Sporno skrajševanje postopkov za tujce ogroža strokovne standarde v slovenskem zdravstvu
28.01.2025 15:19
Zdravniška zbornica Slovenije opozarja, da predlagana vsebina Zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij zdravstvenih delavcev (ZPPKZ), ki ga je minuli teden potrdila vlada, prinaša skrajšanje postopkov za tujce na račun opuščanja strokovnih varoval. Zdravniška zbornica Slovenije poudarja, da mora vsak kandidat, ki vstopa v slovensko zdravstvo, izpolnjevati enake pogoje in strokovne standarde, ne glede na to, ali je slovenski ali tuji državljan.
Po veljavnem zakonu ustreznost tujih kvalifikacij preverja tričlanska strokovna komisija, ki zagotavlja, da se v slovenski zdravstveni sistem vključujejo ustrezno usposobljeni strokovnjaki. Predlagana novela ZPPKZ pa to prakso opušča. Namesto komisije naj bi strokovno presojo opravljal imenovani izvedenec, pri čemer ministrstvo ne bo niti dolžno upoštevati njegovega mnenja. Prav tako se opušča obvezna pridobitev mnenja ENIC-NARIC centra o primerljivosti izobraževalnih programov, kar dodatno zmanjšuje transparentnost in strokovnost postopka. Predlog zakona torej omogoča, da o kompetencah zdravnikov ne odloča več stroka, temveč vsakokratna oblast.
Predlog zakona sicer predvideva skrajšanje prilagoditvenega obdobja za tujce s 12 na 8 mesecev z možnostjo podaljšanja, vendar to ne pomeni bistvenih prihrankov časa. Ključno vprašanje – pridobivanje delovnih dovoljenj za tujce – ki je zanje časovno najbolj potratno, ostaja nenaslovljeno, kar pomeni, da predlagane spremembe ne bodo rešile dejanskih administrativnih ovir.
Diskriminacija slovenskih zdravnikov
Predlog novega ZPPKZ ustvarja nevaren precedens. Slovenski zdravniki morajo pridobiti ustrezno izobrazbo in opraviti obsežen strokovni izpit, da lahko delujejo v našem zdravstvenem sistemu. Po drugi strani pa predlagane spremembe tujim zdravnikom omogočajo, da se vključijo v delo z bistveno manj pregleda in prilagajanja. Takšna ureditev ne samo da ustvarja neenakost, ampak tudi zmanjšuje ugled in vrednost slovenskih kvalifikacij.
Zagovarjamo, da strokovno presojo še naprej opravljajo kompetentne komisije, ki zagotavljajo neodvisnost in kakovost. Ministrstvo za zdravje pozivamo, naj spremeni predlog zakona tako, da bo v ospredje postavilo kakovost in varnost pacientov.
Slovensko zdravstvo mora ostati temelj kakovosti in zaupanja, kar lahko dosežemo le z ohranjanjem visokih strokovnih standardov. Skrajševanje postopkov za ceno strokovnosti ni rešitev.