V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.
Zdravniška zbornica Slovenije

569. Bilten

29. maj–4. junij 2020

Sistemski nadzor – kaj je že to?

Epidemija COVID-19 je v delo in življenja zdravnikov prinesla precej sprememb, tako dobrih kot slabih. Med dobre štejem tudi to, da smo se skupaj z javnostjo začeli bolj resno ukvarjati z etičnimi vprašanji. Ta so se začela porajati ob poročilih o ravnanju zdravstvene službe v Bergamu, kjer so se znašli v nepredstavljivo težkih okoliščinah, ko so zaradi pomanjkanja ustrezne medicinske opreme in osebja morali sprejemati odločitve o tem, kateremu pacientu bodo namenili priložnost za preživetje in kateri je ne bo mogel dobiti. Tisti dnevi v mesecu marcu bodo vsem ostali zapisani v spominu. Nihče od nas na podobna etična vprašanja ni bil pripravljen, ni bilo ne učbenikov ne navodil, kako ravnati. Zahteve po jasnih navodilih so naraščale z večanjem števila okuženih. Strah, da bi se kaj podobnega lahko zgodilo tudi v Sloveniji, je bil velik in s tem ihta ob nizanju različnih ukrepov na nek način razumljiva.

Če danes ob uradno razglašenem koncu epidemije COVID-19 govorimo o dogodkih v mesecu marcu, jih ne smemo preprosto vzeti ven iz konteksta in dopustiti, da se na njihovi podlagi uprizarjajo politični boji med člani prejšnje in sedanje koalicije. Pa tudi obračuni med zdravniki, ki so bolj naklonjeni eni ali drugi politični opciji. Treba je analizirati, kaj je v času epidemije šlo dobro, kje so bile težave in kaj je bilo takšnega, da se ne sme več ponoviti. Analiz v zdravstvu ne potrebujemo zato, da bi nekoga klicali na odgovornost in zahtevali, da odstopi, temveč z namenom, da pripravimo ukrepe za izboljšanje slabih praks.

Analize lahko pripravimo šele, ko imamo zbranih dovolj podatkov, te pa zbiramo tudi s pomočjo nadzorov. Nadzori v zdravstvu so določeni z Zakonom o zdravstveni dejavnosti in so pregledno predstavljeni na spletni strani Ministrstva za zdravjeStrokovni nadzor s svetovanjem obsega nadzor nad strokovnostjo, kakovostjo in varnostjo dela pri izvajalcu zdravstvene dejavnosti. Izvede ga zbornica oziroma strokovno združenje, ki ima javno pooblastilo, in sicer v sodelovanju s klinikami, kliničnimi inštituti ali kliničnimi oddelki. Nadzor se izvede tako pri javnih kot zasebnih izvajalcih zdravstvene dejavnosti.

Zdravniška zbornica ima javno pooblastilo tudi za področje izvajanja strokovnih nadzorov v svoji poklicni skupini – torej nadzorov nad delom zdravnikov in zobozdravnikov. Ti nadzori so lahko redni, ko se preverja, kako posameznik opravlja svoje strokovno delo, ali izredni, ko pride do pritožbe ali do neželenega dogodka v procesu zdravljenja. Nadzore izvajajo zdravniki nadzorniki, postopek se mora izvajati v skladu z Zakonom o upravnem postopku.

  • Sistemski nadzor pomeni sočasno izvedbo upravnega in strokovnega nadzora s svetovanjem. Odredi ga minister za zdravje. Več>>>

Ko sem dne 17. 5. 2020 državni sekretarki dr. Tini Bregant predlagala, naj v zvezi z dogajanji v nekaterih domovih starejših občanov minister odredi sistemski nadzor, sem ji tudi pojasnila, da je to po mojem videnju edini način, da se »zaščiti« zdravnike, ki so bili omenjeni v različnih medijih. Pri tem ne gre za pojasnjevanje in opravičevanje njihovih postopkov, temveč za nadzor nad celotnim potekom nastajanja in izvajanja navodil, ki so bila v času epidemije izdana s strani resornih ministrstev. V tak nadzor bi bilo po moji oceni nujno vključiti tudi Komisijo za medicinsko etiko in po potrebi tudi druge strokovnjake (izvedence), ki bi znali ne le označiti nepravilnosti, temveč tudi predlagati ustreznejše postopke za uporabo v podobnih situacijah, kot smo jih doživljali v času epidemije COVID-19.

Poudarjam, ne gre za iskanje krivcev z namenom, da bi jih »odstavili« ali kako drugače kaznovali, temveč za odkrito priznanje ugotovljenih slabih praks, ki jim morajo obvezno slediti predlogi in ukrepi za izboljšanje.

