Kratek povzetek vsebine. Besedilo se bo prikazalo v predogledu pri nekaterih e-poštnih odjemalcih.
V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.
Zdravniška zbornica Slovenije

7. Bilten za zobozdravnike

1. avgust-10. september 2018

Brezzobi tiger ali papirnati zmaj, karkoli že, grize in leta brez protez

Naslov, ki me je pred leti navdušil za branje enega od člankov v časopisu Delo, je danes spet oživel v mojih mislih, ko je odbor za zdravstvo v Državnem zboru RS prižgal zeleno luč kandidatu za ministra Samu Fakinu. Ker je politika ocenila, da ni več ustrezen za vodenje ZZZS, ga je sedaj postavila pred nov izziv, kjer bo skrbel za zdravje vseh državljanov.

Prioritete, ki jih ministrski kandidat omenja, so skrajšanje čakalnih vrst, učinkovito upravljanje zdravstvenega sistema, boljše upravljanje javnih zdravstvenih zavodov, finančna stabilizacija zdravstva z novimi viri financiranja ter meritve kakovosti v zdravstvu.

Zanimivo, kajti ne smemo pozabiti, da je ravno politika kriva za nastale čakalne dobe v zobozdravstvu. Nova zakonodaja, ki narekuje vodenje čakalnih seznamov, je zobozdravnikom naložila še dodatno, tokrat administrativno delo in če so bila nezadostna finančna sredstva prej razlog za nastajanje čakalnih vrst, bo sedaj še administracija tista, ki bo prispevala k podaljševanju. Vse skupaj se bo odražalo na vse težji dostopnosti do storitev, čeprav na zunaj v lepem vrstnem redu. Zobozdravniki pa bomo finomehanične spretnosti namesto v ustih pacientov trošili s pritiskanjem tipk na miški in tipkovnici. Vse z namenom, da zadovoljimo utopične sanje uradnikov in apetite inšpektorjev, ki nas kot sršeni stalno obletavajo in prežijo na vsako našo napako.

Vsi se strinjamo da je treba sistem spremeniti, vendar celostno in ne po delih, pa tudi ne za vsako ceno. Kdo pa bo pripravljen delati še več za isti denar, v kar nas hoče ZZZS kot samoumevno prepričati z belimi zalivkami? Vidimo, da država zadnje čase zaradi predvolilnih obljub o socialni blaginji naroda v isti sapi peha še zobozdravnike v socialni problem. Kot kaže, prihaja čas, ko bomo morali zobozdravniki dvigniti sklonjene glave in se postaviti po robu nesmiselnim zahtevam velecenjenih uradnikov. Čeprav se mi vedno bolj zdi, da je uradniško prekladanje papirjev z enega kupa na drugega in valjenje krivde drug na drugega kot igra mačke z mišjo, pa naše poslanstvo ni in ne sme biti igranje s pacientovim zdravjem.

Obljubljene prioritete prihajajoče vlade niso nekaj novega, so samo prioritete predhodnih vlad, ki se niso uresničile. Še dobro, da je vodilo pri delu prihajajočega ministra, da bo najprej pomislil, ali je predlagan ukrep dober za bolnika, nato ali je dober za zdravstveni sistem in šele nato ali je dober za zaposlenega v zdravstvu. Očitno se nam v zobozdravstvu zopet obetajo lepi časi. Samo določiti moramo še, kdo bo brezzobi tiger, kdo papirnati zmaj in koliko jih bo grizlo in letalo naokoli brez protez.

 

Matjaž Gorkič, dr. dent. med.
Podpredsednik Odbora za zobozdravstvo

Priporočila za vodenje čakalnih seznamov

Pripravili smo bistvene poudarke zakona in pravilnika

V tem letu sta stopila v veljavo nov Zakon o pacientovih pravicah in Pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah, kar vsi zelo občutimo.

Ker se je na Odbor za zobozdravstvo (OZB) obrnilo veliko članov z vprašanji v zvezi z vodenjem čakalnih seznamov, smo pripravili bistvene poudarke zakona in pravilnika, kar lahko preberete na spodnjih povezavah:

- VODENJE ČAKALNIH SEZNAMOV

- ZAKON O PACIENTOVIH PRAVICAH (ZPacP) ter PRAVILNIK O NAROČANJU IN UPRAVLJANJU ČAKALNIH SEZNAMOV TER NAJDALJŠIH DOPUSTNIH ČAKALNIH DOBAH


Odbor za zobozdravstvo je na številnih sestankih tako z Ministrstvom za zdravje (MZ) kot Zdravstvenim inšpektoratom RS (ZIRS) izpostavil problem vodenja čakalnih seznamov v zobozdravstvu ter diskriminacijo zobozdravnikov v primerjavi z zdravniki.

