Zdrav odnos do denarja, a tudi makroekonomski odnos do zdravstva
Še pred več leti so javni izdatki za zdravstvo znašali več kot 6,2 % bruto družbenega proizvoda (BDP). Pod javne izdatke se šteje obvezno zdravstveno zavarovanje, ki prispeva veliko večino sredstev, nekaj malega pa doda še državni proračun in tudi kakšna občina da kaj denarja, čeprav največkrat najraje vzamejo (primer Občine Celje).
V zadnjih treh–štirih letih so javna sredstva padla pod 6 % BDP, vsaj če verjamemo Poslovnemu poročilu ZZZS za leto 2019. In ni razloga, da jim ne bi verjeli, ko zapišejo, da so javni izdatki znašali leta 2016 6,16 % BDP, leta 2019 pa le še 5,90 % BDP. Padec obsega BDP, namenjenega zdravstvu, ni razveseljiv in najbrž ni odveč pripomniti, kako so se ravno v teh letih gospodarske konjunkture posledično tudi zelo podaljšale čakalne vrste. Kar je seveda povsem razumljivo; manj javnih sredstev, manj javnih storitev.
So pa zasebna sredstva, namenjena zdravstvu, ostala nespremenjena. Leta 2016 so znašala 2,32 % BDP in z manjšimi gibanji navzdol in navzgor so tudi v letu 2019 obstala na 2,32 % BDP. Iz vsega tega lahko sklepamo, da je za padec vseh zbranih sredstev za zdravstvo, tako javnih kot zasebnih (leta 2016 je celotni zbir znašal 8,48 %, leta 2019 pa le še 8,21 % BDP), krivo manj denarja iz javnih sredstev.
Namen tega zapisa ni, da bi vas prepričeval, kako se kuhamo kot žabe v hladno-topli vodi, niti ni namenjen temu, da bi nemočno cvilil, kako je v zdravstvu čedalje manj solidarnosti. Namen zapisa je, da vse kolegice in kolege opozorim, da se privatizacija zdravstva nadaljuje z nezmanjšano hitrostjo. In ni rečeno, da se bomo vsi iz javnega sektorja v naslednjih 5–10 letih soočili z neusmiljenim bojem za bolnike alias stranke, saj bodo javna sredstva padla že pod 5 % BDP (kar bo že blizu 50 % vseh sredstev, namenjenih zdravstvu). Čaka nas nenehno optimiziranje delovnih procesov in mikroprocesov, že v glavi bomo takoj izračunavali, kakšen strošek je kak bolnik, pardon, zdravstvena storitev in koliko nam bolnik, pardon, stranka lahko plača. Plus leasing za opremo in avto. Ne pozabite na ZZS-članarino. Pripravimo se!
Lekcija za danes, namenjena za jutri: naj govorijo z leve strani karkoli, zdravstvo je konec koncev tržna kategorija. Kolikor plačaš, toliko dobiš.
Iztok Kos, zdravnik
|
|
|
Zbornica ponovno odprta za svoje člane
Obveščamo vas, da je zbornica od 20. 5. 2020 ponovno odprta za svoje člane.
Ker je delovanje zbornice še vedno prilagojeno aktualnim razmeram, pozivamo vse, da svoj prihod najavite strokovnemu uslužbencu.
Kontakti strokovnih služb so objavljeni na spletni strani tukaj >>>
Dolžnosti obiskovalcev:
-
Ob prihodu in odhodu si razkužijo roke.
-
V prostorih zbornice je obvezna uporaba obrazne maske.
-
Prosimo, da upoštevajo varno razdaljo med osebami (1,5 - 2m).
-
Prosimo, da zbornico obiščejo le zdrave osebe.
Uradne ure:
Ponedeljek, sreda in petek: od 9.00 do 12.00.
Četrtek: od 13.00 do 16.00.
Hvala za razumevanje!
