Spoštovane kolegice in spoštovani kolegi,
po dveh letih imamo Mladi zdravniki Slovenije ponovno čast zapisati uvodne besede v našem zdravniškem glasilu. Priložnost bomo izkoristili za predstavitev našega delovanja v zadnjem obdobju, številnih tekočih projektov ter hkrati za razmislek o našem članstvu, ki se širi in presega trenutne okvire.
Od preloma poletja v jesen 2024 se večji del družbeno aktivnega zdravništva ukvarja z novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti (ZZDej), ki je s svojimi amandmaji dodobra pretresla naš ceh. Mladi zdravniki smo septembra lani med prvimi z javnimi objavami glasno opozorili na njegovo škodljivost in posledice, ki bi jih sprejetje zakona prineslo. Predlagani zakon ne rešuje ključnih težav slovenskega zdravstvenega sistema, kot so nedopustno dolge čakalne vrste in delovni pogoji zaposlenih v zdravstvu, ter ne zagotavlja dolgoročnega financiranja sistema. Namesto tega vpeljuje dodatno birokratizacijo, centralizacijo odločanja in omejevanje pravic zdravstvenih delavcev. Poleg tega pa tudi neposredno nasprotuje vrednotam pravne države, na kar je v 34 strani dolgem pravnem mnenju opozorila Zakonodajno-pravna služba. Nasprotovanju zakona so se pridružili številni ugledni strokovnjaki, vrhunski zdravniki. Pod okriljem Zdravniške zbornice so izvedli več novinarskih konferenc. Sama Zdravniška zbornica je s svojo pravno službo podala konkretne komentarje ter jih poslala na Ministrstvo za zdravje. Najkrajšo bodo pa v primeru sprejetja seveda potegnili bolniki in ravno to je razlog, zaradi katerega zdravniki noveli nasprotujemo. Kljub vsemu temu je zakon prešel v zakonodajni postopek in obravnavo v parlamentu.
Predlog zakona neposredno krši več evropskih direktiv in pravnih načel. Najpomembnejši med njimi so Direktiva 2006/123/ES o storitvah na notranjem trgu, Direktiva 2011/24/EU o pravicah pacientov pri čezmejnem zdravstvenem varstvu ter člena 49 in 56 Pogodbe o delovanju EU (PDEU). V luči teh dejstev smo Mladi zdravniki Slovenije poslali pismo evropskim poslancem, naslovljeno na predsednico Evropske komisije, sicer ginekologinjo, dr. Ursulo von der Leyen. Uspelo nam je pridobiti tudi pozornost tujih evropskih poslancev, s pomočjo katerih smo zastavili vprašanje Evropski komisiji. Slovenija kot članica Evropske unije bi morala delovati v skladu z njenimi načeli in zakoni. Zdravništvo kot poklic je že sedaj strogo urejeno in normirano. Menimo, da je nadzor s strani evropske skupine zadnja možnost, da ustavimo nebrzdano poseganje v naše pravice in svoboščine. Z brezobzirnim poseganjem ZZDej v naše življenje in delo pa smo le še korak od lastninjenja našega znanja, osebnega časa in proste volje.
Z novim letom 2025 se je odprla nova Pandorina skrinjica. Ob plačni »reformi« je prišlo do sicer dobrodošle poprave dolgoletne krivice – po novem specialisti obdržijo napredovanja, ki so jih dosegli v letih specializacije. Tega smo veseli, a istočasno je prišlo do novega neskladja do vseh specialistov, ki so sklenili prvo pogodbo za specialistično delovno mesto med letoma 2017 in 2024, saj se njim ta napredovanja ne priznajo. V praksi to pomeni, da imajo lahko specialisti, ki so to postali po 1. 1. 2025, celo do štiri razrede višjo plačo kot nekdo, ki je specialist že nekaj let. V nekaj letih to prinese več tisoč evrov razlike. Po podatkih ZZS gre za približno 2000 specialistov, zaposlenih v javnih zdravstvenih ustanovah. Zaradi tega smo Mladi zdravniki Slovenije izoblikovali delovno skupino, ki se ukvarja zgolj z omenjeno perečo tematiko. Povezali smo se s Fidesom, ki se je zelo hitro in angažirano odzval, pogovori z Ministrstvom za javno upravo o tej temi že potekajo, pogajanja pa se bodo nadaljevala. Po tem in dvigu plače npr. za 12,71 evra bruto se marsikdo vpraša, čemu so bila namenjena leta usklajevanja nove plačne lestvice v javnem sektorju, če vladajoči niso uspeli predvideti niti tako osnovne anomalije, kot je opisana.
