V zadnjih letih so evropske države dosegle velik napredek pri sodelovanju na področju zdravja. Zdaj ne smemo narediti koraka nazaj. Pandemija covida-19 je pokazala, da je zdravje temelj našega gospodarstva in družbe, ter razkrila dolgoletne težave naših zdravstvenih sistemov in delovne sile. Te težave niso bile rešene. Obenem je pandemija pokazala vrednost evropskega sodelovanja in solidarnosti. Evropska zdravstvena unija ni popolna: EU potrebuje skladno dolgoročno vizijo zdravja v Evropi in širše za pravičen dostop bolnikov do zdravstvenega varstva. Evropski zdravniki ostajajo predani partnerji v uresničevanju teh ambicij.
Poziv evropskim odločevalcem:
1. Soočite se s kadrovsko krizo v zdravstvu
Potrebujemo ukrepe za zadržanje zaposlenih in novo zaposlovanje. Zdravniki morajo imeti zakonite delovne pogoje in varno zaposlitev. Pandemija je poglobila obstoječe težave, kot je pomanjkanje delovne sile, in prinesla nove izzive: denimo, kako hitro zagotoviti dodatne zmogljivosti. Pretirana delovna obremenitev, nasilje in verbalne zlorabe zdravstvenih delavcev naraščajo ter imajo uničujoče posledice za njihovo duševno in telesno zdravje. Medicina kot vseživljenjska zaposlitev izgublja privlačnost. Če bomo nadaljevali po tej poti, ne bomo imeli dovolj zdravstvene delovne sile. Pomanjkanja delovne sile ni mogoče rešiti z znižanjem zahtev glede usposabljanja ali z begom možganov iz drugih držav, saj to krši pravila etičnega zaposlovanja Svetovne zdravstvene organizacije. Sodelovanje med izobraževalnim sistemom, univerzami, delodajalci in ministrstvi mora s povečanjem privlačnosti medicinskega poklica zmanjšati naraščajoči primanjkljaj. Da bi zagotovili dovolj delovne sile, moramo narediti več za visoko kakovost usposabljanja in tako pacientom zagotoviti najboljšo možno oskrbo.
2. Zagotovite varno digitalno preobrazbo zdravstva
Vsi javni in zasebni deležniki v Evropski uniji morajo spoštovati etična načela poklicne molčečnosti pri obdelavi pacientovih zdravstvenih in drugih osebnih podatkov. Okviri za izmenjavo zdravstvenih podatkov EU, vključno z informacijskimi tehnologijami, morajo biti zaupanja vredni in natančni, saj bi lahko sicer pacienti imeli zadržke do posredovanja informacij ali celo do zaupnega posvetovanja s svojim zdravnikom, če bi se bali razkritja svojih podatkov. Treba je optimizirati funkcionalnost digitalnih orodij v zdravstvu, saj bi moral biti zdravnikov čas namenjen bolniški oskrbi in ne prekomernemu upravljanju. Digitalna preobrazba zdravstva ne more napredovati brez popolne podpore zdravnikov z viri za digitalizacijo in orodji za digitalno pismenost.
3. Podprite zdravo življenje
EU mora uvesti pristop "Politike zdravja" in bolje izkoristiti svoja medsektorska regulatorna orodja za preprečevanje bolezni ter izboljšanje fizičnega in duševnega zdravja ter blaginje ljudi. Pomanjkanje preventivnih ukrepov povzroča smrti, ki bi se jih dalo preprečiti, bolezni in finančne posledice. Podatki kažejo, da omejitve trženja, obdavčitve in označevanje alkohola, tobaka in izdelkov z nikotinom učinkujejo. To velja tudi za regulacijo hrane in pijač z visoko vsebnostjo maščob, sladkorjev in soli.
EU lahko naredi več tudi za ustvarjanje trajnostnih prehranskih sistemov, spodbujanje zdrave prehrane in izboljšanje okolij za aktivno mobilnost. Potrebni so dodatni ukrepi za ljudi, ki živijo v finančnih težavah ali revščini, kar poslabšuje kronične bolezni, kot so diabetes in srčno-žilne bolezni. Države članice je treba podpreti pri izvajanju ukrepov za preprečevanje okužb, povečanje precepljenosti in zaupanja, izboljšanje zdravstvene pismenosti ter obravnavanje dezinformacij.
4. Omogočite dostopnost & varnost zdravil
Farmacevtski okvir EU mora zagotoviti dostop do cenovno ugodnih in varnih zdravil za vse paciente v Evropi ter ponovno uravnotežiti spodbude v sektorju, da zadovolji medicinske in družbene potrebe. Rast pomanjkanja zdravil negativno vpliva na varnost pacientov in delo zdravnikov. EU mora imeti vzdržne, varne dobavne verige za zagotovitev dostopnosti bistvenih zdravil. Zdravstveni delavci potrebujejo učinkovit sistem spremljanja in obveščanja, da se lahko pravočasno odzovejo na pomanjkanja. Mikrobna odpornost zahteva nujne in odločne ukrepe EU, da se zagotovi dostopnost učinkovitih protimikrobnih zdravil za potrebe pacientov, obenem pa znatno zmanjša nepotrebna poraba v zdravstvu in pri reji živali.
5. Sprejmite podnebne ukrepe za naše zdravje
Evropska unija mora doseči cilj, da postane do leta 2050 podnebno nevtralna, vključno z vmesnim ciljem za leto 2030, ki predvideva zmanjšanje neto emisij toplogrednih plinov za vsaj 55 % v primerjavi z ravnmi iz leta 1990. Vročinski valovi, onesnaženje, poplave, suše ter selitve živalskih in rastlinskih vrst in pojav novih bolezni so pomembne grožnje za zdravje, povezane s podnebjem v Evropi. Nacionalni in lokalni zdravstveni sistemi morajo ukrepati z izobraževanjem in povečanjem zmogljivosti, v skladu z načelom Enega zdravja. Evropski zdravniki so pripravljeni pomagati pri iskanju rešitev za zmanjšanje okoljskega odtisa zdravstvenega sektorja, če to ne bo ogrozilo varnosti in oskrbe pacientov, na primer s povečanjem energetske učinkovitosti, zmanjševanjem odpadkov in emisij toplogrednih plinov, uvedbo bolj trajnostnega nabavnega procesa ter spodbujanjem preventivnih ukrepov, saj je za zdravstvo najbolj trajnostno zmanjšanje potreb po zdravstveni oskrbi.