Dosegli smo sicer nekatere dogovore, vendar zaenkrat nismo uspeli v tem, da bi se vodenje čakalnih seznamov v zobozdravstvu ukinilo. Z našimi aktivnostmi v tej smeri bomo nadaljevali tudi v prihodnosti in upamo na uspeh, do takrat pa vas prosimo za strpnost in dosledno upoštevanje omenjenih aktov.

Priporočila so sestavljena na podlagi pomembnejših določb predpisov, ki urejajo vodenje čakalnih seznamov, in razlag, ki jih je Odbor za zobozdravstvo do sedaj prejel s strani MZ, ZIRS in ZZZS. Odbor za zobozdravstvo si aktivno prizadeva za uskladitev stališč med temi institucijami glede pravilnega vodenja čakalnih seznamov v zobozdravstvu, vendar lahko kljub temu različne institucije v konkretnih nadzorih, ki jih izvajajo, različno razlagajo predpise.

Matjaž Gorkič, dr. dent. med., podpredsednik OZB

Sestanek z ZZZS

O zalivkah iz glasionomerov in cenah kompozitnih zalivk

Za sredo je sklican sestanek med Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije in predstavniki Zdravniške zbornice Slovenije.

Ključni točki sestanka sta tokrat:

  • zalivke iz glasionomernih materialov (nove storitve) – določitev normativov in indikacij (uskladitev časovnih normativov), ter
  • cena kompozitnih zalivk (uskladitev časovnih normativov).

O čakalnih seznamih in belih zalivkah

OZB na septembrski seji

Na septembrski seji, ki bo predvidoma konec meseca, se bodo člani Odbora za zobozdravstvo prav tako ukvarjali s problematiko čakalnih seznamov – tokrat predvsem z nadzori s strani ZZZS in ZIRS, poleg tega pa sta na dnevnem redu še problematika izpraševalcev na strokovnih izpitih za doktorje dentalne medicine in problematika belih zalivk v otroškem in preventivnem zobozdravstvu ter poročila komisij odbora in druge redne teme.

Sprememba koncesijskih razmerij na podlagi novele Zakona o zdravstveni dejavnosti

Obvestilo o izbiri odvetniške pisarne za individualno zastopanje koncesionarjev

Bliža se uskladitev koncesijskih razmerij, ki so bila pred uveljavitvijo zadnje novele Zakona o zdravstveni dejavnosti sklenjena za nedoločen čas.

Zdravniška zbornica Slovenije je tej določbi zakona ostro nasprotovala. Kljub temu, da je bilo na Ustavno sodišče RS do sedaj vloženih že več zahtev in pobud za presojo ustavnosti zakona (tudi s strani zbornice), Ustavno sodišče zgoraj navedene določbe zakona (še) ni sprejelo v obravnavo, predvsem pa ni sprejelo odločitve o zadržanju njenega izvrševanja. Navedeno pomeni, da se zakon izvaja. Koncedenti bodo torej do 17. 12. 2018 koncesionarjem izdajali odločbe v upravnih postopkih, s katerimi bodo obdobje trajanja koncesij omejili na 15 let.

Ker Ustavno sodišče RS zakona ni razveljavilo, je edina pravna pot za zavarovanje pravic in interesov koncesionarjev, da sami vložijo vsa razpoložljiva pravnih sredstva v zgoraj navedenih upravnih postopkih.

Zbornica je zato izbrala odvetniško pisarno, na katero se koncesionarji lahko obrnete za zastopanje po vnaprej dogovorjeni ceni odvetniških storitev. To je odvetnica Simona Marko iz Maribora.

VEČ >>>

Izobraževanje za doktorje dentalne medicine: Novosti v dentalni medicini

30. november (16.00–19.00) in 1. december 2018 (8.30–19.00)

Spoštovani doktorji dentalne medicine!

Ideja in želja Odbora za zobozdravstvo je, da v Domus Medica zaživi tudi stalno izobraževanje zobozdravnikov o najnovejših tehnologijah in metodah zdravljenja na področju dentalne medicine. Tako bomo kolegom omogočili večjo dostopnost do izobraževalnih vsebin. S posodobitvijo multimedijskega centra nam Domus Medica omogoča izvajanje tudi tehnično zahtevnejših delavnic in predavanj.

