Zakon o zdravniški službi je s 1. februarjem 2018 v sistem podiplomskega usposabljanja zdravnikov uvedel sekundariat.
V sekundariat se lahko vključi oseba, ki je pridobila naziv doktorica ali doktor medicine ali ji je bila izdana odločba o enakovrednosti v tujini pridobljenega naslova s slovenskim strokovnim naslovom doktorica ali doktor medicine, pridobljena v postopku priznavanja po zakonu, ki ureja priznavanje in vrednotenje izobraževanja.
Sekundariat se opravlja v dveh ločenih delih:
• obvezni del sekundariata kot pripravništvo za poklic zdravnik, ki se zaključi s strokovnim izpitom – šest mesecev na področju urgentne medicine,
• izbirni del sekundariata v strnjenem trajanju 6 mesecev – prve tri mesece kroženje na specialističnem področju družinske medicine in/ali urgentne medicine ter naslednje tri mesece kroženje na specialističnih področjih po lastni izbiri, upoštevajoč prosta mesta za usposabljanje pri pooblaščenih izvajalcih, pri čemer posamezno kroženje traja najmanj en mesec.
Bodočim zdravnikom sekundarijem svetujemo, da si za izbirni del sekundariata izberejo področja, ki so uvrščena v začetne oz. uvodne sklope določene specializacije. Na ta način bo vaše usposabljanje bolj kvalitetno, saj boste v skladu z do takrat pridobljenimi kompetencami lažje sledili samemu poteku dela na izbranem področju. V nadaljevanju vašega izobraževanja se vam bo skladno s 16. členom Zakona o zdravniški službi v program specializacije vštevalo do šestmesečno usposabljanje po opravljenem strokovnem izpitu, kar v primeru opravljanja izbirnega dela sekundariata predstavlja vštevanje določenega izbirnega področja, če ustreza programu specializacije. V kolikor si zdravnik sekundarij že v izbirnem delu sekundariata izbere področje iz nadaljevalnega sklopa določene specializacije, se potem tekom opravljanja programa specializacije z usposabljanjem na tem področju ne sreča več, saj mu je to že všteto v specializacijo, na podlagi česar se tudi smatra, da je znanja na tem področju (predhodno že) osvojil.