Dr. Zdenka Čebašek - Travnik
Predsednica

 

Splošni dogovor za leto 2020 sprejet

Vlada RS je na dopisni seji dne 25. 5. 2020 sprejela sklepe o spornih vprašanjih glede Splošnega dogovora za leto 2020. Pomembnejši sklepi, ki jih je sprejela, so:

  • V času pandemije, epidemije ali naravne nesreče, ki vplivajo na obseg opravljenih storitev, ZZZS nakaže izvajalcem akontacijo na podlagi pogodbeno dogovorjenega programa, ne glede na dejansko realizacijo.
  • Revalorizacija materialnih stroškov in drugih kalkulativnih elementov se v letu 2020 ne izvaja.
  • Sredstva za regres, ki so vračunana v cene zdravstvenih storitev, se povečajo z 842,79 EUR na 940,58 EUR.
  • Povečajo se vkalkulirani dodatki na plačo v manj ugodnem delovnem času v skladu z dogovorom o plačah med Vlado Republike Slovenije in reprezentativnimi sindikati javnega sektorja.
  • Širitve so bile sprejete le za 1 program hematologije v SB Jesenice, 0,1 zobozdravstva za odrasle v ZD Maribor, neakutno bolnišnično obravnavo, program Razori, klinični register za raka dojke ter financiranje triažnih satelitskih urgentnih centrov.

Čistopis Splošnega dogovora 2020 je še v usklajevanju. Na tej povezavi je povzetek sklepov vlade ter sprejetih predlogov na pogajanjih in arbitraži za sprejem Splošnega dogovora za leto 2020.

Pravni učinki preklica epidemije na organizacijo dela zdravnikov in zobozdravnikov

Odlok o preklicu epidemije nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) v 4. členu določa, da se začne uporabljati z 31. 5. 2020.

Ob tem smo prejeli več vprašanj zdravnikov in zobozdravnikov glede učinka preklica epidemije na njihovo organizacijo dela ter na obveznosti izvajanja preventivnih ukrepov v povezavi s COVID-19, na katera podajamo odgovore.

Več >>>

Proračunsko financiranje koncesionarjev javne zdravstvene službe v času epidemije COVID-19

Koncesionarji, ki izvajajo javno zdravstveno službo, so na podlagi 6. odstavka 71. člena Zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo (Uradni list RS, št. 49/20 in 61/20) upravičeni do proračunskega financiranja izplačil dodatka za delo v rizičnih razmerah po 11. točki 39. člena Kolektivne pogodbe za javni sektor.

Več >>>

Na Odboru za zdravstvo v DZ o stališčih zdravniške stroke za preklic epidemije

V ponedeljek je potekala 35. nujna seja Odbora za zdravstvo DZ na temo seznanitve s stališči zdravniške stroke za preklic epidemije COVID-19.

Na seji je v imenu Zdravniške zbornice Slovenije stališča predstavila dr. Zdenka Čebašek - Travnik (na posnetku od 46. minute naprej) >>>
 

Nato je sledila še 36. nujna seja Odbora za zdravstvo, na kateri je nastopil generalni direktor ZZZS Marjan Sušelj in spregovoril o finančnih posledicah manjših prihodkov v blagajno ZZZS (na 40. minuti in naprej) >>>

Ne ploskajte nam več

Potrebujemo: dobre delovne razmere, dovolj zaposlenih in primerno plačilo.

Delo je v sredo objavilo kolumno dr. Zdenke Čebašek - Travnik, v kateri je izpostavila, da s ploskanjem in podobnimi akcijami ni mogoče zagotoviti tega, kar zdravstvo že v normalnih časih, še posebno pa v času epidemije, potrebuje veliko bolj: dobre delovne razmere, dovolj zaposlenih in primerno plačilo.  

Kolumna je dostopna tukaj >>>

Ali je človeško življenje in zdravje res vredno dovolj, da premaga birokratske ovire v zdravstvu?

Vključevanje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov v delo v času COVID-19

»V času epidemije COVID-19 se je vzporedno odvijal še dodaten stresni test za zdravstvo v celoti: Ali je človeško življenje in zdravje res vredno dovolj, da premaga birokratske ovire v zdravstvu?« sta na včerajšnji novinarski konferenci poudarili zasebni zdravnici Sabina Senčar, dr. med., in mag. Urška Bizjak Ogrinc, dr. med.

O začaranem krogu opozarjanja na birokratske ovire, dopisovanja in neukrepanja - je spregovoril tudi Matej Praprotnik, dr. dent. med. 