Za prvi seminar smo izbrali teme s področja: endodontije, implantologije, kirurgije, ortodontije in periapikalne kirurgije.

Program Novosti v dentalni medicini bo potekal 30. novembra (16.00–19.00) in 1. decembra 2018 (8.30–19.00). 

Predstavljeni bodo posegi, ki jih splošni zobozdravniki lahko opravijo v splošnih ambulantah in nam vsem olajšajo delo. Kolegi bodo slušateljem prikazali primere iz prakse in z njimi delili svoje izkušnje. O določenih terapevtskih odločitvah bodo lahko slušatelji glasovali preko glasovalnih naprav, nato pa v razpravi utemeljili svojo odločitev. Poleg rednega programa bomo omogočili tudi dodatne termine za razstavljavce, da bodo lahko predstavili aktualne izdelke in novosti, ki se še napovedujejo. V duhu izmenjave znanj in izkušenj bo zagotovljenega tudi dovolj prostega časa za debato med kolegi ter spoznavanje moderne tehnologije na zelo bogato založenih razstavnih prostorih.

Lepo vabljeni, da se nam pridružite!

Krunoslav Pavlović, dr. dent. med.,
predsednik Odbora za zobozdravstvo

Nov program pripravništva doktorjev dentalne medicine

Velja od 7. 7. 2018 dalje

V Uradnem listu Republike Slovenije je bil 6. julija 2018 objavljen nov Pravilnik o pripravništvu in strokovnih izpitih zdravstvenih delavcev in zdravstvenih sodelavcev na področju zdravstvene dejavnosti (Uradni list RS, št. 47/18). Priloga novega pravilnika je tudi nov program pripravništva doktorjev dentalne medicine, ki na novo uvaja področje splošnega zobozdravstva.

Nov program pripravništva velja od 7. 7. 2018 dalje. Pripravnik mora v času pripravništva, ki traja eno leto, opraviti naslednja področja:
1. splošno zobozdravstvo v trajanju 8 tednov,
2. otroško in preventivno zobozdravstvo v trajanju 7 tednov,
3. čeljustna in zobna ortopedija v trajanju 3 tednov,
4. ustne bolezni in parodontologija v trajanju 8 tednov,
5. zobne bolezni in endodontija v trajanju 6 tednov,
6. stomatološka protetika v trajanju 10 tednov,
7. oralna kirurgija v trajanju 3 tednov,
8. maksilofacialna kirurgija v trajanju 3 tednov in
9. seznanjanje s teoretičnimi in praktičnimi vidiki javnega zdravja in osnovami pravne ureditve v trajanju 1 tedna.

Pripravniku med pripravništvom pripada tudi študijski dopust v trajanju 3 tednov.
Pripravniki, ki ste vlogo za opravljanje pripravništva za poklic zobozdravnik na Zdravniški zbornici Slovenije oddali pred 7. 7. 2018, opravljate program pripravništva in strokovni izpit še po starem programu.

Za dodatne informacije glede programa in oddaje vloge se lahko obrnete na Klaro Zupančič po elektronski pošti: klara.zupancic@zzs-mcs.si ali na telefonsko številko: 01 30 72 124.

Nadaljuje se akcija medicinski dosežek leta in zdravnik leta – jeseni v pomurski regiji

Vabljeni, da sodelujete!

Po v maju uspešno zaključenem projektu Štajerski zdravnik leta 2018 >>>, ki je potekal v soorganizaciji časnika Večer in Zdravniške zbornice Slovenije, se sodelovanje s časopisno hišo Večer jeseni nadaljuje.

S Pomurskim vestnikom, ki je del časopisne hiše Večer, pripravljamo akcijo Pomurski zdravnik leta 2018.

V tem tednu, predvidoma v sredo, 12. septembra 2018, bo objavljen javni natečaj Zdravniške zbornice Slovenije za Medicinski dosežek pomurske regije 2018. Pravila natečaja in metodologija ostajajo enaki. O objavi natečaja vas bomo sproti obveščali.

V okviru Pomurskega vestnika pa bo v oktobru stekla še akcija Pomurski zdravnik leta 2018 za izbiro pomurskega osebnega zdravnika/osebne zdravnice, ginekologa/ginekologinje, pediatra/pediatrinje in zobozdravnika/zobozdravnice ter specialista/specialistke, kjer bodo glasove lahko oddali prebivalci iz te regije in tako izrazili zahvalo svojim zdravnikom.