Zdravniška zbornica Slovenije
|
|
|
Odredba o omejitvi določenih pravic zdravstvenih delavcev in zdravstvenih sodelavcev je bila preklicana
Uradni list RS, št 73/2020
Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije je sprejelo Odredbo o prenehanju veljavnosti Odredbe o omejitvi določenih pravic zdravstvenih delavcev in zdravstvenih sodelavcev, ki prične veljati 21. 5. 2020. Z uveljavitvijo te odredbe se tako ponovno dovoli gibanje vsem zdravstvenim delavcem izven Republike Slovenije ter preneha veljati prepoved koriščenja letnega dopusta, stavke ter udeležbe na usposabljanjih in izobraževanjih.
Več >>>
|
|
|
Zdravniška zbornica Slovenije pozvala ZZZS k preklicu pozivov koncesionarjem k predložitvi stroškov opreme
Zdravniška zbornica Slovenije je dne 21. 5. 2020 pozvala ZZZS, da prekliče pozive koncesionarjem za poročanje o podatkih o dodatnih stroških, ki so povezani z zamejevanjem širjenja bolezni COVID-19. ZZZS ter Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije smo ob tem še pozvali, da po zgledu tujih uspešnih držav oblikujeta sistem povrnitve stroškov v pavšalu, pri čemer omogočita koncesionarjem, ki so imeli z nabavo opreme višje stroške, da razliko do pavšala uveljavljajo z neposrednim zahtevkom.
Več >>>
|
|
|
Obračunavanje dodatka za nevarnost in posebne obremenitve v času epidemije in dodatka za delo v rizičnih razmerah pripravnikom, sekundarijem in specializantom
Pojasnilo Ministrstva za zdravje
Zdravniška zbornica Slovenije je dne 20. 5. 2020 s strani Ministrstva za zdravje RS prejela pojasnilo glede obračunavanja dodatka za nevarnost in posebne obremenitve v času epidemije in dodatka za delo v rizičnih razmerah pripravnikom, sekundarijem in specializantom. Oba dodatka se obračunavata ločeno in nikakor ne skupaj z obračunom sredstev za pripravništvo, sekundariat in specializacije, saj sredstva zanje zagotavlja država neposredno v proračunu.
Več >>>
|
|
|
Refundacija dodatka za delo koncesionarjev v rizičnih razmerah
Pojasnila Ministrstva za javno upravo
Zdravniška zbornica Slovenije je 18. 5. 2020, po več poslanih prošnjah za pojasnilo s strani ministrstva za javno upravo, prejela okvirna pojasnila glede načina refundacije dodatka za delo v rizičnih razmerah (11. točka 39. člena Kolektivne pogodbe za javni sektor) iz proračuna za koncesionarje.
Več>>>
|
|
|
Predlog za podaljšanje usposabljanja
Obvestilo za glavne in neposredne mentorje
Odlok o začasnih ukrepih na področju izvajanja sekundariata, pripravništva in specializacije v času epidemije COVID-19 (Uradni list RS, št. 64/20) je določil, da glavni in neposredni mentorji za sekundarije, pripravnike in specializante, ki od razglasitve epidemije COVID-19 ne opravljajo dela, ki bi bilo po vsebini ustrezno programom usposabljanja, podajo predlog za podaljšanje usposabljanja.
Kako podati predlog za podaljšanje usposabljanja - PRIPOROČILO
Glavni in neposredni mentorji lahko predlog za podaljšanje usposabljanja zbornici posredujejo pisno po pošti ali po elektronski poti na naslov lidija.zupancic@zzs-mcs.si
Mentorjem priporočamo, da v predlogu točno opredelijo, do katerega datuma predlagajo podaljšanje (npr.: predlagam podaljšanje usposabljanja do dne ___), ali navedejo trajanje podaljšanja, pri čemer pa naj opredelijo, od katerega datuma dalje naj podaljšanje teče (npr.: predlagam podaljšanje usposabljanja v trajanju 6 tednov, ki naj teče od dne ___ dalje).
