Dne 16. novembra 2023 je začela veljati novela Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1D), ki delodajalcem nalaga, da do 16. novembra 2024 sprejmejo ustrezne ukrepe za zagotovitev pravice delavcev do odklopa.
Pravica do odklopa v skladu z novim 142.a členom ZDR-1 pomeni, da delavec v času izrabe pravice do počitka oziroma upravičenih odsotnosti z dela v skladu z zakonom in kolektivno pogodbo oziroma splošnim aktom ne bo na razpolago delodajalcu, hkrati pa tudi obveznost delodajalec, da z namenom konkretizacije te pravice sprejme ustrezne ukrepe. V primeru, da delodajalec ne zagotavlja pravice do odklopa v skladu s 142.a členom ZDR-1 lahko odgovarja za prekršek.
Zakon izrecno ne določa ukrepov, ki jih mora delodajalec sprejeti z namenom zagotovitve pravice do odklopa. Nov 142.a člen ZDR-1 določa le, da se ukrepi, ki jih mora sprejeti delodajalec, določijo s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti oziroma podrejeno s kolektivno pogodbo ožje ravni. Ker kolektivne pogodbe pravice do odklopa (še) ne urejajo, lahko delodajalci, pri katerih ni organiziran sindikat, ukrepe v zvezi s pravico do odklopa uredijo v splošnem aktu delodajalca (pravilniku).
Zbornica je za svoje člane, ki so delodajalci, pripravila vzorec Pravilnika o pravici do odklopa, ki je dostopen na povezavi. Navedeni pravilnik je eden od možnih ukrepov, ki jih lahko sprejme delodajalec, v skladu z zahtevami novega 142.a člena ZDR-1. Pravilnik vsebuje minimalen nabor določb oziroma ukrepov, ki pa jih lahko delodajalci po potrebi še dopolnijo.
Če pri delodajalcu ni sindikata, mora delodajalec predlog ukrepov pred sprejetjem posredovati v mnenje svetu delavcev oziroma delavskemu zaupniku. Svet delavcev oziroma delavski zaupnik mora podati mnenje v roku osmih dni, delodajalec pa mora pred sprejetjem ukrepov posredovano mnenje obravnavati in se do njega opredeliti. Če pri delodajalcu ni organiziranega niti sveta delavcev niti delavskega zaupnika, peti odstavek 142.a člena ZDR-1 določa, da mora o vsebini ukrepov delodajalec pred sprejetjem obvestiti delavce na pri delodajalcu običajen način (npr. na določenem oglasnem mestu v poslovnih prostorih delodajalca ali z uporabo informacijske tehnologije).
Delodajalci lahko sprejmejo tudi druge ukrepe za zagotavljanje pravice do odklopa, kot so izobraževanje in ozaveščanje zaposlenih o pomenu pravice do odklopa, usposabljanja vodij, ukrepi tehnične narave (omejitve oziroma opozorila ob pošiljanju sporočil izven delovnega časa itd.) in podobno.
Oddelek za pravne zadeve