenci prijazna točka, zato so iz Spominčice tudi zbornico in vas člane zaprosili, da anketo, v kolikor je to mogoče, posredujete bolnikom z demenco in/ali njihovim svojcem.
Povezava na anketo: https://www.1ka.si/a/278692
Sodelovanje v anketi je prostovoljno in anonimno. Za njeno izpolnjevanje je potrebno približno 15 minut.
Odgovori bodo prispevali k izboljšanju aktivnosti in programu Spominčice.
|
|
|
Stiske zaradi COVID-19 - pogovor z izkušenimi zdravniki
Zdravnikom, ki ste se znašli v najrazličnejših težkih okoliščinah zaradi ukrepov ali dela povezanega s preprečevanjem epidemije COVID-19, je skoraj vsak dan popoldne na voljo tudi pogovor z izkušenimi zdravniki.
Pišite na zdrom@zdravniskazbornica.si. Prosimo vas, da na kratko opišete problem, pustite svojo telefonsko številko ali pa prosite za odgovor po mailu. Če boste želeli telefonski pogovor, vas bo poklical eden od svetovalcev (zdravnikov) iz zdravniške zbornice.
Več >>>
|
|
|
Zdravniški ombudsman v maju
Zdravniški ombudsman pri Zdravniški zbornici Slovenije zdaj deluje skoraj tri leta. Pet izkušenih zdravnikov je članom v oporo in pomoč v najrazličnejših življenjskih izzivih in stiskah.
Za rezervacijo termina za povsem anonimen pogovor po telefonu ali anonimni osebni pogovor se naročite preko telefona: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zdravniskazbornica.si, lahko tudi preko vašega anonimnega elektronskega naslova.
|
|
|
|
|
|
|
Delovanje zbornice je prilagojeno aktualnim razmeram
Zaposleni so dosegljivi po elektronski pošti ali telefonu
Obveščamo vas, da je do nadaljnjega delovanje zbornice omejeno in prilagojeno aktualnim razmeram.
Zbornica je v tem času za svoje člane dosegljiva preko elektronske pošte ter prioritetno odgovarja in ažurno rešuje nujne zadeve. Ob tem pa ostalo delo prav tako teče naprej. Vsa aktualna obvestila in navodila sproti objavljamo na spletni strani in nato povzeta v Tedensklem biltenu.
Izobraževalni dogodki zbornice potekajo izključno po videopovezavah.
Vsi vhodi v zbornico so zaprti. Vsi osebni stiki morajo biti vnaprej dogovorjeni (01 30 72 108). Zaposleni so dosegljivi po elektronski pošti ali telefonu, kontaktne podatke najdete tukaj >>>
Zahvaljujemo se vam za razumevanje!
Zdravniška zbornica Slovenije
|
|
|
Vabljeni na zbornična spletna interaktivna videoizobraževanja
|
|
|
IZGORELOST IN PROFESIONALIZEM V MEDICINI
Delavnica bo izvedena v obliki interaktivnega spletnega videoizobraževanja preko spletne platforme ZOOM.
Datum: 13. maj 2020, od 16.30 do 19.45
Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 30 EUR
Kreditne točke: 3
|
|
|
|
|
DELAVNICA UČINKOVITE VADBE
Delavnica bo izvedena v obliki interaktivnega spletnega videoizobraževanja preko spletne platforme ZOOM.
Datum: 15. maj 2020, od 9.00 do 15.00
Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 45 EUR
Kreditne točke: 2
|
|
|
|
|
DOBRO VZDUŠJE NA DELOVNEM MESTU - DELAVNICA REŠEVANJA KONFLIKTOV
Delavnica bo izvedena v obliki interaktivnega spletnega videoizobraževanja preko spletne platforme ZOOM.
Datum: 19. maj 2020, od 16.30 do 19.45
Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 30 EUR
Kreditne točke: 3
|
|
|
|
|
NUJNA STANJA V ZOBOZDRAVSTVENI AMBULANTI
Izobraževanje bo izvedeno v obliki interaktivnega spletnega videoizobraževanja preko spletne platforme ZOOM.
Datum: 29.–30. maj 2020, pričetek 29. 5. ob 15.30
Kotizacija: od 30 EUR do 75 EUR
Kreditne točke: 7,5
|
|
|
|
|
|
|
|