Ustno in splošno zdravje
Ustno zdravje je neločljivo povezano s splošnim zdravjem. Bolezni zob in ustne votline pomembno vplivajo na kakovost življenja posameznika, njegovo vsakodnevno delovanje in psihosocialno stanje.
Povezanost ustnega in splošnega zdravja se kaže v obeh smereh. Nekatere sistemske bolezni se s svojimi simptomi in znaki najprej izrazijo v ustni votlini. Velja tudi obratno, saj zdravje ustne votline vpliva tudi na nekatera druga bolezenska stanja.
Zdravje obzobnih tkiv predstavlja področje, kjer je povezava ustnega in splošnega zdravja najbolj raziskana. Z ustnim zdravjem so povezane bolezni srca in žilja, zapleti med nosečnostjo, presnovne motnje (sladkorna bolezen), avtoimunska obolenja, bolezni dihal in celo Alzheimerjeva bolezen.
Kronični bolniki morajo poleg rednega umivanja zob skrb nameniti tudi rednim zobozdravniškim pregledom. To prispeva k pravočasnemu odkritju morebitnih ustnih bolezni in k boljšemu obvladovanju njihove primarne kronične bolezni.
S primerno skrbjo za ustno zdravje preprečujemo tudi nastanek bolezni v ustni votlini, ki lahko vodijo v izgubo zob. Izguba več zob izrazito negativno vpliva na kakovost življenja in na samopodobo posameznika. Izgubljene zobe je sicer možno nadomestiti z različnimi zobozdravniškimi posegi, s katerimi pa ni mogoče v popolnosti nadomestiti naravnih zob.