Zdravniška zbornica Slovenije se je v akcijo vključila, ker verjamemo, da se o izjemnih dosežkih v medicini premalo javno govori, prav tako se premalokrat izreče javna zahvala zdravnikom in zdravnicam za predano delo. Cilj te akcije je, da to spremenimo.

Vabljeni, da akcijo podprete, se vključite in k temu spodbudite tudi sodelavce.

Podpiram spremembe, kjer bi na prvo mesto postavili bolnika in njegovo zdravje

Mnenje

»Po podatkih članstva ZZS iz leta 2017 je v Sloveniji zaposlenih 481 splošnih zobozdravnikov v zdravstvenih domovih, 549 je zasebnikov s koncesijo, 209 pa zasebnikov brez koncesije. Torej je v Sloveniji zaposlenih 1.239 zobozdravnikov, vendar pa zaradi omejitev s strani ZZZS državljani lahko obiskujejo le 1.030 zobozdravnikov. V kolikor bi se plačalo zobozdravstvene storitve kjerkoli v Sloveniji, bi bilo zavarovanim državljanom na razpolago 20 % več zobozdravnikov, kot jim jih je sedaj.

Zato podpiram spremembe, kjer bi na prvo mesto postavili bolnika in njegovo zdravje,« v tokratnem mnenju, ki bo objavljeno tudi v eni od prihodnjih številk revije Isis, piše Boris Sapač, dr. dent. med., iz Zobozdravstvene ambulante Rače.

 

Problematika nezakonitih vpogledov zdravstvenih delavcev in njihovih sodelavcev v zdravstvene evidence

Pomembno obvestilo

Informacijski pooblaščenec (v nadaljevanju IP) v postopkih inšpekcijskega nadzora ugotavlja, da nekateri zdravstveni delavci v posameznih primerih neupravičeno vpogledujejo v osebne podatke pacientov, ki se vodijo v omenjenih informacijskih sistemih.

Celoten dopis IP je dostopen tukaj >>>>

Komunikacija, obvladovanje stresa in medosebni odnosi

Brezplačne delavnice spet jeseni

Od septembra do decembra bomo ponovili večino izobraževanj s področja komunikacije, obvladovanja stresa in medosebnih odnosov. Delavnice bodo za člane ZZS brezplačne.
Dosedanji udeleženci udeležbo na delavnicah toplo priporočajo!

Programe in prijavnice najdete na www.domusmedica.si

Zdravniški ombudsman v septembru

Za obvladovanje stresa ob kriznih dogodkih

Zdravniška zbornica Slovenije za člane izvaja številne delavnice in druge aktivnosti za obvladovanje stresa ob kriznih dogodkih v zdravniški službi.

Ena od oblik pomoči je zdravniški ombudsman, ki vam je za posvet (lahko po telefonu in povsem anonimno, lahko pa tudi osebno) na voljo tudi v avgustu.

Na pogovor po telefonu ali obisk se naročite s klicem na številko: 01 30 72 100 (recepcija zdravniške zbornice) ali po elektronski pošti: zdrom@zzs-mcs.si, lahko tudi preko vašega povsem anonimnega elektronskega naslova.
Več informacij in proste termine si lahko ogledate na spletni strani s klikom na gumb sodaj.
 

Urejanje dovolil v skladu z GDPR odslej enostavnejše – kar v vašem profilu

25. maja 2018 se je začela uporabljati Splošna uredba o varstvu podatkov (GDPR), ki določa nova pravila glede varstva osebnih podatkov. Zbornica je zato uskladila svoje delovanja z GDPR.

Dovolila za prejemanje različnih pomembnih obvestil je mogoče urejati kar preko vašega spletnega profila. Do svojega profila dostopate tukaj >>>

V kolikor uporabniškega gesla še nimate ali pa ne deluje, vas prosimo, da se po pomoč obrnete na: podpora@zzs-mcs.si.

Svojo privolitev lahko, kot doslej, kadarkoli prekličete. To storite tako, da bodisi kliknete na povezavo "odjavi se", ki je na koncu vsakega obvestila, ki ga prejmete, ali pa dovolilo prekličete v vašem profilu>>>.

Kako skrbimo za zdravje?

