Potem ko je Zavod za zdravstveno zavarovanje danes zjutraj sporočil, da so skupaj z Zdravniško zbornico pregledali cene materialov za bele zalivke pri dobaviteljih in se odločili za dvajsetodstotno višjo ceno za bele zalivke, se je na izjavo odzvala predsednica Odbora za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici, Barbara Škrlj, dr. dent. med. Pojasnila je, da je zavarovalnica matematično res dvignila ceno za dvanajst evrov oziroma dvajset odstotkov za belo zalivko, v realnosti pa je treba znesek preračunati na celo ordinacijo. To pa pomeni 668 evrov za en program odrasle ordinacije, kar je v resnici zvišanje le za 0,4 odstotka - to je 2,45 evra. Torej realno ni 12 evrov višji strošek za material, ampak 2,45 evra. Na koncu znaša cena za troploskovno belo zalivko 63,69 evra za 56 minut dela z vsemi stroški. Mi smo se na zavarovalnici pogovarjali samo o materialu za belo zalivko, hkrati pa se še nismo dogovorili oziroma realno ocenili ostalih postavk, kot so amortizacija, stroški dela, informatizacija, obratovalni stroški – vse to je trenutno močno podcenjeno.
Za koliko oziroma kakšen je predlog zobozdravniške strani v zvezi s tem, kar se zdaj pogovarjava – torej o pravilnem obračunavanju vašega dela?
Pravilno bi bilo, da bi si dejansko našli arbitra, ki bi določil vse postavke ekonomsko postavljene cene, ki bi upoštevala dejanske materialne stroške, stroške dela, amortizacijo, obratovalne stroške, izobraževanje. Šele takrat dobimo realno ceno. Mi smo te postavke sicer izračunali – predstavili smo jih na javni tribuni in na novinarski konferenci. Izračunali smo jih mi, Zbornica, sindikat Dens, pa tudi javni zavodi. Vse te podatke smo posredovali zavarovalnici, žal pa se ti podatki močno razlikujejo od njihovih, saj je že samo naše delo podcenjeno.
Za koliko se razlikujete?
Oni dajejo za eno zalivko po novem izračunu 63,69 evra, medtem ko smo mi izračunali približno 154 evrov, medtem ko so javni zavodi izračunali približno 127 evrov.
Zakaj je prišlo do te razlike – zaradi amortizacije?
Dejstvo je, da še vedno v sistemu ni obračunana amortizacija za prostor. Pri zdravstvenih domovih so lastniki prostorov občine, ampak opremo in vse ostale stvari morajo zdravstveni domovi sami kriti. Zaradi tega so tudi oni prišli do vrednosti 127 evrov.
Obračun za keramične oziroma nove standarde za fiksno protetiko – se s tem izidejo vaši računi?
Resnica je, da smo mi dobili zneske šele v petek. Ko smo januarja prosili na sestanku, da nam povedo cene, nam teh niso znali povedati. Iz podatkov, ki smo jih danes slišali na vašem radiu, naj bi zavarovalnica namenila letno 8 milijonov evrov – letos to pomeni realno 4 milijone evrov. V Sloveniji imamo 1.749.000 odraslih oseb – to pomeni 2,29 evra na odraslo osebo. S tem denarjem realno ne bomo mogli kriti stroškov keramičnih prevlek.
Da se prav razumemo – mi zobozdravniki res podpiramo nove materiale in tehnologije, ampak morajo biti pravilno ovrednoteni.
Vir: https://365.rtvslo.si/podkast/aktualna-tema/175121271