Odziv Zdravniške zbornice na izjavo direktorice direktorata za zdravstveno varstvo na MZ
17.12.2024 11:06
V medijih je mogoče zaslediti naslednji povzetek izjav ge. Jasne Humar, generalne direktorice direktorata za zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje: »Zdravstveni delavci, gre zlasti za zdravnike, bodo v javnem zavodu zaposleni najmanj 40 odstotkov, ob tem, da bodo opravljali svoje zadolžitve v javnem zdravstvu, ne odklanjali dela, dežurali in podobno. Zasebnik pa bo tudi moral zagotavljati plačilo dela stroškov zaposlenega, vključno z dopustom, izobraževanji in podobnim. To rešitev je predlagala Zdravniška zbornica, je povedala Jasna Humar, generalna direktorica direktorata za zdravstveno varstvo in glavna usklajevalka gradiva.«. (vir: https://www.delo.si/novice/slovenija/locitev-javnega-in-zasebnega-zdravstva-z-mostickom).
Zbornica je ministrstvo za zdravje vljudno pozvala, da podano izjavo prekliče oziroma medijem posreduje njen popravek. Zbornica je na predlog novele ZZDej-N v javni razpravi podala obsežne pripombe, v katerih je na več mestih poudarila, da je namesto predvidenih ukrepov potrebno zagotoviti najbolj optimalno izkoriščenost vseh obstoječih virov, s katerimi naš sistem že razpolaga. Pri tem so zagotovo najbolj dragoceni ter najtežje nadomestljivi vir zdravstveni kadri. Zbornica je opozorila, da bo omejevanje tistih, ki so pripravljeni in zmožni delati več, kot to predvideva predlog zakona, imelo za posledico še večje pomanjkanje kadra in slabšo dostopnost do zdravstvenih storitev za vse paciente. Prepoved takega dela bi za zdravstvene delavce pomenila strokovno degradacijo in jim izjemno zmanjšala motivacijo, da bi ostali zaposleni v javnih zdravstvenih zavodih. Z delom na več deloviščih je zdravstvenim delavcem namreč omogočen stik s širšim naborom storitev in lahko strokovno napredujejo, kar je pozitivno tudi za njihovo delo v javnem zavodu.
Zbornica je posebej opozorila, da je tako za delodajalce kot za zdravstvene delavce nesprejemljiv tudi predlog zakona, ki v celoti onemogoča delne zaposlitve pri več delodajalcih za zaposlene v javnih zavodih. Opozorili smo, da ni dopustno, da mora zdravstveni delavec, ki je primeroma zaposlen v dveh javnih zavodih, pri vsakem za polovični delovni čas, pridobivati soglasja obeh delodajalcev za delo pri drugem delodajalcu. Navedeno velja zlasti upoštevajoč, da soglasje velja zgolj za določen čas (po novi ureditvi največ šest mesecev), delavec pa ima praviloma sklenjeno delovno razmerje za nedoločen čas (zgolj izjemoma za določen čas, če so izpolnjeni pogoji iz Zakona o delovnih razmerjih). Zbornica je zato poleg številnih drugih predlogov predlagala črtanje določbe, da se ureditev iz 53.b člena ZZDej nanaša tudi na opravljanje zdravstvenih storitev v okviru delovnega razmerja.
V skladu z navedenim ni ustrezno, da ministrstvo v javnosti podaja zavajajoče navedbe, da je Zbornica predlagala dodatne omejitve dela zaposlenih v javnih zavodih. Zbornica je ravno nasprotno jasno in argumentirano nasprotovala dodatnim omejitvam, ki lahko še dodatno destabilizirajo javni zdravstveni sistem in znižajo dostopnost do zdravstvenih storitev za vse paciente. Zato smo ministrstvo za zdravje prosili, da o navedenem ustrezno seznani tudi medije in v ta namen poda popravek izjav, ki jih je podala generalna direktorica direktorata za zdravstveno varstvo.