Kritje stroškov v sodnih in drugih postopkih
Zbornica omogoča svojim članom tudi kritje stroškov v sodnih in drugih postopkih. Skladno s Pravilnikom se kritje stroškov zagotavlja v naslednjih postopkih:
- Kazenski in predkazenski postopki zaradi dejanja malomarnega zdravljenja (179. člen Kazenskega zakonika (v nadaljevanju KZ-1)) in opustitve zdravstvene pomoči (178. člen KZ-1).
- Postopki zunajsodne izterjave odškodnine in v pravdnih postopkih, v katerih zahtevajo plačilo odškodnine zaradi telesnih poškodb, ki so jim jih povzročili pacienti. Pod enakimi pogoji so člani upravičeni tudi do kritja stroškov, če odškodnino terjajo v kazenskem postopku kot oškodovanci.
- Vsi sodni in drugi postopki, ki se zoper člane vodijo v zvezi z izvajanjem nalog, ki so jim bile naložene kot voljenim ali imenovanim funkcionarjem zbornice ali so bili drugače zadolženi za njihovo izvedbo.
- Vsi sodni in drugi postopki, ki se nanašajo na medijske ali javne objave (tj. objava, ki je na kakršenkoli način dostopna širšemu krogu oseb), s katerimi je kršena ali prizadeta pravica člana zbornice do dobrega imena in časti ali druga osebnostna pravica, hkrati pa objava posega tudi v ugled zdravniškega poklica. Kritje stroškov pa se v takih postopkih ne zagotavlja, če se spor nanaša na razmerja med dvema ali več člani zbornice ali na razmerja med članom zbornice ter zbornico/drugo organizacijo, ki združuje zdravnike (društvo, sindikat).
- Vsi drugi postopki, če je utemeljeno pričakovati, da se bo v tem postopku lahko rešilo pravno vprašanje, ki je pomembno za večje število članov zbornice in je v neposredni povezavi z opravljanjem zdravniške službe.
Pravica do kritja stroškov v prvih treh primerih se prizna avtomatično. V četrtem primeru o odobritvi kritja stroškov do 3000 EUR odloča generalni sekretar zbornice, nad 3000 EUR pa Izvršilni odbor zbornice. V petem primeru o odobritvi odloča Izvršilni odbor zbornice.