Ni slik? Spletna verzija UEMO: Močna mreža družinskih zdravnikov je dolgoročna investicija v zdravje državljanovPomanjkanje zdravnikov, predvsem družinske medicine, je težava, s katero se srečuje celoten svet. V Sloveniji kljub bistvenemu povečanju števila družinskih ambulant zaradi vse večjega števila zavarovancev številni ostajajo brez izbranega družinskega zdravnika, je ob odprtju konference poudarila predsednica ZZS dr. Bojana Beović. Državni sekretar mag. Tadej Ostrc je opozoril, da je treba povrniti ugled poklicu družinskega zdravnika in ga narediti bolj privlačnega, med drugim z izboljšanjem delovnih pogojev. Celoten kontinent se bori s staranjem populacije in s problemom, kako privabiti več mladih zdravnikov v družinsko medicino, je v izjavi za medije poudarila zdravnica družinske medicine Vesna Pekarović Džakulin. Kot državo, po kateri bi se morali zgledovati, je izpostavila Nizozemsko, kjer že leta z izjemno podporo medijev in politike intenzivno vlagajo v ugled družinske medicine. Težave različnih držav s pomanjkanjem zdravnikov so primerljive, so povedali zdravniki iz Evrope. Zdravnica Mary McCarthy iz Velike Britanije je poudarila, da skušajo pri njih zdravnike v čim večji meri razbremeniti z drugim zdravstvenim osebjem, ki prevzema del preventivnih in administrativnih nalog, in se lahko zdravniki tako v večji meri posvečajo pacientom. Zdravnica Branka Lazić iz Srbije pa poudarja, da je omejitev zaposlovanja v srbskem zdravstvu pustila dolgotrajne posledice, saj je treba manjkajoče zdravnike nadoknaditi in mlade hitro priučiti, kar je pri visokem številu pacientov, ki jih dnevno obravnavajo starejši kolegi, velik izziv. Predlog ukrepov za izboljšanje razmer in omogočanje razvoja družinske medicine v Sloveniji(POSNETEK POSVETA) Nobelova nagrada za medicino: Kako se kaže genetski material, ki smo ga prejeli od neandertalcev?Neandertalski geni imajo vpliv na delovanje imunskega sistema, geni denisovanov omogočajo življenje na višjih nadmorskih višinah, če omenimo le dve funkciji. Kaj lahko prinesejo k sodobni medicini? Katere ključne medicinske preboje smo Slovenci že prispevali k svetovnemu razvoju? Različne vidike so osvetlili: prof. dr. Borut Peterlin, doc. dr. Luca Lovrečić, doc. dr. Aleš Maver, dr. Robert Šket in prof. dr. Zvonka Zupanič Slavec.
(POSNETEK) Strokovni posvet: Izboljševanje kakovosti v zdravstvu in varnosti pacientovNa strokovnem posvetu smo s tujimi in domačimi strokovnjaki pogledali, kako sistemi izboljševanja kakovosti v zdravstvu in varnosti pacientov delujejo v tujini in kako je v Sloveniji.
Člani zbornice nadaljujemo s podporo otrokom UkrajineV sodelovanju z Ustanovo za pomoč ogroženim »Državljani sveta« smo prispevali dodatnih 4.000 evrov za ureditev kotička za pisanje domačih nalog in za učenje ter delno pomagali opremiti pomožno igralnico za ukrajinske otroke, ki so nameščeni v Sloveniji. VEČ >>>Vsaka oblika dela v zdravstvu ima svoje prednosti in slabosti
Krunoslav Pavlović, dr. dent. med., predsednik Odbora za zobozdravstvo in podpredsednik ZZS Čez planke: V Švico na kroženje izbirnega dela specializacije iz nevrologijeRok Amon je specializant nevrologije in eden tistih (ne tako pogostih) sošolcev, ki so tudi po zaključenem študiju medicine uspeli ohraniti vso študentsko, skoraj otroško navdušenost nad izbranim poklicem. Nova številka revije ISISZakaj je beseda človečnost ponovno napolnila naš besednjak? Anica Mikuš Kos Obvestilo ministrstva za zdravje o prehodu na novo enajsto verzijo avstralske modifikacije Mednarodne klasifikacije bolezni in sorodnih zdravstvenih problemovObveščamo vas, da bomo v Sloveniji s 1. januarjem 2023 uvedli novo – enajsto verzijo avstralske modifikacije Mednarodne klasifikacije bolezni in sorodnih zdravstvenih problemov (MKB-10-AM verzija 11 oz. originalno ICD-10-AM v11), ki bo enako kot prejšnja verzija uvedena v celotni zdravstveni sistem in ne samo za potrebe beleženja in obračunavanja storitev akutne bolnišnične obravnave. Klasifikacija in šifrant bosta predvidoma v drugi polovici novembra objavljena na spletni strani NIJZ, o čemer bodo izvajalci zdravstvene dejavnosti obveščeni. Navodila za opravljanje specializacijeSpecializante obveščamo, da so bila v mesecu oktobru osvežena navodila za opravljanje specializacije. Več si lahko preberete na tej povezavi. (VIDEO) Strokovni izpit: izkušnje mladih zdravnikovZdravniška zbornica Slovenije se pridružuje iskrenim čestitkam prof. dr. Zvonki Zupanič SlavecBrez spoštovanja in poznavanja preteklosti ni prihodnosti. Poznavanje zgodovine nam pomaga razumeti sedanjost in nam istočasno omogoča »videnje« v prihodnost. V Zdravniški zbornici Slovenije se pridružujemo čestitkam neumorni raziskovalki zgodovinskih virov dr. Zvonki Zupanič Slavec, ki je za svoje izjemno znanstveno in pedagoško delo prejela medaljo za zasluge. Neposredna obvestila za zdravstvene delavce (DHPC)
