Ni slik? Spletna verzija

 
 
 

22. avgust – 5. september

762. Bilten

 
 
 
 
 
FacebookTwitterYouTubeLinkedInInstagram
 

Kaj prinašajo smernice ministrstva za zdravje za prihodnji dve leti?

 

Smernice, ki jih je pripravilo Ministrstvo za zdravje, predstavljajo izhodišča, na podlagi katerih Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije pripravi predlog Splošnega dogovora o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, določi potrebne zmogljivosti za njegovo izvajanje ter opredeli obseg finančnih sredstev za leto 2025.

Smernice določajo tudi srednjeročne usmeritve zdravstvene politike za leto 2026. Namen smernic je nasloviti ključna področja oziroma prednostne naloge na področju zdravstva, pojasnjujejo na ministrstvu::

  • kakovost (šest usmeritev)
  • dostopnost (22 usmeritev)
  • učinkovitost (devet usmeritev)
  • motiviran in zavzet kader ter zdravstvena opolnomočenost vseh prebivalk in prebivalcev Slovenije (štiri usmeritve)

Na MZ napovedujejo, da se bo na področju kakovosti v letu 2025 med drugim vzpostavil sistem, ki bo vezal plačilo zdravstvene storitve na predhodno posredovanje vseh podatkov in dokumentov v Centralni register podatkov o pacientu (CRPP). Na podlagi meritev ogljičnega odtisa bodo bolnišnice pristopile k izdelavi strategij za njegovo zmanjšanje.

Povezava do smernic Ministrstva za zdravje >>>
 
 
 

Izpolnitev dolgoletnih prizadevanj predstavnikov primarne ravni 🩺

 

Spremembe in dopolnitve Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja – začetek uporabe določb, ki se nanašajo na Napotnice

Od 10. 9. 2024 bodo vzpostavljene tehnične možnosti (na strani NIJZ kot tudi na strani izvajalcev) za izvajanje določb novele Pravil (Uradni list RS, št. 124/23), ki se nanašajo na ureditev področja napotnic.

Zdravniki specialisti primarnega nivoja pozdravljamo spremembe pri izdaji napotnic, ki jih aktivno predlagamo že zadnjih 15 let. Bolniki za specialistično spremljanje kronične bolezni ne bodo več potrebovali kontrolnih napotnic. Napotitev bo veljala toliko časa, dokler zdravnik klinični specialist ne bo ugotovil, da je zdravljenje zaključeno. To pomeni manj skrbi za bolnike in prvi korak k administrativni razbremenitvi primarnega zdravstva. Pričakujemo dodatne korake v to smer. Povzetek pojasnil >>>

Več >>>
 
 
 

‼️ Davčna tveganja pri delovanju samostojnih podjetnikov v zdravstvu 

 

Finančna uprava Republike Slovenije (v nadaljevanju: FURS) je na Zbornico naslovila opozorila glede potencialnih davčnih tveganj in nepravilnosti pri pogodbenih razmerjih s samostojnimi podjetniki v zdravstvu. FURS napoveduje tudi strožje nadzore pri poslovnih subjektih, ki s fizičnimi osebami z dejavnostjo sklepajo odvisna razmerja.

FURS pojasnjuje, da obseg poslovanja v obliki samostojnega podjetništva oziroma opravljanja dejavnosti kot samostojnega poklica kaže, da nekateri zavezanci neprimerno uporabljajo status fizične osebe z dejavnostjo. Gre za prikazovanje razmerij med osebami, ki imajo registrirano dejavnost in naročniki, ki niso skladna s pravno in ekonomsko vsebino razmerja, tako da zgolj navidezno prikazujejo medsebojno razmerje kot neodvisno.

Finančna uprava, glede na njihove navedbe v dopisu, razpolaga s podatki, iz katerih izhaja, da številni zdravniki, ki so sicer v rednem delovnem razmerju pri različnih delodajalcih (najpogosteje javnih zavodih), opravljajo dejavnost s področja zdravstva kot samostojni podjetniki tudi pri drugih izvajalcih zdravstvene dejavnosti.

Glede na ugotovljeno je FURS želel opozoriti na nekatere ključne vidike samostojnosti in neodvisnosti pri opravljanju dejavnosti. Zdravniki, ki delujejo v pravnoorganizacijski obliki samostojnega podjetnika in ustanove oziroma druge samostojne pravne osebe, morajo po njihovem mnenju namreč poznati zakonska določila, ki urejajo to področje.

