Na večernem strokovnem druženju s prof. dr. Bojano Beović – o rešitvah za razbremenitev na primarni ravni
Nedelja, 30. maja 2021, je bila v znamenju izjemno zanimivega in zelo vsebinskega večernega strokovnega druženja s prof. dr. Bojano Beović. Gost je bil Rok Ravnikar, družinski zdravnik in predsednik Odbora za osnovno zdravstvo. V uvodu je prof. dr. Bojana Beović predstavila zadnje aktualne informacije o covidu-19 in cepljenju, med drugim o tem, kaj je že znanega o mešanju cepiv, kaj kaže model v povezavi z raziskavo o tem, koliko protiteles zadošča za zaščito pred hudim potekom bolezni, kakšne so ugotovitve vpliva cepljenja v Izraelu in kaj je že znanega o tem, kdaj poživitveni odmerek. Glede razmer v Sloveniji je dejala, da bodo poleti
kar dobre (vendar zaradi več okužb vseeno nekoliko slabše kot lani), situacija pa bo bistveno bolj mirna kot spomladi. Kdaj bi lahko prišlo do popolne sprostitve ukrepov in kaj bo jeseni, pa bo odvisno od tega, kako bo napredovalo cepljenje. Rok Ravnikar, družinski zdravnik in predsednik Odbora za osnovno zdravstvo, je spregovoril o konkretnih rešitvah za primarno raven. Izpostavil je, da predlogi zdravnikov družinske medicine iz preteklih let doslej še niso bili realizirani, se pa potem kot iz čarobne škatle od nekod pojavljajo različne hitre (slabe!) rešitve, kot so »uf, dajmo skrajšati specializacijo, ali pa uf, dajmo vse takoj po fakulteti za družinske zdravnike, ali pa ta, ki je tipična ZZZS-matematika, naj vsak
družinski zdravnik vpiše še več pacientov in bodo vsi prebivalci imeli družinskega zdravnika«. Z izzivom, kako izboljšati razmere na primarni ravni, se je resno ukvarjala posebej za to ustanovljena delovna skupina pri Ministrstvu za zdravje, ki je delala cel april in pripravila konkretne rešitve. Kot ključni problem je izpostavil, da je primarna raven močno podfinancirana. Vendar, kot je dejal, ne v smislu višjih plač. Meni, da bi bilo zgolj povišanje plač le gasilska akcija s kratkim učinkom. Rešitev vidi v dodatnem financiranju za zagotovitev administrativnega in podpornega kadra, ki bi lahko razbremenil zdravnike. Tako bi to
delo naredili privlačno za mlade zdravnike. Drug nujni ukrep pa je polno financiranje ambulante, ki dosega 100-odstotno glavarino – to je 1.850 glavarinskih količnikov, in ne šele, kot zdaj, ko je 100-odstotno financiranje šele pri 2.400 glavarinskih količnikih. Slednje bi po izračunih pomenilo, da je za primarno raven treba zagotoviti dodatnih 45 milijonov evrov letno. Kar, kot je izpostavil, ob 3 milijardah evrov zdravstvenega proračuna ni veliko. Tako bi 130 tisoč ljudi, ki zdaj nimajo zdravnika, prišlo do izbranega zdravnika. Andreja
Basle
Vodja Oddelka za stike z javnostmi
Javni poziv za imenovanje koordinatorja specializacije – klinična farmakologija in neonatologija
Zdravniška zbornica Slovenije je 10. 6. 2021 na spletni strani objavila Javni poziv za imenovanje koordinatorja specializacije za specialistično področje: - klinična farmakologija
- neonatologija
Pisne vloge z dokazili o izpolnjevanju pogojev pošljite priporočeno ali osebno vložite do vključno 28. junija 2021 (rok za oddajo vlog).
Javni poziv za imenovanje koordinatorja specializacije – gastroenterologija in patologija Zdravniška zbornica Slovenije je 28. 5. 2021 na spletni strani objavila Javni poziv za imenovanje koordinatorja specializacije za specialistično področje: - gastroenterologija
- patologija
Pisne vloge z dokazili o izpolnjevanju pogojev pošljite priporočeno ali osebno vložite do vključno 28. junija 2021 (rok za oddajo vlog).
EMA spodbuja ozaveščenost glede priporočil za klinično oskrbo ob sumu na sindrom tromboze s trombocitopenijo EMA svetuje zdravstvenim delavcem v EU, naj upoštevajo priporočila strokovnih združenj pri ocenjevanju ljudi z znaki in simptomi sindroma tromboze s trombocitopenijo (TTS) po cepljenju s cepivoma Vaxzevria in COVID-19 Vaccine Janssen. V tem kontekstu poudarja smernice Mednarodnega združenja za trombozo in hemostazo (povezava).
Cepljenje brez vnaprejšnjega naročanja – vabljeni, da sporočate podatkeNa spletnih straneh Zdravniške zbornice Slovenije bi želeli na enem mestu informirati prebivalce, kje (v katerih cepilnih centrih) in kdaj (datum in ura, od kdaj do kdaj) poteka cepljenje brez vnaprejšnjega naročanja. Vabimo vse cepilne centre, da nam to sporočate na e-naslov marija.cimperman@zzs-mcs.si. Objavo bomo vsak dan posodabljali.
Zdravniška zbornica Slovenije
Zdravniška zbornica Slovenije prihodnji teden nadaljuje informiranje splošne javnosti o cepljenju proti covidu-19 in pripravlja še en javni posvet. Tokrat je tema cepljenje otrok od 12. leta naprej, nosečnic in doječih mater. Prebivalci lahko že vnaprej pošiljajo tudi vprašanja na koronavirus@zzs-mcs.si! Več o dogodku je dostopno na spletni strani in na FB. Hvala za širjenje informacij na družbenih omrežjih.
