Osem evropskih zdravniških organizacij, vključno s CPME, je združilo moči in sprejelo skupno stališče za spopadanje s krizo zdravstvenega kadra. Ti ukrepi vključujejo ustrezno upravljanje kadrov in delovne obremenitve, izboljšanje delovnih pogojev za dobro počutje ter vlaganje v izobraževanje in usposabljanje.
Zdravstveni kader se sooča s krizo
Po nedavnih podatkih OECD je v Evropi leta 2022 primanjkovalo že 1,2 milijona zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev. Poleg tega podatki kažejo, da bo več kot tretjina zdravnikov v državah EU do leta 2030 dosegla upokojitveno starost.
Kljub temu trenutne krize ne smemo obravnavati zgolj kot posledico povečanega števila upokojitev, ki presegajo zaposlitvene napore. Gre za zapleten problem, na katerega vpliva več dejavnikov, kot so naraščajoče potrebe po zdravstvenih storitvah zaradi demografskih sprememb, trajni vplivi pandemije COVID-19 in pričakovanja bolnikov, ki si želijo več obravnav.
Posledice pomanjkanja
Pomanjkanje kadra povzroča izjemne obremenitve za zdravnike, kar vodi v povečanje nadurnega dela, izgorelost in slabšo oskrbo pacientov. Slabi delovni pogoji močno vplivajo na fizično in duševno zdravje zdravnikov.
Priporočila
Osem organizacij enotno priporoča, da naj se poleg zaposlovanja uvedejo tudi učinkovite strategije za zadrževanje kadra. Nujno je nasloviti problem pomanjkanja kadra in slabih delovnih pogojev in preprečitev migracij, ki vodijo v izgubo kadra. Hkrati moramo ohraniti visoke standarde medicinskega izobraževanja ter vlagati v kakovostne programe za dodiplomsko in podiplomsko izobraževanje, saj bomo le tako zagotovili usposobljene in kompetentne zdravnike.
Celotno skupno sporočilo si lahko preberete tukaj >>>
Povezava do novice objavljene na spletni strani CPME >>>