To, da je zdravniku z vsemi kvalifikacijami v krizi dovoljeno samo svetovanje, je grda anomalija, pa je poudarila predsednica zbornice dr. Zdenka Čebašek - Travnik. Več >>>

Posnetek novinarske konference je dostopen tukaj >>>>

Ključne poudarke novinarske konference lahko preberete tudi na zdravstveniportal.si >>>

Poročanje medijev

STA: Zdravniška zbornica za sistemski nadzor postopka odločanja o ukrepih za zajezitev epidemije v domovih za starejševeč>>>

Iz Evrope

Objavljamo povezavo do: EU Health Workforce Network Update - 8th edition

Švedski epidemiolog spremenil stališče

Coronavirus: Sweden's Tegnell admits too many died >>>

V Italiji študentje medicine in zdravniki protestirajo

Zahtevajo reforme izobraževanja. Zaradi upokojevanja jim grozi kolaps sistema.

Do leta 2025 naj bi se v Italiji upokojilo več kot 60 odstotkov zdravnikov specialistov in zdravnikov splošne medicine.

In kot kažejo razmere zdaj, ne bo dovolj novih zdravnikov, ki bi jih nadomestili, zato zdravniki in bodoči zdravniki s protesti opozarjajo na nujne reforme izobraževalnega sistema. Več >>>  in Več >>>

Obravnava pacienta na daljavo

Vabljeni k ogledu posnetka videoizobraževanja!

Na Moodlu je dostopen posnetek videoizobraževanja Obravnava pacienta na daljavo, ki je bilo izvedeno 27. maja 2020.

Obravnavo na daljavo je podrobno predstavil:

prim. dr. Aleksander Stepanović, dr. med., spec. spl. med., direktor ZD Škofja Loka.

Vabljeni k ogledu! >>>

Prihranite si pot in čas ter z zbornico posujte na e-način

Pripravili smo video navodila za vzpostavitev »e-poslovanja« z zbornico

Zbornica je že pred časom vzpostavila e-poslovanje za člane. S tem je bilo omogočeno normalno poslovanje tudi v času epidemije - in sicer z e-oddajo in e-vročanjem dokumentov preko varnega elektronskega predala – VEP.

VEP deluje podobno kot drugi predali za elektronsko pošto, le da je to predal za pošiljanje in prejemanje uradne pošte.


Pripravili smo video navodila za vzpostavitev »e-poslovanja« z zbornico >>>

Vse informacije o vzpostavitvi e-poslovanja z zbornico najdete na tej povezavi.

Pregled doseženih kreditnih točk v licenčnem obdobju in izvoz v PDF

Pripravili smo video navodila

Na spletni strani zbornice, je v sklopu osebnega profila, pregled doseženih kreditnih točk v aktivnem licenčnem obdobju. Pregled je dostopen na zavihku "Licence in strokovni razvoj" pod kategorijo "Stalni strokovni razvoj".

Video navodila >>>>

Oddaljena pomoč uporabnikom

Uporablja se rešitev ISL Light

Oddelek za informatiko je za uporabnike zborničnih aplikacij vzpostavil oddaljeno pomoč pri njihovi uporabi. Uporablja se rešitev ISL Light, s pomočjo katere se informatik priključi na zaslon uporabnika. Tako je mogoče reševanje težave neposredno na uporabniškem računalniku.

Uporabnik, ki ima težave, pokliče eno od naslednjih telefonskih številk: 01 307 21 72, 01 307 21 73, 01 307 21 74 in 01 307 21 82 (samo za organizatorje izobraževanj).

Po vzpostavitvi stika z eno od oseb na navedenih telefonskih številkah po njenem navodilu vzpostavi povezavo z ISL Light.

Za hitrejšo vzpostavitev oddaljene pomoči ISL Light je povezava dostopna v »nogi« spletne strani zbornice.

Seminar iz nujnih stanj v psihiatriji

Zdravniki sekundariji, ki opravljate obvezni del sekundariata.

Seminar iz nujnih stanj v psihiatriji bo v letu 2020 potekal v Modri dvorani Zdravniške zbornice Slovenije, Dunajska cesta 162, 1000 Ljubljana, v naslednjih terminih:

- torek, 30. 6. 2020, s pričetkom ob 8:30 in
- torek, 10. 11. 2020, s pričetkom ob 8:00.

Seminar bo potekal do predvidoma 13:00 ure, vodil pa ga bo Marko Saje, dr. med., specialist psihiatrije.


