Zdravniška zbornica Slovenije v skladu s 24. členom Pravilnika o zdravniških licencah (v nadaljnjem besedilu: pravilnik) štiri mesece pred iztekom licence po uradni dolžnosti uvede postopek podaljšanja licence.
V skladu z 10. členom Pravilnika o zdravniških licencah mora zdravnik za podaljšanje licence v iztekajoči dobi sedmih let kot dokaz strokovne usposobljenosti zbrati najmanj 75 kreditnih točk ( strokovni dosežki kot dokaz strokovne usposobljenosti), od tega mora vsaj 50 potrebnih točk pridobiti na strokovnem področju, za katerega mu je bila podeljena licenca ter vsaj pet potrebnih točk s področja kakovosti in varnosti v zdravstvu, etike in komunikacije. Poleg zadostnega števila kreditnih točk mora zdravnik izpolnjevati tudi pogoj, da je v iztekajočem licenčnem obdobju opravljal zdravniško službo na strokovnem področju, za katerega mu je bila podeljena licenca, vsaj v višini 20 odstotkov polnega delovnega časa, ter da znotraj tega obdobja ni prekinil z opravljanjem zdravniške službe za več kot štiri leta strnjeno.
V kolikor ima zdravnik dve ali več veljavnih licenc, mora skladno z določilom 12. člena pravilnika za podaljšanje vsake od njih izpolnjevati pogoje iz 10. člena pravilnika.
Ob uvedbi postopka bo Zdravniška zbornica Slovenije vpogledala v register zdravnikov, ki ga na podlagi Zakona o zdravniški službi vodi kot javno pooblastilo ter preverila število kreditnih točk zdravnika in ostale podatke o zdravniku.
Zdravniku, ki na dan uvedbe postopka izpolnjuje oba zgoraj navedena pogoja, Zdravniška zbornica Slovenije podaljša licenco po uradni dolžnosti. Odločbo o podaljšanju licence zdravniki prejmejo osebno po pošti ali pa v varni elektronski predal - VEP (navodila) v skladu z določili Zakona o splošnem upravnem postopku.
Če Zdravniška zbornica Slovenije ob uvedbi postopka ugotovi, da zdravnik v iztekajočem licenčnem obdobju ni zbral dovolj kreditnih točk in/ali ni opravljal zdravniške službe na strokovnem področju, za katerega mu je bila podeljena licenca, vsaj v višini 20 odstotkov polnega delovnega časa, ter da znotraj tega obdobja strnjeno več kot štiri leta ni opravljal dela na svojem strokovnem področju, zdravnika z dopisom pozove, naj predloži morebitna dodatna dokazila o strokovni usposobljenosti (oziroma navede, katera dokazila zdravnik še pričakuje do izteka licence) in/ali opis svojega strokovnega dela v iztekajočem licenčnem obdobju.
Poklicna odgovornost zdravnic in zdravnikov ter zobozdravnic in zobozdravnikov zahteva stalno in aktivno učenje ves čas njihovega strokovnega delovanja. Ves čas svojega poklicnega dela so dolžni izbirati programe stalnega podiplomskega izpopolnjevanja, ki so skladni z njihovimi poklicnimi potrebami in napredkom stroke.
Namen stalnega podiplomskega izpopolnjevanja je ohranjanje, posodabljanje, poglabljanje in širjenje strokovnega znanja zdravnikov ter izpopolnjevanje in učenje strokovnih veščin, odnosa do bolnika, do javnosti in do svojega poklica.