|
|
|
Stališče Sveta za izobraževanje zdravnikov do mobinga
Svet za izobraževanje zdravnikov pri Zdravniški zbornici Slovenije stremi k strokovni odličnosti in profesionalizmu na področju izvajanja specializacij in izobraževanja mladih zdravnikov ter verjame v profesionalno in etično vedenje zdravnikov. Neprofesionalno vedenje zdravnika, ki mu je zaupana funkcija mentorja ali izpraševalca na specialističnih izpitih, svet zato ocenjuje kot nesprejemljivo, še toliko bolj, če je bil mentor v skladu z internimi akti svojega delodajalca obravnavan in spoznan za krivega mobinga.
Svet za izobraževanje zdravnikov zato poziva zdravnike, ki so bili spoznani za krive mobinga, da se sami izločijo iz izobraževalnega procesa, pooblaščene izvajalce pa, da takšnih zdravnikov ne predlagajo za glavne mentorje.
Svet za izobraževanje zdravnikov
|
|
|
Ne dopuščajmo nasilja
Poročilo o delu delovne skupine
Delovna skupina ZZS Ne dopuščajmo nasilja je v tem mandatu nadaljevala že začeto delo, skladno z načrtom. Izvedli so naslednje zastavljene naloge:
-
izvedba ankete o izpostavljenosti nasilju na delovnem mestu;
-
izdelava Priporočil za preprečevanje nasilnih incidentov;
-
priprava in izvedba izobraževanj za zdravstvene delavce;
-
priprava pobud za spremembo zakonodaje in
-
izdelava spletne podstrani s pomembnimi informacijami.
Več >>>
Izvršilni odbor se je seznanil s poročilom o delu delovne skupine Ne dopuščajmo nasilja. Delovna skupina je opravila zastavljene naloge in se jo zato s sklepom št. 1258/81/2020 ukine.
Izvajanje izobraževanj se bo nadaljevalo v sklopu službe za kongresno dejavnost, promocija ničelne tolerance do nasilja v sklopu PR-aktivnosti zbornice, obravnavo prijav nasilnih dogodkov pa bo prevzela mediacijska pisarna.
|
|
|
HIV in vpogled v retrovirusna zdravila
Delovni sestanek na temo obravnavanih oseb, okuženih z virosom HIV
Na zdravniški zbornici je v mesecu marcu potekal sestanek na temo obravnavanih oseb, okuženih z virosom HIV.
Cilj delovnega sestanka je bil:
-
priprava načrta izobraževanja zdravstvenih delavcev za ustrezno komunikacijo pri obravnavi pacientov s HIV-om,
-
izogibanje stigmatizaciji,
-
približanje stališč med zdravniki in zobozdravniki glede vprašanja dopustnosti vpogleda v podatke o retrovirusnih zdravilih, ki so bila predpisana pacientom.
Dogovori, sprejeti na sestanku, so na voljo v zapisniku, ki je dostopen tukaj >>>
|
|
|
Intervju s predsednico zbornice v Novi medicini
Dr. Zdenka Čebašek - Travnik je v pogovoru v Novi medicini spregovorila o svojem mandatu predsednice zbornice, vlogi zdravniških zbornic pri nas in po svetu ter o sodelovanju z ministrstvom za zdravje.
Intervju je dostopen tukaj >>>
|
|
|
Delo v ortodontskih ambulantah po odprtju ambulant
Čakanje na prvi pregled pri ortodontu se bo podaljšalo
Predsednica Slovenskega ortodontskega društva dr. Sanda Lah Kravanja, dr. dent. med., je v poročilih na TV SLO pojasnila, kako bo v prihodnosti potekalo ortodontsko zdravljenje otrok in mladostnikov. V luči skrajševanja čakalnih dob je pozvala Ministrstvo za zdravje, k čimprejšnjemu razpisu za pristopitev novih izvajalcev k izvajanju programov.
