Dne 28. 12. 2024 je začel veljati Zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu, ki ureja zlasti naslednje ukrepe:
1. Podaljšanje dodatka za povečan obseg dela za posebne obremenitve v ambulantah družinske medicine in otroških ter šolskih dispanzerjih
Zakon podaljšuje dodatek za zdravstvene delavce in sodelavce v ambulantah družinske medicine in otroških ter šolskih dispanzerjih v javnih zdravstvenih zavodih do 31. decembra 2026. Sredstva za izplačilo dodatka se bodo po novem zakonu zagotavljala zgolj iz naslova preseganja glavarinskih količnikov in ne več tudi iz naslova količnikov iz storitev nad rednim obsegom programa zdravstvene dejavnosti.
2. Dodatne ambulante družinske medicine
Nov interventni zakon v nekoliko spremenjeni obliki ohranja ambulante za neopredeljene, pri čemer jih preimenuje v »dodatne ambulante družinske medicine«.
Zavarovana oseba, starejša od 19 let, brez splošnega osebnega zdravnika bo lahko uveljavljala pravice iz zdravstvenega zavarovanja z izbiro in opredelitvijo na dodatno ambulanto družinske medicine. Če zavarovana oseba v času izbire in opredelitve na dodatno ambulanto izbere splošnega osebnega zdravnika v skladu s predpisi, ki urejajo zdravstveno zavarovanje, izbira in opredelitev na dodatno ambulanto prenehata.
Dodatna ambulanta se organizira pri javnih zdravstvenih zavodih, kjer zaradi pomanjkanja zdravnikov izbira splošnega osebnega zdravnika v skladu z 80. členom ZZVZZ ni mogoča. Sredstva za delovanje dodatne ambulante se zagotavljajo iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Zakon nekoliko spreminja pogoje za vključitev v dodatno ambulanto, po novem se lahko vanjo vključujejo:
- zdravniki z licenco na področju splošne oziroma družinske medicine, ki dosegajo minimalno obremenitev zdravnika specialista družinske medicine na primarni ravni zdravstvene dejavnosti in imajo najmanj 0,9 tima,
- zdravniki z licenco na področju splošne oziroma družinske medicine, ki so zaposleni v socialnovarstvenem zavodu, in sicer v ambulantah splošne medicine,
- specializanti, ki izpolnjujejo pogoje iz 20.a člena Zakona o zdravniški službi (ZZdrS), pod pogojem, da jim javni zdravstveni zavod, kjer se organizira dodatna ambulanta, zagotovi ustrezno mentorstvo,
- upokojeni zdravniki z licenco na področju splošne oziroma družinske medicine,
- drugi zdravstveni delavci in zdravstveni sodelavci, ki že opravljajo delo v ambulantah splošne oziroma družinske medicine.
Na podlagi izbire in opredelitve na dodatno ambulanto lečeči zdravnik pridobi vse pravice in dolžnosti ter pristojnosti splošnega osebnega zdravnika, vključno s pridobitvijo upoštevne zdravstvene dokumentacije zavarovane osebe. Podrobnejšo vsebino in način organiziranja dodatnih ambulant določi minister, pristojen za zdravje. Način financiranja dodatnih ambulant se določi v programu storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja iz prvega odstavka 63. člena ZZVZZ (splošni dogovor), pri čemer se pri elementih cene za oblikovanje programa upošteva 65. člen ZZVZZ.
Ukrep iz tega člena velja od 1. januarja 2025 do 31. decembra 2026.
3. Podaljšanje roka za imenovanje odgovornega nosilca
Izvajalci zdravstvene dejavnosti, ki v dovoljenju za izvajanje zdravstvene dejavnosti, v registru zasebnih zdravstvenih delavcev oziroma v koncesijski dokumentaciji še nimajo navedenega odgovornega nosilca zdravstvene dejavnosti, so bili po dosedanjih predpisih dolžni do 17. 12. 2024 ministrstvu za zdravje oziroma koncedentu sporočiti odgovornega nosilca zdravstvene dejavnosti.
Zakon podaljšuje rok za imenovanje odgovornega nosilca do 17. 12. 2025 tako z vidika dovoljenj za izvajanje zdravstvene dejavnosti kot z vidika koncesij.
4. Podaljšanje ukrepa dodatek za izbiro specializacije iz družinske medicine
Podobno kot je veljalo do sedaj, zakon določa, da pripada dodatek za izbiro specializacije iz družinske medicine tudi zdravniku, ki mu je na podlagi nacionalnega razpisa ali razpisa za izvajalca iz a18.a člena ZZdrS prvič odobrena specializacija iz družinske medicine v letih 2025 ali 2026. Dodatek v višini 1000 evrov bruto mesečno se zagotavlja iz proračuna Republike Slovenije in se ne všteva v osnovo za nadomestilo plače, izplačuje pa se celotno obdobje trajanja specializacije.
V primeru podaljšanja specializacije se dodatek iz tega člena izplačuje tudi za obdobje tega podaljšanja, pri čemer se upravičenost do dodatka omeji na največ šest let od začetka opravljanja specializacije. Specializant, ki je pri delodajalcu zaposlen le del meseca, specializant, ki je zaposlen za delovni čas, ki je krajši od polnega delovnega časa, ali ki je v času opravljanja specializacije odsoten več kot 20 zaporednih delovnih dni, je upravičen do sorazmernega dela dodatka za izbiro specializacije, v primeru celomesečne odsotnosti pa do dodatka ni upravičen.
Če zdravnik med opravljanjem specializacije iz družinske medicine od nje odstopi oziroma mu je bila v skladu z zakonom, ki ureja zdravniško službo, izdana odločba o prenehanju ali prekinitvi, ali če se po opravljeni specializaciji v skladu z zakonom, ki ureja zdravniško službo, ne zaposli v mreži javne zdravstvene službe za najmanj dvakratno obdobje, kot je prejemal dodatek iz tega člena, mora vrniti vrednost celotnega dodatka iz prejšnjega odstavka. Izvajalec zdravstvene dejavnosti, pri katerem je zaposlen zdravnik iz prvega odstavka tega člena, je dolžan o izpolnitvi obveznosti po zaposlitvi v mreži javne zdravstvene službe poročati ministrstvu, pristojnemu za zdravje.
Zakon nadalje določa, da zahtevek za izplačilo dodatka za izbiro specializacije iz družinske medicine pri ministrstvu za zdravje vloži izvajalec zdravstvene dejavnosti, pri katerem je zaposlen zdravnik, ki je upravičen do dodatka. Nadzor nad temi dodatki opravljajo inšpektorji, pristojni za plače v javnem sektorju. Če se v nadzoru ugotovi, da so bil ti dodatki neupravičeno pridobljeni, mora specializant v celoti ali delno vrniti prejeta sredstva.
5. Podaljšanje obdobja podeljenih koncesij
Koncesijam, katerih obdobje podelitve se izteče v letu 2025 in za katere še ni začet postopek podelitve nove koncesije v skladu s 44.a do 44.k členom ZZDej, se na podlagi tega interventnega zakona obdobje podelitve koncesije podaljša za eno leto.
Oddelek za pravne zadeve