V časniku Dnevnik so 6.8.2024 v rubriki Mnenja objavili zapis avtorja Franca Mazija z naslovom »Kdo je kriv za lažna potrdila?«, ki je vseboval neresnične očitke na račun zdravnikov. Po navedbah avtorja naj bi zdravniki izdajali »listine, ki so vsebovale lažno navedbo o bolezni prosilčevih otrok«. Navedel je, da je mnogo verjetneje velika večina pridobila od svojih osebnih zdravnikov listine, ki so vsebovale lažno navedbo o bolezni prosilčevih otrok, direktor Sklada in za njim novinarji pa da so se potrudili, da ne bi sedaj s prstom pokazali na zdravnike. Zdravnikom je očital storitev kaznivega dejanja, in sicer je zapisal: »V navedenem primeru je torej vsak zdravnik, ki je prosilcu za dodelitev neprofitnega stanovanja izdal zdravniško spričevalo z lažno navedbo bolezni njegovih otrok, storil kaznivo dejanje, katerega storilec se preganja po uradni dolžnosti.« Izzval je tudi Zdravniško zbornico z zapisom: »Kaj bo storila pa Zdravniška zbornica, bomo videli. Če bo zoper svoje člane, ki so z izdajo lažnih zdravniških spričeval storili kaznivo dejanje in s tem škodovali tudi ugledu zdravniškega stanu, izvedla disciplinske postopke, bo v javnosti nemara nekoliko popravila prevladujoči vtis, da je s svojim ravnanjem zgolj ekspozitura Fidesa.«
Z zgoraj navedeno objavo je bilo poseženo v ugled in čast zdravniškega poklica ter ugled in čast posameznih članov Zdravniške zbornice Slovenije. V prispevku so navedena neresnična dejstva in neresnični očitki o tem, da so zdravniki izdajali lažna zdravniška potrdila in da so storili kazniva dejanja. Iz navedenega razloga ter zaradi zagotavljanja javnega interesa po objektivni, vsestranski in pravočasni informiranosti smo od Dnevnika zahtevali popravek, ki so ga objavili 20.8.2024 v tiskani in spletni izdaji časnika:
Kdo je kriv za lažna potrdila, 2.
V prispevku avtorja Franca Mazija z naslovom »Kdo je kriv za lažna potrdila«, ki je bil objavljen dne 6. 8. 2024 v časniku Dnevnik in na spletni strani dnevnik.si, je vsebovan neresničen in neutemeljen očitek, da so zdravniki izdajali lažniva zdravniška potrdila ter da so s svojim ravnanjem storili kaznivo dejanje.
Zdravniki so JSS MOL sporočili, da so bila posamezna izdana zdravniška potrdila bodisi vsebinsko predrugačena bodisi v celoti ponarejena, pri čemer so pojasnili, da prosilec, glede katerega je Javni stanovanjski sklad MOL preverjal verodostojnost v postopek predloženega zdravniškega potrdila, sploh ni njihov pacient. Zdravniki so JSS MOL dejansko pomagali odkrivati ponarejena potrdila, medtem ko jih avtor prispevka povsem neosnovano označuje za storilce kaznivega dejanja.
Povezava do objave: Kdo je kriv za lažna potrdila, 2. (dnevnik.si)