Povezava do (povzetka) opozorila FURS >>>
 
 
 

Javni poziv za imenovanje nadzornika kakovosti za področje dentalne medicine 

 

Zdravniška zbornica Slovenije z dnem 2. 9. 2024 objavlja Javni poziv za imenovanje nadzornika kakovosti za področje dentalne medicine

Na javni poziv za imenovanje nadzornika kakovosti za področje dentalne medicine se, skladno z določili Pravilnika o vrstah, vsebini, trajanju in poteku specializacij zdravnikov, lahko prijavijo kandidati, ki:  

  • izpolnjujejo pogoje za imenovanje za glavnega mentorja in
  • imajo izkazana znanja s področja vodenja kakovosti.

Pisne vloge z dokazili o izpolnjevanju pogojev pošljite na e-naslov Zdravniške zbornice Slovenije: gp.zzs@zzs-mcs.si, do vključno 26. septembra 2024 (rok za oddajo vlog), pri čemer naj se zadeva elektronskega sporočila glasi: »JAVNI POZIV ZA IMENOVANJE NADZORNIKA KAKOVOSTI«. 

Več >>>
 
 
 

Okrogla miza: Kako ohraniti vrhunsko medicino v Sloveniji?

 

Razvojna medicina je nosilka razvoja stroke in bistvena za napredek medicine nasploh. V tako majhni državi, kot je Slovenija, ki ne (z)more ustvarjati velikega števila znanstvenih centrov na tem področju, je lahko vrhunska razvojna medicina uspešna le v povezavi z univerzo. Toda ali v Sloveniji naredimo dovolj, da bo naša medicina ostala v stiku s svetovnim vrhom?

Kako ob sistemu nestimulativnega nagrajevanja v državi zadržati vrhunske strokovnjake, ki so se pripravljeni ukvarjati z razvojem stroke? Kako zanimanje za vrhunsko medicino vzbuditi pri mladih?

O tem so razpravljali:

  • prof. dr. Gregor Majdič, rektor UL
  • prof. dr. Igor Švab, dekan UL MF
  • doc. dr. Marko Jug, dr. med., generalni direktor UKCL
  • prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., specialistka infektologije in specialistka interne medicine, UKCL, ter redna profesorica na UL MF
Vabljeni k ogledu okrogle mize >>>
 
 
 

Grožnje, klofute in orožje

 
 

Prispevek v oddaji Tednik na RTVSLO:  Grožnje s smrtjo, fizično nasilje, vpitje, razgrajanje, celo streljanje. To vse pogosteje doživljajo zdravniki, medicinske in patronažne sestre, lekarnarji. Bolnišnice in zdravstveni domovi so zato že pred časom poostrili varnostne ukrepe, v zbornicah, ki združujejo te zaposlene, pa so prepričani, da bi število tovrstnih dogodkov lahko zmanjšali tudi s spremembo zakonodaje - tako da bi zdravstvenim delavcem dodelili status uradne osebe. 

Ogled prispevka >>>
 
 

(Komentar prof. dr. Sama Zvera) Krik proti nesmislom v javnem zdravstvu

 
Komentar >>>
 

Javno zdravstvo od plačila ZZZS živi, povedano pravilneje, zadnja leta samo životari. In vsako dodatno neplačilo je nož v hrbet. Samo vprašanje časa je, kdaj bo nož našel pot do srca. Vbod v srce pa ni združljiv z življenjem. V mojem primeru je javna ustanova UKCLJ. Tu delam, tu sem se naučil domala vsega, kar znam.

 
 

(Kolumna prof. dr. Alojza Ihana) Novo cepivo proti pljučnemu raku ✍

 

''Komercialna cena individualiziranega cepiva mRNK, če bi se izkazalo za uspešno, bi bila vsaj na začetku izjemno visoka, verjetno sto tisoč in več evrov. Nekoliko zaradi dragega postopka za vsakega bolnika posebej, še bolj pa zaradi povpraševanja, ki bi ga bilo težko izpolniti. Po drugi strani pa bi uspešno neindividualizirano »klasično« cepivo,

kot je opisano poskusno cepivo mRNK proti pljučnemu raku, omogočilo poceni proizvodnjo skoraj neomejenih količin cepiva, cena pa v tem primeru ne bi bistveno presegala cene sedanjih inovativnih cepiv (nekaj sto evrov). Zato bi bilo seveda vredno bolj držati pesti za uspeh »klasičnega« cepiva mRNK proti pljučnemu raku, realno pa ima večjo možnost za uspeh individualizirano cepivo. A odgovor lahko prinese le čas.''