Več >>>
|
|
|
19. maj – svetovni dan družinske medicine
Prvi pridemo in zadnji odidemo
Zdravniki družinske medicine po vsem svetu so v tem tednu praznovali svoj dan. Letošnja tema svetovnega dne družinske medicine se glasi »Zdravniki družinske medicine na prvi liniji: prvi pridemo in zadnji odidemo.« Zaznamuje ga pandemija koronavirusa, v kateri so družinski zdravniki ob rednem delu prevzeli tudi druge naloge. »Tudi v prihodnje si bodo prizadevali delovati v dobro bolnikov. Izkazano zaupanje bolnikov je njihova največja zaveza za naprej,« so sporočili v Združenju zdravnikov družinske medicine Slovenije.
Sporočilo za javnost Združenja zdravnikov družinske medicine Slovenije >>>
Prispevek izvršnega odbora Evropskega združenja zdravnikov družinske medicine WONCA si lahko ogledate tukaj >>>
|
|
|
Specializacija iz družinske medicine po COVID-19
Spletno izobraževanje je namenjeno glavnim mentorjem v družinski medicini
Glavne mentorje v družinski medicini vabimo na spletno izobraževanja, ki bo v ponedeljek, 25. 5. 2020, od 20. do 22. ure.
Predstavljene bodo prilagoditve v poteku specializacije zaradi epidemije in časa po epidemiji COVID- 19, pogovor pa bo tekel tudi o konkretnih predlogih in rešitvah.
Več informacij in prijava >>>
Vabljeni!
|
|
|
Obravnava pacienta na daljavo – praktični prikaz uporabe telemedicine v praksi
Spletno izobraževanje, 27. maj 2020 ob 16.00
Ena najbolj iskanih storitev v zdravstvu v zadnjih dveh mesecih so različne oblike podpore pacientom na daljavo. Področje telemedicine tudi na Zdravniški zbornici Slovenije prepoznavamo kot prednostno.
V sredo, 27. 5., ob 16.00 skupaj z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje, Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije in HealthdDay.si pripravljamo prvi webinar o obravnavi pacienta na daljavo, s praktičnim prikazom uporabe telemedicine v praksi.
Spletno izobraževanje je ovrednoteno s kreditnimi točkami.
Program in prijava >>>
Vljudno vabljeni!
|
|
|
Strokovni simpozij: Sodobna obravnava bolnika z možgansko kapjo
Spletno izobraževanje, 10. junij 2020 ob 14.00
Vljudno vabljeni, da se udeležite simpozija Sodobna obravnava bolnika z možgansko kapjo, ki ga v sredo, 10. 6. 2020, ob 14. uri na platformi Zoom organizirajo Splošna bolnišnica Franca Derganca Nova Gorica, Zavod Simpozija in Zdravniška zbornica Slovenije.
Poudarek bo na najnovejših podatkih o pojavnosti možganske kapi, obvladovanju dejavnikov tveganja ter izzivih sodobnega zdravljenja. Vse to bodo specialisti iz SB Nova Gorica in UKC Ljubljana postavili v kontekst aktualnih razmer epidemije COVID-19.
Program in prijava >>>
Vljudno vabljeni!
|
|
|
Mali oglasi
Na spletni strani zbornice lahko v rubriki »Mali oglasi« objavljate ali pregledujete male oglase za opremo, instrumentarij in prostore. Tu boste lahko tudi menjali osebno varovalno opremo, oglaševanje pa je možno tudi v ostalih rubrikah.
Dostop do rubrike »Mali oglasi« je na tej povezavi >>>
Vsak ponudnik lahko odda oglas, vendar si zbornica pridržuje pravico, da javno objavi le oglase iz preverjenih virov.
