Javni posvet – vse o cepljenju proti covidu-19 za otroke od 12. leta naprej, nosečnice in doječe matere
16.06.2021 11:01
Vabljeni k poslušanju posnetka javnega posveta o cepljenju proti covid-19 za otroke od 12. leta naprej, nosečnice in doječe matere, ki ga je Zdravniška zbornica Slovenije pripravila včeraj. Na njem so na vprašanja udeležencev odgovarjali prof. dr. Janez Tomažič, dr. med., prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., Denis Baš, dr. med., izr. prof. dr. Miha Lučovnik, dr. med. in izr. prof. dr. Nataša Toplak, dr. med.
V uvodu je udeležence nagovorila prof. dr. Bojana Beović, dr. med., vodja svetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ in predsednica Zdravniške zbornice Slovenije.
Sogovorniki so spregovorili o tem:
kakšne so lahko posledice prebolelega covida-19 pri otrocih,
kdo so ranljive skupine med otroki za težji potek bolezni,
zakaj je priporočljivo cepiti otroke od 12. leta naprej,
kako je s cepljenjem nosečnic in kakšno tveganje zanje predstavlja covid-19,
kako varno je cepivo za plod in ali so na voljo podatki, študije, kako je s cepljenjem doječih mamic,
kaj vse že vemo o morebitnih stranskih učinkih cepiv proti covidu-19 in
kateri so tisti znaki po cepljenju, na katere morate biti pozorni in obiskati zdravnika.
Pripravili smo vam povezave do posameznih predavanj in nato tudi odgovorov na vprašanja.
prof. dr. Bojana Beović, dr. med., specialistka infektologije, predsednica Zdravniške zbornice Slovenije in vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ
Letnica rojstva za cepljenje Prebrala sem, da se cepivo Comirnaty za preprečevanje koronavirusne bolezni 2019 (covid-19) lahko v Sloveniji uporablja pri ljudeh, starih 12 let in več. Zanima me ali se kot 12 let in starejše šteje letnica rojstva (torej 2009 in starejši) ali se upošteva točen datum rojstva (npr. do danes vsi, ki so rojeni pred 08.06.2009)?
Doječe mamice – prebolela okužba, kdaj naj se cepi Moje vprašanje se nanaša na cepljenje doječih mamic, ki so covid-19 že prebolele (pri tistih, kjer še ni minilo 6 mesecev od okužbe in pri tistih, kjer je že več kot 6 mesecev). Kako postopati v tem primeru, kdaj in s koliko odmerki je priporočljivo cepljenje? Ali naj na odločitev za cepljenje vpliva to, koliko časa je minilo od poroda? Se katero cepivo bolj priporoča?
Zanima me kakšno je vaše mnenje o cepljenju ev. tudi mlajših otrok od 12 let? S tem imam v mislih predvsem možnost MISC po cepljenju? (MISC - Multisystem Inflammatory Syndrome in Children/ več organski vnetni sindrom pri otrocih)
Otrok, 12 let, z gensko boleznijo: motorično-senzorično nevropatijo – prebolel covid-19 oktobra 2020 – ali se lahko cepi glede na spisek zdravil, ki jih ne sme prejeti
Imam 12-letno hčerko, ki ima gensko bolezen motorično-senzorično nevropatijo (CMT - propadanje živcev in mišic). Bolezen napreduje, oktobra 2020 pa je Covid-19 prebolela asimptomatsko. Zanima me ali se lahko cepi, glede na dolg spisek zdravil, ki jih ne sme prejeti, ker bi ji bolezen še znatno poslabšali? Ali se mogoče ve, kakšne posledice bi lahko cepivo pustilo?
15-letnik, najstnik z Aspergerjevim sindromom – ali lahko izbiramo cepivo - cepljenje z Johnson&Johnson
Zanima me, kdaj se bo pričelo cepljenje 15-letnikov oz. moj sin bo oktobra dopolnil 16. let.
Ali se lahko izbira cepivo? Moj 15-letnik je najstnik z Aspergerjevim sindromom in ga je strah injekcij, zato bi najraje, da se cepi z Johnson&Johnson cepivom, kjer je potreben samo en odmerek. Že tako sem ga komaj prepričala, da je pristal na cepljenje. Sama sem že cepljena z obema odmerkoma, njega pa sem tudi že prijavila.
Prebolela covid-19, ima astmo, v preteklosti tudi anafilakični šok na zdravilo za zob
Konec oktobra in novembra 2020 sem prebolela covid-19...imela sem kar težave, ker imam astmo, vendar se je izšlo, da ni bilo treba v bolnico.
Zanima me, ali je smiselno oz. VARNO, da se cepim? Skrbi me zaradi tega, ker imam tudi ogromno alergij in v preteklosti sem imela anafilaktični šok na zdravilo za zob (če se prav spomnim je bil toksavit oz. zelo alergična sem na formaldehid, ki je tudi ena sestavina tega zdravila.
Verjetnost za težji potek bolezni pri 40-letniku in pri 16-letniku
Kolikšna je verjetnost, da umrem za posledicami Covid19 virusa in kolikšna je verjetnost, za težji potek bolezni in možne posledice po preboleli bolezni pri starosti 40 let? Prav tako me zanima verjetnost za enake posledice za sina starega 16 let? Lahko mi sporočite primerjavo glede na verjetnost, da zadenem sedmico na Lotu za moje lažje razumevanje.
Glede na to, da cepljeni še vedno širijo virus, zakaj za njih ni potrebno testiranje za opravljanje dejavnosti za katere se zahteva testiranje, obisk notranjosti restavracij in potovanje iz Slovenije in prihod nazaj v Slovenijo ...?
Ali se prijavljeni otroci, mlajši od 16 let, ki so se prijavili za cepljenje preko e-uprave že v mesecu decembru 2020 in je bila prijava potrjena preko z-vem na vrsti glede datum prijave? Je upoštevan še kakšen drug kriterij pred datumom prijave, npr. starost?
Kakšne varnostne študije obstajajo, ki govorijo o dolgoročni varnosti uporabe mRNA cepiv pri otrocih nad 12 let? Na kakšnih populacijah so bile narejene? Imamo kakšne podatke na plodnost pri puncah in fantih glede mRNA cepiv in spike proteinov?
O smrtnosti in krvnih strdkih pri vektorskih cepivih
Kako je v primeru, da jemljem zdravila proti strjevanju krvi (pradaxa, xa-relto, aspirin …)? Kaj pa, če jemljem kontracepcijske tablete? Kaj če imam ugotovljeno bolezen zaradi katere imam zmanjšano koncentracijo krvnih ploščic (trombocitov). Kaj pa, če sem že imel globoko vensko trombozo. Kaj če imamo v družini težave s krvnimi strdki?
Ali so znani neželeni stranski učinki po cepljenju z mRNA cepivom pri otrocih in kako je z miokarditisom po drugem odmerku?
Ali so pri nas že znani kakšni neželeni stranski učinki po cepljenju otroka z mRNA cepivom? Kako je z miokarditisom/endokarditisom po drugem odmerku cepljenja? Kdaj se pojavi? Ali je varneje, da otrok zaradi tega ostane po drugem odmerku cepljenja še nekaj dni/tednov v okolju, kjer ima možnost zdravstvene oskrbe ali lahko gre dva dni po cepljenju na potovanje v zelo oddaljeno državo?