Kolumna >>>
 
 
 

Novi obetavni način zdravljenja raka prostate

 

Slovenskim bolnikom je že od spomladi na voljo tako registrirano kot magistralno zdravilo za ciljano radionuklidno zdravljenje. To se uveljavlja kot nov steber zdravljenja raka prostate. Evropska agencija za zdravila je konec leta 2022 odobrila prvo tovrstno zdravilo za na kastracijo odporni razsejani rak prostate, ki je od maja letos dostopno tudi slovenskim

bolnikom. Poleg registriranega zdravila so na Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani izdelali magistralno zdravilo za namen ciljanega radionuklidnega zdravljenja, s katerim so spomladi letos že zdravili prve bolnike z razsejanim in na kastracijo odpornim rakom prostate. To je velik uspeh multidisciplinarne ekipe Klinike za nuklearno medicino UKCL. S tem se odpirajo nove in obetavne možnosti zdravljenja za izbrano skupino bolnikov z rakom prostate. 

Celoten članek >>>
 
 
 

(Kolumna Alenke Strdin Košir) Še vedno čas dopustov. Tokrat so na vrsti drugi. ✍

 

Na oddelku je bilo kratko obdobje zatišja, manj bolnikov, manj so bili bolni. A je zatišje po pričakovanjih minilo in oddelek se je spet napolnil.  Po povratku iz Ugande je perspektiva vedno malo drugačna. Oddelek izgleda boljši kot v resnici je, v začasnih prostorih, materiali in zdravila, ki so nam na voljo za zdravljenje, se zdijo odlična, medicina obvladljiva ....

A hkrati me nekatere stvari jezijo še bolj kot prej. Predvsem, kako neodgovorno in brezskrbno ravnamo s stvarmi in priložnostmi, ki so nam dane samo zato, ker smo rojeni v Evropi in ne v Ugandi. Kako imamo v resnici vse, da bi svoje delo opravljali dobro, pa ga včasih vseeno ne... brez pravega razloga.                                                      Še bolj me jezi, kako neodgovorno se do nas vseh vedejo tisti, ki bi nas naj vodili in ki se imenujejo za demokratično - od ljudi - izvoljene. Celotno upravljanje zdravstva je primer slabe organizacije in neizpolnjenih obljub.

 
Kolumna >>>
 
 
 

33 let Vojaške zdravstvene enote

 

1. septembra je Vojaška zdravstvena enota (VZE) praznovala 33 let svojega delovanja. Častitljivo obletnico so slavnostno obeležili v Vojašnici Franca Uršiča v Novem mestu, kjer jih je pozdravila tudi predsednica Zdravniške zbornice Slovenije, prof. dr. Bojana Beović in se jim zahvalila za pomembno delo, ki ga opravljajo. "Posebej bi se zahvalila svojim kolegom zdravnikom, ki poleg svojega rednega zdravniškega

dela opravljajo še vojaško službo - prav tako s številnimi usposabljani in vzdrževanji zdravniške kondicije, tako za civilne kot za vojne razmere. Vsi si želimo, da njihovega znanja in sposobnosti ne bi potrebovali, obenem pa seveda hvala lepa, da se ob vas lahko počutimo varne."

Ogled posnetka >>>
 
 
 

Vnovičen pojav virusa Zahodnega Nila 🦟

 

V severovzhodnem delu Slovenije, v Pomurski in Podravski regiji, so bili potrjeni prvi trije primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila.

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je leta 2019 pripravil načrt pripravljenosti na morebitne izbruhe okužb z virusom Zahodnega Nila.

Ta načrt vključuje spremljanje širjenja virusa, obveščanje javnosti, zgodnjo prepoznavo in diagnostiko okužb ter ukrepe za zagotavljanje varne preskrbe s krvjo. Virus Zahodnega Nila se najpogosteje pojavlja v toplejših mesecih, ko so komarji najbolj aktivni. Povezava do novice NIJZ >>>

 
 
 

(Komentar) Končno brezplačno cepljenje proti HPV za vse do 26. leta ✍

 

Prof. dr. Špela Smrkolj, predsednica Združenja za ginekološko onkologijo, kolposkopijo in cervikalno patologijo pri SZD ter vodja strokovne skupine za ginekologijo pri DP ZORA: ''Slovenija je ena od najuspešnejših držav pri preprečevanju raka materničnega vratu. Od leta 2003 imamo organizirani državni presejalni program Zora, v tem času smo zbolevanje za rakom

materničnega vratu zmanjšali za polovico. Še vedno pa predvsem pri ženskah, ki se pregledov ne udeležujejo, odkrijemo okrog 100 primerov invazivnega raka materničnega vratu na leto, od teh od 40 do 60 žensk umre.''