Kdaj po cepljenju proti covidu smo zaščiteni in kako dolgo?Gostja v oddaji Aktualna tema prvega programa Radia Slovenija je bila prof. dr. Bojana Beović.
Večerno strokovno druženje s prof. dr. Bojano Beović
– in z gostom Petrom Golobom, predsednikom OPEV
Vabimo vas na junijsko večerno strokovno druženje s prof. dr. Bojano Beović, ki bo v nedeljo, 27. junija, ob 21. uri, po Zoom.
Gost tokratnega druženja bo Peter Golob, dr. med., univ. dipl. prav., predsednik Odbora za pravno-etična vprašanja pri ZZS, ki bo spregovoril o etični odgovornosti zdravnika pri nastopanju v javnosti.
Zakaj sem dal ramo ZA cepljenje proti covidu-19?
Zdravniška zbornica Slovenije nadaljuje prizadevanja za ozaveščanje vseh prebivalcev v Sloveniji, zakaj je cepljenje proti covidu-19 najboljša odločitev. Alenka Strdin Košir, dr. med., vodja covid intenzivne enote v UKC Maribor, na vprašanje, zakaj je dala ramo ZA cepljenje, odgovarja, da ker: 1. covid ne izbira le starih in bolnih; 2. covid se lahko konča s smrtjo ali trajno invalidnostjo; 3. edino cepljenje prepreči covid v težki obliki.
Vse poziva: »Cepi se!!!! Ostani živ in zdrav! Jaz sem.«
Vabljeni, da delite to sporočila na družbenih omrežjih!
Zakaj sem dal ramo ZA cepljenje proti covidu-19?
Dr. Gregor Prosen, dr. med., FEBEM, predstojnik Urgentnega centra UKC Maribor, je dal ramo ZA cepljenje proti covidu-19: »Zato, ker želim, da se vsi čim prej vrnemo v normalno življenje; na družinska slavja, v kino in na delo v bolnišnice, ki niso razdeljene na kužne in tiste malo manj ...«
Vabljeni, da delite ta sporočila na družbenih omrežjih!
Simpozij o avtoimunskih in vnetnih manifestacijah v povezavi s covidom-19 pri otrocihV petek, 11. junija 2021, od 13.00 do 17.30 bo v UKC Ljubljana potekal simpozij v sklopu EU interreg projekta CATTEDRA. Namenjen je predstavitvi avtoimunskih in vnetnih manifestacij v povezavi s covidom-19 pri otrocih, ki smo jih v Sloveniji zaznali že pri več kot 30 mladih pacientih.
Organizator dogodka s strani UKC Ljubljana je predstojnik KO za otroško alergologijo, revmatologijo in klinično imunologijo prof. dr. Tadej Avčin, dr. med.
Več in povezava do dogodka >>>
Program >>>
Ultrazvočni kongres WINFOCUS World Congress 2021 – Pandemic and beyondZdravniško društvo WINFOCUS Slovenija vas v imenu svetovne organizacije WINFOCUS vabi na brezplačni ultrazvočni kongres WINFOCUS World Congress 2021, »Pandemic and beyond«. Namenjen je vsakomur, ki v svoji vsakodnevni klinični praksi uporablja obposteljni ultrazvok. Potekal bo na spletu, in sicer 12. in 13. junija 2021.Več informacij in prijava >>>
Izšel je priročnik Odnosi z javnostmi v zdravstvu s korona dodatkom
V Službi za odnose z javnostmi UKC Ljubljana so na podlagi izkušenj in številnih pobud zbrali nekaj osnovnih informacij o pomenu in vlogi odnosov z javnostmi v zdravstvu. Priročnik vsebuje priporočila za komuniciranje z zaposlenimi, ključnimi odločevalci, partnerskimi organizacijami in mediji. Hkrati skuša opredeliti vlogo že uveljavljenih orodij odnosov z javnostmi v digitalnem svetu.
Skupščina Slovenske medicinske akademije
Slovenska medicinska akademija Slovenskega zdravniškega društva organizira 11. junija ob 15.00, v okviru skupščine, strokovno srečanje s temo: Zasenčiti korono – Kaj nam je razkrila epidemija in kako to uporabiti za izboljšanje slovenske medicine.
Program je dostopen tukaj >>>
Razbremenilni pogovori – v času COVID-19 v okviru zbornice Za rezervacijo termina za pogovor po telefonu, ki je lahko povsem anonimen, se naročite na telefonski številki: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zzs-mcs.si, lahko tudi preko svojega anonimnega elektronskega naslova. Vsa ostala navodila boste prejeli ob tem prvem stiku.
Zaplešite v plesni šoli Katarine Venturini Plesna zvezda
Plesna šola Plesna zvezda za člane zbornice jeseni organizira začetni plesni tečaj za pare. Začetni tečaj družabnega plesa v skupini sestoji iz osmih vaj enkrat tedensko po eno uro. Naučili se boste korakov pri šestih plesih: angleški valček, square rumba, foxtrott, cha cha cha, hustle in jive. Več informacij in prijava >>>
Koledar izobraževanjZbornična izobraževanja za zdravnike in zobozdravnike Junij 2021 - 11. 6. 2021 – DELAVNICA UČINKOVITE VADBE Več >>>
- 15. 6. 2021 – SEMINAR IZ NUJNIH STANJ V PSIHIATRIJI Več >>>
Izobraževanja drugih organizacij16. 6. 2021 – 25. SODOBNA INTERNA MEDICINA Več >>>
Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana
Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si
Uradne ure
ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00
|