Vodstvo Zdravniške zbornice Slovenije je v okviru drugega regijskega obiska v novem mandatu predsednice prof. dr. Bojane Beović obiskalo Maribor, kjer so z lokalnimi zdravniki in zobozdravniki razpravljali o aktualnih izzivih v zdravstvu in zobozdravstvu.
Prof. dr. Beović je poudarila, da so težave podobne kot drugje po državi, zlasti slabo kadrovsko stanje na primarni ravni, kar povzroča velik pritisk na sekundarno in terciarno raven. "To je še posebej problem mariborske regije, kakor to velja
tudi za ljubljansko. To seveda lahko podaljšuje čakalne vrste na sekundarni in terciarni ravni."
Predsednica zbornice je izpostavila nujnost boljšega povezovanja vseh ravni zdravstva ter poudarila pomanjkanje zanimanja med mladimi zdravniki za specializacije, ki jih najbolj potrebujejo.
Generalni direktor UKC Maribor, prof. dr. Vojko Flis, je opozoril na sistemske težave, ki obremenjujejo terciarne ustanove, v katerih se izzivi nizajo od tega, da vse investicije stojijo, do velike preobremenjenosti urgentnega centra, saj nekatere
zdravstvene ustanove v regiji ne izvajajo več neprekinjenega zdravstvenega varstva in ga prenašajo na osrednji slovenski ustanovi.
"Vseh težav ne moremo rešiti sami, niti zdravniška zbornica ne, saj gre za številne sistemske izzive. Tiste izzive, ki jih lahko rešujemo skupaj, pa uspešno rešujemo, saj imamo dobre odnose in sodelujemo na
vseh ravneh, tudi glede specializacij," je poudaril prof. dr. Flis.
Direktor ZD Maribor, prof. dr. Jernej Završnik, je opozoril na pomanjkanje kadra in podfinanciranost primarne ravni. Za celotno primarno zdravstveno varstvo je po njegovih besedah namenjenih le 780 milijonov evrov od skupnih pet milijard proračuna.
Poudaril je še težavo dolgotrajnih bolniških staležev, ki že presegajo 800 milijonov evrov in so torej celo višji od sredstev, namenjenih primarni zdravstveni ravni.