Program seminarja:
- uvod v urgentna psihiatrična stanja in poti obravnave,
- prepoznavanje in obravnava samomorilne ogroženosti,
- akutna psihoza in njeni vzroki,
- pogostejše motnje razpoloženja in anksiozne motnje,
- delirij in diferencialna obravnava kognitivnega upada,
- preprečevanje oziroma obvladovanje agresivnega vedenja,
- uporaba psihiatričnih zdravil,
- prikazi primerov z razpravo,
- zaključek z vprašanji in razpravo.

Na seminar se prijavite preko www.domusmedica.si

O želenem terminu seminarja se predhodno dogovorite z vašim delodajalcem. S seboj prinesite List zdravnika sekundarija za obvezni del sekundariata, v katerem bo predavatelj s podpisom potrdil vašo prisotnost na seminarju.

Strokovni simpozij: Sodobna obravnava bolnika z možgansko kapjo

Spletno izobraževanje, 10. junij 2020 ob 14.00

Vljudno vabljeni, da se udeležite simpozija Sodobna obravnava bolnika z možgansko kapjo, ki ga v sredo, 10. 6. 2020, ob 14. uri na platformi Zoom organizirajo Splošna bolnišnica Franca Derganca Nova Gorica, Zavod Simpozija in Zdravniška zbornica Slovenije.

Poudarek bo na najnovejših podatkih o pojavnosti možganske kapi, obvladovanju dejavnikov tveganja ter izzivih sodobnega zdravljenja. Vse to bodo specialisti iz SB Nova Gorica in UKC Ljubljana postavili v kontekst aktualnih razmer epidemije COVID-19.

Program in prijava >>>¸                                                     Vljudno vabljeni!

Zdravniški ombudsman v juniju - ob izzivih in stiskah

Zdravniški ombudsman pri Zdravniški zbornici Slovenije zdaj deluje skoraj tri leta.

Pet izkušenih zdravnikov je članom v oporo in pomoč v najrazličnejših življenjskih izzivih in stiskah - še vedno tudi za vse, ki bi se v stiski znašli zaradi osebnih okoliščin ali dela povezanega z COVID-19.

Za rezervacijo termina za povsem anonimen pogovor po telefonu ali anonimni osebni pogovor se naročite preko telefona: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zdravniskazbornica.si, lahko tudi preko vašega anonimnega elektronskega naslova. 

Zbornica odprta za svoje člane

Prosimo vas, da svoj prihod najavite strokovnemu uslužbencu.

Zbornica je od 20. 5. 2020 ponovno odprta za svoje člane.

Ker je delovanje zbornice še vedno prilagojeno aktualnim razmeram, pozivamo vse, da svoj prihod najavite strokovnemu uslužbencu.

Kontakti strokovnih služb so objavljeni na spletni strani tukaj >>>

Dolžnosti obiskovalcev:

  • Ob prihodu in odhodu si razkužijo roke.
  • V prostorih zbornice je obvezna uporaba obrazne maske.
  • Prosimo, da upoštevajo varno razdaljo med osebami (1,5 - 2m).
  • Prosimo, da zbornico obiščejo le zdrave osebe.

Uradne ure:
Ponedeljek, sreda in petek: od 9.00 do 12.00.
Četrtek: od 13.00 do 16.00.

Hvala za razumevanje!
Zdravniška zbornica Slovenije

Zbornična izobraževanja za zdravnike in zobozdravnike

12. junij
DELAVNICA UČINKOVITE VADBE: Kako enostavno pridobiti in ohraniti telesno zmogljivost in prožnost

Delavnica bo potekala v prostorih Domus Medica in v sočasno v obliki interaktivnega videoizobraževanja preko spletne platforme ZOOM.

Datum: 12. junij 2020 od 9.00 do 15.00

Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 45 EUR

Kreditne točke: 2

17. junij
UČNA DELAVNICA ZA SPECIALIZANTE

Delavnica je namenjena specializantom, da se bolje spoznajo s potekom specializacije, svojimi odgovornostmi in pravicami.

Datum: 17. junij 2020 od 15.30 do 18.00

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacije ni.

Kreditne točke: 3

30. junij
SEMINAR IZ NUJNIH STANJ V PSIHIATRIJI

Seminar je prednostno namenjen zdravnikom sekundarijem, ki opravljajo obvezni del sekundarijata, udeležijo pa se ga lahko tudi ostali člani zbornice.

Datum: 30. junij 2020 od 8.30 do 13.30

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacije ni.

Kreditne točke: v postopku

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si
Uradne ure

ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00
To sporočilo ste prejeli, ker ste se naročili na Bilten Zdravniške zbornice Slovenije ali se udeležili katerega izmed naših dogodkov. Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo tako v skladu z GDPR člani zbornice ne boste več prejemali obvestil Zdravniške zbornice, med katera sodijo: bilten zbornice, zobozdravniški bilten, obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice). Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.