Raziskava o z zdravjem povezanem vedenjskem slogu prebivalcev Slovenije 2016

Vsaj dvakrat dnevno si zobe umivata slabi dve tretjini prebivalcev Slovenije. Delež je večji med bolj izobraženimi in prebivalci v mestnih okoljih. Delež odraslih prebivalcev Slovenije, ki obišče zdravnika trikrat letno ali pogosteje, se je od leta 2008 povečal za 7 odstotkov. Te in še vrsto drugih podatkov je mogoče najti v novi publikaciji Kako skrbimo za zdravje, ki jo je izdal Nacionalni inštitut za javno zdravje.

V njej so zbrani podatki pete nacionalne raziskave Z zdravjem povezan vedenjski slog, ki je bila izvedena v letu 2016.

Raziskava je med drugim pokazala še, da se nezdravi vedenjski vzorci najbolj kopičijo pri mlajših odraslih (starih med 25 in 34 let).

Več >>>

Koncertni večeri: »Jesensko razkošje« s člani orkestra Slovenske filharmonije

Cikel klubskih koncertnih večerov v sezoni 2017/2018 bomo sklenili s koncertom članov orkestra Slovenske filharmonije z naslovom Jesensko razkošje.

Koncert bo v torek, 25. septembra 2018, ob 19. uri v Domus Medica.

Koncertirajo:
Žiga Faganel – violina
Irina Kevorkova – violina
Aleksandar Milošev – viola
Alja Mandič Faganel – violončelo
Petra Greblo – violončelo

Program:
F. Schubert: Godalni kvintet v C-duru

Koncert je namenjen članom in članicam zbornice ter članom in članicam zdravniškega društva ter njihovim družinskim članom in prijateljem, potrebna pa je predhodna rezervacija na: dogodki@zzs-mcs.si(s pripisom »Jesensko razkošje«), ali po telefonu: 01 30 72 152.

Vljudno vabljeni!.

Razstava: Akti in avtoportreti članov Kulturnega društva likovnih ustvarjalcev Tolmin

Od 5. septembra je v galeriji Zdravniške zbornice Slovenije na ogled razstava slik Akti in avtoportreti, ki so jih naslikali člani Kulturnega društva likovnih ustvarjalcev Tolmin.


Vljudno vabljeni k ogledu.

Spletni obrazec za včlanitev v ŠD Medicus

Nova spletna stran ŠD Medicus vsem zdravnikom in zobozdravnikom, ki še niste člani društva, omogoča enostavno spremljanje dogodkov in zelo enostavno včlanitev v društvo z e-prijavnico, ki je dostopna preko gumba PRISTOPNICA v desnem kotu spletne strani.

Do spletne strani ŠD Medicus dostopate preko gumba na vstopni strani Zdravniške zbornice Slovenije. Lahko pa do spletne strani dostopate tudi preko te povezave tukaj >>> ali https://www.zdravniskazbornica.si/sportno-drustvo

Vabljeni v društvo!

Posvet zdravnikov, zobozdravnikov in farmacevtov, združen z državnim prvenstvom v streljanju na glinene golobe

Posvet zdravnikov, zobozdravnikov in farmacevtov, združen z državnim prvenstvom v streljanju na glinene golobe


Strelska sekcija zdravniškega in stomatološkega športnega društva Medicus organizira Posvet zdravnikov in zobozdravnikov, združen s VII. državnim prvenstvom za zdravnike, stomatologe in farmacevte v streljanju na glinene golobe TRAP, s seminarjem o poškodbah v športu.

Tekmovanje bo potekalo v soboto, 15. 9. 2018, na strelišču Lovske družine Krvavec, Štefanja Gora 36, 4207 Cerklje.

Strelišče je cca. 1,7 km od spodnje postaje žičnice Krvavec. Od spodnje postaje žičnice se peljete naprej v hrib po asfaltirani cesti do table ŠTEFANJA GORA. Za tablo je križišče, na katerem so lesene turistične oznake, kjer zavijete levo – oznaka za LOVSKI DOM. Cesta zavije nato navzdol in po 500 m, med prvima dvema hišama, zavijete desno in po 200 m makadamske poti ste pri lovski koči.

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si
Uradne ure

ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00
To sporočilo ste prejeli ker ste se naročili na tedenski bilten Zdravniške zbornice Slovenije ali se udeležili katerega izmed naših dogodkov. Če ne želite več prejemati tedenskega biltena se lahko odjavite. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.