Agresiven pacient je v Zdravstvenem domu Ljubljana zobozdravnico med obravnavo začel pljuvati in žaliti, jo odrinil in ji grozil, da ji bo razbil zobe. Zobozdravnica je poskušala situacijo umiriti, ker ji ni uspelo je v strahu pobegnila v čakalnico. Tam so ji pomagali čakajoči pacienti. Do prihoda policije sta z medicinsko sestro počakali v zaklenjeni ordinaciji.
Podrobnosti zadnjega nasilnega dogodka, ki se je pred približno enim mesecem zgodil v eni od zdravstvenih ordinacij Zdravstvenega doma Ljubljana, je pojasnil vodja enote Ljubljana Center zobozdravnik Robert Kovačević. "Zgodila se je situacija, v kateri je (pacient) grozil, žalil in prišlo je do fizičnega kontakta z zobozdravnico," je pojasnil. Dodal je, da je bil pacient, ki je bil redno naročen, odklonilen do predlagane terapije in "imel svojo idejo, kako naj bi zdravljenje potekalo". Po pogovoru se je vendarle strinjal, da bo zdravljenje potekalo tako, kot je predlagala zobozdravnica.
Zobozdravnica mu je nato, tako kot sta se dogovorila, z injekcijo vbrizgala anestetik, takoj po aplikaciji pa je pacient po besedah Kovačevića postal agresiven, začel je pljuvati in žaliti zobozdravnico, ki jo je tudi odrinil. "Agresivno je pristopil do nje, grozil ji je, da ji bo razbil zobe," je dejal Kovačević.
Zobozdravnica je poskušala situacijo umiriti, kar pa ni bilo možno, zato je v strahu pobegnila iz ordinacije v čakalnico. "Tam so bili na srečo čakajoči pacienti, ki so ji pomagali," je pojasnil Kovačević. Agresivni pacient je nato odkorakal iz enote, vmes pa je grozil, da bo zobozdravnico poiskal na domu in z njo fizično obračunal. "Po odhodu pacienta sta se medicinska sestra in zobozdravnica zaprli v ordinacijo, kjer sta počakali do prihoda policije," je še pojasnil Kovačević. "Ta dogodek je nesprejemljiv, vzbuja strah in velik stres za celotne ekipe. Zobozdravnica je po dogodku šla na bolniški stalež, ko smo nazadnje imeli kontakt z njo, je bil strah še vedno prisoten," je v izjavi za javnost opozoril zobozdravnik.
Vodja enote Ljubljana Center, Robert Kovačić, je poudaril, da so imeli v ZD Ljubljana v zadnjem letu več dogodkov, pri katerih so morali na pomoč poklicati policijo. "V letu 2003 je bilo v celotnem ZD-ju Ljubljana prijavljenih 92 nasilnih dogodkov, v letošnjem letu že 104. V enoti center smo v zadnjih treh mesecih štirikrat klicali policijo, razlogi so bili od uničevanja pročelja stavb, nadlegovanja, grožnje s smrtjo in pa verbalnega nasilja. To so stvari, ki rušijo zmožnost ekip pomagati pacientu. Spoštovanje in zaupanje sta osnova, temelj, predpogoj za kakršno koli terapijo."
Predsednica zdravniške zbornice: "Sočustvujem z zobozdravnico"
Prof. dr. Bojana Beović, predsednica Zdravniške zbornice je v odzivu na napad izrazila sočutje do zobozdravnice: "Sočustvujem z zobozdravnico, ki se ji je to zgodilo in upam, da bo zbrala moči in pogum, da se bo vrnila v to delovno okolje, si pa predstavljam, da to ni lahko. Ti dogodki se v zadnjem času v slovenskem zdravstvu dogajajo kar preveč pogosto. V lanskem letu je bilo v treh največjih slovenskih bolnišnicah več kot 700 takih dogodkov, skoraj 100 takih, kjer je prišlo do neposrednega fizičnega nasilja. Videti je, kot da so ljudje dobili neko dovoljenje, da se lahko z zdravstvenim osebjem grdo ravna, da bodo na ta način lahko zdravstvo urejali," je opozorila.
Dodala je, da razume, da s strožjimi kaznimi ni mogoče preprečiti vseh napadov na zdravstveno osebje. Je pa prepričana, da bi tako vzpostavili red in primeren način obnašanja v zdravstvenih ustanovah.
Na vse več primerov nasilja nad zdravstvenimi delavci opozarjamo že dolgo. Zdravniška zbornica Slovenije je z Lekarniško zbornico Slovenije ter Zbornico zdravstvene in babiške nege Slovenije zbrala 7561 podpisov in jih 22. julija vložili v Državni zbor. Sprememba kazenskega zakonika bi vsem zdravstvenim delavcem zagotovila večje kazenskopravno varstvo, če bi bili pri delu žrtve napada ali groženj.