Spoštovane kolegice in kolegi,
v sindikatu Fides aktivno spremljamo potek implementacije novega plačnega sistema. Dogaja se to, na kar smo opozarjali: s popravljanjem slabega sistema se ne da ustvariti dobre ureditve. Zdaj se to izkazuje v praksi.
Ponosni smo na to, da smo prek naših stavkovnih pogajanj z določbo vsebin 113. člena novega plačnega zakona uspeli odpraviti vsaj krivice vsem tistim zdravnikom, ki so bili od leta 2008 kljub številnim doseženim plačnim razredom napredovanj, ki so jih pridobili med specializacijo, ujeti pod strop plačne lestvice v 57. plačni razred. Pri tej odpravi krivic gre za uresničitev sporazuma, ki smo ga z vlado podpisali leta 2017. Veseli nas, da se z januarsko plačo to končno odraža tudi na plačilni listi. Ponosni smo tudi na to, da smo vsem bodočim specialistom omogočili, da končno ohranjate dosežene plačne razrede napredovanj med specializacijo, ki so se sicer izbrisala.
Vse to je le droben delček v nizu prepotrebnih ukrepov, ki bi jim lahko rekli plačna reforma. Nov plačni sistem je zato dodaten argument za vztrajanje pri vsebinah naših stavkovnih zahtev, ki se tičejo vsebin ločenega zdravstvenega plačnega stebra, vključno z ureditvijo razmerij plač. Vse nas čaka še veliko dela. Treba bo vztrajati in se boriti dalje. To je edina prava pot k rešitvam.
Novi plačni sistem je odraz dogovora Ministrstva za javno upravo in sindikatov javnega sektorja, podpisnikov dogovora glede novega plačnega zakona. Med njimi ni bilo poklicnih sindikatov, ki zastopamo zaposlene v zdravstvu, ne zdravnikov, niti zdravstvene nege. Zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju velja in v tem trenutku je naša dolžnost, da aktivno spremljamo implementacijo novega sistema, s poudarkom na izpogajanih rešitvah v aneksu k Posebnemu tarifnemu delu Kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike ter novih inštitutih plačnega zakona (možnost določitve višjega plačnega razreda, pospešeno napredovanje).
V marsikaterem javnem zdravstvenem zavodu še ni prišlo do implementacije novega plačnega sistema z vsemi učinki tega sistema, ki so bili dogovorjeni za zdravnike glede karierne poti zdravnika/zobozdravnika z novimi delovnimi mesti starejših zdravnikov/zobozdravnikov in starejših specialistov, kar ocenjujemo kot nesprejemljivo. Zaznane so bile tudi sistemsko napačne razporeditve, zaenkrat v enem večjem zavodu, kjer so zdravniki dobili nove pogodbe za starejše specialiste.
Zaznane težave aktivno rešujemo na relaciji z Ministrstvom za javno upravo, ki je nosilec projekta prenove plačnega sistema. Vodstvo sindikata Fides je včeraj tudi že stopilo v stik z vodstvi obeh univerzitetnih kliničnih centrov, kjer pričakujemo rešitve.
Za člane bomo ob prehodu v nov plačni sistem tudi organizirali video sestanek s predstavniki ministrstva za javno upravo. Osredotočili se bomo predvsem na vprašanja, kako pristopiti k reševanju novih anomalij, ter uporabo novih plačnih institutov, zlasti glede možnosti določitve višjega plačnega razreda in pospešenih napredovanj. Z našim angažiranjem smo do sedaj že uspeli doseči sprejetje določenih uporabnih stališč delovne skupine, ki vsaj za silo popravljajo krivice specialistom začetnikom v primeru menjave zaposlitve oz. delovnega mesta.
Zdaj je na poslovodstvih zavodov, da aktivno pristopijo k vsaj delni sanaciji najbolj očitnih novih sistemskih anomalij. Teh je veliko! V našem pozivu vodstvom zavodov smo v zvezi z možnostjo uvrščanja zaposlenih v višje plačne razrede na podlagi novega plačnega zakona pozvali, da se v okviru letnih zakonskih kvot v letu 2025 in 2026 prioritetno rešuje anomalije za naslednje skupine zaposlenih zdravnikov:
– zdravnike specialiste, ki so po končani specializaciji sklenili pogodbo o zaposlitvi za delovno mesto zdravnik specialist od vključno leta 2017 dalje in na delovno mesto zdravnik specialist niso prenašali plačnih razredov, ki so jih dosegli z napredovanjem na delovnem mestu zdravnik specializant kljub zavezi iz sklenjenega stavkovnega sporazuma, da se uredi možnost prenosa napredovanj v teh primerih);
– zdravnike višje specialiste, ki so sklenili pogodbo o zaposlitvi za delovno mesto višji zdravnik specialist od vključno leta 2017 dalje in zaradi najvišjega plačnega razreda, ki ga je na podlagi Zakona o sistemu plač v javnem sektorju javni uslužbenec lahko dosegel z napredovanjem (to je 57. plačni razred), na delovnem mestu višji zdravnik specialist niso mogli napredovati;
– tuje zdravnike, ki jim delodajalci ob zaposlitvi niso povišali plače na podlagi 2. odst. 19. člena ZSPJS, čeprav so imeli delovne izkušnje;
– zdravnike s subspecializacijo (gre za zdravnike, ki so vse do razlage Posebnega tarifnega dela Kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike v Republiki Sloveniji v letu 2024 kot specialisti tekom subspecializacije nepravilno razporejeni na delovna mesta specializantov).
V sindikatu Fides bomo še naprej vztrajali pri odpravi nepravilnosti in krivic ter izboljšanju pogojev za zdravnike in zobozdravnike. Natančno bomo spremljali implementacijo novega sistema, odločno ukrepali ob zaznanih anomalijah in si prizadevali za čimprejšnjo celovito uvedbo sistemizacije novih delovnih mest v vseh javnih zdravstvenih zavodih. Predvsem pa nadaljujemo z našimi stavkovnimi pogajanji, s poudarkom na vsebinah variabilnega nagrajevanja.