Mladi zdravniki Slovenije pa smo bili aktivni tudi v okviru organizacije European Junior Doctors (EJD). V njihovem odboru nas zastopa specialistka urgentne medicine Valentina Pugelj, ki je predsednica odbora EJD za podiplomsko izobraževanje. Na septembrski skupščini sta bili izvoljeni tudi dve slovenski predstavnici mladih zdravnikov v strokovnih sekcijah UEMS, in sicer za področje anesteziologije ter patologije. EJD je pomembno prispeval k ozaveščanju evropske skupnosti o slovenski zdravniški stavki. Kmalu bo minilo leto dni, odkar so podpisali pismo podpore Mladim zdravnikom Slovenije v boju proti marginalizaciji zdravniškega poklica. Takrat smo obeleževali 100 dni slovenske stavke. V pismu podpore so prav tako izpostavili pristransko ter zaničevalno medijsko poročanje, nevideno v ostalih kultiviranih državah. S podporo organizacije EJD smo pridobili pozornost marsikaterih odločevalcev, hkrati pa izobrazili naše evropske kolege, česa v svojih državah ne smejo dopustiti. V luči dobrega sodelovanja z EJD Mladi zdravniki skupaj z Zdravniško zbornico načrtujemo organizacijo enega od naslednjih rednih evropskih srečanj na naših tleh.
Kot zadnje točke pa bi se radi dotaknili našega članstva. Civilna iniciativa Mladih zdravnikov Slovenije je nastala leta 2017 in se od takrat razširila na 1986 članov »mailing« liste. Status civilne iniciative nam daje svobodo ter nepristranskost, da se potegujemo za pravičnost ter integriteto zdravnikov na začetku kariere. Sčasoma smo prebili led ne samo v javnosti, temveč tudi pri starejših kolegih iz vrhovnih zdravniških organizacij. Vsako leto širimo članstvo med diplomanti, a zanimanje za skupni boj upada. Morda se tudi pri nas pozna sodobni trend individualizma in nekakšne otopelosti v vsakdanu kriz ter slabih novic? Mnogi naši člani pa so že prerasli mejo pet let po specialističnem izpitu. Zato smo izvedli anketo z vprašanjem: »Ali se strinjate z razširitvijo članstva civilne iniciative Mladih zdravnikov Slovenije na vse zdravnike in zobozdravnike, ki so pridruženi mailing listi?« Z veliko večino (88,6 %) so potrdili pozitiven odgovor. Na vprašanje »Ali se strinjate s preimenovanjem liste v Mladi zdravniki + ?« je prav tako večina (79,5 %) odgovorila pozitivno. Znak »+« je že v našem logotipu, ki mu odslej daje dodaten pomen.
Zato vam z ožjo ekipo z veseljem sporočamo, da bo naša neformalna organizacija obdržala med sabo tudi dosedanje člane, ki presegajo mejo pet let po izpitu. Na tak način formirajo svoje članstvo tudi mnoge druge evropske države. Z razširjenim članstvom bomo imeli še naprej zagon, moč ter institucionalni spomin, da delujemo v dobro vsemu zdravništvu, s poudarkom na zdravnikih, ki še začenjajo kariero. V anketi smo dobili tudi številne pozitivne komentarje za večjo motivacijo in povezanost, kot npr.:
- Zelo dragocena lista, hvaležna sem za vaše delo.
- Naj vam ne zmanjka energije in volje pri tem, kar dobro delate!
- Sijajni ste in odlično delate za vse nas! 1000x hvala!!!
- Sem 12 let po prvem specialističnem izpitu, drugega sem naredila lani maja. Na mailing listi sem pasivno, sem kolegialna, v konflikte se ne spuščam, so mi pa že velikokrat prišle prav informacije, ki sem jih najprej dobila prav tu. Kar tako naprej in hvala!
- Nisem več mladi zdravnik po definiciji, ampak mi je pomembno, da spremljam in podprem, kar je potrebno!
- Bolje je združevati kot deliti!
S tem zaključkom vas lepo pozdravljamo in vam želimo vse dobro.
V imenu Mladih zdravnikov Slovenije,
dr. Polona Gams Brulc, dr. med.