Obisk infekcijske klinike UKC Maribor dokazuje, da možnosti za odlaganje novogradnje ni. Sobe s skupnimi stranišči v skoraj 100 let stari stavbi, s ponekod preozkimi vhodi za postelje, eno dvigalo, ki je premajhno za celotno spremstvo bolnika. Ogroženi so tako bolniki kot osebje.
Bi kupili stanovanje z dvoposteljno spalnico in skupnim straniščem? Bi najeli takšno sobo na dopustu? Če zbolite, vas čaka v slovenskih bolnišnicah v vaših najbolj ranljivih trenutkih ravno to. Še huje, tudi na infekcijskem oddelku, kjer je izolacija najbolj nujna, je izvajanje ukrepov za preprečevanje širjenja okužb nemogoče. Že pred ambulanto je (pre)majhna čakalnica brez neposrednega prezračevanja, prav tako ni možnosti izolacije oziroma ločevanja čakajočih bolnikov, ki pridejo z različnimi nalezljivimi boleznimi.
V nekaj letih bo boljše: to so obljubili tako zaposlenim kot bolnikom. Napoved so vzeli resno. Tri leta so zaposleni ob vsem delu tudi po odobritvi ministrstva načrtovali prostore, podpirali ministrstvo s podatki in informacijami.. Nato so bili o odpovedi evropskega projekta obveščeni iz medijev. Izpad iz evropskih sredstev pomeni konec prisile, da se to res izpolni. Novega proračuna za 2024 in 2025 še ni. Predlagamo, da poslanci iz regije ne glede na pripadnost stopijo skupaj in pomagajo uresničiti takšen projekt. To dolgujejo tako volivcem kot zaposlenim v bolnišnici.
Če se moramo kaj naučiti iz preteklega obdobja, ki je zanon po Covidu, je to da moramo pričakovati nepričakovano. In kako to narediti. Tako da imamo zmeraj nekaj pripravljeno za rezervo, za krizno situacijo. Virusi žal še niso rekli zadnje, pa tudi okužbe starostnikov in nasploh vseh so zmerja bolj zahtevne. Infekcijska klinika kot samostojna, nova enota je pač nujna!