Spremljajte nas tudi na FB @smernicezauporabozaslonov
Videoposnetki projekta digitalno pametni 2024 >>>
Ostali načini prijave
Za pomoč pri prijavi, registraciji ali pozabljenem geslu pišite na našo tehnično podporo.
Zdravniška zbornica Slovenije v sodelovanju z RTV Slovenija v letu 2024 nadaljuje projekt ozaveščanja o pomenu varne uporabe zaslonov pri otrocih in mladostnikih.
Multimedijski center RTV Slovenija in Otroški in mladinski program Televizije Slovenija sta skupaj z Zdravniško zbornico Slovenije pripravila projekt Digitalno pametni 2, kjer v seriji kratkih posnetkov opozarjamo starše predšolskih otrok na pasti spleta in skupaj s strokovnjaki odgovarjamo na najbolj pogosta vprašanja.
Aktivnosti delovne skupine za obvladovanje časa pred zasloni pri otrocih in mladostnikih, ki deluje v sklopu Zdravniške zbornice, se povezujejo s projektom Digitalno varni, ki je nastal na RTV Slovenija. V sklopu omenjenega projekta bo RTV Slovenija od 1. do 10. februarja 2024 v svojih televizijskih, radijskih in spletnih vsebinah obeležila 7. februar, dan varne rabe interneta.
V zadnjih letih se pediatri pri svojem delu vedno pogosteje srečujemo z otroki in mladostniki, ki imajo zaradi neprimerne uporabe naprav z zasloni (zaslonov) različne težave. Posebej izstopajo predšolski otroci, ki imajo zaradi neprimerne uporabe zaslonov odstopanja že zgodaj v razvoju. Naslavljanje te izredno aktualne problematike terja poenotene in strokovne usmeritve.
Zato smo primarni pediatri iz Sekcije za primarno pediatrijo Združenja za pediatrijo pod okriljem Odbora za osnovno zdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije skupaj s strokovnjaki z drugih področij pripravili prve nacionalne Smernice o uporabi zaslonov pri otrocih in mladostnikih. Nastale so na podlagi izsledkov raziskav in konsenza številnih strokovnjakov ter po zgledih smernic iz tujine. Dokument je dobil široko podporo različnih strokovnih organizacij.
Smernice so v prvi vrsti namenjene vsem strokovnjakom, ki se pri svojem delu srečujemo z otroki in mladostniki tako v vzgoji, izobraževanju, zdravstvu ali drugih strokovnih službah.
Želimo si, da bi vsi strokovnjaki delovali usklajeno in enotno ter da bi dvignili raven ozaveščenosti o pomenu časovnih omejitev, ustreznega načina uporabe in kvalitete izbranih vsebin, ki jih otroci in mladostniki spremljajo preko zaslonov.
Značilnosti zgodnjega razvoja otrok >>>
Uporaba zaslonov pri otrocih in mladostnikih >>>
Dejavniki, ki vplivajo na uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih >>>
Koristni vidiki uporabe zaslonov >>>
Učenje in branje preko zaslonov >>>
Neugodni učinki prekomerne rabe zaslonov pri otrocih in mladostnikih >>>
Ranljive skupine z večjo dovzetnostjo za neugodne posledice uporabe zaslonov >>>