Or use account in...
Za pomoč pri prijavi, registraciji ali pozabljenem geslu pišite na našo tehnično podporo.
Ljubljana, 21. januar 2025 – Na današnji novinarski konferenci je Koordinacija zdravniških organizacij, ki jo sestavljajo Zdravniška zbornica Slovenije, Slovensko zdravniško društvo, Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides ter Strokovno združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov, izrazila globoko zaskrbljenost nad predlogi sprememb zdravstvene zakonodaje. Ključna tema razprave so bile spremembe Zakona o zdravstveni dejavnosti in Zakona o prostovoljnem končanju življenja, ki ju ocenjujejo kot škodljiva, nepravična, nestrokovna ter diskriminatorna.
Vodja Koordinacije zdravniških organizacij v letošnjem letu, dr. Miha Lukač, je poudaril, da novela Zakona o zdravstveni dejavnosti ne naslavlja ključnih težav slovenskega zdravstvenega sistema, kot sta pomanjkanje kadra in premajhna dostopnost do storitev.
„Namesto izboljšav zakon uvaja dodatne ovire, ki še dodatno slabijo že tako preobremenjen sistem. Omejuje svobodo dela zdravstvenih delavcev in ne povečuje dostopnosti do zdravstvenih storitev za bolnike,“ je opozoril dr. Lukač, predsednik Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov.
Ena od ključnih težav predloga Zakona o zdravstveni dejavnosti je tveganje, da bodo določene specialnosti postopoma prešle iz javnega v samoplačniški sektor. Izkušnje iz zobozdravstva kažejo, da omejitve in podfinanciranje povzročajo premik dejavnosti v samoplačništvo, kar pomeni slabšo dostopnost za vse bolnike. Podobno se zna po sprejetju tega zakona zgoditi v ortopediji, dermatologiji, radiologiji ter maksilofacialni in plastični kirurgiji. „Obstaja velika nevarnost, da bodo morali bolniki plačevati za storitve iz lastnega žepa, kljub temu da so vključeni v sistem obveznega zdravstvenega zavarovanja,“ je opozoril Rok Ravnikar, podpredsednik Zdravniške zbornice Slovenije.
Poleg tega zakonodajalec ni pripravil simulacij o vplivu zakona na delovanje sistema, opozarja Ravnikar: „Brez takšnih analiz ni mogoče oceniti, kakšne bodo posledice zakona za bolnike in izvajalce, kar je resno pomanjkanje v pripravi zakonodaje.“
Prim. Matija Cevc, iz Slovenskega zdravniškega društva, je opozoril, da trenutni predlog Zakona o zdravstveni dejavnosti neposredno ogroža kakovost, varnost in zanesljivost slovenskega zdravstvenega sistema: „Omejevanje, kaznovanje in podobni principi nikakor ne prispevajo k temu, da bodo zdravniki delali več, pa tudi ne bolje.“
Sindikat Fides je prav tako izrazito kritičen do novele, saj ta le še poglablja težave v javnem zdravstvenem sistemu. Zakon ne ponuja spodbud za mlade zdravnike, da bi izbrali ta poklic, in ne naslavlja problemov z nezadostnim številom kadra. Namesto tega uvaja dodatne obremenitve in zahteve za že tako preobremenjen sistem.
Predstavnica Mladih zdravnikov Slovenije Alenka Bahovec je k temu dodala, da je mladim danes zelo pomembna fleksibilnost delovnega časa. "Ta novela prinaša samo omejitve in prepovedi, ki delo za mlade zdravnike dela izrazito neprivlačno in diskriminira mlajše, da ne bi imeli toliko možnosti pri zaposlitvi," je poudarila.
Kritika predloga Zakona o prostovoljnem končanju življenja
Slovensko zdravniško društvo je izrazilo odločno nasprotovanje predlogu Zakona o prostovoljnem končanju življenja. Po besedah prim. Cevca zakon ni v skladu z etičnimi načeli zdravniškega poklica in uvaja nevarnosti, kot so starizem in t. i. evtanazijski mobing, kar potrjujejo tudi izkušnje iz držav, kjer je tovrstna zakonodaja že v veljavi.
„Že priprava recepta ali opreme za izvedbo pomeni neposredno sodelovanje pri krašanju življenja, kar zdravnike postavlja pred neznosne moralne dileme. Takšna praksa je za nas nesprejemljiva,“ je zaključil prim. Cevc.
Zaključek
Koordinacija zdravniških organizacij opozarja, da predlagane spremembe zakonodaje slabijo kakovost in dostopnost zdravstvene oskrbe ter povečujejo tveganje za prehod določenih specialnosti v samoplačništvo. Pozivajo k vključitvi stroke pri pripravi zakonodaje, ki mora zagotavljati varno, dostopno in kakovostno oskrbo za vse bolnike.