 
Komentar >>>
 
 
 

Mateja Jandl: Bojimo se povečanja števila odvisnikov od drog 🎙

 

Kot v Delovem podkastu Na robu pojasnjuje zdravnica Mateja Jandl, vodja strokovne skupine za droge pri NIJZ, se je v Evropi in Sloveniji razširjenost drog povečala. 

''Ko primerjamo prevalenco uporabe drog v Sloveniji z evropskim povprečjem, je situacija na prvi pogled optimistična – uporaba drog, kot so

konoplja, heroin in kokain, je med odraslimi Slovenci manjša od evropskega povprečja. A pod površjem se skriva skrb vzbujajoča resničnost. Podatki NIJZ kažejo, da so slovenski mladostniki med najvišje uvrščenimi v Evropi po uporabi konoplje, kar je še posebej izrazito v starostni skupini od 15 do 17 let.''

Vabljeni k poslušanju pogovora >>>
 
 
 
 

Izobraževanje za glavne mentorje 📝

 

Aprila 2024 je začel veljati nov Pravilnik o specializacijah, ki na novo določa nalogo glavnega mentorja, da mora vsakih 5 let opraviti obvezno izobraževanje za glavne mentorje, ki ga organizira zbornica.

 
  • Pravice in obveznosti glavnega mentorja in specializanta, Tina Šapec, univ. dipl. prav. 
  • Spremljanje dela glavnega in neposrednega mentorja, prof. dr. Nataša Bratina, dr. med.
  • Vloga glavnega in neposrednega mentorja v poteku specializacije, Dejan Majc, dr. med.
  • Odnos mentor – specializant – postavljanje ciljev, delavnica iz mehkih veščin, Luka Kovač, dr. med.

DATUM: 17. 9. 2024
URA: 15.30-18.00
KREDITNE TOČKE: 2,50

*Pogoj začne veljati s 27. 10. 2024. Vsi zdravniki specialisti, za katere bo zbornica vloge prejela na dan 27. 10. 2024 ali kasneje, bodo že morali imeti opravljeno obvezno izobraževanje za glavne mentorje (s podatki o udeležbi na izobraževanju razpolaga zbornica, zato potrdila o udeležbi ni treba prilagati).

 
 

Javno zdravje danes in jutri: na križišču ovir in priložnosti

 

v pričakovanju 2. nacionalne konference o javnem zdravju "Javno zdravje danes in jutri: Na križišču ovir in priložnosti", ki bo 1. in 2. oktobra 2024 potekala v hotelu Habakuk v Mariboru, vas vabimo k sodelovanju in udeležbi na konferenci. Nacionalna konferenca o javnem zdravju je osrednje znanstveno-strokovno srečanje s področja javnega zdravja.

Konferenco bomo dodatno obogatili z okroglo mizo z naslovom »Erozija zaupanja in umetna inteligenca na križišču javnega zdravja«, na kateri bodo strokovnjaki razpravljali o izzivih na področju javnega zdravja. Na letošnji konferenci bomo v prvem dnevu izvedli tudi štiri delavnice, s področja nevladnih organizacij, babištva, socialnega marketinga in kavarne s strokovnjaki. 

Prijavite se lahko na spodnji povezavi. Rok za prijavo na konferenco je do vključno ponedeljka, 23. 9. 2024. Kotizacije ni.

 
Prijava >>>
Program >>>
 

Podrobnejše informacije lahko najdete tukaj >>>

 
 
 

Strokovno srečanje: Dentalna medicina v praksi 2024

 

Kdaj: 11. - 12. 10. 2024

Kje: Domus Medica, Dunajska cesta 162, 1000 Ljubljana

 

 

Vabimo vas na strokovno srečanje, kjer vam bomo predstavili uporabo naprednih tehnologij in postopkov v zobozdravstveni praksi, kar dokazuje našo predanost inovacijam in napredku na tem področju. 

