Z globokim spoštovanjem in žalostjo se poslavljamo od akademika, prof. dr. Vinka Dolenca, izjemnega nevrokirurga, vizionarja in človeka, ki je ime Slovenije ponesel onkraj njenih meja. Njegovo življenje, posvečeno raziskovanju in zdravljenju najkompleksnejšega človeškega organa – možganov, je bilo prepleteno s prebojnimi dosežki, izjemno predanostjo in neomajnim pogumom.
Prof. dr. Dolenc je bil pionir operacij na lobanjskem dnu, ki je s svojim inovativnim duhom in znanstveno odličnostjo ustvaril devet kirurških tehnik, ki danes nosijo njegovo ime. Od leta 1985 do 2011 je bil predstojnik Nevrokirurške klinike na UKC Ljubljana in profesor kirurgije na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer je vodil tudi nevroanatomski laboratorij, v katerem je učil nevrokirurge z vsega sveta.
Prof. dr. Dolenc je napisal pet knjig o mikrokirurgiji in mikroanatomiji lobanjskega dna, ki so jih obljavili pri založbi Springer, Wien - New York. V nevrokirurški strokovni literaturi je imel objavljenih več kot dvesto znanstvenih člankov in več kot sto komentarjev skupaj s članki drugih avtorjev. Pet od njegovih objavljenih strokovnih člankov se šteje kot pionirsko delo na področju mikronevrokirurgije. Njegova knjiga Microsurgical Anatomy and Surgery of the Central Skull Base pa predstavlja temeljni učbenik za nevrokirurge s področja mikrokirurških posegov na lobanjskem dnu. Profesor dr. Dolenc je bil član šestih redakcijskih odborov nevrokirurških revij.
Bil je redni član razreda za medicinske vede Slovenske akademije znanosti in umetnosti in član Mediteranske, Evropske ter Ameriške akademije za znanost in umetnost. Prav tako je bil član številnih nacionalnih združenj nevrokirurgov v Evropi in po svetu.
Leta 2015 je prof. dr. Dolenc za vrhunsko znanstvenoraziskovalno in medicinsko delo na področju nevrokirurgije prejel srebrni red za zasluge, leta 2023 pa je v Cape Townu prejel tudi najvišje priznanje svetovnega nevrokirurškega združenja – medaljo časti, kar je potrdilo njegov neizbrisen pečat v svetovni medicini.
Več kot deset tisoč pacientom je s svojimi operacijami povrnil upanje in zdravje. Žal pa se je za bleščečo kariero skrivala dolga in boleča bitka za pravico. Čeprav je prof. dr. Dolenc nazadnje dosegel pravno zadoščenje na Evropskem sodišču za človekove pravice, mu izgubljenih desetletij, ki so jih zaznamovali finančna bremena, duševna stiska in občutek izdaje, ni mogel povrniti nihče.
Njegova ljubezen do Slovenije pa je bila trdna, čeprav je do zadnjega diha nosil breme krivic, ki so ga skoraj zlomile. Njegova predanost pacientom in stroki je ostala neomajna – še v svojih zadnjih letih je operiral po svetu, predajal svoje znanje in odpiral nova obzorja za prihodnje generacije nevrokirurgov.
Za prof. dr. Dolenca so bili možgani več kot organ – bili so skrivnost, ki jo je vse življenje želel razvozlati. »Vsak poseg v možgane je poseg v skrivnost človeškega bivanja,« je dejal, ko je razmišljal o svojem delu. Čeprav so mu zdravstvene bitke v zadnjih letih omejile moči, je s svojo zapuščino nakazal pot raziskovalcem, ki bodo nadaljevali tam, kjer je sam končal.
Dragi profesor Dolenc, vaša predanost, pogum in neuklonljivost bodo ostali večni navdih. Počivajte v miru, vaša zapuščina pa bo živela naprej, v ljudeh, ki ste jim povrnili upanje in v medicini, kjer je vaše ime zapisano med največjimi v zgodovini.