Čeprav se zdi, da spremembe organizacije zdravljenja na Onkološkem inštitutu zadevajo zgolj omenjeni zavod, pa smo iz medijev izvedeli, da bodo posledice teh sprememb v veliki meri nosili tudi družinski zdravniki in s tem primarna raven zdravstvenega sistema. Kot je razumeti državnega sekretarja Iztoka Kosa, Ministrstvo za zdravje in Onkološki inštitut pripravljata navodila za osebne zdravnike o pripravi bolnikov in izvajanju preiskav, s čimer se breme ponovno seli s terciarne na primarno raven.
Poudarjamo, da gre za odločanje o ključnih spremembah brez sodelovanja tistih, ki bodo pri izvajanju nosili glavno breme, torej brez dialoga in dogovora z izvajalci na primarni ravni. Zato želimo jasno opozoriti, da bolniki niso številke v statističnih preglednicah, temveč posamezniki, ki potrebujejo strokovno, časovno ustrezno in dostopno zdravstveno obravnavo.
Vsak prenos nalog na osnovno raven brez predhodno zagotovljenih kadrovskih, finančnih in organizacijskih pogojev pomeni neposredno sistemsko ogrožanje osnovnega zdravstva. Pri tem posebej izpostavljamo nujnost ustrezne digitalne povezanosti vseh ravni zdravstvenega sistema ter tehnične interoperabilnosti, ki je danes še vedno precej pomanjkljiva.
Ministrstvo za zdravje mora zagotoviti, da reorganizacija ne poteka brez presoje posledic na vseh ravneh in brez zagotavljanja ustreznih pogojev za izvedbo. Sedanja praksa prelaganja odgovornosti z višjih ravni na osnovno, brez zagotovljenih virov, je že večkrat pokazala svojo škodljivost in je pomembno prispevala k trenutni krizi v osnovnem zdravstvu.
Zato pričakujemo, da se pred uveljavitvijo kakršnihkoli sistemskih sprememb izvede ustrezno strokovno in operativno usklajevanje z izvajalci na vseh ravneh ter da se najprej poskrbi za kakovostno, dostopno in varno zdravstveno oskrbo bolnikov.
Odbor za osnovno zdravstvo pri ZZS