V primeru težav pri vnosu oglasa se obrnite na: podpora@zzs-mcs.si.
|
|
|
Mesečne novice Stalnega odbora evropskih zdravnikov
V ponedeljek, 18. maja, je izšla majska številka elektronskih novic Stalnega odbora evropskih zdravnikov – CPME (The Standing Committee of European Doctors).
|
|
|
|
Zdaj je primeren čas za vzpostavitev »e-poslovanja« z zbornico
Zbornica je že pred časom vzpostavila dodatno pot komunikacije s svojimi člani, in sicer e-poslovanje. S tem omogoča svojim sedanjim in bodočim članom normalno poslovanje, tudi v času epidemije, z e-oddajo in e-vročanjem dokumentov preko varnega elektronskega predala – VEP. VEP deluje podobno kot drugi predali za elektronsko pošto, le da je to predal za pošiljanje in prejemanje uradne pošte.
Pogoj za e-poslovanje je, da imata obe stranki, tako pošiljatelj kot prejemnik, odprt VEP.
Člani, ki bodo zbornici javili VEP-naslov, bodo v VEP prejemali dokumente, ki jih zbornica naslavlja na svoje člane (odločbe, sklepe ter drugo dokumentacijo), sami pa bodo po tej poti oddajali vloge ali druge dokumente, naslovljene na ZZS.
Vse informacije o vzpostavitvi e-poslovanja z zbornico najdete na tej povezavi.
|
|
|
Stiske zaradi COVID-19 - pogovor z izkušenimi zdravniki
Zdravnikom, ki ste se znašli v najrazličnejših težkih okoliščinah zaradi ukrepov ali dela povezanega s preprečevanjem epidemije COVID-19, je skoraj vsak dan popoldne na voljo tudi pogovor z izkušenimi zdravniki.
Pišite na zdrom@zdravniskazbornica.si. Prosimo vas, da na kratko opišete problem, pustite svojo telefonsko številko ali pa prosite za odgovor po mailu. Če boste želeli telefonski pogovor, vas bo poklical eden od svetovalcev (zdravnikov) iz zdravniške zbornice.
Več >>>
|
|
|
Zdravniški ombudsman v maju
Zdravniški ombudsman pri Zdravniški zbornici Slovenije zdaj deluje skoraj tri leta. Pet izkušenih zdravnikov je članom v oporo in pomoč v najrazličnejših življenjskih izzivih in stiskah.
Za rezervacijo termina za povsem anonimen pogovor po telefonu ali anonimni osebni pogovor se naročite preko telefona: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zdravniskazbornica.si, lahko tudi preko vašega anonimnega elektronskega naslova.
|
|
|
|
|
|
|
Vabljeni na zbornična spletna interaktivna videoizobraževanja
|
|
|
SPECIALIZACIJA DRUŽINSKE MEDICINE PO COVID-19
Spletno izobraževanje za glavne mentorje v družinski medicini.
Delavnica bo izvedena v obliki interaktivnega spletnega videoizobraževanja preko spletne platforme ZOOM. Zaželeno je, da imate računalnik z mikrofonom, zvočnik in kamero.
Datum: 25. maj 2020, od 20.00 do 22.00
Kotizacije ni.
Kreditne točke: v postopku
|
|
|
|
|
OBRAVNAVA PACIENTA NA DALJAVO – PRAKTIČNI PRIKAZ UPORABE TELEMEDICINE V PRAKSI
Izobraževanje bo izvedeno v obliki interaktivnega spletnega videoizobraževanja preko spletne platforme ZOOM.
Datum: 27. maj 2020, od 16.00 do 17.00
Kotizacije ni.
Kreditne točke: v postopku
|
|
|
|
|
NUJNA STANJA V ZOBOZDRAVSTVENI AMBULANTI
Izobraževanje bo izvedeno v obliki interaktivnega spletnega videoizobraževanja preko spletne platforme ZOOM.
Datum: 29.–30. maj 2020, pričetek 29. 5. ob 15.30
Kotizacija: od 30 EUR do 75 EUR
Kreditne točke: 7,5
|
|
|
|
|
|
|
|