Zbornica je podala obsežne pripombe na novelo ZZDej-N in ocenjuje, da ni primerna za nadaljnjo obravnavo.
Zdravniška zbornica Slovenije je podala obsežne pripombe na Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstveni dejavnosti (ZZDej-N). Zbornica je predlagatelja zakona uvodoma seznanila, da je Skupščina Zdravniške zbornice Slovenije v zvezi s predlogom zakona sprejela naslednji sklep:
Sklep: Skupščina Zdravniške zbornice Slovenije zavrača predlog sprememb Zakona o zdravstveni dejavnosti in ocenjuje, da v trenutni obliki ni primeren za nadaljnjo obravnavo. V primeru sprejetja predloga v trenutni obliki predlagatelj zakona prevzema vso odgovornost za njegove škodljive posledice.
Zbornica je opozorila, da predlog zakona navkljub zatrjevanim ciljem ni usmerjen v povečanje produktivnosti znotraj javne mreže, niti ne išče rešitev v smislu večje dostopnosti do zdravstvenih storitev. Uvajanje sistema prepovedi in zahtev po ekskluzivnem delu zaposlenih v javnih zavodih, brez izboljšanja pogojev za delo in drugih sistemskih ukrepov, ki bi omogočili boljše upravljanje javnih zavodov, predstavlja tveganje za destimulativni učinek na delovanje zdravstvenega sistema. Delo zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev, zaposlenih v javnih zavodih, bo po predlogu zakona v večji meri omejeno na njihovega osnovnega delodajalca, za katerega pa ni nujno, da sploh ima zadostne kapacitete (prostore, opremo in kadre), da bo zmožen organizirati izvedbo večjega števila obravnav in posegov.
Zbornica zato ocenjuje, da je namesto predvidenih ukrepov potrebno zagotoviti najbolj optimalno izkoriščenost vseh obstoječih virov, s katerimi naš sistem že razpolaga. Pri tem so zagotovo najbolj dragoceni ter najtežje nadomestljivi vir zdravstveni kadri. Omejevanje tistih, ki so pripravljeni in zmožni delati več, kot to predvideva predlog zakona, pa bo imelo za posledico še večje pomanjkanje kadra in slabšo dostopnost do zdravstvenih storitev za vse paciente. Pri tem tudi ne moremo računati na pomoč zdravstvenih delavcev iz tujine, saj je teh, glede na potrebe javnih zavodov, že sedaj premalo. Prav tako pa lahko pričakujemo, da bo tudi interes tujih zdravnikov za delo pri nas v bodoče še manjši, saj so predpisi in posledično pogoji dela, ki so (pre)slabi za domače zdravstvene delavce, (pre)slabi tudi za tuje.
Po oceni Zbornice je nujno tudi zavedanje, da so določene stroke specifične v smislu, da sploh ni mogoče v okviru javne zdravstvene mreže izvajati vseh storitev, ki sodijo v to stroko. Zdravstveni delavci teh specialnosti zato praviloma delujejo pri več izvajalcih (znotraj in izven javne zdravstvene mreže). S tem jim je omogočen stik s širšim naborom storitev in lahko strokovno napredujejo, kar je pozitivno tudi za njihovo delo v javnem zavodu. Prepoved takega dela bi za zdravstvene delavce pomenila strokovno degradacijo in jim izjemno zmanjšala motivacijo, da bi ostali zaposleni v javnih zdravstvenih zavodih. Njihov odhod iz javnih zavodov, ki so ga številni predstavniki tovrstnih strok že napovedali, pa bo znižalo dostopnost do zdravstvenih storitev za vse paciente. Zdravstveni sistem si namreč ne more privoščiti, da se storitve teh specialnosti zaradi pomanjkanja specialistov sploh ne bi več izvajale v javnih zavodih in bi bili pacienti primorani pomoč iskati v tujini oziroma bi morali biti podvrženim dodatnim operacijam (primeroma, ker ne bi bila več možna sočasna rekonstrukcije dojk ob onkološkem posegu itd.).
Zbornica zato predlaga umik predloga zakona v trenutni obliki in bolj natančno predhodno analizo, kakšni bi lahko bili potencialni učinki vsakega od predlaganih ukrepov, zlasti, ali predlagani ukrepi sploh lahko služijo dosegi želenih ciljev.
Zbornica je podala tudi podrobne pripombe in komentarje na vsakega od predlaganih ukrepov ter opozorila na njihove potencialno škodljive posledice. Celotno besedilo pripomb, ki jih je podala Zbornica, je dostopno tukaj.
Pri tem se iskreno zahvaljujemo številnim članom, ki so z nami delili svoje pripombe in predloge. Z njihovo pomočjo smo lahko oblikovali skupne pripombe, ki smo jih posredovali v imenu Zbornice.