Manifest Prehrane zdravega razuma za boljšo prihodnostV tem tednu se je v Ljubljani končal evropski simpozij hrane, ki je bil v znamenju globalnega manifesta Prehrane zdravega razuma za boljšo prihodnost, ki je dobra za planet, za dobro počutje in za telo. Cilj iniciative je premik k bolj trajnostnim prehranskim sistemom. Med ambasadorji je tudi dr. Marko Pokorn, strokovni direktor Pediatrične klinike, med podpisniki pa tudi bivša predsednica zbornice dr. Zdenka Čebašek-Travnik. Več o manifestu in podpis lahko prispevate tukaj >>>> (Spletna delavnica) Korupcijska tveganja v mediciniOrganizator delavnice, ki bo potekala 30. novembra, je Center za medicinsko pravo Pravne fakultete Univerze v Mariboru v sodelovanju z Zdravniško zbornico Slovenije. Vsebina delavnice je namenjena zdravnikom, zobozdravnikom, pravnikom in vsem, ki jih to področje zanima. Kotizacija: 130,00 EUR (z vključenim DDV) Zdravniška zbornica Slovenije in Zbornica-Zveza (Zbornica zdravstvene in babiške nege - Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije) skupaj organizirata izobraževanje za zdravstvene delavce o primerni obravnavi transspolnih oseb, ko le-te potrebujejo zdravstveno oskrbo. Pridružite se nam na posebej za zdravnike in zobozdravnike oblikovanem izobraževanju, ki daje dodatna znanja za učinkovito in uspešno vodenje, ki se pričenja 24. in 25. 3. 2023. Teme: Vrednote managerjev \ krizni management \ kultura organizacije \ timsko delo \ motiviranje zaposlenih \ asertivno komuniciranje \ etika v managementu \ vitka organizacija \ upravljanje konfliktov \ pogajalske tehnike \ digitalizacija v zdravstvu
Več informacij: 040 851 521 info@zdravstvenimanagement.si info@zrzm.si Izobraževanje: Digitalizacija v zdravstvuKako vzpostaviti vseživljenjski strukturirani digitalni karton pacienta? Zavod za razvoj zdravstvenega managementa v sodelovanju z zdravniško zbornico Slovenije vabi na izobraževanje zdravnike in zobozdravnike z naslovom Digitalizacija v zdravstvu, ki bo 25. in 26. 11. 2022. (Spletni seminar) Pojasnilna dolžnost zdravstvnenih delavcev in odškodninska odgovornostKDAJ: v četrtek, 24. novembra med 9.00 in 11. 30 Manj dohodnine, več pokojnine. Kako?KDAJ in KJE: Sreda, 23. november 2022 ob 18. uri preko ZOOM-a. Z vami bo strokovnjakinja Modre zavarovalnice, ki je specializirana za področje zaposlenih v zdravstvu in farmaciji, Slađana Stevanović (Sladana.Stevanovic@modra.si; 041 766 513).
Tečaj iz nujne medicinske pomoči za ekipe v zobozdravstvuNamen tečaja je osvežiti znanje in veščine s področja temeljnih postopkov oživljanja in defibrilacije ter prepoznavanje in pravilno ukrepanje ob nekaterih nujnih stanjih. DATUMI: 26. 11., 3. 12., 28. 1. WHO has launched a call for short films for the 4th edition of the Health for All Film Festival. You can apply until 31 January. In honour of WHO’s 75th anniversary in 2023, this call is exceptionally open to historical films and films sharing vision about current challenges and future solutions to improve health. IZ MEDIJEVVabljeni k poslušanju in branju zanimivih vsebin! "Že od nekdaj sem prepričan, da psiha vpliva na naše telo." Naš današnji sogovornik prof. dr. Marjan Pajntar je eden tistih ljudi, ki nikoli zares ne počivajo. Predvsem pa vse, kar počne, počne zares z veseljem. Pred slabima dvema mesecema je praznoval lep življenjski jubilej - 90 let. Vodil je projekt Kakovost v zdravstvu v Sloveniji v okviru Zdravniške zbornice. O vsem tem pripoveduje z veseljem, optimizmom in dobro voljo.
Na Bledu in v Bohinju širijo obstoječa zdravstvena domova To jesen sta na Gorenjskem stekli dve večji investiciji v osnovno zdravstvo. Na Bledu se gradi nova ambulanta nujne medicinske pomoči in dve novi ordinaciji za otroke in šolsko mladino. Investiciji skupaj presegata 2,5 milijona evrov. Na voljo zbornični prostori v Mariboru!Za izobraževalne dogodke, srečanja in sestanke so na voljo zbornični prostori v Mariboru! Prostori se nahajajo na Partizanski 19, opremljeni so s tehnično opremo za projekcije in brezžičnim internetom. V sobi pod oboki je v kino postavitvi možno sprejeti do 40 oseb. Če želite ponudbo za najem, nam pišite na mic@zzs-mcs.si, z veseljem se bomo odzvali. (KONTAKTNI OBRAZEC)
|