Na podlagi 15. člena Zakona o nujnih ukrepih za zagotavljanje stabilnosti zdravstvenega sistema je minister za zdravje izdal Navodilo o spremljanju in poročanju o obsegu izvajanja zdravstvenih storitev nad rednim obsegom programa zdravstvene dejavnosti, ki natančneje določa način plačila programa nad rednim obsegom.
Na podlagi 15. člena Zakona o nujnih ukrepih za zagotavljanje stabilnosti zdravstvenega sistema je minister za zdravje izdal Navodilo o spremljanju in poročanju o obsegu izvajanja zdravstvenih storitev nad rednim obsegom programa zdravstvene dejavnosti, ki natančneje določa način plačila programa nad rednim obsegom, ki velja od 1. 9. 2022 dalje, ter obseg plačila programa zdravstvene dejavnost, opravljen pred 1. 9. 2022. V navodilu je med drugim zapisano:
- Realizacijo storitev, ki so izvedene nad rednim obsegom programa zdravstvene dejavnosti, izvajalci poročajo na enak način kot realizacijo rednega obsega programa.
- Pri ugotavljanju obsega programa nad rednim obsegom programa zdravstvene dejavnosti in plačilu po realizaciji se ne upošteva dodatnih pogojev za plačilo, določenih v vsakoletnem dogovoru o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev (npr. razmerje med protetiko in konservativno oskrbo v zobozdravstvu za odrasle, vključitev novih zavarovanih oseb v zdravljenje v ortodontiji …).
- V specialistični ambulantni dejavnosti se za dejavnosti, za katere je z dogovorom določeno minimalno število prvih pregledov, tudi v primeru plačila po realizaciji pri končnem letnem obračunu za vsak prvi pregled prizna 20 % povečana točkovna vrednost, v skladu z določili Priloge III/b splošnega dogovora.
- Zdravstvene storitve, ki so v skladu z dogovorom plačane do plana oziroma do določenega obsega in so bile v obdobju pred 1. 9. 2022 opravljene v višjem obsegu, se v obsegu, ki ni bil plačan, prenesejo v naslednje obračunsko obdobje.
15. člen Zakona o nujnih ukrepih za zagotavljanje stabilnosti zdravstvenega sistema ministru omogoča, da lahko Vladi predlaga začasno prekinitev plačila preseganja programa v primeru, da se za 30 ali več odstotkov spremeni obstoječe razmerje med obsegom izvajanja zdravstvenih storitev med koncesionarji in javnimi zavodi. V omenjenem navodilu je zato zapisana tudi obveznost ZZZS, da ministrstvu poroča o razmerju med opravljenimi storitvami med javnimi zdravstvenimi zavodi in izvajalci s koncesijo. V omenjenem zakonu je zapisano tudi, da se plačilo preseganja v posameznem letu ustavi, ko se doseže poraba sredstev v višini 100 milijonov evrov.
Nika Sokolič
Vodja Službe za zdravstveno ekonomiko, plan in analize
Navodilo:
https://www.gov.si/assets/ministrstva/MZ/DOKUMENTI/ZDRAVJE/organiziranost/izvajalci-zdravstvene-dejavnosti/Navodilo-o-spremljanju-in-porocanju-o-obsegu-izvajanja-zdravstvenih-storitev-nad-rednim.pdf