Več informacij in prijava >>>
 
 
 

EFPC konferenca prvič v Ljubljani

 

16. in 17. septembra bo v Ljubljani potekala konferenca Evropskega foruma za primarno zdravstvo EFPC. Gre za konferenco, ki poteka vsako leto v drugem evropskem mestu, z namenom izboljšati zdravje prebivalstva s spodbujanjem močnega primarnega zdravstvenega varstva. Udeležilo se je bo več kot 200 različnih strokovnjakov na področju osnovnega zdravstva, večinoma iz

 

tujine. Naslov konference je “Trajnost v osnovnem zdravstvu: od zavedanja do ukrepanja”. Strokovnjaki bodo na predavanjih in številnih delavnicah obravnavali različne aktualne teme, kot so e-zdravje, umetna inteligenca, predpisovanje antibiotikov, “socialno predpisovanje” kot možnost za zmanjšanje predpisovanja zdravil, zdravo delovno okolje, omejen dostop do zdravstvenih storitev…

Več informacij in program konference >>>

 

 
 

Šola obravnave PCOS s predstavitvijo Slovenskih priporočil za diagnostiko in zdravljenje PCOS

 

Vabimo vas na Šolo obravnave PCOS s predstavitvijo Slovenskih priporočil za diagnostiko in zdravljenje PCOS. Dogodek bo potekal 3. oktobra 2024 ob 9.00 v Centru Rog (Trubarjeva 72, Ljubljana). Namenjena je specialistom in specializantom ginekologije in porodništva, družinske medicine, medicinskim sestram in študentom MF. 

Kotizacija: specialisti - 60 EUR z DDV; specializanti, medicinske sestre, študenti - 40 EUR z DDV.

Prijave: martina.peclin@mf.uni-lj.si
Več informacij: Martina Pečlin; 01 522 60 20

 
 
 

Spremljajte nas na družbenih omrežjih 👍❤

 
Facebook >>>
Instagram >>>
 
LinkedIn >>>
 
X >>>
 
 
Oglasi >>>
 
 

Obvestila športnega društva Medicus 

 
 

STRELJANJE GLINASTIH GOLOBOV

Posvet zdravnikov in zobozdravnikov združen z VIII. državnim prvenstvom za zdravnike, stomatologe in farmacevte v streljanju na glinaste golobe TRAP s seminarjem o poškodbah v športu bo potekalo v SOBOTO, 21. 9. 2024, na strelišču Lovske družine Krvavec.

 
Več informacij >>>
Prijava >>>
 
 

43. ZDRAVNIŠKI TEK MATIJE HORVATA NA ROŽNIK

Vse tekačice in tekači vljudni vabljeni, da se nam pridružite na tradicionalnem teku po Rožniku, ki bo v soboto, 5.10.2024 ob 11. uri. Zbirno mesto je v Parku Tivoli pri betonskem nadhodu pri bazenu Tivoli oziroma ob betonskem kotalkališču. 

 

Več informacij >>>
 
 
 

Koledar izobraževanj 📆

Zbornična izobraževanja

September 2024

  • 17. 9. 2024 Izobraževanje za glavne mentorje Več >>>
  • 24. 9. 2024 Izobraževanje za glavne mentorje Več >>>
  • 28. 9. 2024 Tečaj iz nujne medicinske pomoči za ekipe v zobozdravstvu Več >>>

Izobraževanja drugih organizacij

  • 12. 9. 2024 Strokovno srečanje ob svetovnem dnevu sepse Več >>>
     
 
 

Pomembno obvestilo: Avtomatičen odgovor na to sporočilo, ki je bilo poslano preko sistema obveščanja, ni mogoč. Vaše sporočilo bomo lahko prebrali le, če bo poslano na e-naslov: gp.zzs@zzs-mcs.si Hvala za razumevanje!

To sporočilo ste prejeli, ker ste član/članica Zdravniške zbornice ali ste se naročili na prejemanje Biltena Zdravniške zbornice Slovenije. 

Če ne želite več prejemati Biltena, se lahko odjavite (s klikom na odjavo). 

Če ste član zbornice, odjava od Biltena pomeni, da ne boste prejemali tudi drugih obvestil, med katera poleg biltena zbornice sodijo za zobozdravnike še zobozdravniški bilten, za vse člane pa obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice.

Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. Če se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.

Posodobi nastavitve  |  Odjavi se